İnternet oyunları çocuklarımızı nereye götürüyor? - 1.0 out of 5 based on 1 vote

İnternet oyunları çocuklarımızı nereye götürüyor?

Ajan Press’ten yapılan açıklamaya göre Türkiye’de çalışanların %95’i akıllı telefonlarla mobil oyun oynuyor!

Çağımızda ülkeler uluslar artık sömürgeleştirme, askeri üsler, ekonomik anlaşmalar borçlandırmalardan ziyade, bilgisayar teknolojisi, internet ulaşımı ile yaratılan sistemlerle bağımlı hale getiriliyor. Üstelik yakında ülkelerin bağımlı hale gelmesi için ülkeler arası bağlantılarında önemi azalacak.

Emperyalizm sonunda teknoloji ile dünyayı yönetmeyi, dünya insanlığını avucunun içine alacak yöntemler geliştirmeyi başardı.

Evet sosyal medya olarak tabir edilen internet haberleşmesi, zaman zaman bağımsızlıktan, barıştan, kardeşlikten, emekten yana olanların amaçlarına da hizmet ediyor görünmekte. Ama daha büyük çoğunlukla Emperyalizm’in sömürü, etkileme, şekillendirme, istediği konuda istediği gibi yönlendirme amacına hizmet ediyor.

Hemen hemen bütün dünyada yetişkinler, gençler özellikle de çocuklar bilgisayar ve akıllı telefonların başında, başlarını bile kaldırmadan saatlerce oyun oynuyorlar. Öyle ki bu oyunların yönlendirmesi ile intihar edip canına kıyanlar bile olmakta. 

Ülkemiz için konuşacak olursak, oynanan oyunların hiçbiri Türkiye menşeli değil. Bu oyunlar sürekli değiştirilip, yenileniyor. Dünyanın öbür ucunda popüler olan bir oyun, aynı anda Türkiyede de oynanmaya başlıyor.

İnsanlar; oyunla yada daha başka şeylerle bilgisayar ve telefona bağımlı hale geldikten  sonra, onlara ne verseniz kabul eder duruma geliyorlar, daha da gelecekler.

Özellikle çocukların tercih edip oynadıkları oyunlar, çoğunlukla şiddet içeren  savaşlar üzerine ve mutlak kazanma hırsına yönelik.

Halbuki buharlı makinanın icadı’ndan sonra geliştirilen teknoloji, aydınların, gençlerin, kadınların, işçilerin hatta köylülerin gelşişmesine katkı sunmuş, gelişen teknoloji ile beynini, kendisini geliştiren emekçiler, dünyada söz sahibi olup, sömürü, zulüm düzenlerini yerle bir ederek, daha demokratik yönetim sistemleri kurulmasına önayak olmuşlardı.

Sermaye sahipleri, teknolojinin kendi çıkarlarını tehdit edecek şekilde gelişmemesi dağılmaması için çaba gösterdiler. Televizyonları, gazeteleri tekellerine aldılar. Ama yinede bilimin, sanatın, kültürün emekçilerin, emeğiyle geçinenlerin ellerine ulaşmasına engel olamadılar. Ama günümüzde,  insanlığa büyük hizmet sunan internet, bilgisayar, telefon teknolojileri, büyük sermaye sahiplerinin elinde, bütün dünya insanlığını kendi amaçlarına, sömürü düzenlerine yönlendirip, yönetecek şekilde kullanılmakta.

Bu konuda en büyük tehlike içinde olanlar çocuklar ve gençler.

Eline telefonu alan, bilgisayarın önüne geçen çocuk, artık anne babasının, öğretmenlerin denetim ve rehberliğinden çıkıp, internet dünyasının yönetim ve denetimine giriyor. Peki saatlerce telefon bilgisayar başında oyun oynayan çocuklar ve gençler, bu oyunlardan nasıl etkileniyor, nelere yönlendiriliyorlar biliyor muyuz?

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection