Baskılar arttıkça AKP oy kaybediyor!

Doğan Medya Grubu; bünyesinde bulunan Kanal D, CNN Türk, tv2, Dream TV, Dream Türk, Hürriyet, Posta, Fanatik, Hürriyet Daily News, TME, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Dergi Pazarlama ve Planlama (DPP) kuruluşlarla,  Demirören Grubuna  1.2 milyar Dolara satıldı. Demirören grubunun, Doğan Medya’yı satın almada, banka kredisi kullandığı da, basında yer alan haberler arasında.

Demirören grubu daha önce, Doğan Medya’dan Milliyet ve Vatan gazetelerini de satın almıştı.

Doğan Medya’nın satışı ile birlikte, basın yayın dünyasında ana akım” olarak adlandırılan basın yayın kuruluşlarının tamamı, iktidarın kontrolüne geçmiş oluyor!

Demokrat Parti’nin iktidarı  döneminde, 487 şubeli halkevi, 4327 halk odası, 4890 kitaplık kapatıldı. 159 ve 161 sayılı ceza yasalarına getirilen ağırlaştırıcı maddelerle, iktidar aleyhine yazmak neredeyse imkansız hale getirildi. Böylelikle basın ve üniversite üzerinde baskı unsuru olundu. Dış borçlar 1950’ye göre 3.5 kat arttı. CHP’nin genel merkez binası, Ulus Gazetesi de dahil olmak üzere, her türlü mal varlığına el kondu. Demokrat Parti,1957 seçimlerinde; 1954 seçimlerine göre %10.72 oranında oy ve  79 milletvekilliği kaybetti. 1957 seçimleri sonuçları, saat 14.30’dan itibaren seçim yasasına aykırı olarak radyodan yayınlanmaya başlandı.

Demokrat Parti’nin; iktidarda kalabilmek için yaptığı uygulamaların çok az bir bölümüdür bunlar! 

1957 seçimlerinden oy ve milletvekili kaybederek çıkan DP, sonraki seçimleri kaybedeceğinin farkındaydı. Bu yüzden de yasaları, yönetmelikleri, hakkı, hukuku, adaleti, insani değerleri çiğneyerek, ne pahasına olursa olsun iktidarda kalma peşindeydi...

AKP Genel Başkanı Erdoğan, yalnız kendisine yakın olup, pembe tablolar çizen kamuoyu araştırmacılarına değil, tarafsız araştırmacılara da kamuoyu yoklamaları yaptırıyor. Bu araştırmaların sonucunda, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak oyu alamayacağını gördüğü için, Doğu’da aldığı Kürt oylarını kaybetme pahasına MHP ile ittifaka girdi. Ama, MHP ittifakının ardından yapılan   kamuoyu araştırma sonuçlarının da, Cumhurbaşkanı olmasına yetmediğini gördü.

MHP ile ittifak, Seçim Yasası değişiklikleri, Doğan Medya’yı satın alarak susturma ve bundan sonra daha yapılabilecekler, AKP’nin oy kaybını engelleyemeyecek! Çünkü baskılar arttıkça AKP daha çok oy kaybediyor!

Geriye kalan tek alternatif, sandıktan çıkan sonuca razı olmak yerine, sandıktan istenen sonucun çıkarılmasıdır?

Ama  nafile, iktidarın altındaki toprak kaymaya başladı bir kere. Her şey bir yana, AKP Milletvekili Şamil Tayyar’ın  “Gaziantep’te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet. İtirafçı adı altında işadamlarını serbest bırakıyorlar.” Açıklaması bile,  AKP içinde kaynayan kazanın, AKP’de ortaya çıkan, iktidarı kaybetme korkusunun  göstergesi değil mi?

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection