Hani yargı bağımsızdı? - 2.0 out of 5 based on 1 vote

Hani yargı bağımsızdı?

Ülkemizde yargı bağımsız mıdır?

Bu soruya cevap bulabilmek için, önce bir dizi soruya cevap aramak gerekiyor;

Yargı nasıl bağımsız olur? Yargının bağımsızlığı nasıl korunur?

Yargının bağımsız olabilmesi için, her şeyden önce, toplumda genel olarak,  yargının bağımsız olması gerektiği fikri hasıl olmalı! Toplum, yargı bağımsızlığına gölge düşürecek  gelişmelere, anında kuvvetli ve caydırıcı tepki verebilmeli!

Yargı mensuplarının atamaları, görevden alınmaları, görev değişiklikleri, hükümetler ve içinde bulunduğumuz sistemde, hükümeti yöneten Cumhurbaşkanı tarafından değil, bağımsız kurullar tarafından yapılmalı. 

Yargının bir ayağı olan avukatlarda olduğu gibi, diğer yargı mensuplarıda, özgürce örgütlenerek, yargı bağımsızlığını işletip, korumak için görev üstlenebilmeli.

Savcılar ve yargıçlar; yasalar doğrultusunda, vicdani kanaatleri ile görev yapabilecekleri çalışma koşulları ve ücretlere sahip olabilmeliler!

Bu konuda bir örnek verecek olursak; İnternetten kolayca ulaşılabilecek bilgiye göre;

“İngiltere’de yargıçların maaşı yoktur.

Onun yerine ihtiyaçları oldukça kullandıkları, kredisi sınırsız çek defterleri vardır.”

Ülkemizde yargı bağımsız olabildi mi?

Yargının bağımsız olması ülke koşullarıyla doğrudan alakalıdır!

Kurtuluş Savaşı esnasında ve sonrasında kurulan İstiklal Mahkemeleri; asker kaçaklarını, düşmanla işbirliği yapanları, ajanları, Şeyh Sait, Dersim, Koçgiri İsyanları ve diğer isyanların liderlerini, Mustafa Kemal’i öldürmeye yönelik düzenlenen, İzmir Suikasti’ne katıldığı iddia edilenleri ve başkaca suçluları yargıladı.

İstiklal Mahkemeleri’nde verilen bazı kararlar, hala tartışılmakta olduğuna göre;  dönemin yargısının bağımsız olduğu konusunda da şüpheler vardır! Bu şüpheleri, ülkenin içinde bulunduğu olağan üstü savaş ve savaş sonrası koşulları ile birlikte değerlendirmek gerekir!

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül Askeri darbeleri ile birlikte kurulan, Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde, askeri savcılar ve yargıçlar görev yaptı. Ama o koşullarda bile, yasalar doğrultusunda, vicdanının sesini dinleyen, her türlü baskıya direnip,  yüreklice kararlar verebilen yargıçlar da oldu!

Günümüze gelecek olursak;

Yargı, darbe dönemleri dışındaki hiçbir dönemde, günümüzde olduğu kadar, müdahale edilebilir konumda olmadı!

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana, yargı mensuplarının %30’u Fetöcü’lükten görevden uzaklaştırıldı. Onların yerlerine, alel acele düzenlenen sınavlar ve kurslarla yeni savcılar ve yargıçlar atandı;

Hatırlarsak, ABD Başkanı Trump; FETÖ ile işbirliği yaparak, devlet sırlarını başka ülkeler vermek suçlaması ile tutuklanıp cezaevine atılan, Amerikan vatandaşı Rahip Brunson’un, kayıtsız koşulsuz serbest bırakılmasını istemişti. Serbest bırakılmasını sağlamak için de, Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımları uygulamaya sokmuştu!

Başkan Erdoğan bu tehditlere karşı ne söylemişti?

“Ver papazı al papazı!”

“Ben ölmeden Amerika benden adam alamaz!”

Bu dil, yargı bağımsızlığından ziyade, “Türkiye’de ben ne dersem o olur” anlayışını yansıtmıyor mu?

Bütün bu restleşmelerden sonra ne oldu?

Rahip Brunson; çıkarıldığı mahkemede, içerde kaldığı sürenin yeterli olmasını sağlayacak, iyi hesap edilmiş matematiksel kararla, kayıtsız koşulsuz serbest bırakıldı. Yaklaşık 6 saatlik rekor sürede işlemleri tamamlanıp, Almanya üzerinden Amerikaya döndü ve Trump tarafından Oval Ofis’te ağırlandı!

Veee Trump, Rahip Brunson’ın serbest bırakılması konusunda bakın ne dedi;

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardımları için teşekkür ediyorum. Brunson’ın serbest bırakılması için, Türkiye ile bir anlaşma yapılmadı. Ben rehineler için anlaşma yapmam.”

Bu manidar teşekkür’e Erdoğan’ın cevabı ne oldu?

“Her zaman vurguladığım gibi Türk yargısı kararını bağımsız bir şekilde verdi.”

İstiklal Mahkemeleri, darbe dönemleri sıkıyönetim mahkemeleri ve bu dönemler dışındaki dönemlerde görev yapan yargının bağımsızlığı, dönemsel koşullar üzerinden tartışılabilir!

Peki ya Brunson davası ve dava sonrası yaşananlar üzerinden  sorumuz neydi?

Ülkemizde yargı bağımsız mıdır?

Bu konuda Bahçeli ne diyor? 

“Türkiye aleyhine faaliyetlerin merkezinde yer alan, terör örgütleriyle irtibat ve iltisakı tespit edilen bir şahsın, siyasi baskı ve şantajlarla serbest bırakılması, geldiğimiz bu aşamada düşündürücü, bir o kadar da esef vericidir.”

Hani yargı bağımsızdı?

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection