Onların düzeninde var olabilmek!

“Biz” on yıllardır her seçimde “onların” kaybetmesini, “bizim” kazanmamızı istiyor, bekliyoruz.

Ama her seçimde “onlar” kazanıyor!

Eee ne demek şimdi bu? Yani seçimlerde kazanmayı umut etmeyelim mi?

Seçimi kazanmak ne demek?

Seçimi kazanmaktan kastımız, beklentimiz, umduğumuz nedir?

İktidara gelmek mi?

İktidara gelmekten kastımız nedir o zaman?

İktidara gelmekten anladığımız, işçilerin, üretici köylülerin, küçük esnafların yani eliyle üreten herkesin, yazdıkları, çizdikleriyle, bilimle, sanatla onlara rehberlik eden onları donatanların iktidara gelmesi mi?

Öyleyse bu ham bir hayaldir, sağlıklı gerçekçi bir beklenti değildir!

Çünkü ülkemizde “onlar” örgütlü, “emeğiyle geçinenler” örgütlenmiş değildir. 

“Emeğiyle geçinenler”in, kendilerini iktidara taşıyacak, sendikal, sosyal, siyasal  örgütlenme içinde olmadıkları apaçık ortada!

Eee bu durumda iktidara gelmek, seçimlerde kazanmayı umut etmek için, emeğiyle geçinenlerin örgütlenmelerini tamamlamalarını mı bekleyeceğiz? O zamana kadar yapılacak hiçbir şey yok mu?

Üstelik; bu emeğiyle geçinenlerin örgütlenmesi ve iktidara alternatif olma süreci kendi haline bırakılırsa, kim bilir kaç on yıllar sürer! 

Doğru ve de işin püf noktası tamda burası;

Konuyu tam da başa alıp soralım;

“Biz” her seçimde kazanmayı umuyoruz değil mi?

Sonra ne oluyor?

“Onlar”; yani sömürü, yalan, talan, soygun, zulüm düzeninin sahipleri kazanıyor. “Biz”se her seçimden sonra hayal kırıklığına bozguna uğruyoruz değil mi?

Halbuki bozguna uğramanın, çökmenin alemi ne?

Evet! ama ne yapmalıyız?

Yapmamız gereken; bu şartlarda, umutlarımızı seçimlere değil, seçimlerden önce, bu şartlarda, bu kurtlar sofrasında var olmaya, örgütlenmeye, birbirimizle kenetlenmeye bağlamalıyız.

Son seçimleri ele alırsak seçim öncesi “onlar” zaten iktidarda değil miydi? Seçimden sonrada yine iktidarda olanlar onlar değil mi?

İşte; biz, onların iktidarında var olmayı, örgütlenmeyi, büyümeyi, bizi iktidara taşıyacak, sosyal, sendikal,  siyasal yolların taşlarını sabırla, azimle örmenin yollarını öğrenmeliyiz. Yapılması gereken  budur.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection