Çocukları yurtlarda köleleştiren sadece FETÖ’mü

15 Aralık 2017 tarihinde, annesi A.Ç. ile emniyete gelen E.Y. isimli çocuk, Armağan İlci Mahallesi’nde bulunan bir öğrenci yurdunda kalırken, aynı yurtta kalan, F.E.C. isimli kişinin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyleyip şikayetçi, davacı oldu.

Güvenlik güçleri, bahsi geçen adrese gittiklerinde, yurt olarak kullanılan apartmanda, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının olmadığını gördüler. Binada öğrencilerin kaldığına dair tutulan bir defter veya bilgisayar kaydının bulunmadığını da, yurdu işleten V.G.’den alınan bilgiyle tesbit ettiler.

İşletmeci V.G. gerekli evrakları getireceğini söyleyip binadan ayrıldı. Daha sonra bir avukatla emniyete gelip, yurdun ruhsatının olmadığını,  yurtta kalan öğrencilere dair kayıt bulunmadığını, ancak, ruhsat işlemlerinin devam ettiğini beyan ederek, elini kolunu sallaya sallaya emniyetten çıkıp gitti!

Daha önce gazetemizde haberini yaptığımız bu olayın, adli süreci ve sonucu yazımızın konusu değil. Konumuz olayın idari süreci.

Şimdi soralım;

Öğrenci yurtlarını kim, kimler  

denetler? İsteyen istediği gibi özel öğrenci yurdu açabilir mi? 

Yasa ve yönetmelikler; 4+4 yani ilkokul, ortaokul öğrencileri için, özel yurt açılıp işletilmesini yasaklıyor!

Son 4’e yani lise düzeyine gelince; lise öğrencilerinin kalacağı yurtlar açmak  için, yerelkurumlardan izin alınması mümkün değil! Lise öğrencilerinin kalacağı özel yurtlar için, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan özel izin almak gerekiyor!

Hal böyle iken soralım;

Armağan İlci Mahallesi’ndeki yurtta kalırken,  aynı yurtta kalan F.E.C. tarafından cinsel istismara uğradığı iddiasıyla, emniyete gidip şikayetçi olan E.Y. kaç yaşında, hangi eğitim düzeyindeydi?

Bu olayın yaşandığı kaçak yurda 

sonradan ruhsat verildi mi? 

Verildiyse; hangi yaş ve öğrenim düzeyindeki çocukların kalmasına yönelik ruhsat verildi. Yurt olarak kullanılan binaya giden güvenlik güçleri, bu ruhsatsız, kaçak yurtta, hangi yaşlarda ve eğitim düzeyinde çocukların  kaldığını tespit ettiler mi? Konu İl Milli Eğitim müdürlüğü ve ilgili kurumlara intikal ettirildi mi?

Etmedilerse bu ağır bir görev ihmalive suçu değil mi?

Sormaya devam edelim;

İlimizde; 8 yıllık ilköğretim, ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin kaldığı, cemaatlere, tarikatlara ait, özel yurtlar var mı? Varsa haklarında niye işlem yapılmıyor?

Lise düzeyinde öğrencilerin kaldığı tarikat ve cemaatlerin kontrolünde olan öğrenci yurtları var mı? Varsa  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan  izin alınmış mı?

Lise öğrencilerinin, üniversitelilerle birlikte  kaldığı, cemaat ve tarikatlara ait yurtlar var mı?

Hatta alanı biraz daha  daraltıp soralım;

İl genelinde, şehir merkezinde, merkez köylerde,  özellikle Bucak’ta; bu örnekte olduğu gibi kaç ruhsatsız, yasadışı öğrenci yurdu vardır? Bu yurtlar cemaat ve tarikatların kontrolünde midir? Ruhsatlı olup işletilen cemaat ve tarikatlara ait olan kaç öğrenci yurdu tespit edilmiştir?

Evet; buyrun ilgili kurumların yöneticileri top sizde…

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection