Tek adam diktasına karşı parlamenterizm silahı

Anketlere ve yorumlara bakarsanız, ülke siyasi bir kaosta ve vatandaş alternatifi olmadığı için miadı dolmuş Erdoğan’a ve AKP’ye mahkum!

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, halka vadedeceği yeni bir şey yok. Yol köprü masallarınında artık pirim yapmadığını kendisi de gördü.

İyide; o zaman kongrelerde yapılan tezahuratlara ne demeli?

AKP olayın  o yanını iyi biliyor, profesyolelleştirilmiş kadrolar istenen gürültüyü çıkarıp, salonları hareketli ve heyecanlı göstermeyi sağlıyorlar.

Peki; ülke gerçekten siyasi açmazda mı?

Erdoğan ve AKP’nin alternatifi yok mu?

Kaosta ve açmazda olan aslında AKP! AKP, kendi açmazını kamuoyuna ülkenin açmazı olarak sunmaya çalışıyor. Gelinen noktada ülke, AKP politikalarıyla ekonomide, yargıda, tarımda, eğitimde, sağlıkta, kültür sanatta hemen hemen bütün alanlarda bir çöküş yaşamakta. Erdoğan, toplumun önüne çıktığında, ustalıkla bu alanlardan kaçınıp, “Afrin, Fetö, muhalifler Fetö ve PKK ili işbirliği yapıyor, kalkınma hızı, büyüyoruz” demeye devam ediyor.

Öte yandan, öyle anlaşılıyor ki CHP,İyi Parti, Saadet, Demokrat Parti işi gürültüye boğmadan; “Türkiye'nin parlamenter sistemi yeniden ihya etmesi. Parlamenter sisteme uygun yeni bir anayasa yapılması ve buna sivil toplum kuruluşlarıyla anayasa hukukçularının da dahil olması.” ilkesi üzerinden, birlikte davranmanın zeminin oluşturmaya çalışıyorlar.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı önümüzdeki seçimlerde en fazla zorlayacak olan, giderek ağırlaşan ve AKP tabanınıda düşündürmeye başlayan ekonomik tablo olacak. Bunun yanında, Fetö ve metal yorgunluğu gerekçesiyle,  belediye başkanlarının ve yönetimlerin görevden alınmaları da, önemli ölçüde küskünler ve AKP karşıtlığı yaratmış durumda. AKP’de göreve getirilen yeni yöneticilerde, parti tabanını toplamak ve kanalize etmekte zorlanıyor. AKP’de iktidar var, hertürden imkanlar var ama artık eski heyecan yok.

Muhalif kesimi harekete geçirmede, en fazla öne çıkan isim Saadet Lideri Karamollaoğlu. Gündeme taşıdığı konular, üslubu, en çetrefilli konuları bile güleryüzle ve esprili bir dille ifade etmesi, Karamollaoğlu’na ve Saadet Partisi’ne ilgiyi artırıyor. İyi  Parti Lideri Meral Akşener’de iyi bir rüzgarla işi götürüyor.

Gelelim CHP’ye; 

İyi Parti ve Saadet kadroları  her an erken seçim  kararı alınacakmış gibi hazırlık içindeler. CHP ise hala, Erdoğan’ın yarattığı polemiklere cevap verme peşinde. Halbuki şu sıralar, Anamuhalefet CHP’nin çoktan sahaya inmesi, il, ilçe yöneticilerinin ve kadrolarının, mahalle, köy ev çalışmalarına başlamış olmaları gerekiyordu.

Ülkede en büyük kaos nedeni, Türkiyeyi tek adam diktasına götürebilecek başkanlık sistemidir. CHP, İyi Parti, Saadet, DP,  ittifak içinde yer alacak diğer siyasi partiler ve sivil toplum yapılanmaları seçimlere giderken, ortak bir dille, vatandaşa parlamenter sisteme geri dönüş sözü vermelidirler.

Başkanlık, tek adam diktası korkusu, iş çevrelerinden sanat dünyasına, AKP’li bir kısım çevrelerde dahil olmak üzere toplumda kaygı yaratmış durumda. Önümüzdeki seçim sürecinin temel propağandası; başkanlık sisteminin tek adam diktası yaratma tehlikesine karşı, parlamenter sisteme dönüş silahı olmalı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)
Bu kategorideki diğerleri: « Teneke Kebabı Ayşe »

Yorum yapın

No Internet Connection