Köylerde etinden sütünden istifade edilmeyen, başka bir şekilde faydalanılmayan, fayda sağlanmayan hayvan beslenmez, makbulde değildir. Köpek, evi, bağı bahçeyi beklediği, ava gittiği, kedi fare tuttuğu sürece, at, eşek yük taşıya-bildiği sürece beslenir bakılır. Toprak insanı için kıstas faydadır, fayda sağlanamayan hayvana bakmak gerekmez.

Yukarıdaki tesbitlerim dışında, yeni yeni köylerde de herhangi bir fayda beklenmeden kedi köpek besleniyor olabilir. Ancak, eskiler, yaşlılar için yukarıdaki tesbitler geçerlidir. Çünkü onlar, büyüklerinden öyle görmüş öğrenmiş üstelik, köylerde, yiyeceğin, içeceğin çok kıt olduğu zamanlarda da yaşamışlardır.
Günümüzde, hayvanları sevme ve koruma konusunda faaliyet gösteren derneklerin, gazete, televizyon ve internetin katıkılarıyla, şehirlerde hayvanların sevilmesi, konunması, bakılması konusunda önemli gelişmeler sağlanıyor. Hayvanlarla bu dünyayı ve imkanlarımızı paylaşmamız gerektiğinin bilincinde olan hayvanseverler, daha çok sokak hayvanlarının korunması, yaşatılması, bunun için, devletin, belediyelerin çaba göstermesi için çalışma yapıyorlar. Bu çalışmalarla kamuoyu yaratıp, hayvan barınakları yapılmasına çabalıyorlar. Hayvanseverlerin gönüllü olup, bu barınaklarda görev almalarını sağlamaya çalışıyorlar. Yine aynı dernekler, özellikle çocuklarda ve tabi büyüklerde hayvan sevgisinin artması, hayvanlara kötü muamele yapılmaması, yapanlara engel olunması, hayvanlara kötü muamele edenlerin cezalandırılması için yasal düzenlemelerin yapılması için çalışıyorlar.
Hayvanların korunması, bakılması, tedavi edilmesi, gereğinde kısırlaştırılması için kurulup faaliyet gösteren Hayvan Barınaklarının, faydalı olması, işlevlerini yerine getirmesi için, hayvanseverlerin, mutlaka, yeterince gönüllü sayısıyla, Barınakların çalışmalarına destek olması, çalışmaları yönlendirmesi, denetlemesi gerekiyor. Yoksa belediyelerin, hayvan barınağında, belediye çalışanı görevlendirmeleri, hayvanseverlerinde arada bir barınağa gidip köpeklere sevgi göstermesiyle, barınaklarda hayvanlara gereği gibi bakılmaz, hatta bir süre sonra bakarsınız ki; barınakda ve sokaklarda köpekler ve kediler azaldıkca azalıverir..
Kayınvalidemin bahçeli bir evi var. Evinin arka bahçesinde bir kümes, kümeste tavukları var. onu tavukları beslerken görseniz, dinleseniz, onun tavuklarla değil, bir insanla hatta çocukla konuştuğunu sanırsınız. Bir keresinde onu, bahçede tavukları için badem kırıp, onları beslerken gördüm. Çok güldüm. Çünkü tavuklar kucağına çıkmışlar. O tavuklarla öyle yakınlaşmış ve bademlerin adaletli yenmesi için öyle çaba gösterip, onlarla öyle içten konuşuyorduki.. Üstelik daha önce, badem kırıp tavuk besleyen bini hiç görmemiştim. Kayınvalidem yaz kış geç vakit Salı Pazarı'na gider ve manavlardan kalan sebzeleri, meyveleri tavukları için toplayıp getirir, tavuklarını, buğday fenni yemin yanısıra sebze ve meyveyle besler.
Arka bahçesini kendi çapında bir kedi barınağı gibi değerlendiren kayınvalidemin, akşam vakti sayıları bazen 15'i bulan sokak kedilerini nasıl beslediğini görmek lazım.
Sabit olan bir kedisi var adı Tekir. Onun dışında, annelerinin gelip bahçede doğurup, sonra kayınvalideme bırakıp gittiği yavrular, hastalanıp bahçeye sığınanlar, birde aksamcı kediler var. Akşamcı kediler, akşamları gelip yemeklerini yiyip gidiyorlar. Kediler için kasaplardan marketlerden tanıdıklarından et ve et mamulleri toplayan kayınvalidem, her akşam kedilere ne vereceğim telaşına düşer, et bulamamışsa, kedileri için pey-nirli makarna yapar. Kedileri olabildiğince ayrı kaplarda beslemeye çalışır. Bir kedi diğerinin yemesini engellerse müdahale eder, geçenlerde kendi kedisi Tekir, bir yavruya sataşınca "Dur tekir terbiyesizlik etme, evsahibiyim diye kabadayılık edilmez, sen ev sahibiysen kibar ol!" Diye uyardı. Kediler iyice çoğalınca takviye olsun diye bir çuval kedi yemi aldık.
Kayınvalidem. "Herkes evinde kedi köpek besleyebilir. Ona bakıp, onu sevebilir. Bu onu sahiplenmek, mallanmaktır. Asıl sokaklardaki kedilere, köpeklere bakmak lazım, herkes evinin önüne, biraz yiyecek, biraz su koysa, sokak hayvanları, özellikle kışın telef olmaz. Hayvan sevgisi insanın yapısında olur, insanın yapısında hayvan sevgisi varsa, asla hayvanlara zarar vermez verdirmez, onları insanla bir tutar." Diyor.
Kış yüzünü gösterdi, sokak hayvanlarını zor günler aylar bekliyor. Çöpe atmayıp, kapı önüne koyacağımız biraz yiyecekle, belki bir sokak hayvanının yaşama tutunmasını sağlayabiliz.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection