Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Burdur Gazetesi

Burdur Gazetesi

Web sitesi adresi: http://www.burdurgazetesi.com

12 Kasım 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Burdur’da 213 bin fidan,  Bugün Fidan, Yarın Nefes” Programında toprakla buluştu. Geleceğe Nefes kampanyasında, Türkiye genelinde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikildi. 

 

Ağaçlandırma etkinliği 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlendi. “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında ilimizde 14 noktada 213 bin fidan öğrenci, polis, asker ve vatandaşların katılımı ile dikildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 11 Kasım “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edildi. 

Vali Hasan Şıldak fidan dikimi öncesi yaptığı konuşmada;

İlimiz de 14 yerde 213 bin fidanımız dikilecek. Amacımız yeni nesli çevre bilinciyle, ağaç sevgisini büyütmek.

Milli Ağaçlandırma Günü’nde düzenlenen “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı kapsamında, Burdur’da 213 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı etkinlikler gerçekleştiriliyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayeleriyle gerçekleştirilen organizasyonla dikilen fidanlar ülkenin yeşilliğine yeşillik katacak. Program Burdur’da 14 mekanda yapılıyor. Bu organizasyonla Türkiye Guinness Dünya Rekorları’na geçecek bir uygulamaya imza atmış oluyor.

Türkiye eş zamanlı bu denli büyük bir organizasyonu gerçekleştirerek güçlü bir ülke olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Ülkemiz genelindeki 2023 lokasyonda gerçekleştirilen bu etkinlikte ilimiz de 14 yerde 213 bin fidanımız dikilecek. Amacımız yeni nesli çevre bilinciyle, ağaç sevgisiyle büyütmek. Etkinliğimiz hayırlı olsun, hükümetimizin en güzel uygulamalarından biri olarak bütün topluma mesaj olsun. Bu mesaj dalga dalga yayılarak hepimizin bilincinde şuurunda ağaç, fidan sevgisi, onu sahiplenme duygusu olsun. Organizasyona sahiplenme modeli getirildi, bizim de ailecek 16 fidanımız oldu.”dedi. 

Milletvekili Bayram Özçelik Büğdüz Köyü mevkiinde yapılan etkinlikteki konuşmasında;

“Kıymetli Cumhurbaşkanımızın himayelerinde geleceğe daha büyük adımlar atabilme adına, neslimizin daha bilinçlenmesi adına başlangıç olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bundan sonra 11 Kasım itibariyle milli ağaçlandırma günü ilan edilerek ülkemizin bu güzel topraklarında ülkemizde daha fazla orman varlığını artırmak adına atılan bu adımın inanıyoruz ki daha önce hizmetlerde atılan adımlar gibi devasa bir şekilde büyüyerek, ülkemizin zenginliğine zenginlik katacağını düşünüyoruz. Sanayileşmenin hızla arttığı bu devirde toprağın, suyun, havanın ne kadar önemli olduğunu artık anlamaya başladık. Ama bu değerin yanında yine çevresel olayların ortaya çıktığını görüyoruz. İnsanlık olarak biz doğadan ne alıyoruz? Doğaya ne veriyoruz? Hep baktığımız zaman, hep doğa veren olmuş. Bu bilinç aslında atalarımızdan, dinimizden gelen bir bilinç. Biz bu orman bilinciyle beraber ağaç sevgisini de toplumumuza yerleştirmenin düşüncesiyle hareket ediyoruz. Hani bir iki ağaç yüzünden ‘gezi zekalılar’ Türkiye’yi büyükşehirleri ateşe vermişlerdi ya, onlar iyi bilmelidir ki Ak Parti hükümeti 16 yılda 4 milyara yakın ağacı toprakla buluşturdu. Her yıl 500-600 milyon ağaçlar topraklara dikildi ve onun yeşermesi beklendi. 

Biz üzerimize düşeni yapacağız. Vatandaş bize bu görevi verdiyse bizde elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret göstereceğiz. Bu fidan dikiminde kıymetli Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım Orman Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Burdur’da kıymetli valimizin önderliğinde haftalardır bu 11 milyon hedefini bulma noktasında ilimize verilen bir rakam vardı. Burdur’un %47’si orman. Bu ormanı daha da artırma noktasında çalışmalarımız var. Şu anda gelinen rakam 14 milyon civarında.” dedi.

Milletvekili Yasin Uğur programda yaptığı konuşmada;

“Aslında 3 milyon hedefiyle başlayıp, 11 milyona, 11 milyonu da geçerek 14 milyona yaklaşan bir fidan dikimi geleceğe nefes olma adına gerçekleşiyor. Bu yapılmış olan fidan dikimi faaliyetiyle gençlere de birer örnek olma adına çok güzel bir faaliyet olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü geleceğe nefes adına yapılan bir program. Geleceğimize daha yeşil ve daha yaşanabilir bir yer bırakabilme adına bu programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Etkinlikte halk oyunları gösterisi ardından fidanlar toprakla buluşturuldu.

Hatice Dursun

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. yıl dönümünde düzenlenen törenlerle anıldı.

 

Çelenk Sunma Töreni ile başlayan 10 Kasım Atatürk’ü anma programları,  MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

Düzenlenen programlara Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak, Garnizon Komutan V. P. Alb. Sedat Göllü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcı V. Ahmet Deveci, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Vali yardımcısı İbrahim Özkan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, siyasi parti İl başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Çelenk Sunma Töreninde, Burdur Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur Barosu, Siyasi Partiler, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Çelenkleri Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzuruna sundular. 

Çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05’te çalan sirenler ile birlikte iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Çelenk Sunma Töreni sona erdi.

Anma törenleri MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı ile devam etti.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan anma programında, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yavuz Onur yaptı.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yavuz Onur 10 Kasım Atatürk’Ü Anma gününde yaptığı konuşmada;

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışınnı 81. yılındayız. Büyük Önder Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını, kazandırmak istediklerinin önemi büyüktür. Atamızın bize kazandırdıklarının mutluluğu ile 10 Kasım’ın bizlerde yarattığı hüznü birlikte yaşıyoruz. Atamızı her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yılda yine sevgi ve saygıyla anıyoruz. Mustafa Kemal, 1881 yılında teknik atılmılarını yapamamış, ekonomik olarak dönemin güçlü devletlerinin sömürgesi haline gelmiş, girdiği savaşlar sonucunda büyük toprak kayıpları yaşamış, milliyetçilik akımının etkisiyle dağılma aşamasına gelmiş, bir toplumun parçası olarak dünyaya geldi. Bir imparatorluğun çöküşünü bu süreçte toplumun yaşadığı ızdırabları bilen Mustafa Kemal, zaferle karşılanan Kurtuluş Savaşı sonunda kendisine başardınız Paşam diyenlere asıl mücadele şimdi başlıyor sözleriyle karşılık vererek Türk ulusunun aydınlanma sürecini başlatmış, barış içinde büyümesini, gelişmesini istediği Cumhuriyetimizi gençlere emanet etmiştir. 1920 ile 1930 yılları arasında sağlanan gelişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşmasını hem de birlikte hareket etmek düşüncesiyle temellendirilmiştir. Türk milletinin çağ değiştirmeye gayret edip, varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir. Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca her adımını dikkatle, toplumdan kopmadan, dünyadaki gelişmeleri izleyerek ve Türk ulusunun desteğini daima yanında hissederek atmıştır. 

Atatürk’ün liderliğinde her alana yeten bir üke olduğu için büyük ve bütüncül bir kapsama anlayışı başlatılmıştır. Çok sayıda sanayi tesisi açılmış, bu sanayiyi destekleyecek ciddi altyapı yatırımlarını girişilmiştir. Anadolu’nun en ücra köşelerine ulaşacak, güçlü bir eğitim segerberliği başlatmıştır. Savaşın ortasında 1. Eğitim Şurası’nı toplayarak asıl toplumsal sorunun eğitim sorunu olduğuna dikkat çekmiştir. Geleceğin şekillenmesi ve gençlerin yetiştirilmesini biz öğretmenlerin sorumluluklarına vurgu yapan Atatürk, okuma ve öğrenme azmiyle bizlere örnek olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan benden sonra beni benimsemek isteyenler, akıl ve bilimin rehberliğini konu edinirlerse benim manevi mirsaçılarım olurlar suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip çıkılmasını ve bilimle ileri bir seviyeye getirilmesini temenni etmiştir.”dedi.  

Öğrenciler tarafından okunan şiir ve kompozisyonun ardından müzikler eşliğinde Atatürk Oratoryosu ile devam eden anma programı, hafta kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Vali Hasan Şıldak programın bitiminde, Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecilerini hazırladıkları program dolayısıyla tebrik etti. Vali Şıldak beraberinde yer alan protokolle birlikte öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildikten sonra salondan ayrıldı.

Hatice Dursun

 

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın Burdur İl Teşkilatını ziyaret etti. Yoğun geçen programda Aydın ilk olarak Bucak Kocaaliler Beldesini ziyaret etti.

 

Aydın Bucak’tan sonra Burdur’a geçerek Belediye Konferans Salonunda Mahalle ve Köy Başkanları ile buluştu.Üye katılımlarının olduğu programda partiye katılanlara rozetlerini takan Aydın yapılan konuşmalardan sonra İl Teşkilat binasını ziyaret ederek akşamda İl Yönetimi ve İlçe Başkanları ile yemekte bir araya geldi. 

Belediye Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda İyi Partililerle buluşan Koray Aydın konuşmasında işsizlik, mahalli seçim ve bütçe konusuna değindi.  

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın Belediye Konferans Salonu’nda yaptığı konuşmada;

İyi Parti’nin kurulmasının ardından 2 yıl 16 gün geçti. Bugünler konuşulurken bizi bir araya getiren nedenlerin unutulmaması lazım. Bir araya geldik. Ülkeyi bu korku tüneline hapseden tek adam rejimine karşı bu milletin sesi olarak attığımız adım neticesinde 25 Ekim’de kurduğumuz o partiyi teşkilandırdık. 2,5 ayda ilçe ve il kongreleri yaptık. Bu kadar kısa sürede kurulabilmeyi, ilçe ve il kongrelerini yapabilme başarısını veren insanlar olarak bu partinin varlığını yaratan, buna emeğiyle, alınteriyle katkı sağlayan siz değerli arkadaşlarımıa Türk milleti adına şükranlarımı sunuyorum. Nisan’ın başında genel kongremizi yaptık. Türkiye’nin her tarafından insanlar Ankara’ya onbinler aktı. Onbinleri oraya getiren bir duygu var ortada. Kendi imkanlarımızla, inancınızla oralara kadar geldiniz. O tek adam düzenini kuran insanı ürküttük. Öyle bir korktu ki ardından 15 gün sonra seçim kararı aldı. Seçim oldu 5 milyon oy aldık. 43 milletvekili kazandık. Bu hepinizin gayretidir, çabasıdır. Bu çok kosa sürede kazanılmış bir zaferdir. 

Çoğunluğu sağlayamadı

Yapılan seçim sonucunda Türkiye’yi uzun yıllardır yöneten Ak Parti iktidarı tek başına meclis çoğunluğu sağlayamadı. Azınlığa düştü. Yanına küçük ortak edindi. Küçük ortakla ancak ayakta durabildi. O seçimde Ak Parti’nin de kaybedebileceği, mecliste azınlık durumuna düşebileceği hissiyatının, o yenilmişlik duygusunu onlarında hissetmesinin ilk adımı atıldı. O ilk adımı atan insanlar olarak hepimizin Türk siyasi tarihinde yer alacağız. Mahalli seçimler hepsinden önemli. En ince hücrelere kadar ulaşabilme Türkiye’de çok şeyi değiştirir. Çünkü Ak Parti oradan besleniyor. Gücünü, kuvvetini oradan alıyor. Doğana, ölene, sünnet olana her şeye ulaşma imkanı olan, evinde konaklayabilen, her yerde vatandaşla birebir ilişki kurabilen, her şeyden önce 30 tane büyükşehir belediyesiylede, en büyükleriyle alanın %65-70’inin stabilize etmiş bir siyasi parti o gücün getirdiği parasal imkanlarla vatandaşa erzak, kömürlerle vatandaşı kendisine köle etmiş bir zihniyete karşı şuurlu bir adıma ihtiyaç var. O adımın atılmasındaki İyi Parti’nin feraseti, hesap kabiliyeti ve oyunu iyi okuması, geleceğe yönelik sağlam adımlar atılmasındaki oluşan irade o günkü şartları oluşturmuştur.    

Ak Parti yenildi

İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Adana’da, Antalya’da bütün sahil şeridini kaybederek bugün gelinmiş olan noktada Ak Parti’yi tek ayaklı bir hale dönüştürdük. Şimdi çift ayaklı değil. Büyükşehirlerde insanlara birebir ulaşma imkanlarını kaybetti. Bir türlü kabul edemiyorlar. Aslında o ilk seçimde kaybedilen değil çileden çıkaran, Ak Parti’nin sanki seçimi tekrar alırız hesaplamasıyla seçimi 23 Haziran’a ertelettirmesi Cenab-ı Allah’ın onlara bir tokatıdır. Öyle bir yanlış karar aldılar ki. Seçimi tekrar kazanırlar duygusunu yerle bir ettik. Organize gruplar halinde her ile, ilçeye gittik.

Türk siyasetinde korku eşiği aşılmıştır. Ne yaparsak yapalım AK Parti kazanır’ algısı yıkılmıştır. Ankara’daki büyük kongredeki tabloyu gören İktidar 15 gün sonra seçim kararı aldı. 45 günlük seçim takvimi 15 güne indirildi. Artık İyi parti olmadan, Türkiye hiç kimse gelecek dizaynı yapamaz, o güç onlarda yok. Gücün kilidi durumunda olan siyasal partinin adı İyi Parti’dir. 

Ak Parti dönemi kapanmıştır. Ne gün ne zaman son bulacağını da alınacak seçim kararıyla belirlenecektir. Niye? Çünkü bunlar bir ayağını kaybettiler. Ak Parti kadrolarında metal yorgunluğu var. O metal yorgunluğunu biz aslında İstanbul’da gördük. Aşağıdaki teşkilat yapısı hareket kabiliyetini kaybettiği için o ağır şamarı yendiler. Ama esas olan bunların kaybettiğinin bir önceki seçimde anlaşılmış olmasıdır. O farkı o kadar büyüten, hem sahasının iyi domine edilmiş olması hem de yenilebildiğinin gösterilmesidir. Büyük sayıda kitleler orada muzdaripler. Yeni yer arıyorlar. 

İçinde yaşadığımız Türkiye yaşanmaz hale geldi. Her kesim eziliyor. Derdi olmayan nerdeyse kimse kalmadı. Geçim darlığı yaşayan her kesimden insanlar var. İşssizlik almış başını gidiyor. Dünya rekorları kırıyoruz. İşssizlik rakamları 13.9 Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rakamı. Hiçbir dönemde böyle işsizlik rakamlarına ulaşmadık. 27.1 genç işsizlik söz konusu. 1 milyon 65 bin kişi 1 yıl içinde işsiz kalmış. Toplum’da genç işsizlik denen rakam 8 milyon rakamının aşmış. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmeyen rakamlar. 

Borçlanma katsayısı artıyor

Sabahtan akşama kadar yalan söyleyen, yalanının da örtemeye çalışan bir siyasal iktidar tarafından yönetiliyoruz. Bütçe açığımız Eylül sonu itibariyle 85 milyar oldu. Yılsonu itibariyle rakamda 80 milyardı. Üç ayda yılsonu hedefini geçtik. İhtiyat akçesi parayı da aldılar. Kara gün için tuttu bütün bilezikleri sattı. O manaya gelir bu. O parayı da eklerseniz 125 milyar yapıyor. Üç daha var. Hedef 80 milyar. Açık 160 milyar. Peki dünyada böyle bir ülke var mı? Bu ne demek bu kapanmaz açık yarın senin tefecilerin eline düşmen manasına gelir. Şu anda da öyleyiz. Dünya tefeci piyasasının elindeyiz. Niye? İtibarımız yok. Öyle bir kişi tarafından yönetiliyoruz ki. Hazine ve Maliye’nin başına damadını getirdi. Tek adam düzenine bak. Peki dünya finans çevreleri bunu kabul eder mi? Peki ne yapıyor? Aynı tefeciden para alan bir ülke durumundayız. Bu siyasal iktidara karşı birilerinin sorumluluk alıp, her şeyi millete anlatması lazım. Adamlar hiçbir şeyi kabul etmiyorlar. Öyle bir anlatım içerisindeler ki Türkiye her şeyin yolunda gittiğini düşünüyorlar. Zaten enflasyon rakamalarını açıkladılar.” dedi.  

Başkan Faruk Erkan, Burdur’un Sorunlarını Anlattı

İyi Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan yaptığı konuşmada Burdur’da hayvancılığın yaşadığı sorunları değerlendirdi.  Burdur’un Türkiye’nin Hollanda’sıdır diyen Başkan Erkan; “Süt üreticisinin işletmelerinden ve ahırlarında bulunan hayvanlardan her geçen gün zarar ettiğini söyledi. Artan yem ve mazot fiyatlarının çiftçinin belini büktüğünü ifade eden Başkan Erkan, tüm bunları üstesinden de  geçen gün büyüyen ve güç kazanan İyi Parti ile yapacağız. Her geçen gün fabrikalar kapanmakta, ham maddeye ve elektriğe gelen zamlar sanayicinin belini bükmektedir. Esnaf siftahsız kepenk kapatmaktadır. Tüm bunlar İyi Parti ile son bulacak, İyi Parti’nin ışığı ile doğru yolu bulacak” dedi. 

Hatice Dursun

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Olağan Genel Kurulu seçimlerinde, Mevlüt Yeni 3. dönemde genel başkanlığa seçilerek güven tazeledi. 

 

Antalya’nın Kemer ilçesinde Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) 3. Genel Kurulu gerçekleştirildi. 

Seçimlerde oy birliğiyle mevcut başkan Mevlüt Yeni 3. dönemde de tekrar başkan seçildi. 

İşte AGF 3. Genel Kurulu Başkan, Yönetim, Denetim, Kurullar ve TGK Delegeleri listesi: 

Başkan: Mevlüt Yeni Yönetim Kurulu:

Asil: 

1. Ali Cihangir

2. Şevket Karahan 

3. Ahmet Yetişen

4.Ahmet Duran Yenigün

5. Gaye Coşkun 

6. Didem Gürses

7. Adnan Taraşlı

8. Arslan Deveboylu

Yedek: 

1. Şükrü Tozluklu

2. Mehmet Ali Gürses

3. Arzu Erkorkmaz

4. Sinan Çeviren

5. Gülsüm Gözenler

Denetleme Kurulu:

Asil:

1. Kürşat Tuncel 

2. Bostan Yılmaz

3. Suat Ekiz 

Yedek:

1. Saffet Yenigün

2. Sedat İskenderoğlu

3. Seda Kara

Disiplin Kurulu:

Asil:

1. Abdülkadir Kalender

2. Ercan Taraşlı

3. Lütfi Taner Deniz

Yedek: 

1. Şükran Sibel Atasoy

2. Emre Altuğ 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Delegeleri: 

1. Mevlüt Yeni

2. Ali Cihangir 

3. Şevket Karahan

4. Ahmet Yetişen

5. Ahmet Duran Yenigün

6. Gaye Coşkun 

7. Didem Gürses

8. Adnan Taraşlı

9. Arslan Deveboylu

10. Abdülkadir Kalender

11. Şükrü Tozluklu

12. Şükran Sibel Atasoy

13. Bostan Yılmaz

14. Sinan Çeviren 

15. Fazıl Tunç

16. Birol Bebek

17. Kürşat Tuncel 

18. Arzu Erkorkmaz

Meşe, kavak, akçaağaç, çınar gibi ağaçlar sonbaharda yapraklarını dökerek kışa hazırlanıyor. Bu mevsimde parklar, ormanlık alanlar, doğa bir başka güzel, birçok ağaç (Meşe, akçaağaç, çıtlık, alıç, atkestanesi, kestane vb.) tohum veriyor.

TEMA Vakfı Burdur İl Temsilciliği her yıl geleneksel hale getirilen’’ Meşe Palamudu Toplama Etkinliği’’ni Kayaaltı (Gravgaz) Köyü Kocapınar mevkiinde gerçekleştirdi                   Etkinliğe Burdur Güzel Sanatlar Lisesi, Burdur USO Anadolu Lisesi, Genç TEMA Danışman Öğretmen ve Öğrencileri, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Genç TEMA, TEMA Vakfı Aktif Gönüllüleri katıldı.

Etkinlikte, TEMA İl Temsilcisi Gülser Bülbül neden meşe-konulu konuşma yaparak; “Çok değerli Doğa, Çevre, TEMA dostları, Değerli Gönüllülerimiz, Sevgili Gençler, Basınımızın Değerli üyeleri.

Sözlerime başlamadan önce ‘‘Meşe Tohumu Toplama Etkinliğimize ‘’hoş geldiniz diyor, şahsım, TEMA ve Topraklarımız adına hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. 

TEMA Gönüllüleri olarak bizler; Başta topraklarımız olmak üzere, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, bizleri doyuran besleyen toprağın, tüm doğal varlıkların korunması gerektiğine inanıyor. Bu amaç doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz yaşanılabilir yeşil bir ülkeyi çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakabilmek. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Sizlerle birlikte el ele vererek doğal değerlerimizi korumaya yaşatmaya devem edeceğiz.

Değerli Doğa Dostları Ne yazık ki; 

*Havamızı, suyumuzu kimyasal atıklarla, çöplerimizle kirletiyor, 

*1.Sınıf topraklara evler yapıyor, sanayi tesisleri kuruyor,

*Ormanlarımızı, yeşil alanlarımızı tahrip ediyoruz. Dünyamızın kaynakları sınırlı fakat sınırsızca tüketiyor, yok ediyoruz. Buna DUR! Diyecek bir kamuoyu oluşturmalıyız.

Bizler;  Ağaç ve orman sevgisinin oluşturulmasında, ormanların korunması ve geliştirilmesinde gönüllü çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz.

Gönüllülük kalkınmada önemli bir faktör, Tüsev’in araştırmalarına göre Türkiye nüfusunun  % 5i gönüllü çalışıyor, bunların çoğu da aktif değil. Gönüllü çalışmalarda diğer ülkelere göre çok gerilerdeyiz. Ama ümitsizde değilim. Gençlerimizin, çocuklarımızın bizden daha iyi doğayı koruyacaklarına inanıyorum.

Neden Meşe derseniz?

Ülkemizin hemen, hemen her bölgesinde yetişen geçmişte’’ Meşe Denizi’’ olarak bilinen bu güzel örtüsünün yok olmasına duyarsız kalamazdık. Meşe 18 türüyle Anadolu’nun ağacıdır.

*Derine ve yanlara doğru yaydığı kökleriyle topraklarımızı tutarak erozyonu önler.

*Dökülen meşe yapraklarıyla toprağı besler.

*Rüzgârın önünü keser

*Yağış sularını yer altına indirir, Yer altı sularının, akarsuların beslenmesini sağlar. 

*Çeşitli hayvanlara barınak olur.

*Meşe Palamudu doğal hayvan yemidir.

Burdur’un iklimi kurak geçmektedir, artık karlarda eskisi gibi yağmıyor. Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin görülmeye başladığı günümüzde daha çok tohum ekmeli, daha çok fidan dikmeli, mevcut ormanlarımızı korumalı ve geliştirmeliyiz.

Bugün toplayacağımız tohumları okullarımızda öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, gönüllülerimizle birlikte toprakla buluşturacak.  Bu tohumlar yeşerecek, fidan olacak, fidanlar orman olacak tüm canlılar ondan yararlanacak. 

Tohumlarımızı toplarken, Dolgun ve parlak kahverengi görünüşlü tohumları toplamalıyız.

Havası, suyu temiz, yeşil örtüsü, doğal varlıkları korunmuş bir ülkede yaşamak dileğiyle...

Teşekkür ediyorum.” Dedi.

Turan Acar Orman Şiiri okudu,

Burdur Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, Tohumlar Fidana, Fidanlar Ağaca Dönmeli Yurdumda şarkısını seslendirdiler.

TEMA İl Temsilcisi Gülser Bülbül etkinliğe ilişkin açıklamada “Kısa bir tören sonrası meşe ormanında meşe tohumları palamutların toplanmasına geçildi. Bu yıl tohumlar yok denecek kadar azdı. Sonbahar mevsiminin güneşli bir gününde, meşe ormanının huzur veren kokusunda temiz havayı soluduk, kocapınar’ın soğuk suyunu içtik, ormanın değişik renk ve şekillerini inceledik, çocuklar koşuşturdular, doğanın rengârenk sergisinden fotoğraflar çektik.

Kocapınar Mesireliğinde, Kadir Kalaycının Restoran’ının bahçesinde piknik yaptık. Sonbaharda ayrı bir güzel olan meşe ormanı, kocapınar mesireliği ve Kayaaltı köyü doğa harikası bir yer. Konyaaltı’nın, asırlık meşe ağaçlarının kavaklığın tüm güzelliklerini gözlerimize hapsettik. Doğa, çevre dostlarıyla güzel bir gündü. Topladığımız bu meşe tohumlarını okullarda yapacağımız etkinliklerimizde öğrenci ve öğretmenlerimiz ve gönüllülerle birlikte toprakla buluşturacağız. Bu tohumlar filizlenip yeşerecek, fidan olacak, fidanlar ağaç, ağaçlar orman olacak, tüm canlılar ondan faydalanacak. Bize bahçesini açan Kadir Kalaycı ve eşine gösterdikleri misafirperverlik için, ayrıca etkinliğimize katılan, emeği geçen herkese şahsım, TEMA ve topraklarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum.” Bilgisi verdi.

Trafik güvenliğini sağlamak ve alkollü araç kullanımından kaynaklı trafik kazalarını önlemek amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri tarafından 09-10 Ekim 2019 tarihlerinde yapılan denetimlere ilişkin valilikten yapılan açıklamada;

Kışla Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi ve Gazi Caddesi üzerinde trafik ekipleri tarafından yapılan denetimlerde dur ihtarına uymayan 32 HD ve 15 AN plaka sayılı iki aracın kaçmaya çalıştığı esnada ekiplerin sıkı takibi sonucu durdurulduğu belirtildi.

Durdurulan araçlarda yapılan kontroller sonucu alkollü oldukları tespit edilen Y.I. ve M.A. isimli iki sürücüye alkollü araç kullanmaktan dolayı toplam 5.703 TL trafik idari para cezası uygulanarak sürücü belgelerine el konulduğu ve araçların trafikten men edildiği, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ve kamu malına zarar vermek suçlarından da sürücüler hakkında adli tahkikat başlatıldığı bilgisi verildi.   

Ayrıca Y.I. isimli sürücüsünün yanında bulunan M.A.Ö. isimli şahsın devlet büyüklerine hakaret içerikli sözler sarfetmesi üzerine, TCK 301 ve TCK 299. madde suçlarından adli tahkikat başlatıldığı ifade edildi. 

Kolluk birimlerimiz tarafından vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik İlimiz genelinde asayiş ve trafik uygulmalarına  kararlılıkla devam edilmekte olup,  sürücülerimizin öncelikle kendileri olmak üzere vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için trafik kurallarına hassasiyetle uymaları büyük önem arz etmektir.

Unutmayalım ki bu yolda hep birlikteyiz.

Vali Hasan Şıldak’ın, hafta sonu İl Merkezinde yapımı tamamlanan ve devam eden kamu yatırmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldığı açıklandı;

Yeni Kütüphane Binasını ziyaret eden Vali Şıldak, yapımlarına hızla devam edilen KYK Yurdu, spor salonu ve İl Özel İdaresi Hizmet Binası’nı da gezerek incelemede bulundu.

Cumartesi günü gerçekleştirdiği incelemede yeni modern binasında hizmet vermeye başlayan İl Halk Kütüphanesini gezen Vali Şıldak, kütüphanede bulunan öğrenciler ve vatandaşlarla sohbet ederek bina hakkındaki görüşlerini dinledi.

Kültür ve eğitim alanında önemli bir hizmetin daha, günün şartlarına uygun donanım ve teknik altyapısı ile modern bir binada vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğunun altını çizen Vali Şıldak, çeşitli türlerde 75 bin dermenin mevcut olduğu yeni hizmet binası ve sunulan hizmetlerle ilgili bilgi aldıktan sonra kütüphaneden ayrıldı.

Vali Şıldak Pazar günü ise yapımları hızla devam eden MAKÜ İstiklal Yerleşkesindeki 1.000 kişilik Yüksek Öğrenim KYK Yurdu ile şehir merkezindeki 3.000 seyirci kapasiteli Kapalı Spor Salonu ve İl Özel İdaresi Yeni Hizmet Binası inşaatlarını yerinde gördü.

Kendisine eşlik eden kurum ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Vali Şıldak, devam eden çalışmaları inceledi, inşaatların son durumunu yerinde gördü.

11 Kasım 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Vali Hasan Şıldak’ın Bucak’a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin açıklama yapıldı;

Programı kapsamında bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere Bucak İlçesine ziyaret gerçekleştiren Vali Hasan Şıldak, ilk olarak Bucak Adem Tolunay Fen Lisesi’nde öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Programının devamında Kaymakamlık, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Belediye Başkanlığına ziyarette bulunan Vali Şıldak, sonrasında Bucak İlçesinde devam eden kamu yatırım inşaatlarında ve yeni yatırım planlaması yapılacak alanlarda incelemede bulunarak Kaymakam Erol Tanrıkulu ve yetkililerden bilgi aldı.

Eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte Bucak İlçesinde Şehidimiz Piyade Çavuş Hüseyin Arslan’ın ailesini ziyaret eden Valimiz, ziyaret sırasında Şehidimizin fotoğraflarının ve özgeçmişinin yer aldığı portreyi ailesine takdim etti. Bucak programının devamında turizme kazandırılmasına büyük önem verdiği, Anadolu Selçuklu Dönemine ait tarihi yapılardan olan Susuzhan ve İncirhan Kervansaraylarını gezerek incelemede bulundu.

Vali Şıldak Bucak İlçesi programının öğleden sonraki bölümünde Mehmet Cadıl Anadolu Lisesini ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi, devamında Yüksek Öğrenim KYK Yurt Binası inşaatı ve Eski Devlet Hastanesi binasında incelemede bulundu. İncelemelerinin ardından esnaf ziyaretinde bulunan, Salep İmalathanesinde incelemede bulunan Vali Şıldak, buradan Kocaaliler Beldesine geçti.

Kocaaliler Beldesinde doğal çelenk yaparak yurt dışına ihracat gerçekleştiren İşletmelerde incelemede bulunan Vali Şıldak, Kocaaliler Belediyesine ziyarette bulundu. Programının son bölümünde Kızılkaya Belediyesini ziyaret etti.

Vali Şıldak İncirhan Kervansarayını incelemesi sırasında basın mensuplarına Bucak İlçesine gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili yaptığı genel değerlendirmede; “Okullarımızın ve öğrencilerimizin bu yıl üniversite ve lise sınavlarında üstün başarı sağlamaları için BİGEP projesini oluşturduk. Proje, sadece akademik başarıyı değil, okullarımızın diğer alanlarda da güçlendirilmesini hedefliyor. İnanıyoruz ki proje ilerledikçe önümüzdeki günlerde olumlu sonuçları hepimize yansıyacak. Velilerimizden de büyük destek bekliyoruz. Projeye olan inancımız, güvenimiz tamdır. Yeter ki velilerimiz destek versinler. Projeyi el birliği ile uygulamaya devam edelim.

Okulumuzu ziyaretten sonra Kaymakamlık ziyaretinde bulunduk. Kaymakamımız Erol Tanrıkulu, 3 ay önce görevine başladı. Daha önce çok arzu etmeme rağmen ziyaretine gelememiştim. Kendisine hayırlı olsun demek için ziyaret ettik.

Daha sonra Kaymakamımız ile birlikte Cumhuriyet Başsavcımızı ziyaret ettik. Akabinde Belediye ziyaretimiz oldu. Belediye Başkanımız Emrullah Ünal beyden belediyenin çalışmaları ile ilgili bilgi aldık. Kendisine başarılar dileyerek ziyaretimizi tamamladık.

Ziyaretlerimizin ardından kamu yatırımları incelemelerimiz oldu. Bucak ilçe merkezinde bazı kamu yatırımlarının duraksaması söz konusu olmuştu. Bu aslında tamamen idarenin dışında, yüklenici firmadan kaynaklanan aksaklık. İnşaatları yerinde gördük.

Kasım ayı içinde Bucak 3. Nolu Aile Sağlığı Merkezimizin, Aralık ayı içinde Emin Gülmez Ortaokulumuzun ihalelerini tekrar gerçekleştiriyoruz. Bu ihaleler ikmal ihaleleridir. Kamu binalarının tamamlanmasına yöneliktir. En kısa zamanda her iki bina ihaleleri yapılıp, inşaatları tamamlanıp halkımızın hizmetine sunulacaktır.

Gerek yeni yatırımlar için yer temini, arsa belirleme, yeni kamu hizmet alanları oluşturma ve tamamlanmamış olan yatırımların tamamlanmasına yönelik, gerek devam eden Kredi Yurtlar Kurumumuza ait 500 kişilik yurt inşaatı, gerek daha önceden 10 katlı yurt binası olarak bilinen ve kullanım dışı olan binanın değerlendirilmesi, diğer hizmet alanlarını yerinde gördük. Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız ile birlikte değerlendirmemizi yaptık. Konularla ilgili çalışmalarımız olacak. Yetkili, sorumlu birimlerimiz ile istişare ederek Bucak halkının istifade edeceği şekilde kamu hizmetlerine, kamu yatırımlarına dönüştürmek istiyoruz.

İncirhan’da da incelemelerimizi yaptık. İncirhan, Bucak ilçemizdeki tarihi miras duraklarından biridir. Şuana kadar iskeleti ayakta kalmakla birlikte bir restore edilme ihtiyacı ile karşı karşıyadır. Burada yapılacak çalışmalarla bu önemli mirasın ayağa kaldırılması ve turizme kazandırılması, Bucak’a ve Türkiye’ye hizmet eder hale gelmesi için planlamalarımız olacak. Buranın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait. Biz de Bölge Müdürlüğümüz başta olmak üzere ilgili birimlerle görüşüyoruz.  Kaymakamımız da takip ediyor. İnşallah Susuz Han’da olduğu gibi buranın da elden geçirilmesi, tadilat, restore faaliyeti ile turizme kazandırılmasını hedefliyoruz.” dedi.

Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile beraber Kocaaliler Beldesinde çelenk yapan atölyeleri ziyaretinde yaptığı konuşmada; “Kocaaliler Beldesinde yaşayan bayanlar çok güzel bir üretim sürecindeler. Doğal olarak üretilen çelenklerin Avrupa ülkelerine ihracatı yapılıyor. Yapılan ihracat ile hem gelir kapısı açılmış oluyor hem de ekonomik süreç devam ediyor. Doğadan toplanan yabancı meyveler ve bitkiler estetik bir ürüne dönüşüyor ve evleri süslüyor. Bu güzel çalışma için kendilerini kutluyorum.” dedi.

No Internet Connection