Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

06 Mayıs 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cuma, 03 Mayıs 2019 15:31

Koç Spor Fest MAKÜ’de başladı

Müzik ve eğlenceyi üniversitelere taşımak, öğrencilere özel bir festival yaratmak ve bunu gelenekselleştirmek adına oluşturulan Koç Spor Fest Şenlikleri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) başladı.

Üniversiteli gençleri spor, müzik ve eğlenceyle buluşturan gençlik festivali Koç Spor Fest MAKÜ’de renkli görüntülere sahne oldu. Kurulan Challange Zone’da yarışan öğrenciler beceri, dayanıklılık, yetenek, güç ve hız gibi birçok farklı istasyondan oluşan alanlarda hem kendilerini sınadılar hem de arkadaşlarıyla yarıştılar.

Dj eşliğinde çalışan müziklerle hiphop grubunun danslarına eşlik eden öğrenciler birbirinden hareketli dans figürlerini de başarıyla sergilediler. 

Festival kapsamında Perşembe akşamı İstiklal Yerleşkesi Tören Alanında sahne alan ünlü rock grubu Athena ile müzik ve eğlenceye de doyuldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet

04 Mayıs 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

MAKÜ  Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, köylerde düzenledikleri eğitim çalışmaları ile hayvan yetiştiricilerini bilgilendiriyorlar.

 

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın koordinasyonunda oluşturulan, Hayvan Yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi kapsamında köylere giden Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, hayvan yetiştiricileri ile bir araya gelerek, onlara hayvancılık hakkında bilgi veriyor, onlardan gelen soruları cevaplandırarak, hayvancılıkta yaşanan sorunların çözümüne önerileri sunuyorlar.

MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, gidecekleri köyü belirleyip, köy muhtarını yada kooperatif başkanını arayarak, akşam saat 21.00’de köye gelmek üzere randevu alıyorlar. Köyde kahve yada uygun olan bir salonda hayvan yetiştiricileri ile bir araya geliyorlar. Düzenlenen toplantıda, daha önce oluşturulan bir kurul tarafından hazırlanmış hayvancılık eğitimleri kitapcıklarındaki bilgiler üzerinden, hayvan yetiştiricilerini bilinçlendirme çalışması yapılıyor.

Eğitimde faydalanılan yetiştiricinin el kitaplarında; Küçükbaş Hayvancılık, Büyükbaş Hayvan Barınakları, Büyükbaş Hayvanlarda Bulaşıcı Hastalıklar, Buzağı Bakımı ve Buzağı Ölümleri, Çiftlik Hayvanlarında Meme Sağlığı ve Sağımı, Hayvancılık İşletme Ekonomisi, Büyükbaş Hayvanlarda Döl Verimi konuları yer alıyor.

Sade, anlaşılabilir, grafikler, tablolar ve resimlerle desteklenerek son derece güzel hazırlanmış, hayvan yetiştiricilerinin kolaylıkla anlayabileceği, el kitabı olarak gerektiğinde başvurabilecekleri kitapcıklar eğitim çalışması esnasında katılımcılara dağıtılıyor.

Rektör Korkmaz Hayvan yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi çalışması ile üniversitede yapılan bilimsel çalışmaların, üretilen bilimin yaşam alanlarına uyarlanmasını, bilimle yaşamın buluşturulmasını hedefliyor.

Hayvan Yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi ile koruyucu hekimlik uygulaması ile hayvan hastalıklarının önlenmesi, hastalıkların bulaşmasını önleyecek önlemlerin alınması, buzağı ölümlerinin önlenmesi, doğru beslenme ve bakım  ile et süt veriminin, döl veriminin artırılması, meme sağlığının korunması ve doğru sağımla verim artışı sağlanması hedefleniyor. Böylelikle maliyetlerin düşürülmesi, hayvan yetiştiricilerinin gelirlerinin artması mümkün olacak. Bu gelişme ülke ekonomisine katkı sağlanmasını getirecektir.

Hayvan Yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi, gelişmiş ülkelerde geçerli olan ve uygulanan” Eğitim Üretim İçindir” ilkesinin hayata geçirilmesi doğrultusunda önemli bir adımdır.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

3 Mayıs Milliyetçiler Günü’nde Ülkü Ocakları Başkanlığı’nca düzenlenen etkinlikte katılımcılara  pilav ikram edildi. Köprübaşı’Mevkiinde düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara pilav ve ayran dağıtıldı. Etkinliğe, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete, MHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Karagöz, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete 3 Mayıs Milliyetçiler Günü’nün önemine ilişkin açıklama yaparak; 

“3 Mayıs Milliyetçiler Günü’nü kıvançla idrak ediyoruz. Türk milliyetçiliğinin bir asrı aşan fikir davasında, sahip olduğu anlam ve neden olduğu gelişmeler bakımından hayati bir yeri bulunan 3 Mayıs 1944 ruhunu ve yıldönümünü hatırlıyoruz, yad ediyoruz. Rahmetle andığımız merhum Hüseyin Nihal Atsız’ın; cesur, atılgan ve geri adım atmayan milliyetçi dirilişe muhalefet eden ve milliyetçilikten rahatsızlık duyan zihinlere karşı başlattığı mücadelenin yargıtaya taşınması 3 Mayıs hadiselerini ortaya çıkarmıştır. Milliyetçiliğin yargılandığı hukuki süreçte, Türk milliyetçileri, bu milleti yüceltmek için her türlü fedakarlığı yapacaklarını göstermişlerdir.

Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in aralarında bulunduğu 23 şuurlu milliyetçinin; Türk milletinin maddi ve manevi varlığına kast edenlere karşı gösterdiği anlamlı duruşun başlangıcı olan bu kutlu tarih, aynı zamanda Türk milliyetçilerinin cefa dolu bir dönemin başlangıcı olmuştur. Çileler, çekilen eziyetler, yapılan zalimlikler milliyetçiliğin anlamına ve değerine zarar verememiş, belirlenen hedeflere ulaşma inancını zedeleyememiştir. Unutulmamalıdır ki, Türk milliyetçiliği milletimize yabancı ve aykırı dayatmaları boşa çıkarmanın, onurlu ve bağımsız yaşamanın, Türk kimliğine sahip çıkarak, kendi geleceğimize egemen olma düşüncesinin en önemli tavrı ve duruşudur. En aktif fikir ve düşünce gücüdür. Destansı ve ibretlik bir mücadele sonucunda hiçbir saldırının yıldıramadığı milliyetçi kahramanların manevi emanetlerine sahip çıkmaya çalışmaktayız. 

Bu duygu düşüncelerle Türk milletinin ve değerli dava arkadaşlarımın ‘3 Mayıs Milliyetçiler Günü’nü kutluyor; milliyetçi kahramanları şükran ve minnetle anıyor; başta merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey olmak üzere, hayatlarını kaybedenlerle birlikte tüm dava şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde el dikimi top ustası yetiştirilmesi ve top üretimine yönelik proje geliştirildi. Projeyle, Türkiye’nin yüzde 97 dışa bağımlı olduğu sektörün canlandırılması için yeni ustalar yetiştiriliyor. 

Rektör Adem Korkmaz, MAKÜ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında ‘El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi’yle 10 bin adet futbol topu dikimi yapılmasına ilişkin açıklamasında; 

“Biz her yıl milyonlarca topu Çin’den ve Pakistan’dan alıyoruz. Cumhurbaşkanımıza, Isparta ziyaretinde bir top hediye edilmiş ve bunu yapan hocamızda, Türkiye’de bu topu üreten kalmadı bunu ben yapıyorum deyince, Cumhurbaşkanımızda bununla bir ilgilenin demiş. Bu konu da bize geldi. İŞ-KUR üzerinden, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve üniversitemiz, bir protokolle üniversitemizde, merkezdeki eski rektörlük binamızda şu anda giriş katı top atölyesi yaptık. Bu arada şu anda 40 tane top ustası yetiştiriyoruz. Bu 40 usta Türkiye’ye top dikecekler. 

Şehir kampüsümüzde iki vizyonumuz var. Birincisi sağlık kampüsü, diş hekimliği fakültemiz, ikincisi de malum, cezaevine üniversitemizde yer verdik. Burdur için bir açılım oldu. Cezaevinin yerini de üniversiteye aldık. Belki cezaevinin binalarını bile yıkmadan burada mesleki eğitim ve girişimcilik kampüsü düşünüyoruz. Top dikimi gibi unutulmaya yüz tutmuş, meslekleri yaşatacağız. Bu ustalarımız Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bütün topları dikmeye aday. Bu Burdur’da bir sektör. On binlerce kişiye burada istihdam olabilir.”dedi.

Hatice Dursun 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) başlayan Koç Spor Fest çerçevesinde düzenlenen bayanlar hentbol müsabakaları sona erdi.

Bu kapsamda Türkiye Koç Spor Fest Hentbol Süper Lige Yükselme karşılaşmalarında MAKÜ Bayan Hentbol Takımı ilk olarak Siirt Üniversitesi mücadele etti ve 33-27 skorla galip geldi.

İkinci karşılaşma ise MAKÜ ile Kastamonu Üniversitesi arasında oynandı. Karşılaşma sonunda Kastamonu Üniversitesi 39-24 skorla galip geldi. Son maçında Marmara Üniversitesi ile karşılaşan MAKÜ 41 -33 skor ile maçtan galip ayrıldı.

Karşılaşmalar sonunda Birinci olan Kastamonu Üniversitesi MAKÜ Bayan Hentbol Takımının Şampiyonluk kupasını Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, MAKÜ Bayan Hentbol Takımının ikincilik kupasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Marmara Üniversitesi Bayan Hentbol Takımının üçüncülük kupasını ise Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya verdiler.

MAKÜ Spor Tesislerinde gerçekleştirilen ve antrenörlüğünü Doç. Dr. Oğuzhan Dalkıran’ın yaptığı karşılaşmalar sonrasında MAKÜ Bayan Hentbol Takımı Üniversitelerarası Hentbol Süper Ligine yükseldi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 03 Mayıs 2019 15:31

Athena MAKÜ’lüleri coşturdu

Koç Holding’in üniversitelileri spor, müzik ve eğlenceyle buluşturan Türkiye’nin en geniş katılımlı gençlik ve spor festivali Koç Spor Fest’in bahar etabı etkinlikleri kapsamında rock müzik grubu Athena, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) konser verdi.

 

MAKÜ İstiklal Yerleşkesindeki tören alanında ilk kez bir konsere ev sahipliği yapılan etkinlikte konser öncesi DJ Hakan Kabil’in performansı ile coşan öğrenciler daha sonra sahne alan Athena grubuyla doyasıya eğlendiler. 

Binlerce Üniversite öğrencisinin katıldığı konserde sevilen şarkılarını seslendiren Athena grubu dinleyenlerine keyifli saatler yaşattı. Grubun şarkılarına öğrenciler de eşlik etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Köydes ödeneği ile ilgili açıklamada bulundu. 

2019 KÖYDES ÖDENEĞİ 17.096.294 TL 

Burdur’da, köylerde çalışmaların devam edeceğini belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur İlimizde Özel İdare ile hizmet ve yatırımlarımıza devam etmekteyiz. AK Parti Hükümetlerimiz her zaman Burdur’umuza Köydesten hak ettiği payı vermektedir. Yine bu yılda Köydes Ödeneklerine dair Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. 2019 Köydes ödeneği olarak 17.096.294 TL İlimize geldi. Bu ödenek Köylerimizin Yol, İçme Suyu, Kanalizasyon, Sulama ve diğer hizmetlerde kullanılacaktır. Burdur’umuzda tüm köylerimizde yatırım çalışmalarımız devam edecektir. Bu ödeneğin ayrılmasında başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdiler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 03 Mayıs 2019 15:31

Vali Şıldak’tan köy ziyaretleri

Vali Hasan Şıldak, köy ziyaretleri kapsamında İl Merkezine bağlı Çendik, Suludere, Kuruçay, Akyaka ve Yassıgüme Köylerine ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

 

Ziyaret ettiği köylerde vatandaşlarla buluşarak, hasbihal eden köy halkının, muhtarların isteklerini yerinde dinleyen Vali Şıldak, kendisini iletilen talepleri sorunları not alarak, çözüme kavuşturulması noktasında ilgili kurum müdürlerine talimat verdi.

Vali Şıldak’a ziyaretleri sırasında İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Murat Yarar eşlik etti

Köy ziyaretlerine devam edeceğini belirten Vali Şıldak; “Vatandaşlarımızın sorunlarını, taleplerini varsa not etmek, ilgilenmek, Köylerimizle ilgili yürüttüğümüz çalışmaları, ihtiyaç ve talepleri yerinde görmek ve tespit etmek için ziyaretlerimize sürdüreceğiz. Bu kapsamda vatandaşlarımızla, muhtarlarımızla bir araya geliyoruz, amacımız köylerimizde yapılan çalışmaların en iyi şekilde uygulanarak, köy halkımızın en kaliteli hizmeti alması, bunun yanında yaşanan aksaklıklar ve ihtiyaçlar var ise bunların giderilmesi için çözümler üretmektir” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection