İnsanı, ferdi yetiştirmek, iyiye, güzele, toplumsal sorumluluğa yönlendirmek, insanlığın binlerce yıllık çabası.

Dede Korkut ve diğer Ortaasya hikayeleri, bu çabaları anlatan önemli örnekler. Dede Korkut Hikayeleri'nde işlenen konuların özü;
Ferdin, iyiliğe, mertliğe, doğruluğa, doğrudan yana olmaya özendirilmesi, yönlendirilmesidir.
Kötülüğe ve kötülere karşı, halkın çıkarlarını korumak mücadelesi içinde, cesur, yiğit olup gerektiğinde canını ortaya koyma örnekleriyle doludur, Dede Korkut Hikayeleri.
Hatırlarsınız, o zamanda çıkarcılık, kötülük, ihanet, yalan, dolan, çalma, çırpma dönemin sorunuydu. Dede Korkut, bunlarla mücadele edilip, toplumun iyiliğe, doğruluğa yönlendirilmesi gerektiğini anlatıyordu.
Bilge Kaan, Orhun Anıtı'ndaki yazıtta, halkının nasıl törelerden uzaklaşıp ve nasıl esir düştüğünü anlatır. Yeniden özgür bir halk olunabilmesi için neler yapılıp, ne bedeller ödendiğini ve bundan sonra özgür yaşamak için nelerin yapılması, nelerinde yapılmaması gerektiğini anlatır.
Eski Yunan medeniyetinden günümüze taşınan eserler ve dünyanın pek çok yerinden örnekler, binlerce yıl öncesinden başlayarak, insanlığın sorunlarını ve sorunların nedenlerini ortaya koyuyor.
Kırallar, savaşlar, kölelik, sömürü, baskı ve zulmün sistematik halde işlediği rejimler, insanlığın geçmişteki en büyük sorunuydu, hala sorunudur.
ferdin gerekli eğitimi almaması, iyi yetiştirilmemesi, iyiye, güzele, toplumsal sorumluluğa, paylaşımcı ve yardımsever olmaya yönlendirilmemesi, yukardaki sonuçlara yol açan önemli etkenlerdir
Bu konuyu biraz daraltırsak, çocuklarını iyi yetiştiremeyen ailelerin, başka alanlardaki başarıları, birikimleri, varlıkları çocuklarının yaşayacağı, ve yaşatacağı sorunları telafi etmez.
Vali Nurettin Yılmaz, dün, gazetemizde yayınlanan konuşmasında "Bizler eğer insanı insan gibi yetiştiremez-sek, zalimlerin elinde kalırsak, attıkları bir bombayla on saniyede yıllar içerisinde yaptıklarımızı yerle bir edebilirler. İnsanı yetiştirmek, geleceğimizi kurmak anlamında şehri imar etmekten daha önemli diyor"
Bir ülkede fertler, çocuklar, gençler yeterli sorumluluk, paylaşımcılık, insan severlik, insana saygı, kötüye karşı cesur olma, direnme meziyetleriyle yetiştirilmiyorsa, başkaca yapılan şeyler, o toplumun geleceğinin teminatı olabilir mi?
O ülkeyi parlak bir gelecek bekleyebilir mi?

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection