Kriz emekçileri vurur! Gerisi hikaye...

Döviz aldı başını gidiyor. Başta Erdoğan olmak üzere AKP yöneticileri, bakanları sanki beklenenden erken gelmiş bir felaketin şokunu yaşıyor gibiler!

AKP tabanında ise bir şaşkınlık bir belirsizlik hakim! Çünkü AKP tabanı böylesi bir kriz halinde, bekledikleri, umut veren açıklamaları yukarıdakilerden alamıyor, önlerini göremiyorlar. Geçtiğimiz Şubat ayında bir okurum, “ülkenin önde gelen bir holding yöneticisinin kendisine, Dolar’ın 3-4 ay içinde 7 liraya çıkabileceğini söylediği” bilgisini aktarmıştı!

Bu bilgi benimle paylaşıldığında, ortada henüz erken seçim kararı yoktu. Ekonomide var olan kriz halka daha tam olarak yansımamıştı. Bilgi kaynağınıda yazma imkanım olmadığı için, bu bilgiyi köşemde dile getirmedim. Ayrıca böylesi bir bilgiyi açıklamak felaket tellallığı olarak değerlendirilebilirdi.

Yine yaklaşık aynı zamanlarda başka bir okurumda; “özel bir banka genel müdürünün kendisine, dış borç faizlerinin ödenmesinde bir tıkanma noktasına gelindiği, Nisan ve Mayıs aylarında ödemelerin son bir kez daha yapılabileceği, ancak Haziran’da artık ödeme yapılamaz hale gelineceği” bilgisi verdiğini söylemişti.

Bu bilgiler bana geldiği sıralarda , Erdoğan, ekonominin ne kadar iyi durumda olduğunu anlatıyor, bakanlar ekonominin coştuğu müjdesi veriyor, Başbakan Yıldırım’da, Türkiyenin tarımda dünyada bir numara olduğunu söylüyordu!

İşin aslına bakarsanız, ülke ekonomisi uzun zamandan beri zordaydı. Yanlış ekonomi politikaları, savurganlık, soygun, yolsuzluk, ülkeyi yalnızlaştıran, hem Rusyaya hem Amerikaya oynayan, istikrarsız, güven vermeyen dış politika ve tabi yıllarca dövizle borçlanılarak yapılan, üretime istihdama dayanmayan, müteahit firmaları ve onların işbirlikçilerini zengin eden yatırımlar. Yerli üreticiyi desteklemeyip, tarım ve hayvancılık  ürünleri dahil pek çok şeyin ithalatı yoluna gidilmesi, ülkeyi, artık içinde yaşayıp iyice hissettiğimiz büyük bir krize getirdi.

Bu arada;  “Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerine kazanmak için değil, kaybetmek için gireceği, erken seçim kararını alırken niyetinin, ekonomik kriz patlamadan erken seçime gidip, krizin faturasını 24 haziranda iktidara gelecek başka partilere yıkmak olduğu” görüşleri de dillendiriliyor.

24 Haziran’da  Erdoğan’ın ve AKP’nin seçimleri kazanma  şansları yok gibi görünüyor. Ayrıca seçimi kazanarak, ekonomik krizin içinde boğulmaya niyetlerinin olmadığı da söylenebilir.

Miillet ittifakı içindeki partilerin, Cumhurbaşkanlığını kazanıp, parlamentoda çoğunluğu sağlamaları, özellikle yeni dış politika, Suriye, Suriyeli göçmenler konularında  Türkiyeyi bir rahatlamaya sokacaktır.

Erdoğan’ın o Eeeeey diye başlayan hesapsız cümleleri yerine, ölçülü, kararlı bir şekilde yürütülecek dış politika ile Amerika ve Avrupa ile ilişkiler tutarlı düzeyli bir hale getirilebilir. AB konusunda da önemli gelişmeler sağlanabilir.

Dış borç faiz ödemelerinde de bir süre Türkiyeye yeni imkanlar yaratılabilir.

Ama seçimler sonrası, ülkeyi ve iktidara gelecekleri bekleyen ağır bir ekonomik krizdir. Dövizdeki  yükselişin getireceği büyük oranlı devalüasyondur. 

Devalüasyon demek, TL’nin alım gücünün azaltılması,  halkın cebindeki paranın alım gücünün düşürülmesi, emekçilerin, ücretlilerin, işçinin, memurun, köylünün, küçük esnafın daha da yoksullaşması demektir!

Soygun, yalan, talan, hukuksuzluk, beceriksizlik,  ülke gelirlerinin Fetö ve diğer tarikatlara peşkeş çekilmesi ülkeyi bitirdi.

Önümüzdeki dönemde bu kriz bütün ülkeyi vuracak; şirketler, İflaslara, kapanmalara, küçülmelere yönelip işçi çıkaracaklar. Krizden sermaye sahiplerinin bir bölümü zarar görecek, bir bölümü ise  krizi kullanıp, krizden büyüyerek çıkacak.

Krizden en büyük zararı, yoksulluk ve açlık sınırı altında ücret alanlar, yoksullar, gecekondularda yaşayanlar, yoksul köylüler, işçiler, memurlar,  asgari ücretliler, küçük esnaflar,  yani emeği ile geçinenler görecek.

Ekonomik krizlerin yaşandığı ülkelerde, işçiler, memurlar, gençler, kadınlar, üretici köylüler sahte, sarı  örgülenmelerle kandırılmışlarsa ve  gerçek anlamda örgütlü değillerse; krizin faturası daima emekçilere çıkar!  Gerisi hikaye

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection