Yoksullar “neden” oylarını AKP’ye veriyor?

AKP’ye oy veren yaklaşık %50’lik kitle her açıdan bütünlük teşkil eden yapı değildir!

AKP seçmeninin ortak noktası AKP’ye oy verip iktidara gelmektir!

AKP Genel Başkanı Erdoğan’dan, AKP’ye oy veren seçmenlere kadar, bütün yapıyı ortaklaştıran bir başka şeyde dindar söylemdir.

5 vakit namazını kılanların oranı çok yüksek olmamakla birlikte, dindar olmak, en azından dindar görünmek AKP’deki genel görüntüdür! 

AKP İl Yönetim Kurulu üyesi okurumla karşılaştık;

Gergin bir yüz ifasi ile bana “ Onların düzeninde var olmak başlıklı yazını okudum. Bir zamanlar bizde sizin düzeninizde var olmaya çalışmıştık. Ecevit zamanında, bu ülkeden gitmekten başka yol kalmadı, acaba başka ülkeye gitsem mi diye düşünmüştüm. O zaman devlete uzaktan bakıyorduk. Devlet imkanlarından yararlanamadık. Şimdi iktidardayız. Devlet imkanlarından yararlanma sırası bizde. Şimdi, birazda siz bizim düzenimizde var olmaya çalışın” dedi.

Sevgili okurum bunları inanarak söylemiştir muhtemelen!

Ama; Türkiye’de 1950 senesinde  çok partili sisteme geçilmesinin üzerinden 68 yıl geçti. 68 yıllık sürede, CHP ve DSP’nin iktidarda olduğu süre 10 yılı bile bulmaz!

Geriye kalan 60 yılda, Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi,  Doğru Yol Partisi ve darbeciler iktidardaydı. Son onaltı yılda’da AKP iktidarda.

DP-AP-Anavatan-Doğru Yol partileri; AKP gibi değillerdi! AKP’nin içinden çıktığı Refah Partisi gibi hiç değillerdi. Dindar değillerdi ama, dindar söylemlerle dindarların da oyunu alırlardı!

Bu durumda dindarları devletten uzak tutan kimdi? CHP-DSP’ mi yoksa, dindar görünüp dindarların oyunu alan merkez liberal sağ partiler; DP-AP-Anap-DYP’ mi?

AKP il yönetim kurulunda görev yapan okurum ne diyor?

Şimdi iktidardayız, devleti yöneten biziz. Daha once devlet imkanlarından faydalanamadık. Şimdi sıra bizde.

AKP seçmenleri hemen hemen  ülkedeki bütün sosyal kesimleri kapsar. Ülkenin en yoksul kesimini oluşturanların çok büyük bölümü; Biz niye yoksuluz? 16 yıllık AKP iktidarında bizim alım gücümüz niye azaldı? Yoksulluğumuz niye arttı? sorusunu kendilerine ve iktidara sormadan, AKP’ye oy vermeye devam ederler.

Işsiz, devlet desteğiyle ayakta kalan yoksulların, bir üst konumunda yer alıp, emeğiyle geçinen kesim içinde de AKP seçmenleri önemli yer tutar. Onlar, zaman zaman alım güçlerinin giderek daha çok  düştüğünü görselerde, AKP’ye oy vermeye devam ederler.

Gelelim AKP iktidarında, devlet imkanlarını kullanarak gelir düzeyini sürekli artırıp, sosyal statülerini yükselten AKP seçmenlerine;

İşte AKP’yi ayakta tutan, AKP’nin il, ilçe örgütlenmesinden, merkez örgütlenmesine kadar değişik kademelerinde görev yapan bu kesimdir!

AKP karşısında muhalefet yapanların, özellikle sosyal demokratların, solcuların, sosyalistlerin, yazar çizer takımının, bilim insanlarının kafa yorması gereken konu budur;

Özellikle;  yoksul kesimlerin ve emeğiyle geçinenlerin, AKP’ye verdikleri desteğin ve açtıkları kredinin nedenleri iyi araştırılmalı. Bu kesimlerce, AKP’ye verilen destek ve açılan krediyi,  salt dil ve üslupla izah etmeye kalkmak, dindar söylem üzerinden açıklamaya yeltenmek bilim dışıdır.

Çünkü toplumlarda, sınıfsal çelişkilerle oluşan sosyal katmanların siyasi tercihleri, mutlak somut “neden”lere dayalıdır.  AKP’ye alternatif olmak için politikalar üretilecekse; önce  bu “neden” sorusunun cevabı bulunmalı!

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection