"Göle Yas" Göl için umut ateşi - 5.0 out of 5 based on 5 votes

Oğlum Şafak Türkel 'Göle Yas' adlı projeyi uygulamaya koydu.

Yerel basını bilgilendirdiği toplantıda söyledikleriyle anlaşıldı ki 'Göle Yas' salt bir belesel film çekimi projesi değil. Proje içinde bir belgesel film çekimi dışında üç ayrı film çekimi daha var. Film çekimleri ile birlikte ülkenin hatta dünyanın bazı ünlü sanatcıları, şarkıcıları, dansçıları, şairleri, şehrimize gelerek çekimlere katılacaklar. Ayrıca kurulacak bir izleme sistemi ile internet üzerinden projenin her aşaması kamuoyu tarafından takip edilebilecek. Tanınmış simalar yalnızca çekimlerde yer almayacak. Ayrıca göl kıyısında ve şehir merkezinde düzenlenecek etkinliklerde bu sanatçılar Burdur halkı ile buluşacaklar. Bu etkinliklerde ülke ve dünyaya "Burdur Gölü'nü kurtarmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Sizlerinde desteğini ilgisini bekliyoruz" mesajı verilecek. Projede en az 20.000 kişiyle göl kıyısında bir etkinlik yapılması planı var. Bu etkinliğin mesajı "Burdur Gölü'nü birlikte kurtaralım" olacak. Etkinliğin bir başka boyutu 20.000 kişinin gölü kurtarmak için bir araya gelip el ele tutuşarak gölün çevresinde bir insan zinciri oluşturulması ile bir rekor kırılması ve rekorun Guiness tarafından tescil edilip rekorlar kitabına girmesi.
Gazetemizin sahibi Adnan Taraşlı ve Doç. Nurfettin Kahraman'la Çerçin'in karşısından Senir'e, kuruyan göl yatağı üzerinden ulaştığımızda gördük ki, 5 yıl önce suyla kaplı olan Senir önleri, şimdi gölün çekilmesiyle çöle dönmüş. Bu da ortaya koyuyor ki Burdur Gölü'nün sanıldığı gibi 30-35 yıllık bir ömrü kalmamış. Eğer önlem alınmaz ve kaynak sağlanmazsa Burdur Gölü çok daha kısa bir sürede kuruyabilir. Bu yüzden "Göle Yas" projesi göl için çok önemli. Çünkü;
Göle Yas Projesi'nde yukarıdaki anlattıklarım dışında göl havzasında yer alan 40 kadar köyde topluca damlama sulamaya geçilmesini sağlayacak devlet desteğinin oluşturulması, bunun yanında bilim adamları ile yapılacak çalışmalarla göle su kaynağı sağlayacak kaynaklar bulunması ve bakanlar düzeyinde görüşmelerle göle su kaynağı oluşturulması yolunda ortak çalışmalar yapılması. Tabi bütün bu çalışmalar için Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, milletvekilleri, başta AFAD olmak üzere resmi kurumlarla, başta Ticaret Odası olmak üzere sivil toplum örgüleriyle işbirliği, güçbirliği yapılacak.
Göle Yas Projesi planlandığı gibi yürütülürse, ki şimdilik yürütülmemesi gibi bir olasılık yok. Yönetmen Türkel bu projeye uzun zamandır hazırlanıyor. Projeye Hollanda'dan da finans ve teknik destek sağlanacak. Şafak Türkel'in deyimiyle "Göle Yas" artık dünya çapında büyük bir proje olarak uygulamaya girdi. Projenin her adımında göle su kaynağı yaratılması konusunda gelişmeler sağlanması planlanmış. Şu ana kadar resmi kurumlarla Milletvekili Bayram Özçelik'in danışmanlığında yürütülen çalışmalada, iyi yol alınmış durumda. Göl etrafında yapılan deneme ve keşif çalışma ve çekimleri tamamlandı. Sonuçlar da çok iyi.
Dolayısıyla gölü kurtarmayı hedefleyen 'Göle Yas' projesi start aldı. Toplamda bir yıl sürecek maraton başladı. Bu maraton süresince Sadece Burdur Gölü ülke ve dünya gündemine çıkarılmayacak. Burdur şehrini de gölle birlikte ülke ve dünya gündemine getirecek. Bu da tanıtım açısından önemli bir avantaj sağlayacak. 'Göle Yas' ebine uğur ola, kolay gele diyelim.
Ülkemizde Burdur Kökenli pek çok, sanatcı,yazar, şair,bilimadamı var. Ancak bazı istisnalar haricinde, bu güne kadar onların Burdur'u öne çıkaracak, Burdur'un tanıtımını sağlayacak fazlaca bir çalışmalarına tanık olmadık. Dilerim Göle Yas Projesi onlarıda kapsar. Şimdilik Çok Değerli ünlü sanatcımızını bu projeye omuz verip sanat danışmanlığı yaptığını, çekimlere dahil olacağını söyleyelim. Muhtemelen projeye destek veren, projede yer alacak Burdur'lu başka sanatcılarda olacak. 'Göle Yas' projesi, Burdur Gölü için bir umut ateşidir gelin bu ateşi hep birlikte ölçerip canlandıralım.

Ögeyi Oylayın
(5 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection