Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cuma, 10 Mayıs 2019 15:04

Kuruyan göle şarkılarla destek

Gölümdeki Şarkılar Korosu’nca, Burdur Gölü’ndeki kurumaya dikkat çekmek içinTürk Sanat Müziği Konseri düzenlendi.  MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’ndaki konserde, ‘Gölümdeki Şarkılar Korosu’,Türk Sanat Müziği eserleri seslendirildi.

Konserde ayrıca, ülke çapında tanınan doğa fotoğrafçısı Tamer Yılmaz’ın Burdur Gölü ve çevresinde görüntülediği, Burdur Gölü’ndeki kurumaya dikkat çeken fotoğraflarından oluşan sergisi açıldı.  

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’ndaki konserde, Şef Zafer Danacı yönetimindeki Göl’ümdeki Şarkılar Türk Sanat Müziği Korosu ve solistler, rast ve hicaz makamında şarkılar söylediler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik yaptığı yazılı açıklama ile ilimizin  2019 yılı ihracatını değerlendirerek, önümüzdeki süreçte 2018’in ihracat performansına ulaşmayı ümit ettiklerini belirtti.

 

Açıklamasında Burdur’un dış ticaret rakamlarında Nisan ayı itibarıyla yıllık bazda azalma olduğuna dikkat çeken BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik; “Bu yıl, 2018 yılının aynı ayına göre dış ticaret hacmimizde küçülme görünmektedir. Değişen ticaret kuralları, dünyadaki kur manipülasyonları ve ekonomik dalgalanmalar nedeniyle 2019’un ilk dört ayındaki en yüksek ihracat hacmini Nisanda yakaladık. Burdur’daki gelişen ve büyüyen ticaret ve sanayi hayatını göz önünde bulundurursak; önümüzdeki dönemde 2018 yılı ihracat performansını yakalayıp, 2019’da daha yüksek performanslar gerçekleşeceğinden ümitliyiz. ” dedi. 

Nisan ayı sonu itibarıyla ihracat sektörleri hakkında bilgi veren Başkan Yusuf Keyik: “Burdur’un dış ticaret kalemleri arasında en fazla ‘Madencilik Ürünleri’, ‘Makine ve Aksamları’ ve ‘Savunma ve Havacılık Sanayi’ ürünleri gelmektedir. Ekonomik dalgalanmalar ve dünya ticaret hayatındaki olumsuzluklar nedeniyle bu yıl 2018’e göre daha alt seviyelerde olan ihracat rakamlarımızın en kısa sürede artacağını öngörüyoruz. 

Burdur’da 2018 yılı ilk 4 aylık ihracat rakamları: 59 milyon 264 bin dolar, Burdur’da 2019 yılı ilk 4 aylık ihracat rakamları: 53 milyon 540 bin dolar oldu, arada 5,276 milyon dolar fark var. Bu farkın en kısa sürede kapanıp, daha yüksek hacimli dış ticaret yaşanacağı beklentisindeyiz. İlimizin sanayi ve ticaret hayatında kabuğunu kıran bir enerjisi bulunmaktadır. Bizler BUTSO yönetimi olarak istihdam oluşturan, istihdamı ve katma değeri artıran, ilimize ve ülkemize istihdam ve ihracat amacıyla finansmanlarını seferber eden, dış ticaretimizi geliştiren, yeni pazarlar bulmamızı sağlayan, bunlarla birlikte sıcak paranın hareketliliği açısından iç ticarette de işbirliklerini artıran her türlü gelişmenin yanındayız ve destekçisiyiz. Dünya ticaretinin değiştiği günümüz şartlarında yeni rotalar, yeni pazarlar, mevcut pazarlarla ekonomik bağların güçlendirilmesi ve yeni yol haritaları konularına önem veriyoruz. En alttan en üste istihdam sağlayanlara, çalışanlara, yorulanlara, üretenlere ve ürünlerini özellikle dış ticarette pazarlayanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

11 Mayıs 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Cuma, 10 Mayıs 2019 15:04

El Emeği göz nuru

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi konuya ilişkin yapılan açıklamada Üniversite tarafından açılan kurs ile unutulmaya yüz tutmuş 130 yıllık geleneğin yeniden hayat bulduğu, 3 eğitmen ve 40 kursiyerle başlatılan “El Dikimi Top Ustası Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi” ile dikilen topların ünlü firmaların toplarına rakip olacak kadar kaliteli olduğu bilgisi verildi;

Açıklamada, Altıgen deri parçaları, mumlanmış ipler, tahta mengene, özel dikim iğneleri ve onları bir araya getiren yetenekli ellerin topa can verdiği, her bir top için kesilen 32 deri parçası ve özenle atılan 90 dikişle topların üretildiği belirtildi.

Yetenekli ellerden çıkan toplar Burdur’da Hayat Buluyor

Üsküp’te yaşayan dayısından 70’li yıllarda öğrendiği top ustalığı mesleğini kursiyerlere aktaran Hüseyin Şentürk, mesleği yaşatmaya kararlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta’ya yaptığı bir ziyarette kendisinden top yapılmasının istendiğini söyleyen Şentürk, Cumhurbaşkanı için el yapımı üç adet top yaptığı ve bu topların da Cumhurbaşkanı tarafından beğenildiğini söylüyor. Cumhurbaşkanı’nın el dikimi toplar için bir proje yapılması talimatının verilmesiyle proje hayata geçiyor. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın girişimleri ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumunun desteği ile başlatılan proje sayesinde Burdurlu kadınlar el dikimi top üretimin ustası haline geliyor. 

Burdurlu Kadınlar El Yapımı Top Ustası Oluyor

Burdur’lu kadınlardan Berrin Köse, ilk defa duyduğu el yapımı top dikim kursuyla MAKÜ sayesinde tanıştığını söylüyor. İlk başlarda zorlandığını anlatan Köse, şimdilerde işin inceliklerini öğreniyor.  Burdurlu kadınlardan Felek Dengiz Tanhan ise ev ekonomisine sağladığı katkıdan memnuniyetini “Evde sıkıldığımız için buraya gelip hem stres de atmış, hem de para kazanmış oluyoruz.” sözleriyle anlatıyor.

Kadınların azmi ve el beceri ile bir ayda hedeflenen üretim on günde gerçekleşti. Proje kapsamında yapılacak olan ilk bin topa Gençlik ve Spor Bakanlığı talip oldu. Şimdi yeni hedef üç ayda 5 bin top.

El dikimi top kursuna katılan kursiyerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu Üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu özel topları dikerek Ankara’ya ulaştırdı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 10 Mayıs 2019 15:03

Yasadışı kenevire Jandarma darbesi

Burdur Valiliğinden yapılan açıklamada, Çınarcık mevkii ormanlık alan içerisinde yasa dışı olarak kenevir ekimi yaptıkları tespit edilen E.Ç. ve F.D.isimli şüpheli şahıslar, İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından, 08 Mayıs 2019 tarihinde belirlenen mevkiide yapılan operasyonla yakalandıkları bilgisi verildi.

Açıklamada, Yeşilova ilçesi Güney Köyünde ikamet ettikleri belirlenen şahısların, yasa dışı olarak üretimini yaptıkları kenevirleri, Denizliye uyuşturucu madde olarak satacakları duyumu alındığı belirtildi.

Gerçekleştirilen operasyonda şüpheli E.Ç ve F.D. isimli şahıslar 71 kök kenevir bitkisi ve 2 adet ruhsatsız av tüfeği ile  yakalanmışlardır. E.Ç isimli şahsın 10.04.2019 günü Denizli İli Acıpayam İlçesinde meydana gelen 5.128 kök yasadışı kenevir ekim olayının da şüphelisi olduğu, 6 ayrı suçtan suç kaydının bulunduğu ve Afyonkarahisar Emirdağ İlçesi Açık Ceza İnfaz Kurumundan firari olarak arandığı tespit edildi. 

E.Ç. ve F.D. isimli şüpheli şahıslar, Yeşilova Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gözaltılarının ardından mahkemeye sevk edildi. Ele geçirilen 71 kök kenevir bitkisi Yeşilova İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince olay yerinde imha edildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection