Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Fotoğrafta görünen kapısına kilit vurulmuş dükkan, yukarı çarşının anlı şanlı günlerinden kalma. Dükkan yapısı itibariyle bir zanaatkarın mekanı imiş.

Yukarı Çarşı’nın, şehrin ekonomik merkezi olduğu dönemlerde, zanaatkarlar ayrı ayrı sokaklarda sanatlarını icra ediyorlardı. Demirciler, bakırcılar, semerciler, nalbantlar, tenekeciler, dericiler şekerciler, haşgeş yağcılar ve diğerleri, Yukarı Çarşı’da mütevazi, küçük dükkanlarında üretim yaparlardı. Dükkanların çoğu fotoğrafta görüldüğü gibi, basit kepenklerle korunurdu.

Günümüze gelindiğinde ise böyle pek çok dükkan kepenklerine kilit vurulmuş vaziyette, yıllardır kapalı beklemekte.

Semerci, haşgeş yağcı, derici gibi pek çok zanaat günümüze erişemeyip kaybolup gitti. Bu zanaatlardan bazıları güzel ve özel örnekler olarak korunup yaşatılabilseydi, bu gün yukarı çarşı turistik açıdan ilgi gören bir yer olabilirdi. Ama ne yazık ki Bu zanaatlar korunamadığı gibi, Yukarı Çarşı’da ticarette durma noktasına geldi. Şayet önlem alınıp hareketlendirilemezse, Yukarı Çarşı kapısına kilit vurulmuş dükkanlardan ibaret kalacak.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Sokak Köpekleri ve kedileri yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Binlerce yıldan bu yana insanlar, sokak köpekleri ve kedileri ile yaşam alanlarını paylaşıyorlar. Kırsal kesimde evlerin ve sürülerin güvenliğini sağlamak için yetiştirilip bakılan köpekler, şimdi şehirlerde evlerde can yoldaşı olarak bakılıp korunuyorlar.

 

Kedilere gelince; kedilerde başlangıçta evlerdeki fareler ve diğer zararlı canlılardan korunmak için yetiştirilip barındırılmış. Ama şimdi kediler evlerde baş köşelerde barındırılıp korunuyor. Sokak köpekleri de yine insanların yardımları ve destekleri ile yaşamlarını sürdürüyorlar. Son dönemde, şehirdeki sokak köpeklerinin sayısında fark edilir bir azalma oldu. Sokak köpeklerinin pek çoğu Fevzi Çakmak ve Atatürk Mahalleleri’nde barınmaya çalışıyorlar. Fotoğraftaki iki sevimli sokak köpeği de Plaj Evleri altındaki alana sığınmışlar ve alana gelen piknikcilerin artıkları ile yaşamaya çalışıyorlar.

Çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılamak için, sokak köpeklerine ve kedilerine ihtiyacımız var. Bu şehirde; insanlar kadar sokak köpekleri ve kedilerinin de yaşamaya hakları var.

Çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılayabilirsek, onların insan sevgisi ile yetişmelerini de sağlayabiliriz. Çünkü hayvanların yaşam haklarına saygı göstermeyenler, insan haklarına da saygı göstermezler. Hayvan haklarını savunmayanlar insan haklarını hatta kendi haklarını bile savunmaz, savunamazlar.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayınlanan Rektörler Kararnamesiyle Prof. Dr. Adem Korkmaz ikinci kez MAKÜ Rektörlüğüne atandı.  

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, 4 yıl boyunca başarı ile yürüttüğü çalışmalarını kaldığı yerden sürdürecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Mayıs cuma günü imzalanan Rektörler Kararnamesi ile, 11 üniversiteye rektör ataması yapıldı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, tanınan süre içerisinde adaylığını açıklamış, daha sonra Rektör Korkmaz’ın adı YÖK tarafından hazırlanan 3 kişilik listede yer almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu üç kişilik liste üzerinden Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı MAKÜ Rektörlüğüne atadı. Böylece Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın yeniden MAKÜ rektörlüğüne atanıp atanmayacağı sorusu cevaplandı. Meraklar giderildi.

Biyografisi

Burdur’un Ağlasun İlçesinde 1971 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilçede, lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1993 yılında tamamladı. Yüksek Lisansını 1996 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Doktora çalışmasını ise 2001 yılında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. 2007 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanını aldı. Çalışma hayatının temel sorunlarına yönelik akademik çalışmalar yaptı, sosyal politika, iş hukuku, ücret konularında akademik çalışmalar yaptı. Bugün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yer alan Ağlasun Meslek Yüksekokulu bünyesinde üniversitenin kuruluş süreci dönemi olan 2003-2006 yılları arasında müdür yardımcılığı ve müdürlük görevinde bulundu. 2008 yılında da Isparta Aksu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. Değişik kurul ve komisyonlarda, üniversite senatörlüğü ve yönetim kurulu üyeliklerinde görevler yaptı. 2009 yılında Çalışma Bakanlığı Ulusal İstihdam Stratejisi hazırlık komisyonunda “İnşaat Sektör” raportörü olarak, 2012-2013 yıllarında 10. Kalkınma Planını hazırlığı sürecinde “istihdam ve Çalışma Hayatı” özel ihtisas komisyonu raportörü olarak görev yaptı. Yine, Türkiye İş Kurumu Genel Kurulu üyeliği, Kosgeb Proje Değerlendirme Kurulu Üyelikleri ve TÜBİTAK proje değerlendirme kurullarında göreler yaptı.

İş dünyasında da aktif görevlerde bulundu. 2009-2012 yıllarında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreter olarak görevlendirildi. 2013 yılında Ak Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı – Kent Ekonomileri Forumlarında Burdur ve Hatay Sorumlusu olarak görev yaptı. 2014’den bu yana Ekonomi İşleri Başkanlığı – Ekonomi Danışma Kurulu Üyeliği görevi devam etmektedir. Aynı zamanda halen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına Burdur Bölgesi Odalar ve Borsalar Akademik danışmanı olarak görev yapmakta.  Evli ve 3 çocuk babası. 

Proje odaklı üniversite olma yolunda önemli yol kat eden MAKÜ, 2015-2019 yılları arasında bilimsel, sosyal, kültürel ve akademik anlamda pekçok projeye imza attı. Mayıs 2015 tarihinden bu yana MAKÜ’de bir yandan yeni binaların teme linin atma çalışmaları ve açılış törenleri yapılırken, bir yandan da çeşitli binalarda ve birimlerde fiziki iyileştirme çalışmaları yürütüldü.  

Yürütülen hayvancılık projesiyle, tam anlamıyla sahaya inen MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, 193 köyü tek tek tarıyor. Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesiyle, köylerde eğitimler yapılarak, köylerin örgütlenme modelleri konusunda yetişticilerle kurumsal iletişim sağlandı. Bu proje ile sahip olunan akademik ve teknik kapasite sayesinde hayvancılık sektöründe, üreticiler ve sektör temsilcileriyle el ele vererek bölge sorunlarının çözümüne katkı sağlandı. Göller Bölgesinin şirin kenti Burdur, bugün Batı Akdeniz’in parlayan yıldızı gibi algılanıyorsa bunda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin özelliklede Rektör Korkmaz liderliğinde, tarım ve özellikle hayvancılık alanında başlatılan projelerin büyük bir payı var. 

Rektör Korkmaz’ın doğrudan yürüttüğü, Spor sektörüne ve spor turizmine hizmet verecek bir tesisleşme olan Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi Projesiyle birlikte, Burdur yeni bir üne daha kavuşacak ve sporun ve sporcu eğitiminin baş şehri haline gelecek. Proje, sporcu yetiştirilmesi ve spor sektörüne nitelikli teknik elemanlar ile spor profesyonelleri kazandırarak ülkemiz sporunun gelişmesine katkı verecek. Bünyesinde iki adet kapalı antrenman salonu, açık ve kapalı atletizm pistleri ile futbol müsabakalarının da yapılabileceği , 10 bin kişiye sahip stadyum, Burdur’un spor alanında kalkınmasına yeni bir soluk olacak.  

Ülkemizin ve sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda uzmanlaşmış mezunlar yekitşitirmeyi hedefleyen MAKÜ, son 4 yıl içinde yeni kurulan 5 fakülte, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 3 meslek yüksekokulu, 4 uygulama ve araştırma merkezi ve 2 koordinatörlükle gelişimine hız kazandırdı. Kazandırılan yeni akademik birimlerle 11 fakülte, 6 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 13 meslek yüksekokulları, 6 enstitü, 18 uygulama ve araştırma merkezine sahip olan MAKÜ, bölgesinde olduğu kadar ülkesinde de dikkat çekici bir kapasiteye ulaştı.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

25 Mayıs 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cuma, 24 Mayıs 2019 15:29

Huzurevi ihalesi 20 Haziran’da

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Merkezde yapılacak olan Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi ihalesinin 20 Haziran düzenleneceğini duyurdular.

Açıklamada Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi ile ilgili tekrar ihale sürecinin başladığını belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur Merkez Kışla Mahallesinde, 21500 m2 arazi üzerinde, arazinin fiziki şartları göz önünde bulundurularak tasarlanan, 100 kişilik Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezimizin ihalesi 12.04.2019 tarihinde gerçekleşti ancak ihale sürecindeki eksik bilgilerden ve düzenlemelerden dolayı iptal edilmişti. Burdur Özel İdaremiz tarafından yeni ihale tarihi 20 Haziran 2019 olarak belirlendi.” Dediler

Tam anlamıyla yaşam merkezi

Sosyal alanlarla tam anlamıyla bir yaşam merkezi olacağını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “İdari bina ve 2’şer katlı 11 adet yaşam evi ile toplamda 10300 m2 inşaat alanı oluşturulmuştur. İdari binada 26 adet 2’şer kişilik banyo-wc’li 38’er m2’lik yaşam odaları bulunmakta ve yaşam odalarının bulunduğu katlarda dinlenme ve yemek salonları birbirleriyle ilişkili olarak yer almaktadır. Huzurevi sakinlerinin daha iyi ve sağlıklı yaşam potansiyelleri için hobi odaları, atölyeler, spor salonu, konferans salonu, mescit, kuaför market gibi sosyal mekânlar ve sakinlerin günlük ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için; genel mutfak, çamaşırhane, revir (doktor ve hemşire odası), egzersiz odası (Fizyoterapist odası) bulunmaktadır.” Bilgisi verdiler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 24 Mayıs 2019 15:29

Burdur ve Salda Gölleri SOS veriyor

Burdur Gölü’nde ve Salda Gölü’nde çekilme devam ediyor.

Devlet Su İşleri 182. Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; 2019 yılı Mayıs ayı itibariyle , Karataş Gölü %24, Karamanlı Barajı %38, Yapraklı Barajı %53, Karacaören Barajı %65, Onaç 2 %75, Kozağacı Barajı %100, Çavdır Barajı %74, Bademli Barajı %12, Belkaya Barajı %100, Karaçal Barajı %23, Belenli Göleti %100, Tefenni Göleti %97, Söğüt Göleti %100, Değirmendere Göleti %83, Ağlasun Göleti %90 doluluk oranına ulaştı.

İstitatistiki verilere göre Salda Gölü ve Burdur Gölü’nde su seviyelerinde gerileme devam ediyor.  Su seviyeleri; Karataş Gölü’nde %20’den %24’e, Karamanlı Barajı’nda %14’ten %38’e, Yapraklı Barajı’nda %30’dan %53’e, Karacaören Barajı’nda %48’den %65’e, Onaç 2 Barajı’nda %21’den %75’e, Kozagacı Barajı’nda %98’den %100’e, Çavdır Barajı’nda %70’den 74’e, Belkaya Barajı’nda %62’den %100’e, Karaçal Barajı’nda %21’den %23’e, Belenli Göleti’nde %67’den %100’e, Tefenni Göleti’nde %63’ten %97’ye, Söğüt Göleti’nde %87’den %100’e, Değirmendere Göleti’nde %33’den %83’e, Ağlasun Göleti’nde %83’ten %90’a yükseldi.

2019 yılı Mayıs oranlarına göre; göletlerdeki doluluk %94, barajlardaki doluluk %60, göllerdeki doluluk ise %78 olarak görülmekte.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 24 Mayıs 2019 15:29

Belediye’den Hüsnü Arkan Konseri

Burdur Belediyesi’nce düzenlenen Ramazan ayı etkinlikleri 11 Mayıs Cumartesi günü Aslı Güngör konseri ile başladı. Bugün saat 22.00’de Hüsnü Arkan’ın, Emre Kaya’nın 1 Haziran’da  Ramazan etkinlikleri finalinde sahneye çıkması ile tamamlanacak.

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan Ayı etkinlikleri, bu yıl da eski otogar alanında yapılıyor. 11 Haziran Cumartesi günü Aslı Güngör’ün sahne aldığı konserle başlayan etkinlikler, Ramazan ayı boyunca devam edecek.

Ramazan etkinlikleri kapsamında bugün Hüsnü Arkan (Ezginin Günlüğü) sahne alacak. Burdur Belediyesi Ramazan şenlikleri, 1 Haziran Cumartesi Emre Kaya konseri ile sona erecek. Eski Otogar alanına kurulan Lunapark üç hafta boyunca ziyarete açık olacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection