CHP’ye sihirli değnek

Seçimler yapıldı, siyasi partiler seçim sonuçlarını değerlendirdiler yada değerlendirmeye devam edecekler.

Seçim sonuçlarının geleceğe yönelik en büyük sorumluluğu yüklediği parti; CHP
Bütün diğer partiler gibi CHP’de kendi içinde, hem merkezi hemde yerel olarak değerlendirmeler yapmakta.
Değerlendirmelerin merkezinde elbette,  CHP’nin son seçimde, bir önceki seçime göre yaklaşık  %5 oranında oy kaybetmesi olacaktır, olmalıdır.
Bunun yanında Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı yarışında, partisinin aldığı oylardan %8 oranında daha fazla oy alması da değerlendirme hatta parti içinde tartışma konusudur.
CHP örgütlü bir yapı. CHP’nin hali hazırdaki örgütsel yapısı, dayandığı taban itibariyle ne yapabileceği seçim sonuçlarıyla ortaya çıktı.
CHP’nin; dayandığı tabanı genişletmesi, emeğiyle geçinen yoksullar, işçiler, üretici köylüler, küçük esnaflar, kamu çalışanları içinde çalışmalar yaparak; bir yandan onların örgütlenmesine katkı sunup, bir yandan da onları partiye kanalize etmesi halinde oylarını artırması  Tabi ki mümkün!
Ama bu çalışma hemen başlasa ve bu çalışmada başarılı olunsa bile,  sonuca ulaşılması uzun zaman ister!
Dolayısı ile CHP’nin kısa vadede oylarını çok fazla artırması mümkün görünmüyor.
Ortada böyle bir gerçek varken, CHP’de öteden beri sahnelenen senaryoyu tekrar öne sürüp, mağlubiyet için suçlu aramaya girişip, kolay başarı yolunun lider değişikliği ile sağlanacağını varsaymak, bilime aykırıdır, seçim sonuçlarının ortaya koyduğu tabloyu anlamamaktır.
Muharrem İnce’nin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterdiği  performans ve aldığı oy miktarı tartışmasız bir başarıdır.
Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinden %8 daha oy almıştır! Öyleyse; CHP hemen içe, iç tartışmalara dönsün, olağanüstü kongreye gidilsin. Kongrede parti karpuz gibi ikiye bölünsün. Bir taraf kazansın, öbür taraf kaybedip küskünler cephesini kursun!
Seçim sonuçları ortaya koydu ki; önümüzdeki günlerin ülkeye ne getirebileceğini kestirmek çok zor. Önümüzde, çok hayati sonuçlar ortaya koyacak belediye seçimleri var. CHP, önümüzdeki seçimlerde, elindeki belediyeleri kaybedecek olursa, tabanda moraller sıfırın altına düşer!
İşi Burdur ölçeğinde değerlendirecek olursak, CHP 24 Haziran seçimlerinde, son yerel seçimlere gore, şehir merkezinde 7 Bin civarında oy kaybetmiş görünüyor.
İldeki CHP yöneticilerinin; son seçimdeki oy kaybını tartışıp, başarısızlıktan kendilerine pay çıkarmak yerine, başarısızlığı genel başkana havale etmeleri, kolaycılık ve sorumsuzluk olur.
CHP, eleştirilebilecek bütün yanlarına ragmen, soldaki tek parti konumundadır. Böylesine önemli bir konumda olup, büyük sorumluluk taşıyan CHP’yi,  iç kargaşa ile yıpratmak kime kimlere yarar?
9 ay sonra bu ülkede yerel seçimler olacak. CHP’de genelbaşkanı ve bütün yönetim kadrosunu değiştirmek, yeni bir genel başkan ve yönetim kadrosu oluşturmak, aylarca sürecek bir çalışma ister. Sonrasında da zaten Yerel seçimler gelir kapıya dayanır!
Bu aşamada, yeni genelbaşkan ve yeni kadrolarla yerel seçimlere girmek, CHP’ye başarı şansı getirmeye  getirir!
Ama bunun için mutlak  lazım olan sihirli bir değnektir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection