AKP’nin herşeyi var ruhu yok! - 5.0 out of 5 based on 1 vote

AKP’nin herşeyi var ruhu yok!

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, CNN Türk, Tarafsız Bölge programında, ülkede kuvvetler ayrılığı prensibinin işlemediğini,mecliste görüşülecek yeni seçim yasasının, AKP’yi iktidarda tutmak için hokkabazlık yöntemi olduğunu, bu şartlarda memlekette adaletten ve hukuktan bahsedilemeyeceğini söyleyerek, proğramdaki AKP savunucularını mat etti.

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın tek ve mutlak otorite anlayışı, ülkeyi hızla despotik bir yapıya sürüklerken, bir yandan da AKP dışındaki çevrelerin tepkisine ve uyanmalarına yol açıyor.

İnanılması güç ama; bu tepki ve uyanma en fazla; tek ve mutlak otorite tarafından yıllarca  “davadan döneni vurun” anlayışı ile yönetilen MHP tabanında oldu!

İyi Parti; başka sebeplerle birlikte; başta Bahçeli olmak üzere, MHP yöneticilerinin bu  demokrasiden uzak, tek ve mutlak otorite uygulamalarına tepkiden doğdu. MHP tabanı, 1970’li yıllardan bu tarafa, demokrasiye bakış açısından, pek çok etkileşim ve değişim yaşadı. Baskı rejimlerinin kendilerini de tırpanladığını, demokrasi olmazsa, kendilerini ifade etme, partilerini büyütme şanslarının da olmayacağını  gördüler.

Erdoğan’ın; rahle i tedrisatında yetişip,  sonradan gömleğini çıkardığı milli Görüşün temsilcisi Saadet Partisi, yakın zamana kadar, AKP’nin başarısızlığından faydalanan değil, rahatsız olan bir partiydi. İl Divanı toplantılarında, Saadet Yöneticileri, AKP yöneticileri için; “Bizim çatımız altından çıkmış kardeşlerimiz yanlış yapıyorlar” uyarısında bulunurlardı!

Ancak; son dönemdeki despotik uygulamalar, yandaş medyanın Saadet’e ve diğer mualiflere yönelik ambargo ve karalama kampanyası, Saadet Partisi’nin kendini ifade ve iktidar alternatifi olma çabalarının önünü kesti!

Bunun yanında,  oylarının giderek eridiğini gören AKP’nin, Kürt oylarını gözden çıkararak, ahı gitmiş vahı kalmış MHP’den medet umup ittifaka girmesi, Saadet’i uyandırdı!

Saadet Partisi, ekonomik kriz, siyasi umutsuzlukla, AKP’den kopan seçmenleri, özellikle AKP’den kaçan  Kürt oylarını; AKP’ye destek vererek değil, AKP’yi eleştirerek, kazanabileceğini çok iyi gördü!

Tarafsız Bölge’de; CHP-İyi Parti, HDP, ve diğer muhalefet partilerini, ilkeler üzerinden iş ve güç birliği ile demokrasiye sahip çıkmaya, adaleti yeniden tesis etmeye, parlamentoyu güçlendirmeye çağıran Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın; 

AKP’yi, Mustafa Sandal’ın; “Onun arabası var, güzel mi güzel, şoförüde var özel mi özel-maalesef ruhu yok” sözlerinden esinlenerek bakın nasıl tanımladı;

“Bugünkü iktidarın; hükümeti var, bakanları var, medyası var, trolleri var. Ama bu ülkeyi normale çıkaracak heyecanı ve ruhu kalmamış.”

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection