Konuk Kalem - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 01 Mayıs 2019 16:51

2 Mayıs 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

2 Mayıs 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 01 Mayıs 2019 16:51

Bu yıl bir başka coşkuluydu 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, dün Cumhuriyet Meydanı’nda geniş ve örgütlü katılımla, coşkuyla kutlandı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı onuruna, Türk İş ve Yol İş Konfederasyonu’na bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri için eski Otogar Binası’nda yemek düzenleyerek, onlarla birlikte yemek yedi. Yemeğin ardından işçiler, Başkan Ercengizle birlikte, Köprübaşı’na yürüyerek diğer katılımcılarla bir araya geldiler.

Yürüyüşe Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı, İzzet Akbulut, Türk İş Konfederasyonu’na bağlı Şeker İş, Yol İş, Tes İş, Demiryol İş,  Disk’e bağlı Genel İş, Birleşik Kamu İş’e bağlı Eğitim İş, Kesk’e bağlı Eğitim-Sen sendikaları yönetici ve üyeleri, TMMOB, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yönetici ve üyeleri, CHP yöneticileri, üyeleri, gençlik kolları, kadın kolları katıldılar.

1 Mayıs kutlamalarında, Yürüyüş ve meydandaki toplanmaya katılım, işçilerin attıkları sloganlarla  dile getirdikleri talepler, CHP’nin 31 Mart Seçimlerindeki başarının önemini ortaya koydu.

Türk İş ve Disk’e bağlı sendikaların üyesi işçiler, kıdem tazminatının kaldırılması girişimlerini kınayan, Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözülmesini isteyen sloganlar attılar. Alandaki kitle işçilerin attıkları sloganlara destek verdiler.

1 Mayıs kutlamalarında bu yıl, geçen yıla oranla daha geniş ve daha örgütlü katılımın yanı sıra, çoşkuda büyüktü. Elbette bu gelişmede, artan ekonomik sıkıntıların yanında, CHP’nin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin belediye başkanlıklarını kazanmasının payı büyüktü.

Cumhuriyet Meydanındaki kutlamada, Türk İş İl Temsilcisi, Şeker İş Başkanı Mustafa Onay katılımcılara seslenip, ülkede, işçilerin, emekçilerin ayrışmadan, birlik ve dayanışma içinde hak aramaları  gerektiğine dikkat çekerek; 

“Bugün milli birlik ve bütünlüğümüzün iç ve dış kaos paidelerince çevrelendiği ilaveten ekonomik karamsarlıkların hakim olduğu alacakaranlık bir fay hattından çıkmaya çalıfltığımız bir dönemde, her fleye rağmen işçilerimizin alınterinin hak arama mücadelesine dönüştüğü 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamanın ayrı bir mutluluğunu yaflıyoruz. 1 Mayıs’ta gündemimizi geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız işyeri farklı olsa bile işçi-emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz. Dünya ekonomisi gelifliyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir flekilde paylaşması tüm insanlığı tehdit ediyor. 

Yaşadığımız sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor

Aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp, birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor. Ekonomik kriz, satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri dahil artık lüks haline geliyor. Krizden kurtulmanın işçi hak ve özgürlüklerinin baş düşmanı olan IMF programlara aranmamalıdır. İşçi sınıfının örgütlü gücü olarak bugün 1 Mayıs alanlarından tekrar haykırıyoruz. Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan, emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program adı ne olursa olsun bizler için bir IMF programıdır. Bu programa karşı olmak, haklarımıza sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz.

 Kıdem tazminatı örgütlü, örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır

Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçinin vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliğidir. Oğlumuzun damatlığıdır. Kıdemimize dokunma! Emeklilikte yaşa takılmak istemiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit geniş halk kesimlerinin geçim koşullarınıda gözönünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide az kazanandan az, çok kazanandan çok ilkesinin geçerli olmasını talep ediyoruz. KİT’lerde taşeron, geçici iflçilere kadro istiyoruz. 696 KHK ile kadro geldi ama sorunlarımız hala bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun %20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere %4 ücret savma veriliyor. 

Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriyor

Özel sektörde de taşeron çalıştırılanların önüne geçilemiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterilmiyor. Sendikal ayrımcılık yapılıyor. İş cinayetleri durmak bilmiyor. Sadece Mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitti. Ama insan yaşamının, insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş birer lütuf gibi, kimi çevrelerce savunuluyor. 

İşsizlik adeta patladı

 İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip, insan onuruna yaraşır yaşam onurunu söndürüyor. Özellikle eğitimle genç işsizliğin toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bunulması için insanı, çalışmayı, yatırımı ve üretimi esas alan bir programı savunmamız zorunlu hale geliyor. Becerilere ve yeteneklere uygun istihdam politikalarının hayata geçirilmesi için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Eşit işe eşit ücret, işyerinde ayrımcılık ve tacizin engellenmesi yanı sıra son dönemlerde bir utanç kaynağı olan sıkça duyulan çocuk istismarının önüne geçmek, adil ve yaşanabilir güzel bir dünya kurmamız için biz emekçilerin asli görevleri arasındadır. Bizlere insanca bir yaşam kurmamız için sağlıklı çevre gerekir. Kendi kar ve çıkarlarını insandan ve doğadan daha fazla önemseyen fabrikalar, atıklarıyla zehir saçıyor. HES’ler ormanlarımızı yok edip, değerlerimizi yok ediyor. Doğaya sahip çıkmamız, geleceğimize sahip çıkmamız anlamına geliyor. Her şeye rağmen çalışmalarımız umutlarını kaybetmemelidir. Umut emekçiler için harika bir kahvaltı, kötü bir akşam yemeği olmayacaktır. Temeli sağlam yarınlar için düz yolda tam gaz, yokuşlarda tahammül ve sabır, inişlerde dikkatli bir şekilde Büyük Türkiye ideali için el ele, omuz omuza verilmelidir. Güzel yarınlar umuduyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün sorunlar ve çözüm yollarına ışık tutması temennisiyle Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın İşçilerin Birliği, Mücadele ve Dayanışma Günü.” dedi. 

Şeker İş Başkanı Onay’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Başkan Ali Orkun Ercengiz, Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Şeker İş Başkanı Mustafa Onay Onay, Yol İş Sendikası Temsilcisi Ömer Kuşbabalı, Tes İş Temsilcisi Emin Dilmen, Demiryol İş Temsilcisi Muhammet Erdem, Disk Temsilcisi Barış Özdemir, Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül, Eğitimsen temsilcisi Müjgan Akşit, TMMOB temsilcisi Murat Minnetoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği temsilcisi Sergül Canıgür birlikte katılımcıları selamladılar.

Daha sonra müzik eşliğinde halaylar çekilip oyunlar oynanarak ! Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı neşeyle kutlandı. Daha önceki 1 Mayıs Kutlamalarında olduğu gibi çok sayıda  sivil polis kameralarla katılımcıları kaydedip resimler çektiler. Bu çalışmaya bu yıl bir yenilik daha eklenerek, katılımcılar üzerinde uçurulan dronla da kayıt yapıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı ve Burdur Belediyeler Birliği Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında yapılan toplantıda, Belediyeler Birliği Başkanlığına yeniden Ali Orkun Ercengiz seçildi.

 

Burdur Belediye Başkanı ve Burdur Belediyeler Birliği Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında yapılan toplantıda Belediyeler Birliği Başkanlığını yine Ali Orkun Ercengiz kazandı. Rakibi Emrullah Ünal’la girdiği yarışta Ercengiz 29 oy alırken, Ünal 26 oy aldı.

Toplantıya katılan 55 oydan 29’unu alan Ali Orkun Ercengiz, 2 yıllığına yeniden Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçildi.

Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimlerinin ardından yaptığı konuşmada, iktidarı, muhalefetiyle Burdur menfaatinde ne varsa, hep birlikte hareket etmeye hazır olduklarını ifade eden Başkan Ercengiz, “Çok kıymetli divan, değerli belediye başkanlarım, kıymetli meclis üyesi arkadaşlarım, birliğimizin değerli çalışanları, öncelikle yeni seçilen Başkan ve meclis üyesi arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Burdur için yapılacak ne varsa, iktidarı, muhalefeti hep birlikte kol kola gireceğiz. Kimin kapısı çalınması gerekiyorsa, hep birlikte çalacağız. Burdur’un ortak çıkarları ve paydasında, birlikte buluşacağız. Yeni dönemde şehrimizin ve ülkemizin gelişimde katkı koyacak işleri, hep birlikte gerçekleştirmeyi umut ediyorum. Biz, hepimiz Burdur için çalışıyoruz. Bundan sonra da birliğimiz yine öncesinde olduğu gibi, Burdur için çalışmaya devam edecek. Ben teveccüh gösteren, demokrasiye katkı veren tüm arkadaşlarıma bir kere daha teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Burdur Belediyeler Birliği komisyonu ise şu şekilde belirlendi;1.Başkan Vekili Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, 2.Başkan Vekili Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz olarak seçildi. Encümen Seçimlerinde ise Çeltikçi Belediye Başkanı Recep Aydın, Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör, Söğüt Belediye Başkanı Ayhan Yurdasiper, Çavdır Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz seçilirken, Arif Pak ve Ayfer Hınçal da Divan Katip Üyesi olarak belirlendi.  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan Açık Kapı uygulaması, Milletin Kapısı sloganı ile 81 İl Valiliği ve üç büyükşehirin, ilçe kaymakamlıklarında hizmet vermeye devam ediliyor.

 

Bu kapsamda Burdur Valiliği 1’inci katında 2018 yılı Mayıs ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan Açık Kapı biriminin daha geniş kesimlere ulaşması amacıyla, Burdur Valiliği tarafından “AÇIK KAPI MOBİL ARACI” hizmeti başladığı açıklaması yapıldı;

Vali Hasan Şıldak’ın talimatları ile başlatılan “AÇIK KAPI MOBİL ARACI” ile engel durumu, ileri derecede yaşlılık ve hastalık durumları nedeniyle kamu hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşlarımızın talep ve isteklerinin evlerinde alınması amaçlanıyor.

“AÇIK KAPI MOBİL ARACI” hizmeti ile ilgili değerlendirmede bulunan Vali Hasan Şıldak; yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza evlerinde hizmet vermek amaçlı başlattığımız bu uygulama ile, vatandaş odaklı bir yaklaşımla, taleplere hızlı ve doğru çözümler üretmek, sunulan hizmetlerde vatandaş memnuniyetini artırmak, Devlet vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güven duygusunu pekiştirmenin amaçlandığını belirtti.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları ile başlatılan Açık Kapı uygulamasının İlimizde en iyi, en işlevsel şekilde uygulanması noktasında büyük hassasiyet gösterdiklerini ifade eden Vali Şıldak, bu doğrultuda her Salı günü yapılan Vatandaşla Buluşma Toplantıları’nın Açık Kapı Uygulamasına kaydedilerek, talep ve isteklerle ilgili yönlendirme ve sonuçların takibinin Açık Kapı birimi tarafından yapılması suretiyle pratik ve sonuç alıcı neticeler aldıklarını ifade etti.

Açık Kapı Mobil Aracı hizmeti ile de Milletin Kapısı sloganıyla başlatılan bu güzel uygulamayı, dezavantajlı gruplar olarak nitelendirdiğimiz vatandaşlarımızın ayağına götürerek evlerinde hizmet vererek, daha geniş kesimlere ulaşmayı, yerinde hızlı çözümler üretmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Valiliğimizce başlatılarak altı alt başlıkta yürütülen “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında Burdur Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik “Engelsiz Evim ve Öz Bakım İle Ruhum da Genç” adlı çalışmalar hazırlandı.

 

Engellilere yönelik “Aranızdayız” ve yaşlılara yönelik “Sağlıkla Yaş Alıyorum” alt projeleri kapsamında Vakfımız tarafından yürütülen iki ayrı çalışmada;

“Engelsiz Evim” faaliyetinin ilk etabı için belirlenen bakıma muhtaç yaşlı ve engelli 17 ailenin günlük hayatlarında evlerinde karşılaştıkları zorlukları azaltacak şekilde evlerinin erişilebilirlik düzenlenmesi yapılmıştır. Evlerinde günlük hayatlarını daha kolay idame etmeleri için ev içerisinde yenileme çalışmaları yapılmış ayrıca, evin gerekli bölümlerine tutunma barı ve rampa düzenlemeleri yapılmıştır.

“ÖZ BAKIM İLE RUHUM DA GENÇ” faaliyeti kapsamında; engelli ve bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlarımızın evlerinde saç, sakal bakımlarının yapılması planlanmıştır. Bu çalışma ile evden dışarı çıkmakta zorlanan vatandaşlarımız ve aileleri için hem bedenen, hem ruhen kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak, onlara destek olarak, evlerinde mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak amaçlanmıştır. 

Vali Hasan Şıldak, Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başlatılan iki etkinliğin engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik güzel çalışmalar olduğunu belirterek, dezavantajlı gruplar olarak nitelendirdiğimiz alilerimizle ilgili faaliyetlerin ilgili kurumlarımız tarafından hassasiyetle uygulanmaya devam edeceğini ifade etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 01 Mayıs 2019 16:51

MAKÜ’de Koç Spor Fest başlıyor

Müzik ve eğlenceyi üniversitelere taşımak, öğrencilere özel bir festival yaratmak ve bunu gelenekselleştirmek adına oluşturulan Koç Spor Fest bu yıl Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde de gerçekleştirileceği açıklandı;

Üniversiteli gençleri spor, müzik ve eğlenceyle buluşturan gençlik festivali Koç Spor Fest MAKÜ’de renkli görüntülere sahne olacak.

2 Mayıs 2019 Perşembe günü saat 12:00’de Challenge Zone yarışmasıyla başlayacak Koç Spor Fest’te 2 Mayıs 2019 Perşembe akşamı saat 21:30’da İstiklal Yerleşkesi Tören Alanında sahne alacak ünlü rock grubu Athena ile müzik ve eğlenceye doyulacak.

MAKÜ, festival kapsamında oldukça çekişmeli yarışmalara da ev sahipliği yapacak. Hentbol Yükselme Müsabakalarının da oynanacağı festivalde Squash Türkiye Şampiyonası da gerçekleştirilecek. 

Koç Fest Hentbol Süper Lige Yükselme Karşılaşmaları Başladı

2-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) başlayacak olan Koç Spor Fest çerçevesinde hentbol müsabakaları da başladı.

Bu kapsamda Türkiye Koç Spor Fest Hentbol Süper Lige Yükselme karşılaşmalarında ilk olarak MAKÜ Bayan Hentbol Takımı ile Siirt Üniversitesi Bayan Hentbol Takımı mücadele etti.

MAKÜ Spor Tesislerinde gerçekleştirilen ve antrenörlüğünü Doç. Dr. Oğuzhan Dalkıran’ın yaptığı karşılaşmada MAKÜ Bayan Hentbol Takımı 33-27 skorla galip geldi.

MAKÜ Bayan Hentbol Takımı 1 Mayıs 2019 Çarşamba saat 14.00’de Kastamonu Üniversitesi, 2 Mayıs 2019 Perşembe saat 14.00’de Marmara Üniversitesi ile mücadele edecek.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection