Paltolu’nun Natır’ları

Onları ilk gördüğümde, ağzım açık öylece bakakalmış, kendimi masal dünyasında sanmıştım;

Üstündeki kat kat eski üskü giysileri, yorgun, bıkkın  yüz ifadesi, arkasında kendisini takip eden bir sürü köpek ve kediyle, ağır ağır zordan yürüyen yaşlı bir kadın!   Arada bir kendi kendine söyleniyor. Arkasına dönüp köpeklerine, kedilerine, tam anlayamadığım bir şeyler söylüyor! Çocukların ona taktığı adla “Köpekli Deli Kadın” 

Yaşlı kadın arkada, onun arkasında köpekler, en arkada kediler, birbirlerine, bağlanmış, bir nizam, barış içinde adeta tören geçiti yapıyor gibiler. Onlar geçerken, çocuklar gülüp eğlenerek şaşkınlıkla seyrederdi.  Arada bir haşarı bir çocuk yaşlı kadına  sataşacak olursa, mahallenin kadınları, hemen “ayıp, günah kendi halinde, kimseye zararı olmayan yaşlı  bir kadın sataşmayın” diyerek onu uyarıp uzaklaştırırlardı.

Çocukluğumun Burdur’undan hafızama yerleşmiş bir başka görüntü de “Paltolu Hamamı’nın Natırları”dır;

Yaşlı iriyarı bir kadın. Yanında, sırtında erkek ceketi, suratında seyrek tüyleri, başından sıyrılmış yazması, kafasındaki erkek traşı kısa saçları, ufak tefek başka bir kadın. İkisininde elleri arkasında. Ufak tefek kadının ağzında daima bir sigara. Kendi aralarında konuştukları duyulursa da ne konuştukları anlaşılmaz. Ufak tefek kadın, ağzında sigara ile konuşurken, cırtlak erkek sesi çıkartır, erkek sesi, erkek ceketi, kadın yazmasıyla, aykırı, sıra dışı bir görüntü sergilerdi. Arada bir, mahallemizden ilginç halleriyle gelip geçen bu kadınları seyre daldığım bir zamanda, ablam yanıma yaklaşıp sordu;

-Onlar kim sen biliyor musun?” 

Hayır anlamında başımı kaldırıp onları seyretmeye devam ettim;

-“Onlar Natır” dedi ablam. Paltolu’nun Natır’ları.

Natır ne demek abla?

Natır kadın keseci. Bu kadınlar, Paltolu kadınlar Hamamı’nda (Baltaoğlu Hamamı) çalışıyorlar. Kadınlara kese yapıyorlar.

“Paltolu’nun Natırları” mahalleden geçerken, onları da, sanki bir rüya aleminde gibi seyreder, aralarında ne konuştuklarını merak ederdim.  

Burdur; farklılıklara hoşgörüyle bakabilen, “deliler”ine de sahip çıkan, onları koruyup, kollayıp onlara bakan bir şehirdir.

Yaz kış sokaklarda, ağzında sigara ile burnunu çeke çeke dolaşıp, cüssesinden umulmayan kart sesiyle, karşısına çıkanlardan sigara isteyen “Oluklaraltı’nın Mıstık’ı”, kaldırımlarda, ağzında sigara,  eli çenesinde düşünen adam pozlarında, sakin sakin yürüyen, arada bir deli deli koşup ağaçlara yumruk atarak, kendince onlarla konuşup, kavga eden, zarif bir hareketle, elini ağzına götürerek, tanıdık simalardan  sigara isteyen Gazi Caddesi’nin Orhanı.

Bunlar ve daha başka,  “Şehrin Delileri” olarak nitelenen mağdurlara, garibanlara, engellilere, Burdur insanı hep sahip çıktı. Kendini bilmezlere ezdirmedi,  sevgi, hoşgörü, anlayış ve yardımseverlikle yaklaştı onlara, yaklaşmaya da devam ediyor.

Burdur; öteden beri toplumsal yaşamın kurallarına saygılı, kişi hak ve özgürlüklerine duyarlı, farklılıklara hoşgörülü bir şehirdir.

Toplumsal yaşam; ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de, farklı katmanlar, hatta aykırı yaşam tarzlarıyla bir bütündür...

Yıllardır onurla, gururla söylüyor yazıyorum. Şehrimiz; ülkemizin en demokrat, en hoşgörülü, kadın, çocuk, insan, hayvan haklarına en saygılı illerindendir.

Üniversiteli kızlarımız gece gündüz, istedikleri şekilde ve kıyafetle, şehrin her yanında, özgürce gezip dolaşabilirler. Onlara yönelik en ufak bir rahatsızlık olursa, en önce kadınlarımız, üniversitelilere sahip çıkıp, densizlik edenlere haddini bildirir.

Bu şehrin piknik alanlarında, kırda, bayırda, plajda, insanlar yer, içer eğlenir.

Kimi ayran, kimi gazoz, kimisi de  içki içerdi! Kimse kimsenin yediğine içtiğine karışmaz dı!   

Hiç kimse, bir başka grubu rahatsız edecek hal ve harekette bulunamaz. Bulunursa da anında susturulur, bastırılır, dersini de alır. 

Burdur Halkı her zaman yasalara uyar, saygılıdır. Zaman zaman ilin yöneticileri, şehri, kendi biçtikleri kalıplara sokmaya çalışabilirler! Ama yöneticiler fani, şehrimizin, kardeşlik,  hoşgörü, huzur, toplumsal barış anlayışı  bakidir.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection