Başkanlık değil krallık isteriz yalelli yalelli şükran şükran

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay’da desem olmuyor gibi! Çünkü Hatay’da Genel kurmay başkanı ve  memleketin seçkin, süzme sanatçılarıyla askerleri ziyaret etti!

Demek ki bu resmi bir ziyaret! Dolayısı ile bu ziyareti Cumhurbaşkanı kimliğiyle yapmış olsa gerek!

Bu ülkede gazetecilerin, köşe yazarlarının işi çok zor! Özellikle de AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı izleyen, yazan gazetecilerin.

Öyle ya mesela, Recep Tayyip Erdoğan bir açılış töreninde. Açılışı taşıdığı hangi kimlikle yapıyor, haberciler açılışa ilişkin haber yaparken, haberi hangi kimliği üzerinden yapacaklar. Açılışı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan diyecekler değil mi?

İyi ama açılışta, partisinin, iktidarlarının neler yaptığından başlayıp muhalefete veryansın ederek çıkıyor!

Devlet, hükmet, iktidar, siyaset, ekonomi, eğitim, kültür, sanat, bilim, din diyanet aklınıza ne gelirse Erdoğan’ın tekelinde. Bunlar yetmezmiş gibi, muhalafetin nasıl yapılması, nasıl olması gerektiğinede o karar verecek!

Bu mu şimdi başkanlık sistemi?

Buysa kalsın! bu başkanlık sistemide değil üstelik.

Görüyor, duyuyor, okuyoruz; başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde, başkanların başarı ve başarısızlıkları partilerine malediliyor. Ama o ülkelerde başkanlar, her ağızların açtıklarında, partilerinin başarılarından, partilerinden önce ülkede yapılanların tümüyle başarısız ve  kötü olduğundan, herşeyi sadece kendilerinin bilip anladığından mı bahsediyorlar?

16 yıl gibi rekor bir süre iktidarda kalmak, AKP ve tabiki Erdoğan’ın başarısıdır. 16 yıllık AKP iktidarında yapılan iyi ve güzel şeylerde mutlaka vardır. Olması da lazım. 16 yıl boyunca iktidarda kalıp hiç doğru şey yapılmaması mümkün mü?

Ama iş gelip başkanlık sistemine  dayandığında, herşeyi başkan bilecek, başkan yapacak, başkan söyleyecek, bütün yetkiler onda toplanıp, yetkili olmadığı alanlarda bile, o kesip biçecekse, başkanlık sistemi buysa yandık!

Hem başkan, tek adam olarak ülkeyi yönetecekse, milletvekilleri mecliste süs biberi gibi duracaklarsa, bakanlar göstermelik olup, bakanlar, bakanlar kurulu yerine, kararları başkan alıp uygulayacaksa, kestirmeden gidilip yapılması gereken en iyi iş, meclisi, bakanlar kurulunu filan kaldırmaktır! Belki bu sayede, sağlanan tasarrufla kötüye giden ekonomide kurtuluverir kimbilir?

Ha başkanlık ha krallık! İkiside tek adamlık değil mi nasılsa?  Meclis, bakanlık, bakanlıklar gibi, memlekete yük olan yapılar kaldırılır, yerine krallık ilan edilir. Aman bu krallıktan, Osmanlı anlaşılmasın ha! Osmanlı’da divan, vezirler ve sadrazam var. Onlarada gerek yok!  Üstelik Osmanlı’nın son döneminde, mebusan meclisi ve bakanlıklar da vardı. Osmanlı usulü padişahlığa da gerek yok. Olmuşken, Araplar’daki gibi krallık olmalı. Tek kral, tek adam, tek elden icraat!  Tabi bu arada, arap krallıklarında olduğu gibi, muhalefet de yok, muhalefet yasak!  Haydi uğurlu kademli ola. Ardından hep beraber elller, yalelli yalelli, şükran şükran.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection