Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Belediyesi’nden  ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunulmasına ilişkin açıklama yapıldı;

Burdur Belediyesi, her yıl sosyal yardımlaşma adı altında yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımında bulundu. Sosyal yardımlaşma çalışmalarının en büyük paydaşlarından biri olan mahalle muhtarları vasıtası ile belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere, Burdur Belediyesi tarafından 1500 adet temel gıda maddelerinden oluşan yardım paketleri ulaştırıldı.

Gıda paketlerinin bir ailenin yaklaşık bir ay boyunca gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlandığı ifade eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Gıda yardımı için dar gelirli ihtiyaç sahibi yaklaşık 1500 aileyi muhtarlarımızla birlikte tespit ettik.  Burdur Belediyesi olarak her zaman ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanındayız, olmaya da devam edeceğiz.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 14 Mayıs 2019 15:04

Çeşmedamı’nda Gönül Sofrası

Burdur Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Gönül Sofralarına, Ramazan’ın ilk gününden itibaren yoğun ilgi gösteriliyor. Burdur Belediyesi Gönül Sofrası Ramazan ayının 8. gününde Ulu Cami yanında kuruldu. Çeşmedamı, Kuyu, Üçdibek ve Sakarya Mahalleleri sakinlerinin bir araya geldiği iftarda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz birlik beraberlik mesajları verdi.  

 

Burdur Belediyesi’nce her Ramazan’da hayırseverlerin desteğiyle organize edilen ve zengin, fakir, genç, yaşlı demeden Burdurluları aynı yemekte buluşturan Gönül Sofrasının durağı  Çeşmedamı, Üçdibek, Kuyu ve Çeşmedamı Mahalleleri oldu. Ramazan ayının ilk gününden bu yana  kurulan Gönül Sofrası’na vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yemekte yaptığı konuşmada Ramazan Ayının hayırlara vesile olmasını dileyerek; 

“5 yıldır geleneksel hale getirdiğimiz Gönül Sofralarımız sizlerle şen, sizlerle güzel, şeref veriyorsunuz, onur veriyorsunuz, bizlerde gönüllü bağışçılarımızın desteği, belediyemizin katkılarıyla 5 yıldır bıkmadan, usanmadan bu gönül sofralarını sizlerle birlikte olabilmek için kuruyoruz. Bu akşamda 5 mahallemizle birilkteyiz. Çünkü Ramazan bu yıl artık bahara doğru geldiği için yağış nedeniyle 29 günün 29’unda da malesef gönül soframızı açamayacağımız için mahallellerimizi birleştirdik. Bu yüzden biraz yoğunluk var. Önemli olan bir arada, beraber olmak. Sizlerin taşrifleriyle kalabalık sofralarımızda iftar açabilmek. Bugün muhtarlarımız bize destek verdiler. Yardımcı oldular, sizlere ulaşmamızı sağladılar. Ramazanımızın hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı günleri bitirip, yine kol kola birlikte yürüyebildiğimiz ve önceliğimizin sevgi, saygı, hoşgörüolduğu insanın en kıymetli varlık olduğunu bilerek yine insan için çalışmaya devam edeceğimiz, devam edeceğimiz günlerimizin olması temennisiyle hepinize afiyet olsun diyorum. Tuttuğunuz oruçların kabul olmasını Allah’tan diliyorum.”dedi. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

15 Mayıs 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ve Kırşehir Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti.

 

Ziyarete ilişkin, Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarette, Milletvekili İlhan ve Başkan Takan’ın, Burdur Belediyesi’nin çalışmaları hakkında Başkan Ercengiz’den bilgi aldığı, Başkan Ercengiz’in ziyaretin ardından CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ve Kırşehir Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan ile birlikte şehir turu yaptırdığı açıklaması yapıldı;

 Başkan Ercengiz, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ve Kırşehir Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan ile birlikte Halk Plajı, BİMTAŞ Göl Tesisleri, Sultandere Hizmet Kampüsü, Cumhuriyet Yaşam Merkezi ile El Sanatları Merkezi’ni gezdi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, Burdur’a gerçek bir kent kimliği kazandırmak için çalıştıklarını ifade etti. Halk Plajı ziyaretinde her geçen gün çekilen Burdur Gölü’nün çığlığını duyurmak için çalıştıklarını belirten Başkan Ercengiz, Burdur Gölü’nde yaşanan çekilme hakkında da bilgi verdi. Yapılan ve devam eden çalışmaları çok beğendiğini ifade eden, Milletvekili İlhan ve Başkan Takan, Başkan Ercengiz’i ve belediye çalışanlarını tebrik etti. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Metin İlhan ve Kırşehir Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan’nın  ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, anmalık takdim etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ak Parti Ağlasun İlçe Başkanı Göksel Akça’nın İl Genel Meclisi Üyeliği adaylığı ve Çeltikçi İlçe Başkanı Cengiz Aşkın’ın istifası nedeniyle yerlerine yeni ilçe başkanları atandı. Ak Parti Genel Merkezi Ak Parti Ağlasun İlçe Başkanlığı’na Mustafa Alver, Çeltikcçi İlçe Başkanlığı’na Ahmet Ali Akyel’i atadı.

 

Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

“Burdur koordinatörümüz 26. dönem Bursa Milletvekilimiz Zekeriya Birkan Burdur’umuza gelerek teşkilatımızla görüşmelerde bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından Genel Merkezi’mizce konuya ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Genel Merkez Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir ile yapılan iştişareler neticesinde, Ağlasun İlçe Başkanlığına Mustafa Alver, Çeltikçi İlçe Başkanlıığına Ahmet Ali Akyel getirildi. Burdur’umuza ve teşkilatımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, başkanlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Dr. Mehmet Göker Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesinde  Atatürk’e ve Milli Mücadele tarihine küfreden bir adamın tabutunun hangi gerekçe ile Türk bayrağına sarıldığını sordu;

 

2983 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ve 17 Mart 1985 tarih ve 18697 Sayılı Türk Bayrağı Tüzüğü’ne göre, kimlerin cenaze törenlerinde tabutlarına Türk Bayrağı örtüleceğinin hükme bağlandığını belirten Milletvekili Göker, “Milletvekilleri ve milletvekilliği yapmış olanlar, Temsilciler Meclisi, Danışma Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu üyeliği yapmış olanlar, Milli Birlik Komitesi üyeliği yapmış olanlar, Gaziler, Yüksek yargı organları üyeleri ve emeklileri, Sayıştay üyeleri ve emeklileri, Hakim ve savcılarla emeklileri, Yüksek Öğretim kurumları öğretim üyeleri ve emeklileri, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Kurul üyeleriyle bu görevi yapmış olanlar, Devlet sanatçıları, Devlet madalyası sahipleri, Kızılay, Türk Hava Kurumu genel başkanları ve bu görevi yapmış olanlar, Emniyet mensupları ve emeklileri, Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonluğu kazanmış olmaları dolayısıyla 2913 sayılı Kanuna göre aylık bağlanmış sporcular, Resmi okul müdürleri, Basın şeref kartı sahipleri, İşçi ve işveren sendikaları konfederasyon başkanları ve bu görevi yapmış olanlar, Kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının en üst kuruluşunun başkanları ve bu görevi yapmış olanlar, Bilimsel, sanatsal, kültürel, sportif ve sosyal alanlarda üstün hizmet verdiği mülki amirlerince kabul edilen diğer Türk vatandaşlarının cenazelerine Türk Bayrağı örtülür” Dedi.

Bunun yanı sıra, Devlet aleyhine veya yüz kızartıcı mahiyette bir suç işlemekten hüküm giymiş olanların tabutlarına, affedilmiş olsalar bile, bayrak örtülemeyeceğinin hükme bağlandığını hatırlatan Milletvekili Göker Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi vererek konuya açıklık getirilmesini istedi;

Türk Bayrağı Tüzüğü’ne göre, kimlerin cenaze törenlerinde tabutlarına Türk Bayrağı örtüleceği açıkken Atatürk’e ve Milli Mücadele tarihine küfreden bir adamın tabutu hangi gerekçe ile Türk bayrağına sarılmıştır?

Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü’ne muhalefet etmekten tabuta bayrak saranlar hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

Neredeyse ömrünü Cumhuriyetimize ve bütün milli değerlerimize hakaret ederek geçiren bir meczubun tabutuna anlı şanlı Türk bayrağı sarılması hakkında düşünceleriniz nedir?

Söz konusu şahsın devlet aleyhine suç işlemekten 7 sene 5 ay mahkûm olduğu iddiaları doğru mudur?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 Dr. Mehmet GÖKER 

 Burdur Milletvekili

2983 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ve 17 Mart 1985 tarih ve 18697 Sayılı Türk Bayrağı Tüzüğü’ne göre, kimlerin cenaze törenlerinde tabutlarına Türk Bayrağı örtüleceği hükme bağlanmıştır. 

Buna göre, Milletvekilleri ve milletvekilliği yapmış olanlar, Temsilciler Meclisi, Danışma Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu üyeliği yapmış olanlar, Milli Birlik Komitesi üyeliği yapmış olanlar, Gaziler, Yüksek yargı organları üyeleri ve emeklileri, Sayıştay üyeleri ve emeklileri, Hakim ve savcılarla emeklileri, Yüksek Öğretim kurumları öğretim üyeleri ve emeklileri, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Kurul üyeleriyle bu görevi yapmış olanlar, Devlet sanatçıları, Devlet madalyası sahipleri, Kızılay, Türk Hava Kurumu genel başkanları ve bu görevi yapmış olanlar, Emniyet mensupları ve emeklileri, Dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonluğu kazanmış olmaları dolayısıyla 2913 sayılı Kanuna göre aylık bağlanmış sporcular, Resmi okul müdürleri, Basın şeref kartı sahipleri, İşçi ve işveren sendikaları konfederasyon başkanları ve bu görevi yapmış olanlar, Kamu Kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının en üst kuruluşunun başkanları ve bu görevi yapmış olanlar, Bilimsel, sanatsal, kültürel, sportif ve sosyal alanlarda üstün hizmet verdiği mülki amirlerince kabul edilen diğer Türk vatandaşlarının cenazelerine Türk Bayrağı örtülür.

Diğer taraftan, Devlet aleyhine veya yüz kızartıcı mahiyette bir suç işlemekten hüküm giymiş olanların tabutlarına, affedilmiş olsalar bile, Bayrak örtülemez’ denilmektedir.”

Bu bilgiler ışığında;

• Türk Bayrağı Tüzüğü’ne göre, kimlerin cenaze törenlerinde tabutlarına Türk Bayrağı örtüleceği açıkken Atatürk’e ve Milli Mücadele tarihine küfreden bir adamın tabutu hangi gerekçe ile Türk bayrağına sarılmıştır?

• Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğü’ne muhalefet etmekten tabuta bayrak saranlar hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

• Neredeyse ömrünü Cumhuriyetimize ve bütün milli değerlerimize hakaret ederek geçiren bir meczubun tabutuna anlı şanlı Türk bayrağı sarılması hakkında düşünceleriniz nedir?

• Söz konusu şahsın devlet aleyhine suç işlemekten 7 sene 5 ay mahkum olduğu iddiaları doğru mudur?

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection