Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Salı, 21 Mayıs 2019 16:11

3 masaj salonu 2 ev mühürlendi

İlimizde genel asayiş ve huzurun devamının sağlanması, halk sağlığının temini ve fuhuşla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında valilikten açıklama yapılarak bilgi verildi;

Verilen bilgiye göre; İl Merkezinde faaliyet gösteren ve fuhuş amaçlı kullanıldığı  tespit edilen (3) masaj salonu ve ikamet olarak kullanılan (2) ev ilgili komisyon kararı ile üç (3) ay süre ile mühürlenerek kapatıldı.

Güvenlik güçleri tarafından halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması, kamu güvenliği ve sağlığını bozucu her türlü olay ve gelişmenin önlenmesine yönelik çalışmalar kararlılıkla sürdürülmekte.

Yayınlandığı Kategori Manşet

CHP Merkez İlçe Örgütü 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl etkinlikleri kutlamasında ‘’Her şey çok güzel olacak’’ tişörtleri ile güzel bir görüntü oluşturdu.

CHP Merkez İlçe Örgütü yöneticileri ve üyeleri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl etkinlikleri kapsamında hazırladıkları ‘’Her şey çok güzel olacak’’ tişörtleriyle çelenk sunma törenine katıldı. 

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan gazetemize yaptığı açıklamada, ‘Her şey çok güzel’ sloganlı tişörtleriyle etkinliğe farkındalık katmak istediklerini belirterek;

“Bundan tam 100 yıl önce yola çıkarak Samsun’a demir atan Bandırma Vapuru Türk milletinin, kurtuluş ateşinin yakıldığının sembolüdür. Biz senin ölmeyecek fikirlerin ve o günkü taşıdığın aynı ruhla aynı gemide olmanın gururunu taşıyoruz Atam. Merkez İlçe Örgütü olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun. Her şey güzel olacak. YSK’nın İstanbul kararı Türkiye demokrasi tarihine yargı darbesi olarak geçecektir. Asla yalnız yürümeyeceksin İmamoğlu.” sözleriyle CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na Merkez İlçe Örgütü adına destek verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

22 Mayıs 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2016 yılında Hayvancılık alanında pilot üniversite olarak seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bu alanda çalışmaların hızla devam etmesine ilişkin açıklama yapıldı;

 

Hazırlanan projeler çerçevesinde ‘‘Alternatif Kaba Yem - Mera Araştırma Projesi” isimli projede belirlenen hedeflere yönelik önemli çalışmalara başlandı.

Bu kapsamda, proje sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Hıdır Gümüş ve proje ekibi Prof. Dr. Fatma Karakaş Oğuz, Prof. Dr. M. Numan Oğuz, Dr. Öğr. Üyesi K. Emre Buğdaycı ve Araş. Gör Dr. Eren Kuter proje ile ilgili olarak Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel eşliğinde yerinde incelemelerde bulundu.

Proje kapsamında üniversite çiftliğine kurulan ve faaliyete geçen ‘Hasılmatik’ incelenerek cihazın çalışma prensibi, kullanımı ve üretim verileri ile ilgili olarak Prof. Dr. Şenol Güzel tarafından bilgilendirme yapıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) arazilerine ekimi yapılan arpa ve tritikale varyeteleri ile korunga, aspir, ayçiçeği bitkilerinin durumları da yerinde incelendi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 21 Mayıs 2019 15:47

Kral Çıplaktır

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından hazırlananıp Burdur Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından yayınlanan açıklamada Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi  kınanarak, TÜBAKKOM ve Burdur Barosu’nca  dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelenin fedakârca sürdürüleceği vurgulandı;

Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi “KADIN CİNAYETİ”dir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve korkutucudur. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “KADIN” olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “KRAL ÇIPLAKTIR” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadınıkorumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir. 

Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir. 

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. 

Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. 

TÜBAKKOMve Burdur Barosu olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 21 Mayıs 2019 15:47

Başkan Ercengiz verdiği sözü tuttu

Burdur Belediyesi’nden Konya ve Çanakkale’ye kültür turu

Burdur Belediyesi ’nden, “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği ve yerel seçimler öncesinde Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in özellikle kadınlara kültür turları kapsamında verdiği sözlerin ilkinin Konya gezisiyle yerine getirildiği” açıklaması yapıldı.

Açıklamada, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in yürüttüğü çalışmalar kapsamında ihtiyaç önceliklerinin yanı sıra, sosyal belediyecilik anlayışıyla da hizmetlerine hız kesmeden devam ettiği, Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği kadınlara özel Kültür Turlarının ilkinin 17 Mayıs 2019 Cuma günü Konya’ya düzenlendiği bilgisi verildi;

Konya tarihi şehri turunda Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi günümüzde ise “ Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm dünyaya nam salmış olan Hz. Mevlana Türbesi, cami ve semahane, derviş hücreleri, Hasan Paşa türbeleri ziyaretinin ardından, Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaretlerinin ardından, botanik güzelliği ve bir günlük ömrü olan kelebeklerden oluşan vadi gezisinden sonra, Hz. Mevlana ve Mevleviler arasında önemli bir yeri olan Ataşbaz-ı Veli’nin türbesi ziyaret edildi. Konya gezisinden mutlu dönen Burdurlu kadınların ardında, 18 Mayıs’ta  ise 2 otobüs Çanakkale gezisi için yola çıktı.  19 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen Çanakkale gezisinde ise Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan Abide, Eski hisarlık Burnu üzerinde yer alan Çanakkale Şehitlik Abidesi ziyaret edildi. Kültür Turları kapsamında düzenlenen Çanakkale gezisi için isimlerini kaydettiren kadınların kura çekilişi ise Burdur Noteri tarafından katılımcı kadınların huzurunda gerçekleştirildi.

Kültür Turlarında kadınlara profesyonel rehberler öncülük etti. Tarihi ve kültürel yerleri ziyaret eden Burdurlu kadınlar, düzenlenen gezilerden memnun döndüler. 

 Kültür Turlarına katılan kadınlar “Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’den Allah razı olsun. Sayesinde görmediğimiz yerleri göreceğiz, hem küçük de olsa bir tatil yapmış olacağız. Biz çok mutluyuz.” dediler. Çanakkale gezisine katılan kadınlar ise  bir dahaki turda Konya’ya gitmek istediklerini, orası için kayıt yaptıracaklarını ifade ettiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 21 Mayıs 2019 15:47

Kızılay'dan bağış çağrısı

Ramazan ayında Burdur’da yüzlerce aileye yardım eli uzatan Türk Kızılay’nın, düzenlediği iftar programıyla da bu güzide ayın daha içten yaşanmasına vesile olduğu açıklandı;

 Başta gençler olmak üzere Burdur Halkına yönelik düzenlenen iftar programında Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya ve yönetim ekibi, misafirlere ikramda bulundular. 

Oruçların açılması sonrasında gıda kolisi yardım kampanyasında görev alan gönüllü ekiplere teşekkür belgeleri Burdur Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından takdim edildi.

Şube Başkanı Şahali Kaya, yaptığı konuşmada “Sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın en köklü yardım kuruluşlarından biri olan Türk Kızılay’da gönüllü olarak çalışan, elini taşın altına koyarak Türk Kızılay Ailesi’ne katılan kıymetli gönüllü kardeşlerimiz ile bir arada iftar programı düzenlemekten çok memnunuz. Türk Kızılay olarak gençlerimize ayrı bir değer veriyoruz. İlerleyen yıllarda, göz bebeğimiz Türk Kızılay’ın adını dünyanın dört bir yanında yaşatacak olan genç gönüllülerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Gıda kolisi yardım kampanyasında belki bir aileye daha yardım ulaştırabilirim inancı ile büyük özveri göstererek çalıştılar, çalışıyorlar. Kendilerine en kalbi şükranlarımı sunuyor ve Burdur Halkını sizlerin aracılığı ile Türk Kızılay çatısı altında yardım yapmaya tekrar davet ediyorum. Burdur’da Türk Kızılay ile anlaşmalı olan Migros Göl Yolu Şubesi, Migros Merkez Şube ile Bizim Market’te gıda kolisi bağışları kabul ediliyor. Kızılay olarak insan ayrımı gözetmeksizin herkese yardım eli uzatmaya ve büyümeye devam edeceğiz,” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 21 Mayıs 2019 15:47

Burdur Lisesi Tubitak Fuarı açıldı

Türkiye genelinde öğrencilerin bilime karşı bakış açılarını değiştirip geliştirmek, öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, onlara doğru yönlendirmelerde bulunarak uygun meslek seçimi konusunda destek olmak amacıyla TUBİTAK Bilim Fuarları açılıyor. 

Burdur Lisesi Tubitak Proje Fuarı’nda birbirinden farklı 20 proje sergilendi. Burdur Lisesi öğrencilerince hazırlanan fuarda çevre, tabiat, resim alanıyla ilgili projeler tanıtıldı. Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak’ın da katıldığı fuarda projeler hakkında bilgi verlidi. Fuar açılışı Resim Öğretmeni Hülya Cambaz ve öğrencilerinin hazırladığı Tuvalim Duvar Projesi çalışmasının gezilmesiyle sona erdi. 

Tubitak Bilim Fuarı Sergisiyle ilgili gazetecilere açıklama yapan Burdur Lisesi Okul Müdürü İbrahim Çetin;

“Tubitak Bilim Fuarı Proje açılışımızı bugün gerçekleştirdik. Vali Hasan Şıldak’ın eşi Fatmanur Şıldak’ın da katılımıyla fuarımızda yer alan projeleri katılımcılara tanıttık. Bu sergide 20 proje var. Genel olarak tabiat ve çevreyle ilgili projelerimiz ağırlıkta. İddialı projeler içerisinde yer alanlar ise çevreyle ilgili olan, Salda ve Burdur’un yaşanabilir şehir haline getirilmesi konulu projeler. Öğrencilerim bunları yapabilmek için çok emek harcadı. Bu projeler sayesinde öğrenciler hem kendilerini geliştirdi hem de projelerini üretti. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

‘Dünya Atabarı Oynuyor’ projesi kapsamında Türkiye’de 81 ilde ve dünya genelinde toplam 19 ülkede, 40’dan fazla kentte eş zamanlı olarak atabarı oynandı.

19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılı nedeniyle 19 Mayıs 2019 saat 19.19’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Guinness Dünya Rekoru denemesinde yaklaşık 250 bin kişi aynı anda atabarı oynadı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu’nun ortak projesi olan ve Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. yılını kutlamak amacıyla Türkiye’nin 81 ili ve 19 ülkede aynı anda ‘Dünya Atabarı Oynuyor’ projesi hayata geçirildi. 

Burdur’da ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan yaklaşık 700 kişilik ekip “100. Yıl” koreografisi ile atabarını oynadı. Etkinlik ile ilgili bilgi veren Proje Burdur Koordinatörü Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Dr. Öğr. Üyesi Zeynel Turan; “Atabarı’nın Atatürk’ün ismiyle özdeşleşmiş ve Atatürk’ün de oynadığı halk oyunlarından biri olduğunu” söyledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection