Emekçinin hakkını emekçi olmayan nasıl arar?

24  Haziran’da yapılacak seçimlerin sonuçları ile AKP mecliste azınlığa düşer, Erdoğan’ın yerine ilk turda yada ikinci turda başka bir aday Cumhurbaşkanı seçilirse ne olacak?

Millet İttifakı içinde yer alan Partilerin ve onların Cumhurbaşkanı adaylarının açıklamalarına göre;

Bir kere o gün hava bulutlu ve kapalı olsa dahi; gönüllere güneş yüreklere umut doğacak…

Ayrıca,  3 adaydan, İnce, Akşener veya Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, muhtemelen en önce, bize  “Nazi Almanyası”ndaymış hissi veren “Ohal” kalkacak.

Ülkedeki bilim insanları ve üniversiteliler  YÖK” belasından kurtulacak! Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü sağlanacak.

Ekonomi yeniden yapılandırılıp, devlet ihaleleri yolu ile vatandaşın sırtından, çalma, çırpma, soyma dönemi kapatılıp daha şeffaf ve denetlenebilir bir modele geçilecek.

Eğitim, sanat, kültür, tarım, hayvancılık, ve diğer alanlardaki yanlış uygulamalara, yasaklara son verilip, gelişmenin ve yaratıcılığın önü açılacak.

Bunlar  ve daha yapılması, değiştirilmesi gereken pek çok şey ülkenin beklentisi.

Cumhurbaşkanlığını, Millet İttifakı adaylarından birisinin kazanması halinde, bakanlar kurulunun, bu üç partiden oluşturulması bütün bu vaat ve beklentilerin gerçekleşmesinin sigortası olacak.

Neden mi?

Çünkü; Millet İttifakı, mecliste çoğunluğu kazanıp, ittifak içinden bir cumhurbaşkanı seçilsede, bakanlar kurulunun, yani hükümetin tek, bir parti mensuplarından oluşturulması; ülkede yeni yolsuzlukların, hırsızlıkların, kanunsuzlukların oluşturulmasına engel olamayabilir. Ama üç ayrı parti mensuplarından oluşacak bakanlar kurulu, kendi içinde bir denetim mekanizması işletebilir.

Peki bu yöntem; ülkede demokrasinin, barışın, adaletli paylaşımının, halk denetiminin yapılması için yeterli olacak mıdır?

Sorunun cevabı uzun kapsamlı hatta karmaşık! Ancak bir başka soru ile konuyu belki sadeleştirebiliriz;

AKP’nin illerde ve ülke genelinde kuruluş aşamasından günümüze değin sırtını dayadığı en büyük kesim hangi kesimdi?

Tüccar, Esnaf, serbest meslek, 

AKP’nin il ve ilçelerdeki yöneticilerini,  milletvekili adaylarını çıkardığı kesim hangi kesimdi?

Tüccar esnaf, serbest meslek. 

Peki; CHP, İyi Parti, Saadet’in dayandığı kesim hangi toplum kesimleri?

Tüccar, esnaf, serbest meslek.

AKP’nin 16 yıllık iktidarı boyunca, işçi, kamu çalışanı, üretici köylü ve küçük esnafların,  yetersizde olsa var olan örgütlenmeleri, örgütleri çökertilip, kontrol altına alındı. Ve bu kesimlerin mecliste temsili mümkün olmadı.

AKP’den sonraki dönemde; taşaronlaştırma sahtekarlığıyla süründürülen sendikasız  işçiler, kamu çalışanları, üretici köylüler, küçük esnaflar gereği gibi örgütlenemezse!

Sınıflarının çıkarlarını koruma mücadelesi verecek doğru, özgür, bagımsız  örgütlenmelere ulaşamazlarsa sürünmekten kurutulabilirler mi?

İşçiler, kamu çalışanları, yoksullar ve diğer emekçilerin haklarını tüccarlar arar mı? 

Arar! Arar! el elin eşeğini nasıl ararsa öyle;  türkü çağırarak!

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection