Erdoğan emperyalizm karşıtlığında geç kalmadı mı?

Başta AKP Genel Başkanı Erdoğan olmak üzere, AKP’lilerin ağzından “Emperyalizme karşı,  Amerikan Emperyalizmi’ne karşı mücadele” laflarını duymak ne güzel!

Ülkede, Sağ’ın yaklaşık 70 yıllık bir gecikmeyle de olsa, Amerikan Emperyalizmi’nin farkına varması ne hoş değil mi?

İşin garip tarafı, Amerikan Emperyalizmi ülkemize; Vietnamda, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de ve daha pek  çok yerde  olduğu gibi, silahla, askerle, zorla girmedi? Adeta rica minnet çağırıldı!

Ülkenin kapılarını sonuna kadar açıp, Amerikan Emperyalizmi’ni buyur eden kimdi?

AKP’nin; siyasi mirasına sahip çıktığını iddia ettiği Demokrat Parti!

*****

Çok partili rejimle birlikte, Demokrat Parti’nin iktidara gelmesinden sonra, Koreye Asker göderilmesi, Mehmetçiğin orada kanını dökmesinin karşılığı olarak, Amerika’nın icazetiyle Türkiye NATO’ya kabul edildi!

Yapılan ekonomik ve askeri anlaşmalarla, siyaset, ekonomi, tarım, Eğitim, dış politika ve diğer alanlarda,  Türkiye, ABD’nin denetimine girmiş, ABD tarafından yönlendirir olmuştu. 

*****

Eğitim alanında yapılan anlaşma gereği Türkiyenin, Eğitim Müfredatı, Amerikalılarla  ile birlikte kurulan eğitim Komisyonu ve bu komisyona bağlı Eğitim ve Araştırma Geliştirme  Başkanlığı tarafından oluşturulmaya başlandı. Komisyonun Başkanlığın ABD Büyükelçileri yapıyordu. Komisyona bağlı olarak  kurulan, Eğitim ve Araştırma Geliştirme  Başkanlığı personelinin, üçte ikisi Amerikalılar’dan oluşuyordu. Bu anlaşma hala yürürlüktedir. 

12 Darbesi’nden sonra, 1971’de, Nihat Erim Hükümeti Amerika’nın isteğiyle ülkede Haşhaş ekimini yasakladı. Yasak 1974’de Ecevit Hükümeti tarafından kaldırıldı.

Kıbrıs Barış harekatı esnasında Amerika, kendisinden alınan silah ve diğer askeri malzemenin, Harekatta kullanılamayacağını ihtar ederek, Türkiye’ye silah ambargosu başlattı.

*****

Demokrat Parti İktidarı’nın Başbakanı Adnan Menderes, Amerika’dan aldığı kredilerin faizlerini ödeyemedi. Yeni kredi başvuruları da Amerika tarafından reddedildi. Başbakan Menderes, Sovyetlerden aldığı faizsiz, tarım ürünleri ile geri ödemesi yapılacak kredilerle, yeni sanayi yatırımlarına yöneldi. 

Buna karşılık, ABD, bir zamanlar “Türkiyeyi küçük Amerika yapacağız” diyen Menderes’i gözden çıkardı. Menderes 1960 darbesiyle idam sehpasında can verdi.

Demokrat Parti’nin devamı olarak Kurulan Adalet Partisi’nin genel Başkanı Süleymen Demirel iktidara geldi ve Amerika ile ilişkileri yeniden geliştirdi.

Demokrat Parti Dönemi’nde olduğu gibi, AP hükümetleri döneminde ve sonrasında gelen darbe dönemlerinde de, “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi, yaşasın tam bağımsız Türkiye” diyenler; “Türkiyenin dostu Amerikaya düşmanlıkla, vatan hainliği ile suçlanıp, üniversitelerden, resmi kurumlardan uzaklaştırılarak açlığa mahkum edildiler. Gözaltına alındılar, işkence gördüler,  hapislere atıldılar. Darağaçlarında idam edildiler.

Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, 1974 Kıbrıs Barış Barış Harekatı’ndan sonra, Amerika’nın uyguladığı silah ambargosu ile öyle bunaldı, öyle çaresiz kaldı ki; sonunda  İncirlik Üssü’de dahil olmak üzere, 21 Amerikan Üssü’nü kapattırdı. Üslerdeki Amerikan Bayrakları’nı indirterek, yerlerine  Türk Bayrağı çektirdi. Amerika’nın buna cevabı; 12 Eylül Darbesi ile Demirel’i  Başbakanlıktan indirtip, kapatılan üslerden birinin bulunduğu Zincirbozan’da hapsettirmek oldu!

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, Partisi’nin kuruluşunu tamamlamadan önce, Amerikaya giderek, ABD’li yetkililerle görüştüğü biliniyor. Amerika’nın, 22 ülkenin sınırların değiştirmeyi planladığı, İsrail güdümlü Büyük Ortadoğu Projesi BOP’un, Eşbaşkanı olduğunu da kendisi açıklamıştı.

Garip Değil mi? Menderes, Demirel, Erdoğan iktidarları, arada darbe kesintileri olsada, Türkiyeyi yaklaşık 70 yıldır yönetmekteler. Menderes, ABD’ye sırtını dönüp, Sovyetlere yönelmenin cezası olarak, Darağacına çıkarıldığında, Amerika hakkında ne düşünüyordu sizce?

Demirel 21 Amerikan Üssü’nü kapatmanın bedelini, kapatılan Amerikan üssünde hapsedilerek öderken, Amerikaya hayır dua mı etmiştir acaba?

AKP Genel Başkanı Erdoğan; bir zamanlar BOB Eşbaşkanıydı, şimdi Amerikaya “Osmanlı Tokatı” gösteriyor!

Ne diyor şarkı;

“Bence vakit geç!”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection