Tuncel Kurtiz'e VEDA - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Tuncel Kurtiz bu toprakların yetiştirdiği en iyi tiyatro ve sinema oyuncularının, en yüreklilerindendi.

Yılmaz Güney'i en zor zamanlarında, en zor günlerinde yalnız bırakmayan, Güney'e ödüller kazandıran filmlere en büyük desteği veren, az sayıdaki insandan birisiydi.
Tuncel Kurtiz'in ölümüne 'Tüh o öldü' diye, onun ölüp hayatını kaybetmesinden çok, onun ölümüyle, bu ülke insanının ve dünya insanlığının, onun gibi bir sanatçıyı kaybetmesine için üzülmek lazım.
Çünkü; Tuncel Kurtiz öyle bir ömür sürdü ki; 12 Eylül'den sonra, İsviçre'de yaşayıp, tiyatro ve sinema sanatındaki ustalığını dünyaya öyle ispatladı, öyle dünya insanı olmayı başardı ki; bir sanatçı olarak varılabilecek en yüksek mertebe herhalde budur. Böyle bir mertebeye ulaşmış Tuncel Kurtiz. 77 yaşına dek dolu dolu, adam gibi bir ömür sürmüştür.
Öyleyse, onun ölümüne, bu dünyadan çekip gitmesine, geride kalanların kayıpları açısından bakıp üzülmek gerekir. Çünkü; Tuncel Kurtiz, Ferhan Şensoy'un tanımlamasıyla, 'yaşı olmayan' bir sanatçıydı. Yaptıklarına, geleceğe dair planlarına bakarsanız, onun yaşının olmadığını düşünürdünüz!
Tuncel Kurtiz, konuk olduğu bazı televizyon programlarında, gelecekte yapmayı planladığı pek çok çalışmadan söz etmekteydi. Onun anlatımına bakarsanız,seksene yaklaşan yaşı, onun daha pek çok şey yapmasına , hiç engel değil gibiydi.
Tuncel Kurtiz 60'lı yıllarda en iddialı tiyatro oyunlarnda rol almış bir oyuncu. Bu oyunların içinde, Nazım Hikmet'in yazdığı oyunlar ya da onun şiirlerinden uyarlanan oyunlarda var. Yılmaz Güney'le Umut'ta oynadı.Güney'in senaryosunu yazıp cezaevinden yönettiği Sürü Filmi'nde Tarık Akan'la oynamıştı. Yılmaz Güney'le son çalışması Duvar filmi olmuş ve bu film Cannes Film Festivalinde ödül almıştı.
Bütün bunların yanında, tek başına sergilediği Nazım'ın eseri olan, "Şeyh Bedrettin Destanı", bana göre sanat yaşamınıni en doruk noktalarındandı.
Tuncel Kurtiz'in ülke ve dünya çapında kazandığı pek çok ödül var. Son olarak Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştı.
Ben neredeyse çocukluğumdan, beri onun ses tonuna, oyunculuğuna hayrandım. Son dönemde okuduğu şiirlerle tiyatroseverlerin, televizyon izleyicilerinin ve bilgisayar gençliğinin büyük beğenisini kazanmıştı.12 Eylül'den sonra kaçtığı yurt dışından dönmesini beklerken onu çok özlemiştim. Şimdi yine gitti, yine onu çok özleyeceğim. Üstelik bu kez geri dönmeyecek!
Tuncel Kurtiz'e, onun çok güzel okuduğu Şems-i Tebrizi'den dizelerle veda edelim.
Dünyanın tüm kitapları,
Tüm hesaplar,
Akıl oyunları,
Sayfalarca laflar,
Sevginin yerini tutmaz.
Okuyarak öğreneceksin,
Severek anlayacaksın...

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection