Burdur Gölü’nün muhteşem planla kurtarılmasına başlandı

Burdur Gölü’nün muhteşem planla  kurtarılmasına başlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 1 Nisan’da yaptığı açıklama ile Burdur Gölünün Muhteşem bir planla kurtarılması çalışmalarına başlandığını müjdeledi. Son dakika açıklaması ile Burdur Gölü’nün kurtarılması çalışmalarının başladığını duyurdu.

Orman Su İşleri Bakanı Eroğlu açıklamasında, belirlenen bir dizi çalışma ile Burdur Gölü’ne en kısa zamanda can suyu sağlanacağını, can suyu verilmesinin ardından da, Burdur Gölü’ne düzenli ve sürekli su verilmesini sağlayacak çalışmaların başlatılacağını belirtti.

Yapılan çalışmalarla, önce Burdur Gölü’ndeki çekilmenin durdurulacağını, daha sonra da aşamalı olarak Burdur Gölü’ne, kıyı kenar çizgisi ile belirlenen göl yatağını kaplayacak ölçü de su sağlanacağını ifade etti.

Bakan Eroğlu Burdur Gölü’nün kuruması halinde, gölün dibinde biriken  kanserojen zehirlerin çevreyi tehdit edeceğini, Burdur Gölü’nün kuruması halinde, bölgedeki yeraltı sularının çekileceğini, bölgedeki diğer göllerinde kuruma tehdidi altına gireceğini, bütün bu tehlikeleri riskleri bertaraf etmek için Burdur Gölü’nün  mutlaka kurtarılacağını vurguladı.

Bakan Eroğlunun verdiği bilgiye göre; öncelikle Afyon –Dinar Çapalı Gölü’nden Burdur Gölü’ne cazibe ile dere yatağı üzerinden cansuyu verilecek.

Daha sonra Dinar’daki Barajların ve Isparta Güneykent’teki göletlerin taşarların yönlerinin Burdur yönüne çevrilmesiyle, kışın barajlar ve göletlerdeki taşkın sularının Burdur Gölü’ne akması sağlanacak.

Daha önce Burdur Gölüne akan Bozçay üzerinde kurulan baraj ve göletlerde biriken suyun, yasa gereği her yıl  %10’u göl hakkı olarak Burdur Gölü’ne salınacak.

Gölü’n Isparta Senir Kasabası ve Kılıç Köyü’nde  ve diğer  alanlarda,   Ramsar Sözleşmesiyle getirilen yapılaşma yasağı çiğnenerek, koruma alanları içinde ouşturulan yapılar yıkılacak. Göl yatağına atılan molozlar ve Atıklar temizlenecek.

Burdur Gölü tabanında biriken, zehirli kanserojen sanayi atıkları, ülkemizde daha önce başarı ile gerçekleştirilen, körfezlerin temizlenmesi teknolojisiyle  temizlenecek. Burdur Gölü ve çevresi yeniden, Dikkuyruk Ördekleri, Burduricus balıkları, su yılanları ve göçmen kuşların yaşayıp çoğalmalarına uygun hale gelecek.

Nasıl?

Şaka gibi değil mi?

26 Ekim 2016 Çarşamba, 18:48 Bursa’da bugün

Bakan Eroğlu: Burdur Gölü’nün su miktarı arttırılacak

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son yıllarda suyunun önemli bölümünü kaybeden Burdur Gölü ile ilgili, “9 eylem planı var. Hepsini ortaklaşa gerçekleştireceğiz. Eylem planlarının ilki 13 Kasım’da tamamlanıyor. Eylem planı kapsamında göl suyu, kalite ve miktarını artırma çalışmaları yapılacak” dedi.

Bakan Eroğlu: Burdur Gölü’nün su miktarını artırma çalışmaları yapılacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, açılış ve temel atma törenleri için helikopterle Burdur’a geldi. Orman Genel Müdürlüğü’ne ait helikopterle Gazi Atatürk Stadı’na inen Bakan Eroğlu, Burdur Valiliği’ni ziyaret etti. Burada basın toplantısı düzenleyen Bakan Eroğlu, Burdur’a çok önem verdiklerini ve kente en fazla yatırım yapan bakanlıklar arasında başlarda yer aldıklarını söyledi. 

“EYLEM PLANLARININ İLKİ 13 KASIM’DA TAMAMLANIYOR”

Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü ile ilgili eylem planı hazırladıklarını anlatan Bakan Eroğlu, hayati öneme sahip olan gölün korunmasının boyunlarının borcu olduğunu vurguladı. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Doğrudan bizi ilgilendirmese de bu bölgenin evladı olarak konuya el attım. Uzmanlar gitti inceleme yaptı. 9 eylem planı var. Hepsini ortaklaşa gerçekleştireceğiz. Eylem planlarının ilki 13 Kasım’da tamamlanıyor. ‘Nereden nereye geldik, ne yapmamız lazım’ ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Eylem planı kapsamında göl suyunun kalite ve miktarını artırma çalışmaları yapılacak. Değişik su takviyeleri, buharlaşmayı azaltmak ve çekilen su miktarını azaltmak için çalışmalar gerçekleştirilecek. Arkadaşlarımız bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.” 

“ZENGİN TURİSTLER GELSİN İSTİYORUZ”

Burdur’da doğa turizmini geliştirmek için de çalışma yürüttüklerini anlatan Eroğlu, ilin dünyaya tanıtılması gerektiğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şöyle dedi:

“Burdur’da çok muhteşem güzellikler var. Antalya’dan ulaşım çok kolay. En azından Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 10’unu, 20’sini buraya çekmek istiyoruz. Zengin turistler gelsin istiyoruz. Bununla ilgili Tabiat Master Planı hazırladık. Uygulamaya geçecek. Özel sektörle bir çalıştay yaparak Burdur’u doğa turizminin merkezi yapmak için neler yapabileceğimizi konuşacağız. Turistlere ‘Burada durun’ diyeceğiz. ‘Cennetten bir köşe, dünyada cenneti görmek isteyen Burdur’a gelsin’ diyeceğiz. Burdur’un bahtı ve geleceği açık.” 

Şeker Meydanı’nda düzenlenen törene katılan Bakan Eroğlu, yaptığı konuşmada FETÖ’nün darbe girişimine değindi. Eroğlu, bütün millet gibi Burdurluların da kahramanlık örneği gösterdiğini kaydetti. Hainlerin gerekli cezayı mutlaka göreceklerini anlatan Eroğlu, milletin yazdığı kahramanlık destanının sadece Türkiye değil, dünya tarihinde de kayıt altını alındığına işaret etti.

TESİSLERİN TEMEL ATMA VE AÇILIŞ TÖRENİ

Konuşmanın ardından Bakan Eroğlu, Vali Şerif Yılmaz, Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’in de aralarında bulunduğu protokol üyeleri aynı anda butonlara basarak 24 tesisin temelini attı, 9 tesisin ise açılışını gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu daha sonra köylülere 49 yıllığına verilen gelir getirici tür ağaçların kura çekimini yaptı. 

Törenin ardından Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek partilileriyle bir araya gelen Eroğlu, son olarak kent merkezinde bir oteldeki koordinasyon toplantısına başkanlık etti.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection