Oturarak daha güzel dünya kurulabilir mi?

Bugünkü gökyüzü, dünkü gökyüzü değil, bu gün başka bir gökyüzünün altındayız.

Bugün dünkü gibi değil, dünden farklı bir gündeyiz. Yarında bugünden farklı olacak!

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Eski eskide kaldı geri gelmeyecek!

Ama; dün olduğu gibi bugünde değişmeyen, yarında değişmeyecek olan bir şey var;

Dünyanın da ülkemizin de daha iyiye, güzele, daha adaletli, daha paylaşımcı, huzurlu yapıya kavuşması, asla kendiliğinden olmayacak! 

Eğer biz, daha güzel bir dünya, daha güzel bir ülke özlüyorsak! Bu hayalimizi oturduğumuz yerden, hiçbir şey yapmadan gerçekleştiremeyiz!

Evet; 60’lı 70’li yıllarda değiliz artık! O yılların yol ve yöntemleri, vereceğimiz mücadele için yeterli olmayabilir. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de, gelişen teknoloji ve üretim ilişkileriyle, değişen bir sosyal yapı var.

3-5 yaşındaki çocuklar, cep telefonları ile zihin fırtınası yaşayabiliyorlar.

Akıllı robot aşamasını çoktan geçtik. Şimdi akıllı robotlardan katil robotlar  türeyebilir mi kaygıları tartışılıyor.

İnsanlara ulaşmanın, insanları etkilemenin yolları yöntemleri çok değişti, gelişti. Bilgisayarlar, akıllı telefonlarla, insanlar bulundukları noktadan, bütün dünya hakkında bilgi edinebiliyorlar. Gelişen teknoloji; iletişim açısından insanları evrenselleştirdi.

Ama ne yazık ki aynı zamanda; bütün bu teknolojik gelişmeler, artık savaşlarda daha çok ölümlere yol açmakta! 

Ve fakat;  gelişen bu teknoloji, geri bıraktırılmış ülkelerde yaşanan, açlık, toplu kıyım ve katliamlara, yoksulluk eşitsizlik sorunlarına hiçbir çözüm getirmedi.

Peki ne olacak? Teknoloji, insanlığın geleceğini, daha olumlu bir dönüşüme eviremiyorsa, neye yarıyor o zaman?

Aslında, gelişen teknoloji daima vardı. Binlerce yıl önce yapılan mısır piramitlerin’de de, o dönemin en gelişkin teknolojisi kullanıldı. Fakat o gelişkin teknoloji; üretenler, köleler, köylülerin, yaşamlarını kolaylaştırmak için kullanılmadı. Mısır Pramitleri’nin yapımında, bir taraftan gelişkin teknoloji kullanılırken, bir taraftanda yüzbinlerce köle, o pramitlerin yapımında, ağır, işkence sayılabilecek  koşullarda çalıştırıldı. Pramitlerin yapımında, üç kuşak köle açlık, sefalet içinde çalıştırılarak can verdi.

Gelişen teknolojinin, kendiliğinden,  toplumların, halkların çıkarlarına uygun,  daha güzel bir dünya için kullanılmasını beklemek saflık olur.

Çünkü; gelişkin teknoloji, daima büyük sermaye sahiplerinin, onların örgütü Emperyalizm’in kontrolünde gelişir. Emperyalisler, teknolojinin kendi kontrollerinden çıkmasına izin vermezler. Teknolojiyi daima kazançlarını büyütmek, sömürüyü artırmak için oluşturur, geliştirir kullanırlar.

Öte yandan; ezilenler, sömürülenler, daha güzel bir dünya yaratmak isteyenler, eğer isterlerse, gelişen teknolojiyi kendi mücadeleleri için kullanmayı başarabilirler.

Geçmişte de, Kağıt, matbaa, telgraf, telefon gibi buluşlar, teknolojiler,  işçiler, köylüler kullansınlar, gazete, kitap okuyup örgütlensinler, bilinçlensinler diye icat edilip, kullanıma sunulmadı. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de, bütün buluşlar ve yenilikler, sermayenin çıkarlarına hizmet etsin diye kullanıma sokulur. Ama tarih; sermayenin karşısında yer alan sınıfların, bu teknolojiyi, kendi mücadeleleri için kullanmayı hep  başardıklarını gösteriyor.

İşte günümüzde de yapılması gereken budur!

Evet yaşadığımız gün, yeni gündür! yarın daha yeni bir güne uyanacağız!

Eğer, daha güzel bir dünya, daha güzel ülke istiyorsak, bunu oturduğumuz yerden başaramayacağımızı anlayacağız ve ayağa kalkacağız!

Daha güzel bir dünya, daha güzel bir ülke için, eskinin bütün birikimleri, tecrübesiyle birlikte, gelişkin teknolojiyi, en iyi biçimde kullanacağız. Herkes, hepimiz bulunduğumuz yerden, alandan, daha güzel dünya mücadesine kafa yorup, ileriye doğru birer adım atacağız!

Adımlardan sonra göreceğiz ki, aynı şeyleri düşünenler olarak, birbirimize biraz daha yaklaşmışız!

Sonra; bakacağız ki geçmişin birikimleri ve tecrübeleri bize cesaret veriyor! O cesaretle, gelişkin teknolojiye hükmedip, daha güzel günlere doğru yürüyeceğiz…

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection