Yerel Seçimde Kim Kazanır? - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Yerel Seçimde Kim Kazanır?

CHP'nin ön seçim çalışması Burdur'u erkenden yerel seçim havasına soktu. 30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlere daha 6 ay varken, sokakta;

Seçimi kim alır?
CHP kazanır mı?
Sebahattin Akkaya'nın karşısına Ak Parti'den aday adayı çıkacak mı?
Soruları sorulmaya, seçim sonuçları üzerine yorumlar yapılıp, öngörülerde bulunulmaya başlandı.
Bana sorarsanız; 15-20 yıl öncesine göre, seçimleri değerlendirme kıstasları çok değişti.
O yıllarda, özellikle yerel seçimler öncesinde, hangi partinin belediyecilik konusunda ne yaptığı, hangi partinin neyi yapmadığı tartışmaları yapılır, değerlendirmeler, 'senin partin bunu yapmadı', 'benim partim şunu yaptı' ölçüleri üzerinde yoğunlaşırdı. Birde o yıllarda, belediye iktidar partisinden olursa şöyle, olmazsa böyle olur konusu, seçimler öncesinde uzun boylu konuşulup tartışılan bir konuydu!
30 Mart Yerel seçimlerine 6 ay var, sokakta yapılan tartışmalarda sorulan soru CHP kazanır mı?
Sebahattin Akkaya'nın karşısında AK Parti'den rakip var mı?
Niye bu iki soru ağırlık kazanıyor?
Ak Parti'nin 11 yıllık iktidarı, Ak Partili Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'nın iki dönemlik belediye başkanlığı. bu süreçler sonunda, seçmen, şimdiden nabız yokluyor;
CHP'nin kazanma olasılığı var mı yokmu?
Bu da demektir ki; kararsız olanlar, karar vermek için, kazanma olasılığı güçlü olan partiye oy verme hesapları yapmakta, yada 'ben belediye yönetiminden memnun değilim' anlayışıyla bir yandan da, CHP'nin kazanıp kazanmayacağı araştırması içerisinde.
Tavrıyla davranma, başka deyimle, CHP kazanamayacaksa oyum boşa gitmesin, kazananın yanında olayım hesabı.
Diğer soruya gelince, iki dönemlik belediye başkanlığı, iktidar partisinden olsanızda yorucu, yıpratıcı. Bunun yanında, resmi olarak bir açıklama olmasa da, gayri resmi olarak, bazı yayın organlarında,Ak Parti'den Sebahattin Akkaya dışında, aday adaylarının çıkabileceği dillendirildi. Hatta bazı internet sitelerinde, bazı isimler aday adayları olarak varsayılıp, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ile birlikte anketlerde yarıştırıldılar. O anketlerin sonuçlarına göre, hep, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya'dan bir kaç kat fazla oy aldılar. Buna mukabil Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, genel merkez ve kendisi tarafından, ayrı ayrı yapılan anketlerin sonuçlarıyla, hem Ak Parti'nin oylarının, hemde kendi oylarının kazanmasına yetecek kadar yüksek olduğunu açıkladı.
Şimdiye değin Ak Parti'den, Burdur belediye başkanlığı için Sebahattin Akkaya'dan başka resmi aday adayı açıklaması olmadı. İl Başkanı İbrahim Ekici, Danışma Meclisi Toplantısı'nda, belediye başkanlıkları için aday adaylarının, 21 Ekim itibariyle açıklanacağını duyurdu.
Cumhuriyet Halk Partisi iyi bir zamanlama ile önseçim yaparak, aday adaylarını sandıkta yarıştırdı. Eczacı Odası Başkanı Eczacı Ali Orkun Ercengiz, oy kullanan 1209 CHP üyesinden 406 üyenin oyunu alarak CHP'nin Belediye Başkan Adayı oldu;
Ali Orkun Ercengiz genç, dinamik siyasette yıpranmamış yeni bir yüz. CHP tabanının sempati ile baktığı bir isim. Seçim sürecinde belediyeciliğe bakışını ve projelerini ortaya koyup, seçmenlerin güvenini ve sempatisini kazanmaya çalışarak, belediye başkanı seçilme mücadelesi verecek.
Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri öncesinde, yerelle geneli birleştirme, iktidar partisinden belediye başkanı olarak, iktidardan şehre yatırım alma söylemi ile projelerini ortaya koyup, seçmenden oy istemişti. seçim döneminde Ak Parti'de aynı söylemi öne çıkarmıştı.
Ak Parti 3 dönemdir iktidarda. Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya 2 dönemdir görevde. önümüzdeki seçimlerde, yeniden Ak Partiden aday olursa, bu kez, 3 dönemlik Ak Parti iktidarının ülkeye 2 dönemlik belediye başkanlığının şehre yansımalarıyla, seçmen karşısına çıkacak. Yani şehirde seçmen , hem Sebahattin Akkaya'nın belediye başkanlığı dönemlerini kendince değerlendirerek, hemde Ak Parti'nin 11 yıllık iktidarının değerlendirmesini yaparak oyunu kullanacak.
Ak Parti ile CHP'nin, bir önceki yerel seçimde aldıkları oylar ve aralarındaki 608 oyluk fark düşünüldüğünde, 30 Mart seçimleri öncesi, sonuçlara dair, pek çok farklı tahmin ve iddialar ortaya koyulabilir. Ama şimdiden belli ki, deyim yerindeyse güreş terimiyle "Kıran kırana" bir seçim süreci yaşanacak.
Ancak, bu süreç mutlaka demokratik biçimde, ve huzurlu bir ortamda karşılıklı, saygı çerçevesinde yaşanacaktır.
Çünkü; Başka türlüsüne, Burdur'un demokrat yapısı izin vermez!

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection