Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 23 Eylül 2019 15:17

24 Eylül 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

24 Eylül 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 23 Eylül 2019 15:15

TRT sanatçıları ilimizde türkü derledi

TRT’nin Türkiye genelinde  başlattığı derleme  çalışmaları kapsamında, halk  kültürü açısından zengin Burdur merkez, İlçe ve köylerinde derleme çalışmaları yapılarak, ezgiler ve kültürel zenginlikleri kayıt altına alındı.

TRT Ankara radyosu sanatçılarından Ferhat Erdem, Uğur Önür. Burdur Kültür Müdürlüğünden  Mehmet  Bedel, Gölhisar’dan Yılmaz Tunç’la birlikte 10 Eylül- 20 Eylül arası Teke Yöresinin  başkenti Burdur’un Ağıt, Mani, Oyun ve Türküleri, Yöre çalgılarından Sipsi, Cura, Kabak Kemane, Çığırtma, Davul Zurna icracılarından derlemeler yapıldı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 23 Eylül 2019 15:15

Ali Boyacıoğlu anısına Judo Turnuvası

Burdur Belediyesi’nce Türkiye Judo Federasyonu İl Temsilcisi ve Antrenör Ali Boyacıoğlu anısına Hüsnü Bayer Spor Salonu’nda İller Arası Judo Turnuvası düzenlendi. 

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen turnuvada, merhum Halil Çinkaya ve Hüseyin İşler de anıldı. Müsabakalara 22 farklı kulüpten 300’ün üzerinde sporcu katıldı. Açılış seromonisinin ardından antrenörlere, hakemlere, merhum sporcu ve antrenörler olan Ali Boyacıoğlu ve Halil Çinkaya’nın ailelerine plaket verildi. Burdur Belediyesi’nce düzenlenen Burdur Gölü Festivali sportif etkinlikleri judo turnuvası organizasyonuyla sporseverlerin karşısına çıktı. 300’ün üzerinde sporcu turnuva boyunca kıyasıya mücadele ettiler.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz açılış seromonisi öncesi yaptığı açıklamada;

“Değerli hakemlerimiz, bu spora gönül veren çok kıymetli sporcularımız ve sporcularımızı yalnız bırakmayan çok kıymetli hemşehrilerim, sporseverlerimiz bugün burada judo turnuvaları için toplandık. Bugün bir turnuva daha sizlerin katılımıyla bizlerin festival etkinlikleri içerisine aldığımız sporcu ve eğitici kimliğiyle hep andığımız kıymetli öğretmenimiz Ali Boyacıoğlu ve yüzünü hiç asık görmediğimiz sevgili Halil Çinkaya kardeşimizi anmamız için bir vesile oldu. Bu spora çok emek veren, birçok sporcunun yetişmesine ve Burdur’un milli takımlara sporcu göndermesine vesile olan kıymetli öğretmenimiz değerli hocamız ve çok uzun yıllar judo sporunun temsilciliğini yapmış Ali Boyacıoğlu hocamızın anısına gerçekleştirdiğimiz judo turnuvamıza 22 farklı kulüp, 300’ün üzerinde de sporcuyla bu yılki hedefimiz daha da büyüterek, daha büyük turnuva organizasyonuyla sizlerin karşısındayız. Öncelikle ben Türkiye’nin dört bir yanından gelen o çok kıymetli sporcu kardeşlerime ve onu yetiştiren hocalarına başarılar diliyorum. Öncelik bir sakatlık olmaması, sporcunun centilmen ruhunu hiç kaybetmeme ve yarın burada ayrılırkende herkesle dostça ayrılınılan bir turnuva olmasını diliyorum. Katkı ve desteklerinden dolayı başta federasyon başkanımız olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür ederken başarılı bir turnuva olmasını diliyor, hepinize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum. İyi ve güzel bir organizasyon olması dileğiyle.”dedi ve turnuva organizasyonu için emeği geçen herkese teşekkür etti.

Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz’da judo sporunun gelişmesi için bu tür etkinliklerin bir fırsat olduğunu belirterek;

“Sevgili Ali Boyacıoğlu hocamızı, değerli Halil Çinkaya gibi değerli isimleri anmak ve judo sporunun gelişmesi için burada toplandık. Bu güzel organizasyonla, emeği geçen insanları burada buluşturduğu için Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ediyorum. Bu güzel insanların bizlere öğretmiş olduklarını, yaptıkları katkıların burada tekrar yaşatılması için bu organizasyon bir fırsat. Avrupa’da ve olimpiyatlarda yetişen sporcularımızı görmek bizleri mutlu ediyor. Daha güzel ve büyük organizasyonların yapılması dileğiyle.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 23 Eylül 2019 15:15

MAKÜ Spor berabere Oğuzhan mağlup

SPOR Toto Bölgesel Amatör Lig 7’inci grupta mücadele eden MAKÜ Spor, yeni sezonun ilk karşılaşmasında Yatağan Spor’la 2-2 berabere kaldı. Bucak Oğuzhan Spor, deplasmanda Ortaca Belediye Spor’a 2-1 mağlup oldu.

 

Gazi Atatürk Stadı’nda oynanan ve ağırlığı üniversite öğrencilerinden oluşan MAKÜ Spor’un mücadelesini Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Rektör Prof.Dr. Adem Korkmaz, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ile yaklaşık 2 bin taraftar izledi.

 MAKÜ Spor-Yatağan Spor karşılaşmasında Yatağan Spor, ilk yarıyı 13’üncü dakikada Ömer Behiç ve 33’üncü dakikada Onur Ersoy’un attığı golle 2-0 önde kapattı.

İkinci yarıda ise MAKÜ Spor 63’üncü dakikada Akın’ın penaltıdan attığı gol ve 73’üncü dakikada Zeki’nin attığı gol ile skoru 2-2’ye taşıdı. Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Makü Spor, ilk k   ez mücadele ettiği Bölgesel Amatör Lig’de ilk maçında sahadan beraberlikle ayrılarak 1 puanın sahibi oldu. Maç sonrasında protokol üyeleri soyunma odasına giderek Makü Spor’lu futbolcuları tebrik etti.

Bucak Oğuzhan Spor, Ortaca deplasmanında Uğurcan’ın 28.inci dakikada attığı gol ile ilk yarıyı 1-0 geride tamamladı. İkinci yarıda ise Bucak Oğuzhan Spor, 73. dakikada attığı gol ile beraberliği yakaladı. Ortaca Spor 90+3’de Ercan’ın bulduğu son dakika golüyle karşılaşmadan 2-1’lik galibiyetle ayrılarak, 3 puanı hanesine yazdıran taraf oldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 23 Eylül 2019 15:15

Tarım desteklemeleri devam ediyor

Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un, organik ve iyi tarım desteklemeleri ile ilgili açıklamada bulundukları duyuruldu;

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere desteklemele ödemelerinin defam ettiğini belirten Milletvekilleri Özçelik ve Uğur “ Bakanlığımız yapmış olduğu çalışmalarla üreticilere desteklemelere devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışma da Burdur İlimizde 20 kişiye 2300 dekar arazide gerçekleşen organik tarım İçin 226.000 ₺,İyi tarım İçin ise 123 kişiye 10.600  dekar arazi İçin 930.000 TL destekleme üreticilerimizin hesabına yatırılacaktır. 

Destekleme alacak olan Üreticilerimizin TC kimlik numarasının son hanesi 4-6-8 olan üreticilerimize 20 Eylül saat 18.00’den sonra

0 ve 2 olanlara 27 Eylül saat 18.00’den sonra ödeme yapılacaktır.”şeklinde açıklama bulundular.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 23 Eylül 2019 15:15

Vali Şıldak Erikli-Kozluca yolunu inceledi

Vali Hasan Şıldak’ın, merkeze bağlı Kozluca Köyü ile Erikli Köyü arasında İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapımına devam edilen asfalt yol çalışmalarını yerinde incelemesine dair açıklama yapıldı;

 

Devam eden çalışmalarla ilgili,  Genel Sekreter Yardımcısı Asım Ertilav ve Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Osman Buzkan’dan bilgi alan Vali Hasan Şıldak, çalışmaları yerinde gördü.

İncelemeleri sırasında Valimize Kozluca ve Erikli Muhtarları eşlik etti.

Muhtar Mehmet Yavuz ve Muhtar Erdal İnce, öğrenci servislerinin kullandığı taşıma merkezi okul güzergahında bulunan yoldaki çalışmalar dolayısıyla Vali Şıldak’a teşekkür ederek, memnuniyetlerini ifade ettiler.

Vali Şıldak İl Özel İdaresi olarak Köyler başta içme suyu olmak üzere alt yapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirtti. 2019 yılı yatırım programı çerçevesinde gerek İl Özel İdaresi kaynakları gerekse Köylere Hizmet Götürme Birlikleri bütçesinden asfalt, kilit parke, içme suyu vb. alt yapı çalışmalarının İl genelinde devam ettiğini belirterek, yıllar itibariyle Köylerimizin eksiklerini gidermek, ilave hizmetler götürmek için İl Özel İdaresi olarak çalıştıklarını ifade etti.

Yapılan yolun başta öğrencilerimiz olmak üzere güzergahta bulunan köylerimiz ve kullancak vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diledi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Bu yıl altıncısı düzenlenen Burdur Gölü Festivali Rıdvan Yıldırım konseri ile sona erdi.

Göl Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen spor müsabakaları, sanatsal faaliyetler ve sosyal etkinlikler ile gerçekleştirilen festivalde, son olarak Şanatçı Rıdvan Yıldırım konser verdi.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki konsere Burdurlular ve gençler büyük ilgi gösterdi. Rıdvan Yıldırım’ın sahne aldığı konser öncesi konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Tüm sanatçılarımızın katkısıyla Burdur Gölü ve Salda Gölü’nün sesini duyurmaya çalışıyoruz. Bu sese kulak verecekler. Bunu da halkımız ve sanatçılarımızın destekleriyle başaracağız. Göller kurumasın, göller çocuklarımıza kalsın istiyoruz.” dedi. 

Konuşmasının ardından Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşlerden sorumlu Ferit Çelikbaş’ın da doğum gününü kutlayarak festival boyunca düzenlediği etkinlik ve organizasyonlardan dolayı teşekkür eden Başkan Ercengiz;

 “Burdur Gölü’nün çekilmesine dikkat çekmek amacıyla düzenlediğimiz festivalimizde, festivalimizin etkinliklerinin düzenlenmesinde gece gündüz demeden çalışan bir de ekibimiz var. Bu kardeşlerimiz çoğu zaman hepimizden önce buralara gelip, hepimizden sonra buradan ayrılıyorlar. Bunlardan birisi olan ve 6 yıldır da mesai arkadaşım olan dostumun doğum günü. Çoluğuyla çocuğuyla doğum gününü kutlamak varken, bugün bizlerle birlikte bu organizasyonu, bu güzel konseri sizlerle buluşturabilmek için sabahtan beri gayret gösteriyor.  Doğum günün kutlu olsun, emeklerine sağlık.” diyerek tebrik etti.

Burdur Gölü için gösterdiği çabalarıyla Türkiye genelinde bilinen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e 10.000 kişinin imzaladığı Burdur Gölü Kurumasın imza kampanyası tablosu armağan edildi. Ünlü Şarkıcı Rıdvan Yıldırım’ın hareketli şarkıları ile keyifli vakit geçiren katılımcılar, konserin sonlarına doğru Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile birlikte karşılıklı oynadılar.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection