HDP kilit parti! Barajı geçmeli…

16 yıllık uygulamalara baktığımızda, aslında Erdoğan’ın, %50’ye yakın oy almasına şaşmamak gerekir. Hatta; yasalara, yönetmeliklere,  teamüllere, geleneklere, bürokrasiye, rest çekerek, bu kadar zamandır yaptıklarıyla, daha önceki seçimlerde %70-80 oy almamasına şaşmalı!

Neden mi?

Bir kere; Erdoğan döneminde bütün kamu kurumlarının yöneticileri, açıktan AKP’ye çalışıyor, AKP’li.

16 yıldır bu şehirde, AKP’ye üye olmadan, AKP’nin kapısını çalmadan, kamu kurumlarında işe girebilen, işinde yükselip, yönetici olabilen var mı?

Bırakın kamuda işe girmeyi, kamu kurumlarına hizmet satan taşeronlar bile, AKP’den talimat gelmeden bir kişiyi işe alabildiler mi?

Hatırlarım; bir AKP milletvekili, benim onayım alınmadan işe alınmış diye, Devlet Hastanesi’nde taşeron çalışanı olarak işe başlayan güvenlik görevlisini, ertesi gün işten kovdurmadı mı?

Sivil toplum; 

birkaç istisna dışında ilimizde, ülkemizde sivil toplum mu kaldı?

Hala adı sivil toplum kalsada, sivil toplum örgütleri artık AKP’nin yan kuruluşları!

Üniversite;

Bir yetkili ya da en yetkili bana söylesin, MAKÜ özerk mi, öğrencilerine, öğretim üye ve görevlilerine dönük icraatlarında, bağımsız, tarafsız mı?

Mehmet  Akif Ersoy Üniversitesi’nin iki rektör yardımcısı, Cihannüma Derneği Burdur temsilciliği yönetim kuruluna üye değil mi?

Cihannüma Derneği’nde; MAKÜ rektör yardımcılarının, yönetim kurulu üyesi oldukları, resmi kurumların yöneticilerinin, hatta İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Sağlık Müdürü M. Metin Demir ve SGK İl Müdürü Bayram  Balban’ın bu derneğe  üye oldukları, Valilik sitesindeki ziyaret haberlerinde görülmekte. Basında yer alan haberlere gore,  Cihannüma Derneği, bakın ne amaçla, nasıl kurulmuş;

“AKP, gençlik yapılanmasında yeni bir dernekleşme yoluna gitti. Derneğin adı Cihannüma… AKP’li gençleri bir araya getirmeyi hedefleyen dernek, AKP’nin devlet içinde kadrolaşmasında en önemli referans yeri olacak.”

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Derneğinin düzenlediği ‘Sabah Namazı Buluşmaları’ etkinliği çerçevesinde, Kocatepe Camii’nde dernek üyeleri ve vatandaşlarla bir araya geldi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce ve Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da katıldığı program Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonu’nda devam etti.”

Bütün bu alavere dalavere sistemine dahil olanların, Erdoğan’dan ve sağlanan çıkarlardan kolayca vazgeçmeleri beklenemez!

Ancak; AKP seçmenlerinin en dış halkasında olan kesimde yer alan %13-15’lik bir bölüm, seçime çok az kala hala arayışta. Bu kesim, Muharrem İnce’yi; mitinglerine katılarak, televizyon ve sosyal medyadan izleyerek takip ediyor!

Meral Akşener’de, MHP küskünlerinden olduğu kadar, AKP’den de oy devşirme çabasında.

Temel Karamollaoğlu, bu seçimde oylarını kesin artıracak! AKP’ye giden Milli Görüş oylarının önemli kısmını geri alması bekleniyor.

Bu seçimin kilit partisi HDP! Erdoğan MHP ile ittifak yaparak, Doğu’da kazandığı Kürt oylarını zaten gözden çıkarmıştı!

Seçim iki aşamalı geçecek; ama her aşamasında kilit parti HDP!

HDP; Milletvekili seçimlerinde barajı aşarsa şayet, birinci aşama “tamam!”

İkinci aşamada seçmenin, meclisteki matematiksel sonuca göre oy kullanacağı varsayılırsa; bu hesap tutarsa, ikinci aşamada “tamam…”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection