Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Burdur Gazetesi

Burdur Gazetesi

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com

24 Ocak 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Koca Dev uykuda!

23 Oca 2019

1955 yılından bu yana pancardan şeker üretimi yapan Burdur Şeker Fabrikası’nda, 2018-2019 yılları 64. kampanya dönemi tamamlandı. Koca Dev Burdur Şeker Fabrikası,  bir sonraki kampanya dönemine kadar uykuda.

 

Şeker Fabrikası’nda kampanya döneminin tamamlanmasının ardından, bakım, onarım, fabrikayı gelecek üretim dönemine hazırlama çalışmaları başlıyor.

Burdur Şeker Fabrikası, her biri Cumhuriyet eseri diğer şeker fabrikaları gibi, karlı olmadığı, zarar ettiği gerekçeleriyle defalarca  özelleştirme kapsamına alındı. Son özelleştirme uygulamasıyla satışa çıkarıldı. İhaleyi kazanan firma ihale şartnamesinde öngörülen sürede ihale bedelini yatırmadı. Fabrikayı teslim almayıp erteleme istedi. 1 kez erteleme hakkına sahipken, 3 kez ereteleme talebinde bulundu. Sonunda da fabrikayı teslim almayıp teminat bedelini yaktı.

Hal böyle olunca Burdur Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 kampanyası devlet eliyle yürütüldü.

Burdur Şeker Fabrikası 2018 yılında 6 il, 25 ilçe ve 151 köy’de toplam 4117 üreticiye 78 bin 550 dekar alanda pancar ektirdi. 480 bin ton pancarın tesellümü, 470 bin ton pancarın da işlenmesi hedeflendi. Günlük 5 bin 200 ton pancar işleme kapasitesi olan Burdur Şeker Fabrikası üçlü vardiya sistemiyle, 92 gün boyunca aralıksız üretim yaptı. İşlenecek olan 470 bin ton pancar karşılığında 62 bin ton kristal şeker, 19 bin ton melas, 120 bin ton yaş pancar posası üretimi hedeflendi.

2018 yılı içersinde Fabrika; pancar üreticilerine 6 milyon 293 bin TL ayni ödeme, 22 milyon 357 bin TL nakdi olmak üzere 28 milyon 650 bin TL avans ödeme yaptı.

Burdur Şeker Fabrikasının kuruluşunun üzerinden 65 yıl geçti. Ancak Şeker Fabrikası hala ilin en büyük sanayi kuruluşu olma özelliğini sürdürüyor. Daha büyük bir sanayi kuruluşu ne yazık ki hala ilimizde yapılabilmiş deği.

Buna rağmen, yıllardır Burdur Sanayisi’nin can damarı olan Burdur Şeker Fabrikası, hükümetler tarafından özelleştirme yolu ile satışa çıkarılıyor.

Burdurlular’ın korkusu; Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi halinde, bir kaç yıl içinde kapatılma riskinin olması. Bu kaygının sebebi de, özelleştirilen başka şehirlerdeki  pek çok şeker fabrikasının, arsa rantı yada başka nedenlerle kapatılmış olması.

Seçmenler “444 99 75” numaralı çağrı merkezini arayarak, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimle ilgili sorular sorup cevap alabilecekler.

Yüksek Seçim Kurulunun denetiminde 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için takvim işliyor.

YSK tarafından vatandaşların seçime ilişkin sorularının cevaplanması için, 2014’te kurulan çağrı merkezi, 30 kişilik bir ekiple 7 gün 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Seçmenler “444 9 975” numaralı çağrı merkezini arayarak, seçmen kaydını sorgulayabiliyor, nerede oy kullanacağını, seçim takvimindeki süreçler ve seçime ilişkin her türlü sorusuna cevap alabiliyor.

Önceki gün bir internet haber sitesinde köşe yazarı Hasan Güraksu’nun kaleme aldığı, Uyuşturucuya karşı Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın projesine Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Başkanı Kamil Özcan’dan tam destek geldi. 

Başkan Özcan “Bataklığa sürüklenen köy çocuklarını biliyor, Vali bey’in projesine hem Genel Merkez hem de Burdur Birliği olarak tam destek veriyoruz. Projenin paydaşı olup uyuşturucuyla mücadeleye destek vermek  istiyoruz” dedi.

Vali Hasan Şıldak’tan büyük destek

Kamil Özcan yaptığı açıklamada;

 “Burdur Valisi Hasan Şıldak ile Bomba 15 köşe yazarı Hasan Güraksu’nun yaptığı söyleşi de Burdur’da varolan uyuşturucu ile Vali Hasan Şıldak’ın polis ve emniyet güçleriyle uyuşturucu satıcılarına yönelik yürütülen etkin mücadele yanı sıra, bu bataklığa sürüklenen gençler ve insanların polisle karşı karşıya getirilmeden Burdur Devlet Hastanesi’nde bu iş için özel bir oda tahsisi edildiği ve tedavilerinin üst sağlık birimleri Manisa ve Afyon’da yapıldığı, tedavisi tamamlanan insanların İş-Kur ile yapılan protokol ile iş imkanı sağlandığını etkilenerek öğrendim. Bizim Damızlık Birliği Genel Merkezi ve Burdur il örgütü olarak köy çocuklarımız, bizim üyelerimizin çocukları, bu anlamda biz Sayın Vali Hasan Şıldak’ın projesine tam destek veriyoruz. Bize düşecek her konuda var olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Tüm STK’lar destek vermeli

Kamil Özcan son olarak, “Bu konu Burdur için çok önemli. Gençlerin bu tuzağa düşmemesi ve düşen gençlerimizin de tedavilerinin yapılarak topluma kazandırılması çok önemli bir proje. Sayın vali Şıldak’ın projelendirdiği eylemi sonuna kadar destekliyor Bu hassasiyeti tüm Sivil Toplum Örgütleri ve halkın  sahip çıkmasını bekliyorum. Başarı ancak bu yolla  bu yolla gelir” dedi.

CHP Milletvekili Mehmet Göker Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümünün 26. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Milletvekili Göker mesajında; 

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden bir olan Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 günü, Ankara’nın karanlık bir sabahında aracına konan hain bir bomba sonucu kaybettik. O, hayatı boyunca sömürüye, vurguncuya, kaçakçıya, iş bitiriciye göz açtırmayan tüm Türkiye’nin Uğur abisiydi. Onca tehdide, onca saldırıya rağmen doğru bildiği ne varsa öldürüldüğü güne kadar namusuyla savundu. 

Uğur Mumcu halkçılık ilkesini gerçek anlamda benimsemiş gerçek bir Cumhuriyetçi ve Atatürkçüydü. Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi Araştırmacı Gazetecilerinden biri olan Mumcu, emperyalizmin silahlı, silahsız bütün işgal oluşumlarının karşısında dururdu.

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alan ülkemizin bugün, Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere daha çok ihtiyacı vardır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesi ve gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.

Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçilmekte ve sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Hayatını halkının bağımsızlığı için feda eden Uğur Mumcu’yu ölümünün 26. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Ankara’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldılar.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen  Şura’da, Burdur için talep ve önerileri iletme imkanının da oluştuğunu belirttiler.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik Ankara’da ilettikleri bu talepler hakkında: “Burdur, teşvikte 4. Bölgeye alınmalı, işletmelerin yatırım taleplerinin önündeki bürokratik ve yasal engeller kaldırılmalı, yatırımcıların finansman talepleri için alternatifler üretilmeli ve yatırımcıların krediye ulaşmaları kolaylaşmalı, yapılacak hızlı tren hattı yük ve yolcu taşımaya uygun bir teknolojiyle yapılmalıdır. Maden ve doğaltaşlar hakkında da maden arama ve işletme ruhsatlarındaki prosedürler  ve bürokratik engeller azaltılmalı, orman bölgelerindeki ‘istimlak bedelleri’ düşürülmelidir.

Madenciliğin çevreye olumsuz etkilerini azaltacak maden atıklarının ekonomiye kazandırılmasına yönelik proje ve ARGE çalışmaları desteklenmeli, rezervi biten maden ocaklarının tekrar doğal sisteme uyumlu hale getirilmesi için kamu kurumlarının firmalara rehberlik etmesi sağlanmalı, blok mermer satışının sahip olduğu riskler nedeniyle katma değer kaybının önlenmesi için mermerin işlenmesini teşvik edecek özel önlemler ve destekler planlanmalı, böylece istihdam ve katma değer artışı sağlanmalıdır.

Üreticilerimiz hakkında da tarımsal girdi maliyetleri düşürülmeli, organize hayvancılık bölgelerinin kurulması için devlet desteği yapılmalı, tarımsal desteklerde destek dönemi 1 yıllık dönemde değil, orta- uzun vadeli bir zamanda olmalı ki üreticilerimiz önünü görebilsin. Çiftlik hayvancılığı teşvik edilmeli, karma yem kontrolleri daha sıkı yapılmalıdır.” dedi.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Şura’da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından et ithalatı, kenevir ekimi, çobanların sosyal hakları ve yeni istihdam hedefleri hakkında tavsiye ve kararlar alındığını belirtti. Başkan Keyik:  “TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu ve bizler, ülkemizde yapılan yeni reformlar için teşekkür ederek, yapılması gerekenlerle alakalı Cumhurbaşkanımızı ve Bakanlarımızı bilgilendirdik. Bizleri dört saat boyunca dinleyen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ankara’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı. BTB Başkanı Gündüzalp, hazırlanan bölge raporunu TOBB’a sunarak, bölgenin tarım ve hayvancılık gelişimine engel olan sorunlarına çözüm aradı. 

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Genel Sekreter Naile Küçükkepeci Ergün’ün yanı sıra Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları ile çok sayıda iş insanının katılımıyla, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  

 

Şuranın kısa bir değerlendirmesini yapan Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “İki yıl aradan sonra yapılan Ekonomi Şurasında, iş dünyamızın temsilcileri, sorun ve çözüm önerilerimizi, birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ile paylaşma imkânı buldu. Bizde; Burdur Ticaret Borsası olarak, tarım ve hayvancılıkta yaşanan temel sorunları, bu şurada Cumhurbaşkanımız ve Tarım ve Orman Bakanımıza aktarma imkanı bulduk” dedi. 

 

Şuraya, 81 il ve 160 ilçeden, Oda ve Borsa Başkanlarının katıldığını aktaran Gündüzalp, “TOBB’un öncülüğünde yapılan Ekonomik Şura sayesinde, illerimizin ve ilçelerimizin başlıca sorunları tespit edilerek, öneri hazırlanıyor. Böylelikle, ülkemizde ve yerelde hangi ekonomik sıkıntılar yaşanıyorsa, bunlar tespit edilip, ilgili bakanlıklarla paylaşılıyor. Şura’dan sonra ise tespit edilen sorunlar, hem Cumhurbaşkanımıza, hem de ilgili kamu kurumlarına da iletiliyor” şeklinde konuştu.

 

Burdur Ticaret Borsası olarak gündeme getirilen sorunları özetleyen Gündüzalp, “Bizlere gelen sorunların başında, girdi maliyetlerine taban ve tavan fiyatı belirlenmesini, üreticimizin süt parasını zamanında alması için elden değil, bankadan ödeme yapılarak kontrol altına alınmasını, yem hammaddelerinin üretimini arttırmak için yem bitkileri üretimi ve meraların etkin kullanımına teşvik, Anason, Rezene ve Susam gibi bitkilerimize, Bakanlığımız tarafından özel teşvik verilmesini istedik” dedi. 

 

Diğer bir sorunun ise hayvancılık işletmelerinin elektrik aboneliğinin, ticarethane olarak geçtiğini, yapılacak düzenleme ile bu tür işletmelerin sanayi veya tarımsal abone olarak kabul edilip, fiyat indirimi uygulanmasını da şura’da dile getirdiklerini aktaran Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Üreticilerimizin bize ilettiği, bizim tespit ettiğimiz sorunları, gerek milletvekillerimize gerekse düzenlenen bu tür toplantılarla dile getiriyoruz. Tek bir amacımız var, tarım ve hayvancılığın önünü açmak, üretimi kesintiye uğratmadan devam ettirmek. Bunları yapabilmek içinse, tespit ettiğimiz sorunların biran evvel çözüme kavuşmasıdır.”dedi.

 

22/01/2019 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

 

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili olarak 2004 yılından itibaren bu zamana kadar olan süreci, hükümetin ne kadar katkıda bulunduğunu hakkında basın açıklaması yaptı. 

Ak Parti İl Başkanı Mengi Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında;

“2004-2005 Yıllarında Pilot 4 İlden Biri Burdur

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin teşvikinin önünü açan ve tüm engelleri kaldıran Ak Parti Hükümetinin 2004-2005 yıllarında dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe döneminde ilk uygulama ve çalışmanın yapıldığını ifade eden Başkan Mengi, “ Pilot İl uygulaması ile ilk uygulanan 4 İl’den birisi Burdur’umuz olmuştur” dedi. 

Yatırım Burdur Belediyeler Birliğinin Projesidir

Tarih olarak 2 Eylül 2010 yılını işaret eden Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Katı Atık Bertaraf Projesi ve Yatarımının Burdur Belediyeler Birliğinin himayelerinde yapıldığını, 11 ilçe ve 3 Beldenin katılımı ile belediyeler birliğince ihalesinin yapıldığının altını çizdi. 

İlk Hibe 2010 Yılında Geldi

2 Eylül 2010 tarihinde yapılan ihale sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediyeler Birliğinin kasasına 2010 ile 2013’ün sonlarında hibe olarak gelen paraları sıralayan Başkan Mengi, “05.01.2010 tarih 68 sayılı yazısıyla 1.822.969.00 TL, 20.11.2012 gün ve 7180 sayılı yazısıyla 836.499.00 TL , 05.09.2012 gün ve 14083 sayılı yazısıyla 1.000.000.00 TL ve 07.01.2013 gün ve 19093 sayılı yazısıyla 200.000.00 TL olmak üzere toplam 3.859.468,00 TL tutarındaki nakdi yardımdan bugüne kadar 9 hak ediş bedeli olarak toplam 3.657.739,03 TL yüklenici firmaya ödeme gerçekleştirilmiştir” dedi ve yapılan desteklemelerle inşaatın bellir bir aşamaya geldiğini de sözlerine ekledi. 

Bu Bilgiler Başkan’da Var

Bakanlıklarca ödenen paraları sıraladıktan sonra bu bilgilerin Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de olduğunu söyleyen Başkan Mengi, “Burdur Belediyeler Birliği Başkanı Ali Orkun Ercengiz 14.01.2015 tarih 86041171-1 yazısında bildirmiştir” dedi. Mengi, “Burdur Belediyeler Birliği Başkanımız Sayın Sebahattin Akkaya 2014 Yerel Seçim sonrası yap –işlet -devret yöntemiyle projenin gerçekleştirilmesini planlamıştı. Bununla ilgili olarak da Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya’nın açıklamasını ekte sunulmuştur” dedi. 

Desteklerimizle seçildi

4 Yıl Hiçbir şey Yapmadı

Burdur Belediye Başkanı olarak seçildikten sonra CHP’li Ali Orkun Ercengiz’in Burdur Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilmemesine rağmen İl Belediye Başkanı olması sebebi ile Ak Partili Belediyeler ve Ak Parti teşkilatının kendisine izin vermesi neticesinde Birliğe seçildiğini de hatırlatan Başkan Mengi, geçen 4 yıl içerisinde de hiçbir katkısının olmadığının altını çizdi. 

Doğruları söylemek erdemliliktir

Konu Burdur ise, yatırım ve hizmet yapılacaksa Ak Parti olarak her zaman destek oluruz diyen Başkan Volkan Mengi, Ak Parti olarak sekteye uğratmak yerine destek vererek katkı sağlamışızdır dedi. Buradan da Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e seslenen Mengi, “Katı Atık Bertaraf tesisini Ben yaptım, biz yaptık yerine kim yaptıysa onu söylemek erdemliktir” diyerek doğruları söylemesini istedi.

Partisi karşı iken, kendisini nasıl kabul etti

Hem kendisinin hem de bulunduğu siyasi partinin bu zaman kadar yapılan yap, işlet ve devret modelinin hep karşısında durduğunu da hatırlatan  Başkan Mengi, “Yapılan 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi yap – işlet – devret modeline karşı çıkan bir zihniyete sahipken ne hikmetse, geçtiğimiz yıl yap – işlet – devret modeliyle ihaleye çıkan Burdur Belediyeler Birliği projesi olan Katı Atık Bertaraf projesini kabul etmiştir” diyerek Ercengiz’e hatırlatmada bulundu. 

‘’YAPARSA AK PARTİ YAPAR’’

2004 yılından bu güne Hükümetimizin büyük destekleri ile hayata geçen ve devam eden proje yine AK Parti Belediyeciliği ile en öncelikli projelerimiz arasında olmaya devam edecektir. Hükümetimizin destekleri ile Deniz Kurt Başkanımız şehrimize yeni yatırımlar kazandırarak Belediye ve şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.”dedi.

 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut Ankara’dan seçim kampanyası için gelen Hakan Öztekin’in sosyal medyadaki paylaşımı hakkında basın açıklaması yaptı. CHP İl başkanı İzzet Akbulut’un basın açıklaması şöyle;

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerini Cumhuriyet Halk Partisi olarak her ne kadar sıkıntısız, tartışmasız insani bir ortamda geçirmek için yoğun çaba sarf etsek de ne yazik ki AKP saldırgan ve Burdur halkını alaya alan söylemleri ile seçim kampanyalarına renk kattığını düşünerek insanlarımızı demorilize etmektedirler.

Aslen Burdur’lu olan ve Ankara’da yaşayan Hakan Öztekin AKP’nin Burdur Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a destek olmak için Burdur’a gelmiş ve seçim kampanyalarında kendilerine yardımcı olmaktadır. Bu kendisinin en doğal hakkı ve özgür iradesidir. Buna söyleyecek hiçbir lafımız yoktur.

Fakat AKP’nin Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un seçim çalışmalarında yardımcı olmak için Ankara’dan Burdur’a gelmiş olan Hakan Öztekin isimli şahıs Burdur’u sirke, dolayısıyla içinde yaşayan halkımızı da sirk hayvanlarına benzettiği sosyal medya paylaşımı bizleri derinden yaralamış ve üzmüştür. Hiç kimse ama hiç kimse son 5 yıl içerisinde modern kent görünümü kazanmış ilimiz Burdur’u sirk, içinde yaşayan halkımızı da sirk hayvanına benzetmeye hakkı da yoktur, haddi de değildir. AKP Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’a seçim kampanyalarında destek için Ankara’dan Burdur’a gelen birinin Burdur’da yaşayan bizlere ettiği bu hakareti asla sineye çekmeyeceğiz. AKP Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’un, Burdur’u sirke benzeten Hakan Öztekin’in ve AKP’li yöneticilerin derhal Burdur halkından özür dilemesi gerekmektedir.

Özür dilenmediği takdirde ortaya çıkacak soru şudur ; “Acaba AKP’li Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt ve AKP yöneticileri de Ankara’dan seçim kampanyası için gelen ve Burdur’u sirke içinde yaşayan halkımızı da hayvana benzetmeye tenezzül eden Hakan Öztekin isimli şahısla aynı fikirde midir ?” 

 

24. Dönem İstanbul Milletvekili Umut Oran  Burdur’a gelerek Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in esnaf ziyaretlerine katıldı. CHP’li Oran birlikte gerçekleştirdikleri seçim çalışmalarında Başkan Ercengiz’e tam destek verdi.

CHP’li Umut Oran, Burdur’a gelerek Mahalli İdareler Seçiminde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e destek verdi.  CHP İl Başkanlığında karşılanan CHP’li Oran, partilileriyle görüştü. Kışla Caddesi üzerinde başlayan esnaf ziyaretleri Gazi Caddesi’nde sona erdi. Başkan Ercengiz, İl Başkanı Akbulut ve partilileriyle yürüyen CHP’li Umut Oran, Gazi Caddesi’nde yeni bir işyerinin de açılışını gerçekleştirdi. Başkan Ercengiz’le birlikte esnaf ziyaretinde bulunan CHP’li Umut Oran’a, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, CHP Kadın Kolları Zinet Gezer CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP Belediye Meclisi üyeleri eşlik etti. 

Kışla Caddesi, Gazi Caddesi ve Cumhuriyet Caddesindeki esnafları ziyaret eden CHP’li Umut Oran,

“ Bugün Burdur’dayım. Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı, 67 gün kaldı dolayısıyla ben de özelikle Türkiye’yi kent kent, ilçe ilçe, belde belde geziyorum. Seçmenimiz çok önemli, seçmenimizin sandıklara gitmesi de çok önemli, ben de bir oyun arkasında, peşinde ülkemizi geziyorum. Dün Antalya’daydım, bugün Burdur’dayım, yarın Isparta’yı gezeceğim. Bu seçimler Türkiye’nin geleceği açısından, siyasetin dengelenmesi açısından, demokrasinin güçlenmesi açısından son derece önemlidir. Burdur’da çok geldiğim bir il özellikle son 10 yıldır çok ziyaret ettiğim bir kent, 2014 yerel seçimlerinde de çalıştığım bir ildir. Açıkçası Burdur’a her gelişimde eskiden yüreğim sızlıyordu çünkü Burdur daha kendini yırtamayan konumdaydı, bir kasaba gibiydi ama Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in hakikaten buradaki çalışmalarını, her geldiğimde büyük bir mutlulukla gözlemliyorum. İnsan odaklı, çevreye önem veren, insanları bir araya toplayan kapalı ve açık mekanları yaratan, şehrin tarihine, kültürüne, kimliğine ve mirasına da sahip çıkan, yeni nesil bir yerel yönetim anlayışını uyguluyor.” diyerek Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Burdur’da yaptığı çalışmaları başka illerde anlattığını, Bu seçimlerde de çok başarılı bir sonuç alacağına ve önümüzdeki 5 sene daha  Burdur’un, daha güzel ve daha yaşanılabilir bir Burdur olacağına yürekten inandığını söyledi.