Asker milletiz vesselam!

ABD;  Irak’ta kimin için savaştı, Suriye’de kimin için var?

Amerikalılar için mi?

Hayır! Amerika ile  Ortadoğu arasında,  binlerce kilometre ve koca bir okyanus var.

Amerika Ortadoğu’da, Irak ve Suriye’de İsrail’in güvenliği ve geleceği için savaşıyor.

TSK; Suriye’de askeri harekatla PYD-YPG-SDG güçleriyle savaşırken, Amerika olup biteni,  dikkatla ve kaygıyla izliyor!

Çünkü; ABD, SDG üzerinden Suriye’deki varlığını kalıcılaştırmak istiyor. Ama bu görünen gerekçesi. Arka planda ise; sözde ABD’ye,  görünmeyen tarafı ile İsraile bağımlı, onun kontrolünde bir Kürt oluşumu peşinde.

Buna mukabil, son 10 gündür, Suriyeye yönelik askeri harekatla yatıp kalkan Türkiye’de, ne siyasiler nede gazeteler, televizyonlar, İşin arka planındaki İsrail’den bahsetmiyor. 

Türkiye ile Amerika arasında ipler geriliyor. Erdoğan’ın, Trump’la  telefonla görüşmesinden  sonra, Amerika’dan,  görüşmeler hakkında kamuoyuna bilgilendirme açıklaması yapıldı. Amerika’nın açıklamasından hemen sonra, Türkiye’den, Amerika’nın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı iddiasıyla karşı açıklama geldi. Düşünün artık, iki ülke arasındaki gerginlik ne boyutta?

Bu işin sonu nereye varır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekatın son PYD’li yok edilinceye kadar sürdürüleceği iddiasında. ABD, Irak ve Suriye’de PYD’ye yatırım yaptı. PYD’den vazgeçmeye niyeti yok. O zaman bu, Türkiye ile ABD güçlerinin eninde sonunda karşı karşıya geleceği anlamına gelmez mi?

Diğer türlüsü ise zaten bir komedi.

Türkiye, Amerika’yı PYD’ye silah vermekle suçluyor. 

ABD’li generaller ise, PYD’ye yardım götüren Amerikan uçaklarının Türkiye’nin bilgisi dahilinde, İncirlik’ten kalktığını söylemekteler. 

Türkiye, aslında şu anda, PYD üzerinden Amerika ile savaşıyor, ama gel gör ki; Suriye’de PYD’ye destek veren ABD hala İncirlik’ten Uçak kaldırabiliyor. Bu komedi değilse nedir?

Öte yandan, Türkiye’nin Afrin harekatı ile PYD’nin gerilemesi, Suriye yönetiminin elini güçlendiriyor. Zaten olması gereken de bu. Suriye’de Amerika’nın gücünün azaltılması, yani PYD’nin geriletilmesi sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Suriye yönetiminin de çıkarınadır. 

Sonunda; bu gerçeği AKP Genel Başkanı Erdoğan’da kabul etmiş görünüyor. Son olarak, Suriye’de PYD’den temizlenecek alana, Türkiye’deki Suriyeliler’in gönderileceğini söyledi.

Aylar önce de yazdığım gibi, ülkemizin yumuşak karnı, asker-bayrak-askeri harekattır. Asker Bayrak çekip, sancak göstererek yola düştüğünde, zenginler değil ama,  yoksullarla, orta direğin aklında ne borç-dert, nede işsizlik kalır! Hemen asker olup, cepheye gidesi gelir.  Ne diyelim; asker milletiz vesselam!

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection