Köşe Yazıları - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 15 Temmuz 2019 15:59

16 Temmuz 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

16 Temmuz 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 15 Temmuz 2019 15:59

Fark yaratanların özünde sevgi var

Sabancı Vakfı’nın Türkiye’de, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin farklı alanlarda yaptıkları çalışmalar ile yarattıkları olağanüstü etkileri görünür kılarak topluma ilham vermek amacıyla 2009 yılından bu yana yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programı, onuncu yılını tamamladı.

On yıldır yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları gidermek üzere geliştirdiği projelerle topluma cesaret veren 190 Fark Yaratan’ın videoları, yurt içinde ve yurt dışında 33 milyonu aşkın izlenme rakamına ulaştı. 

Sabancı Vakfı’nın onuncu sezonunda 15 “Fark Yaratan”dan biri olan Lisinia Doğa, veteriner hekim Öztürk Sarıca tarafından Burdur Gölü’nün kıyısında 2005 yılında temelleri atılan bir alan. Doğanın korunarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla 9 alt başlıkta proje gerçekleştiren Lisinia Doğa, bugüne kadar yerli ve yabancı olmak üzere toplamda 120 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı.

Yaptığı projelerle yöredeki doğal dengenin korunmasına yardımcı olan Lisinia Doğa’da, “Kansersiz Gelecek Elimizde” projesiyle bilgilendirme, “Yaşamak için Burdur Gölü’nü Yaşat” projesiyle ise gölün korunması ve lavanta tarlalarıyla ekolojik üretime katkı çalışmaları yürütülüyor. Destek ve hibe kabul etmeyen bir doğa projesi olan Lisinia Doğa, yöre halkının yeni ürünlerle tanışması ve doğal denge bozulmadan tarım yapılmaya devam etmesi amacıyla Burdur civarındaki köylerde bölgenin doğasına özgü bitkiler de üretiyor.

Türkiye’nin ilk yaban hayat rehabilitasyon merkezini kuran Sarıca, yaban hayatı açısından Türkiye’nin en önemli alanları arasında bulunan Burdur Gölü havzasının korunmasını ve yaban hayatının sürdürülebilirliğini sağlıyor. Bugüne kadar merkeze getirilen 600’e yakın hayvan arasında pelikandan kara akbabaya, atmacadan şah kartalına, kulaklı orman baykuşundan balıkçıla kadar pek çok farklı tür bulunuyor. 

Güler Sabancı: “Fark Yaratanlar’ın özünde insan sevgisi ve fedakârlık var”

Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar Programının, toplumda bir şeyleri değiştirmeyi başaran bireyleri görünür kılması ve başkalarını da adım atmaya özendirmesi açısından önemli bir farkındalık oluşturduğuna değinen Güler Sabancı: “Bu programın özünde insan sevgisi ve fedakâr insanlar var. Bugün bir araya geldiğimiz 15 Fark Yaratan’ın her birinin hikayesinden çok etkilendim. Örneğin, işaret dili ile işitme engellilere matematik anlatan Pelin Baykan’ın hikayesi olağanüstüydü. Köy okullarına bisikletiyle kitap taşıyan kütüphaneci Hakan Yücel’in hikayesinde onu bekleyen çocukların gözlerindeki ışığı görmek müthişti. Mardin’de engelli hayvanlar için protez üreten Hasan Kızıl, atılan eski oyuncakları tamir ederek yeniden sevinç yaratan Muammer Kavazoğlu gibi Fark Yaratan hikayelerinin hepsi de çok etkileyici ve cesaret verici. Pek çok insanın bu hikayeleri izlediklerinde onlardan ilham alacağını ve daha iyisini yapmak için çalışacaklarına inanıyorum, bu programla en büyük kazanımımızın bu olacağını düşünüyorum.”

Rakamlarla “Fark Yaratanlar”

Fark Yaratanlar programına 10 yılda

• 1.094 kişi ile röportaj yapıldı.

• 149 bin km yol kat edildi.

• 2.700’den fazla aday başvurdu.

• 78 ilden başvuru geldi.

• 42 ilden toplam 190 Fark Yaratan seçildi.

• 276.600 kişi sosyal medyada (Facebook-Twitter-Instagram) “Fark Yaratanlar”ı takip ediyor.

• 33 milyonu aşkın video izlenme rakamına ulaşıldı.

Fark Yaratanlar Programının Fark Yaratan İsimlere Katkıları:

• %96’sı çalışmalarına görünürlük ve güvenilirlik kazandırdı. 

• %72’si programdan sonra basından daha çok ilgi gördü.

• %63’ü çalışmalarını yaygınlaştırdı.

• %61’i gönüllü, üye ve/veya bağış artışı sağladı. 

• %53’ü diğer Fark Yaratanlar ile iletişime geçti.

• %52’si kamu, özel sektör veya sivil toplum kuruluşları tarafından iş birlikleri için arandı.

• %48’i çalıştığı alandaki karar vericileri olumlu etkiledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından 3 yıl geçti. 251 vatandaşın şehit olduğu, 2 bin 194 kişinin yaralanarak gazi olduğu darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı ve kamu kurumları bombalanmış, TRT işgal edilmişti. Darbenin ardından FETÖ mensuplarına pek çok davalar açıldı, binlerce kişi yargılandı. Ülkemizde her yıl 15 Temmuz günü şehitler yad edilip, anılmakta.

 

Burdur Valiliği’nce 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde anma programı düzenlendi. Program, 15 Temmuz fotoğraf ve resim sergisi açılışı ile başladı. Cumhuriyet Parkı’nda 15 Temmuz Gecesi yaşanan olayların yer aldığı fotoğraf ve resim sergisinin açılışını Vali Hasan Şıldak şehit yakınlarıyla birlikte yaptı. Sergi açılışının ardından Çeltikçi Güvenli Köyü’nden olan 1997 yılında Kuzey Irak Çekiç Operasyonu’nda şehit düşen Jandarma Komando Er Ali Yıldırım’ın daha sonra da 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası şehit düşen Polis Memuru Akif Altay’ın ailesi ve kabri ziyaret edildi. Akabinde Ulu Cami’nde öğle namazı öncesi vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canını feda eden tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Vali Hasan Şıldak Şehitlik ziyareti sonrası yaptığı açıklamada;

“İlimizde bugün 15 Temmuz. Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Buna bağlı olarak Çeltikçi ilçemize bağlı Güvenli Köyü’müzdeyiz. Güvenli Köyü’müzde iki şehidimiz yatıyor. Bugün 15 Temmuz’da şehadete yürüyen özel harekat polisimiz şehidimiz Akif Altay’ın burada bulunan ailelesinin baba ocağını ziyaret ettik. Eşini ve çocuklarını burada ziyaret ettik. Bugün köyde aynı zamanda 1997 yılında şehit düşen yine bir aziz şehidimiz var. Komando kendisi ve Kuzey Irak’ta bir harekatta kaybettik. Yine Ali Yıldırım’ın ailesini ziyaret ettik. Dolayısıyla her iki ailemizin ziyaretinden sonra da burada şehitliğimizi diğer bütün ailelerimizle birlikte çevreden gelenlerle ziyaret ettik. Dualarla onları yad ettik. Önlerinde bir kez daha saygıyla, minnetle eğildik. 

15 Temmuz pek çok dersler içeren bize de hep mesajlar veren çok önemli birgün. Yakın tarihimizin en önemli hadisesinin cereyan ettiği gün. Burada baktığımızda 15 Temmuz’u hatırladığımızda, hem bir hüzün hem bir burukluk var. 251 şehidimiz var. İşte o şehitlerden biri de bizim Çeltikçi ilçemizde Güvenli Köyü’müzde burada yatıyor. Ama aynı zamanda burada gurur ve onur öyküleri var. Baktığımız zaman o ailelerimiz de görüyoruz ki hüznü ve gururu bir arada yaşıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne adanmış, Türk milletine adanmış çocukları için gurur vesilesi olmaya devam edecek. Biz onlardan güç alıyoruz ve her zamanda olmayı arzu ediyoruz. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Etkinliklerimiz de gün boyunca devam etti.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 15 Temmuz 2019 15:59

İŞ-KUR adil ve hakkaniyetli davranmadı

Burdur Belediyesi’nin yaz aylarında artan iş kapasitesi ve mevcut işçi yetersizliğinden dolayı ihtiyaç duyduğu kısa süreli ve geçici işçi alımlarının tamamlandığı açıklandı;

 

TYP’den işçi gönderilmesi engellendi

Fen İşleri Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü, Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde geçici süre görev yapacak olan 56 işçinin alımı İŞ-KUR’dan Noter kura çekimi ile yapıldı.  

Ülkemizde son yıllarda yaşanan işsizlik ve ekonomik kriz sebebiyle, 56 işçinin alınacağı  iş ilanına 275 kişi iş başvurusunda bulundu. İşçi alımlarını İŞ-KUR üzerinden yapan Burdur Belediyesi, Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan yararlandırılmadı. Bir yandan borç ödeyen ve bir yandan da üreterek hizmet vermeye devam eden Burdur Belediyesi, tüm engellere rağmen verilecek hizmetlerin aksamaması adına,  ilgili birimlerde çalıştırılacak geçici işçilerin maaşlarının belediye bütçesinden ödenmesi kararını aldı. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Ercengiz, “Normal koşullarda her yıl İŞ-KUR Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan Burdur Belediyesi’ne de tahsis edilen personelin, bu yıl Burdur Belediyesi’ne verilmemesi neticesinde,  Burdur Belediyesi olarak böyle bir yönteme başvurmak zorunda kaldık. İŞ-KUR adil ve hakkaniyetli davranmadı. Burdur Belediyesi’ne de en azından nüfusu ölçeğinde personel istihdam ederek Burdur’umuza hizmet edilmesi noktasında katkı verebilirdi. Ama edindiğimiz bilgiler neticesinde siyasilerimiz, bu konuda Burdur Belediyesi’nin ve Burdur Halkı’nın bu işçiyi hak etmediğine kanaat getirmiş olmalılar ki birçok engelle karşılaşıyoruz.” Dedi. 

Burdur’umuz her şeyin en iyisini hak ediyor

Vatandaşa verilecek hizmetlerin aksatılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Seçim sonrası TYP’den gelmesini beklediğimiz işçiyi göndermediler ve gönderilmesinin de önüne geçtiler. Vatandaşımızın işi de aksatılmaz, vatandaşımızın günlük hayatı da hiçbir şekilde sıkıntıya sokulmaz. Belediye bütçesinden gerekli fedakarlığı yapıp, 4.5 ay süreyle geçici işçi çalıştırmak üzere ilanımıza çıktık. Yaklaşık 275 başvuru oldu. Acil ihtiyaç duyduğumuz 56 personel park bahçeler, fen işleri, su işleri ve temizlik işlerinde çalıştırılacak işçiler istihdam edilerek Burdur’umuza hizmet vermeye devam edeceğiz. Burdur’umuz her şeyin en iyisini hak ediyor.” şeklinde konuştu.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Jandarma Komutanlığına ekipleri Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü ve Yeşilova İlçesi Salda Köyü’nde yasadışı kenevir ekimi yapıldığına yönelik duyum alarak;

Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü Kamışalan Mevkiinde yapılan arazi araması neticesinde, ormanlık arazi içerisine ekilmiş (620) kök kenevir bitkisi ele geçirdiler. Konuyla ilgili şüpheli şahıs ya da şahısların tespitine yönelik çalışmaların devam ettiği açıklandı;

Yeşilova İlçesi Salda Köyü Köpek Çayı Mevkiinde yapılan operasyonda ise, şüpheli M.Z. ve S.Y. isimli şahıslar (7) kök kenevir bitkisi ile birlikte yakalandı. Yakalanan şüpheliler Adli Makamlar tarafından ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakıldılar.

Her iki olayda da ele geçirilen kenevir bitkileri Adli Makamların talimatı doğrultusunda, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerinde imha edildi.

Güvenlik güçleri tarafından İl genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalar kararlılıkla yürütülmekte.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 15 Temmuz 2019 15:58

19.Aziziye Şenliği coşkuyla kutlandı

Yıllardır İşadamı Yörük İlbeyi Mehmet Cadıl’ın sponsorluğunda organize edilerek gelenekselleşen, Aziziye Köyü Yayla Şenliği’nin bu yıl 19. su düzenlendi.

 

Şenliğe Vali Hasan Şıldak, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Emniyet Müdürü Arif Çankal, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ve diğer konuklar katıldılar.

Şenliğe Yurt dışından il dışından çevre köylerden yoğun katılım oldu.

Sabah erken saatlerde Elma Çukuru yaylasına gelenler, çadırlarını kurup yöresel kyafetler giydiler. Alanda kıyafet ve gıda satış standları kuruldu.

Yörük Kültürünü yaşatmayı amaçlayan Burdur Yörük İl Beyi İşadamı Mehmet Cadıl tarafından organize edilen, Burdur Aziziye Köyü 19. Kültür Sanat ve Yayla Şenliği’nde Halk Oyunları oynandı. Türk Halk Müziği Sanatçıları türküler söylediler. Etkinliğe katılan konuklar türkülere yöre oyunları oynayarak eşlik ettiler.

Şenlikte yörük kıl çadırı kuruldu. Protokol mensubu konuklar kıl çadırda ağırlandı. Poçu Bağlama töreninin de yer aldığı şenlik oyunlarla sürdürüldü. 

Vali Hasan Şıldak ve Portsan Mermer Yönetim Kurulu Başkanı, Burdur Yörük İl Beyi İşadamı Mehmet Cadıl yaptıkları konuşmada katılımcıları selamlayıp organizasyonda emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

TSF Burdur İl Temsilciliği ve Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile 13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi Haftası Satranç Turnuvası” ödül töreni ile tamamlandı. 

Turnuvada 8, 10 16 yaş ve Açık kategorileri sporcuları katıldı.

Dereceye giren sporcular;

8 Yaş Kategorisinde: 1. Yusuf Çağan Çelik, 2. Kağan Yasin Tezcan

12 Yaş Kategorisinde: 1. Berke Eroğlu, 2. Yağız Güneş Günay, 3. Görkem Armutçu, 4. Doruk Emir Yılmaz ve en iyi bayan ödülü Fatma Sude Algül

16 Yaş Kategorisinde: 1. Kasım Gökçe, 2. Muhammet Cihan Yıldız, 3. Alperen Danacı, 4. Deniz Gümüştaş

Açık Kategoride: 1. Ata Yiğit Şener, 2. İsmail Can Aksu, 3. Muzaffer Küçükoğlu, 4. Yasin Topalak elde etmişlerdir.

Sporculara madalyaları, TSF Burdur İl Temsilcisi Orhan Altın, Turnuva Başhakemi Şükrü Şener ve turnuva hakemleri tarafından verildi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection