Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 22 Mayıs 2019 15:03

Burdur Belediyesi’nden 2. Konya gezisi

Burdur Belediyesi’nden  kültür turları kapsamında düzenlenen Konya gezisinin Ramazan ayı olması nedeniyle ve vatandaşların yoğun ilgisi üzerine tekrar düzenleneceği açıklaması yapıldı;

Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği ve yerel seçimler öncesinde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in özellikle kadınlara söz verdiği, Kültür Turları kapsamında ilk gezi Konya’ya düzenlenmişti. Ramazan ayı olması nedeniyle kadınlardan gelen yoğun istek üzerine, 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü sabah saat 05:00’da yeniden günü birlik Konya gezisi düzenlendi. 

Burdur Belediyesi Kültür Turları kapsamında  düzenlediği 2. Konya gezisi için katılımcıların, 27 Mayıs Pazartesi gününe kadar saat: 09.00-17.00 saatleri arasında Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerektiği belirtildi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne yapılan müracaatların ardından, geziye katılacak kadınlar, noter huzurunda düzenlenecek kura çekimi ile belirlenecek.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 22 Mayıs 2019 15:03

23 Mayıs 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

23 Mayıs 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM) Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan’ın, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı ziyaretine ilişkin açıklama yapıldı;

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Korkmaz, üniversitenin iline, bölgesine ve Türkiye hayvancılığında öncü rol üstlendiği “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” programı kapsamında gerçekleştirdiği hayvancılık projeleri hakkında bilgiler aktardı.

Ziyaretin ardından Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında gerçekleştirilen projelerde görev alan akademisyenler ve bu amaçla açılan araştırma ve uygulama merkezleri müdürlerinin yer aldığı toplantıya geçildi.

Hayvancılık Projesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan’nın yanı sıra Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Darcan ile Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve projede yer alan MAKÜ öğretim üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Korkmaz, “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını belirterek gerçekleştirilen çalışmalar, çiftçilere yönelik verilen eğitimler ve açılan araştırma ve uygulama merkezleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Daha sonra hayvancılık projesi kapsamında kurulan Tarım ve Hayvancılıkta Standardizasyon ve Belgelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi; Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi; Hayvancılık Yenilikçi Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi; Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürleri kurulan merkezlerin çalışmaları hakkında HAYGEM Müdür Yardımcı Cengiz Ceylan’a bilgiler aktarıldı.

Gerçekleştirdiği ziyaretten ve bu kapsamda yapılan bilgilendirme toplantısından duyduğu memnuniyeti dile getiren Cengiz Ceylan, hayvancılıkta belli başlı sorunların olduğuna dikkat çekerek “Uygulama ve Araştırma Merkezlerine bakıldığında Türkiye’nin hayvancılık alanında yaşadığı sorunlara çözüm olabilecek çok güzel ve yerinde projelerin yürütüldüğünü görmek beni memnun etti. Hayvan hastalıklarının hızlı teşhisi için tanı kitlerinin geliştirilmesi, yerli sperma üretimi ve bunların ihraç edilmesinin ülkemiz hayvancılığı için özellikle çok önemli çalışmalar olduğunu söylemek istiyorum. Ülkemizin her yerinde farklı projelerin olmasından ziyade tek ve geniş bir yelpazede ülke ekonomisine katkı sağlayacak böyle projelerin yürütülüyor olması umut verici. Çiftçilerimize verilen eğitimlerin ve özellikle kadın çiftçilerimizin katılımının da yüksek olduğunu duymak beni çok mutlu etti. Kadınlarımız sayesinde küçük işletmelerimiz varlığını koruyor ve onların uygulamalarını sizlerin verdiği eğitimle pekiştirmesini bölge hayvancılığı kadar ülke hayvancılığı için de çok önemli bir gelişme olarak görüyorum. Hayvancılık alanında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine gereken önemin verildiği takdirde diğer ülke hayvancılığı oranlarına da ulaşmış olacağımızı umuyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yürütülen hayvancılık projeleri ülke hayvancılığı için umut verici, burada olmaktan ve bu toplantıya katılarak bilgi almaktan mutlu oldum.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 22 Mayıs 2019 15:03

Devlet milletiyle bir bütündür

Gölhisar’da Kaymakamlık, Belediye, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret eden Vali Şıldak’ın, kurum ziyaretlerinin ardından Yamadı Köyü’ne geçerek vatandaşlarla buluşmasına dair açıklama yapılarak gezi hakkında bilgi verildi;

Ziyareti kapsamında Şehit Zeki Eröz’ün Yamadı Köyü’nde yaşayan ailesini evlerinde ziyaret etti. Köyde açılan Halk Eğitim Kursunda incelemede bulundu.

Gölhisar programının devamında İlçe Merkezinde tamamlanmak üzere olan Hacılar Camii ve ağaç oymacılığı ustası Emin Eryalçın’a ziyarette bulunan Valimiz, çalışmaları devam eden “Kibrya Ören Yeri Karşılama Alanı ve Antik Kenti” gezerek devam eden çalışmalar yerinde inceledi.

İlçe programının son bölümünde Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte Şehit ve Gazi Aileleri, İlçe Yöneticileri, Muhtarlar ve Vatandaşlarla iftarda bir araya geldiler.

İLÇE PROGRAMINA KURUM ZİYARETLERİ İLE BAŞLADI

Gölhisar programına Kaymakamlık ziyaretiyle başlayan Vali Şıldak, Kaymakam Mustafa Ünver Böke’yi makamında ziyaret ederek İlçe hakkında genel brifing aldı.  Kurum ziyaretlerine Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş’ı ziyaretle devam eden Vali Şıldak, sonrasında İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek genel asayiş durumu ile ilgili bilgi aldı.

YAMADI KÖYÜ’NE ZİYARETTE BULUNDU

Vali Şıldak, programının devamında köy ziyaretleri kapsamında Gölhisar İlçesine bağlı Yamadı Köyüne ziyarette bulundu. Yamadı Köyünde yaşayan Şehit Zeki Eröz’ün ailesini evlerinde ziyaret ederek bir süre şehidimizin annesi ve kardeşiyle sohbet eden Vali Şıldak, daha sonra köy sakinleri ile bir araya gelerek talep ve isteklerini dinledi. Köyde açılan halk eğitim kurusunu ziyaretinin ardından İlçe merkezine geçti.

İLÇE MERKEZİNDE BİR DİZİ ZİYARET VE İNCELEMEDE BULUNDU

Programına İlçe Merkezinde Hacılar Camiini ziyaretle devam eden Vali Şıldak yapımı tamamlanmak üzere olana camiyi gezerek, cami hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bu ziyaretin ardından Ağaç Oymacılığı Ustası Emin Eryalçın’ı atölyesinde ziyaret eden Vali Şıldak, ustayla uğraştığı zanaatla ilgili bir süre sohbet etti. Daha sonra Kibyra Antik Kentine geçen Vali Şıldak, Ören Yeri Karşılama Alanı inşaat çalışmaları ve kazı alanında incelemelerde bulunarak, devam eden çalışmalarla ilgili Kazı Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’dan bilgi aldı. 

GÖLHİSARLILARLA İFTARDA BULUŞTU 

Vali Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, Gölhisar ziyaretinin son bölümünde İlçe merkezinde Şehit ve Gazi Aileleri, Gölhisarlı vatandaşlar, İlçe Yöneticileri ve Muhtarlarla iftarda buluştular. Gölhisarlılarla bir arada olmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Vali Şıldak ve eşi, iftar süresince yakından ilgilendikleri Ailelerle bol bol sohbet ettiler.

Vali Şıldak iftar programında yaptığı konuşmada; “Bu güzel mübarek Ramazan iftarında birlikte olmak ve sizlerle bereketli sofralarda buluşmuş olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Ramazan ayı boyunca inşallah bütün ilçelerimizi bu şekilde ziyaret etmiş olacağız. Buradaki amacımız tabi hem kamu kurum kuruluşlarımızı kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz, güvenlik birimlerimizi ziyaret etmek, İlçelerimizde yürütülen belli başlı çalışmaları yerinde incelemektir. Ayrıca Şehit ve gazi ailelerimiz başta olmak üzere her zaman yanlarında olmaya özen gösterdiğimiz toplumumuzun çok değerli kesimlerinin özel ailelerimizin yanlarında olmak ve Ramazan ayında bu birlikteliği daha da pekiştirmek adına sizlerin aranızdayız bu mutluluğu birlikte yaşıyoruz. 

Ben öncelikle Kaymakamımıza ve çalışma arkadaşlarına böyle güzel düzenleme için böylesine güzel bir sofrada bizleri buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Bugün kendisinin de ifade ettiği gibi öğle saatlerinden itibaren Kaymakamlığımızı ziyaret ettik ve Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Jandarma ve Emniyet birimlerimizi ziyaretimizin yanı sıra Kibyra Antik Kentinde devam eden çalışmaları yerinde gördük. Köy ziyaretlerimiz kapsamında Yamadı köyümüzde vatandaşlarımızla buluşarak, halkımızla sohbet ettik dertleştik. Köyümüzde yaşayan Şehit ailemizi evlerinde ziyaret ettik. Akşam saatlerinde de burada bulunan siz güzel insanlarla Gölhisar’ımızın temsilcileriyle birlikteyiz. Aslında bütün Gölhisar burada çünkü sizler bütün halkı bütün toplumu temsil ediyorsunuz. Muhtarlarımız köylerinden mahallelerinden geldiler. Yine il genel meclisi üyelerimiz burada ilçe yöneticilerimiz burada şunu yapmaya çalışıyoruz. Tabi Gölhisar aslında çok muhabbetli, kendi içinde özel değerleri olan manevi ve milli değerlerine her zaman sahip çıkmış ve burada çalışmış olanlarında her zaman hayırla özlemle yad ettikleri güzel bir İlçemiz. Bizim içinde özenle üzerinde durduğumuz İlçelerimizden biri. Toplumsal bütünleşme ve kaynaşma çok önemli. Bir yerleşim yerinde huzur varsa güvenlik varsa karşılıklı hoşgörü ve anlayış gelişirse orada her türlü yaşanılabilir koşulların oluşması ve hizmetlerin akıcı bir şekilde kendini göstermesi çok daha kolay gelişiyor, çok daha mümkün oluyor.  Bu manada Ramazan ayıda bizlere bir fırsat sunuyor aslında. Birlikte olmak, muhabbetimizi tazelemek, kendimize ve eşimize dostumuza zaman ayırmak her türlü düşünceden ve fikirden olursa olsun insan olma temelinde ve Türk vatandaşı olma temelinde ortak paydalarda buluşabilmek adına bir fırsat teşkil ediyor.

Ramazan ayı bolluğuyla bereketiyle olduğu gibi bu kaynaştırıcı bütünleştirici özelliğiyle de bizlere çok büyük imkanlar sağlıyor ve iftar sofraları da bunun tecelli ettiği en güzel mekanlar oluyor. Burada olmak bizler adına çok güzel çünkü siz özel insanların hem halkımızın temsilcilerinin hem de özel insanların arasındayız ben hepinize böyle bir davete icabet ettiğiniz için katıldığınız içinde teşekkür ediyorum. Her zaman toplum olarak bütün kesimlerin yanındayız gerek bizlerle, gerek Kaymakamlarımız hükümetimizin ve devletimizin de zaten izlediği yöntem yol budur devlet milletiyle bir bütündür. Tek başına ne millet bir şey ifade eder nede devlet tek başına bir şey ifade eder. Hepsinin birliği bütünlüğü kaynaşması karşılıklı dayanışmasıyla güç doğar. Böyle olunca da ülkemiz güçlenecek ve bizi biz yapan değerler birlik ruhu bu dayanışma ruhu oldukça da Türk milletinin, devletimizin gelişimi güçlenmesi artarak devam edecektir. Bize uzanan her türlü kirli elin ve emelin gerçekleşme şansı sıfır ihtimaldir. Çünkü bu sofralar bu birliktelik bunu ifade ediyor. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Ramazanınız mübarek olsun şimdiden yaklaşmakta olan Ramazan bayramınızı da kutluyorum. Ailecek  hep birlikte huzur içinde nice bayramlara dilekleriyle hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi. 

 

  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 22 Mayıs 2019 15:03

158 çiftçiye sulamada %50 hibe

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un, Tarım ve Orman Burdur İl Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi hibe programı ile ilgili açıklamada bulundukları açıklandı;

Üreticilerimize daha modern tarım yapabilmeleri için desteklemelerin devam ettiğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları ortak açıklamada; “Burdur ilimizde Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi hibe programına müracaat eden 162 çiftçimizden, 158 çiftçimizin dosyasının kabul edilmesi ile 3 milyon 368 bin TL yatırımın yarısı olan 1 milyon 684 bin TL hibe almaya hak kazandılar. Modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalarla Ocak ayında başlayan süreçte sona gelindi. 158 üretici askı süreci sonrası hibe sözleşmesi imzalamak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek damlama ve yağmurlama sulama sistemlerinin kurulma işlemine başlayacaklar.” Bilgisi verdiler.

“7 YILDA BİREYSEL SULAMADA, BU YILLA TOPLAMDA 13 MİLYON 670 BİN TL ”

AK Parti Hükümetlerinin bireysel sulamada destekleme her zaman üreticiye büyük destek olduğunu belirten Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “AK Parti Hükümetlerimiz 7 yıldır bireysel sulama sistemlerine destek sağlanmakta olup, Burdur İlimizde toplamda 5 milyon 150 bin TL hibe ödemesi yapılmıştır. Bu yılki ödeme ile birlikte hibe tutarı 6 milyon 835 bin TL’ye ulaşacak ve toplam yatırım tutarı 13 milyon 670 bin TL olacaktır.

Üreticinin birim alandan daha fazla kazanacağı katma değerli üretim modellerini destekleyen Hükümetimiz aynı desteğin 2020 yılı Ocak ayında da devam edecektir.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel’in, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı ziyaret ettiği açıklandı;

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Korkmaz, Öncel’e hayvancılık alanında pilot üniversite seçilen MAKÜ’nün “Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” programı kapsamında yürüttüğü projeler hakkında bilgiler verdi. 

MAKÜ bünyesinde oluşturulacak olan veri merkezi hakkında gerçekleştirilebilecek işbirliklerinin görüşüldüğü toplantı, karşılıklı görüş alış verişinde bulunulması ile sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection