Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 07 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 07 Ağustos 2019 14:39

KYK’dan şehrimize 1000 kişilik yurt

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi  ve İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık’ın, Burdur Merkezde yapımı devam eden KYK Yüksek Öğrenim Yurdunda incelemelerde bulunmalarına dair açıklama yapıldı;

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin büyümeye devam etmesiyle birlikte öğrencilerinin barınması için yeni yurtlara ihtiyaç olmasından dolayı çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “2006 yılında kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz her yıl hızla büyümektedir ve her yıl öğrenci sayısı da büyüme oranında artmaktadır. Gençlik Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğümüzce Üniversite Kampüs alanı içerisinde 61.377,00 m2’lik kısmı üzerine 28.12.2018 tarihinde ihaleyi alan firma ile sözleşme imzalanarak 1.000 kişilik yüksek öğrenim yurdu yapımına başlanılmıştır. İhaleyi alan firma tarafından çalışmalar hızla başlanılmış olup, blokların ve sosyal tesislerin temeli atılarak inşaat devam etmektedir. Kampüs içerisinde devam eden yurt inşaatının sözleşme bedeli 48.221.000,00 TL’dir.” Dedi.

“900 KİŞİLİK YURT YAPIMI İÇİN PROJE ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından proje çalışmaları tamamlanan yurt ile ilgili de açıklama yapan Milletvekili Özçelik “ Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz kampüsü içerisine yapılması için yer tahsisi gerçekleştirilen 900 kişilik yurt yapımı için KYK Genel Müdürlüğümüz tarafından projelendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Yapılan çalışmalardan sonra Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğümüzce ihale edilerek, inşaatına başlanılacaktır.” Açıklaması yaptı.

“MAKÜ’YE HÜKÜMETİMİZİN DESTEĞİ AÇIKÇA ORTADADIR”

Yeni yurtların yapımının öğrencilerin tercihi açısından önemli olduğunu belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Yeni yurtların yapımı ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitemize gelecek olan öğrenciler tarafından tercih nedenidir. Yurt kapasitesinin artmasıyla öğrenci sayımız arttırılmış olacaktır. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz kurulduğu günden bu tarafa öğrencilerimizin imkanlarını geliştirmek için Hükümetimizin vermiş olduğu destek açıkça ortadadır. Üniversitemizin gelişmesi ve büyümesi için Rektörlüğümüzle birlikte her türlü imkanı sağlamak için çalışacağız.” Dediler. 

“EĞİTİM KENTİ BURDUR’DA EKSİKLERİ TAMAMLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Burdur’un Eğitim Kenti olduğunu belirten AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi “ Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğümüz tarafından yapımına başlanın Yüksek Öğrenim Yurdu inşaatında Milletvekilimiz ve İl Genel Meclisi Başkanımızla incelemelerde bulunduk. İnşaat hızla devam ediyor. Burdur’umuz bir eğitim Kenti, Milletvekillerimizle birlikte eğitim kenti Burdur’umuzda eksiklikleri tamamlamak İçin çalışıyoruz. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin daha da büyümesi İçin çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yurtlarımız Burdur’umuza hayırlı olsun“ dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 07 Ağustos 2019 14:39

08 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

08 Ağustos 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Park ve Bahçeler Müdürlüğü serasında yetiştirilen çok sayıda çiçek, vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

Belediye imkanlarıyla yetiştirilen çiçekler, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in katılımıyla, Asri Mezarlık girişinde dağıtıldı. Çiçekleri alan vatandaşlar, Başkan Ercengiz ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, çiçek dağıtımına ilişkin yaptığı konuşmada, Burdur Belediyesi’nin üreten bir belediye olduğuna vurgu yaparak;

“Biz üreten bir belediyeyiz. Kıt kaynaklarımızı en iyi ve etkin şekilde kullanmak gibi bir hedefimiz vardı. Bu gün yaptığımız hizmet kampüsü, sera ve iş atölyeleri kesinlikle bu yönde atılan en önemli adımlardır. Bu gün burada gördüğünüz bütün çiçekleri Burdur Belediyesi’nin emekçileri üretiyor. Bakın her tarafımızı yeşillendirdik. Kişi başı 7 metrekareden 12 metrekareye çıkardığımız yeşil alanda vatandaşımızın da kendisi bize katkı verebilir diye bu gün bu çiçek fidelerini ücretsiz olarak veriyoruz. Önemli olan paylaşmak. Bunun fazlasının bize faydası yok ama biz bunu kendimiz ürettiğimiz için maliyeti çok düşük. Dışarıdan bir yerlerden satın alıp birilerini zengin etmek yerine beş tane, on tane, yirmi tane daha fazla emekçimizi çalıştırıp üretiyoruz ve ürettiğimizi de yurttaşımızla paylaşıyoruz.” Dedi. 

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet

Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Göllerde yaşanan çekilme hakkında yazılı soru önergesi vererek konuyu TBMM gündemine taşımasına dair açıklama yapıldı;

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün istatistiki verilerine göre ilimiz sınırları içerisinde bulunan barajlar ve göletlerdeki su seviyesinin bu sene yağan yaz yağmurları sayesinde beklenenin üzerinde arttığını belirten Milletvekili Göker “DSİ rakamlarına göre Burdur’daki göletlerdeki doluluk oranını yüzde 91’e, barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 55’e yükselmiştir. Barajlarda ve göletlerde yükseliş nedeniyle yüzler gülerken, göllerimiz hakkında aynı şeyleri söyleyememekteyiz. Yine aynı istatistiklere göre Burdur Gölü’ndeki doluluk oranı geçen seneye göre yüzde 64’ten, yüzde 63’e, Salda Gölü’ndeki doluluk oranı ise yüzde 94’ten, yüzde 93’e gerilemiştir” dedi ve  bakanlığa sorular yöneltti;

Barajlarımız ve göletlerimizdeki su seviyesi artarken göllerimizdeki su seviyesinin artmamasının sebepleri nelerdir?

Gölleri besleyen dereler üzerine baraj ve gölet yapılmasının göllerin kurumasına ve su çekilmesine yol açmakta olduğunu düşünüyor musunuz?

Göllerde yaşanan söz konusu çekilmenin önüne geçilmesine yönelik olarak Bakanlığınızca nasıl bir çalışma yapılmaktadır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER 

Burdur Milletvekili

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün istatistiki verilerine göre ilimiz sınırları içerisinde bulunan barajlar ve göletlerdeki su seviyesi bu sene yağan yaz yağmurları sayesinde beklenenin üzerinde artmıştır. DSİ rakamlarına göre Burdur’daki göletlerdeki doluluk oranını yüzde 91’e, barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 55’e yükselmiştir.

Öte yandan, barajlarda ve göletlerde yükseliş nedeniyle yüzler gülerken, göllerimiz hakkında aynı şeyleri söyleyememekteyiz. Yine aynı istatistiklere göre Burdur Gölü’ndeki doluluk oranı geçen seneye göre yüzde 64’ten, yüzde 63’e, Salda Gölü’ndeki doluluk oranı ise yüzde 94’ten, yüzde 93’e gerilemiştir.

Bu bilgiler ışığında;

• Barajlarımız ve göletlerimizdeki su seviyesi artarken Göllerimizdeki su seviyesinin artmamasının sebepleri nelerdir?

• Gölleri besleyen dereler üzerine baraj ve gölet yapılmasının göllerin kurumasına ve su çekilmesine yol açmakta olduğunu düşünüyor musunuz?

• Göllerde yaşanan söz konusu çekilmenin önüne geçilmesine yönelik olarak Bakanlığınızca nasıl bir çalışma yapılmaktadır?

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 07 Ağustos 2019 14:39

Bucak’ın eğitimdeki acı tablosu

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, Bucak ilçesinin son yıllarda eğitimde hem nicelik hem de nitelik olarak geriye gittiğinin altını çizip, Liselere geçiş sınavı olan LGS ve Üniversiteye geçiş sınavı YKS’de geçmişteki başarıların çok gerisinde kalındığını ayrıca Bucak’ta ki MAKÜ’ye bağlı fakültelerdeki öğrenci sayısının azaldığına dikkat çekerek; 

 

“Bilindiği gibi yıllardır eğitimde ön sıralarda yer alan ilçemiz son yıllarda büyük düşüş içindedir. Öğrenci velilerinin yoğun şekilde bizlere bu konuyu dile getirmemiz için talepleri olmuştur. Sadece öğrenci velileri değil, Bucak’ta üniversite öğrencilerinin azalmasıyla ilçe ekonomisi de büyük bir darbe yaşamıştır. 2018 yılında Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda 820 öğrenci kabul ederken, bu yıl sayı %50 düşmüş ve 410 öğrenci kabul eder hale getirilmiştir. Sürekli olarak iktidar partisinin milletvekilleri Bucak’ta üniversite öğrenci sayısını 7 bin olarak telaffuz etse de bu sayı her geçen gün azalmış, hatta 1 yıldır Sayın Milletvekili Yasin Uğur her ortamda “7050 olan öğrenci sayısını 10.000’e çıkaracağız” diye ifadeler kullanmıştır, hedef koymuştur, bu hedeflediğiniz sayıyı yıllık yüzde 50 azaltarak mı ulaşmayı düşünüyorsunuz?

Şimdi çıkacaksınız öğrenci talebi olmadığından sayı düştü diyeceksiniz, yıllardır iktidarsınız belediyeyi yönetiyorsunuz sizler öğrencinin Bucak’ı tercih etmesi için cezbedici öğrenci odaklı sosyal ve kültürel ne hizmetler yaptınız da hedefi 10.000 diyorsunuz! Sayın Vekil Lütfen daha fazla milletin aklıyla alay etmeyin? Eğitime Vurulan darbeyi çıkın, 1 yıldır hedeflediğiniz 10.000 öğrenci rakamına, nasıl ulaşamadığınızı Üniversite senatosuna millete sevimli göstererek normal bir durum gibi açıklama  yaptırarak değil! Çıkın kendiniz açıklayın, milletten kaçmayın? Ayrıca bu azalma da sürekli olarak bizleri etkilemiştir. Biz artık ilçemizde üniversite öğrenci sayısının düşmesini istemiyoruz. Üniversite her ne kadar eğitim olarak öğrencilere ev sahipliği yapsa da ilçemizde eğitim sektöründe hizmet veren tüm işletme ve kişileri de etkilemiştir. Çözüm olarak da geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlarda YÖK ile işbirliği yapılarak güncel olan alanlarda bölümlerin açılması gerekmektedir “ dedi.

Başkan Safa Sönmez, ortaöğretimde yaşanan başarısızlık konusunda da velilerden şikayetler aldıklarını belirterek, “İlçemizde bulunan Adem Tolunay Fen Lisesi ile yıllardır gurur duyuyoruz. Burada eğitim gören öğrenciler her defasında üniversitelere giriş sınavlarında göğsümüzü kabartıyorlar. Fakat son yıllarda bu başarılar artık azalmış ve kitlesel değil bireysel başarılara dönmüştür. Örneğin 2014’de 58 öğrenciden 28 tanesi tıp fakültelerini kazanırken yani diğer mühendislikleri de içine katarsak mezunlarının % 50 si ve daha fazlası ilk 20 binde iken 2019 YKS de 90 öğrenciden 6 tanesi ilk yirmi binde yer almıştır. Yıllarca gurur duyduğumuz Adem Tolunay Fen Lisesi ülkemizdeki 121 Fen Lisesi başarı sıralamasında 105.sıraya kadar düşmüştür.

Burada değerli Bucaklı halkımızla şunu da paylaşmak istiyorum.

Gölhisar ilçemizde  nitelikli okul olarak Fen Lisesi nin öğrenci sayısı 120 iken Bucak ın Fen Lisesi öğrenci sayısı niye 60 dır? Gölhisar ın nüfusu Bucak’ın iki katı fazlamı dır?Bunu bilen Burdur lu ve Bucak lı vekillerimiz niye bu konuda adım atmamaktadırlar?

Ayrıca ilçemizin güzide eğitim kurumu Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi niye nitelikli okul kapsamına alınmamıştır?Her ilde 1 tane Anadolu Lisesi Proje okul kapsamına alınırken örnek olarak İlimizin bu kriterlere en uygun okullarından biri olan Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi niye ve hangi gerekçe ile alınmamıştır? Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi konusunda vekillerimiz ne yapmıştır?

Adı ile müsemma Bucak Lisesi kapatılmış, Cumhuriyet Ortaokulu kaldırılmış, Emin Gülmez Ortaokulu ortada kalmış ve en son Oğuzhan İlkokulu kaderine terkedilmiş durumdadır. Ayrıca eğitim göçü alan ilçemiz maalesef göç vermeye başlamıştır, dışardan aileler çocuklarının eğitimi için Bucak’a gelip yerleşirlerdi maalesef şuan kimse gelmez oldu ve nüfusumuzun azalmasına sebep olan faktörlerden biride bu oldu. Artık yerli halkımız bile otobüslerle çevre il ve ilçelere çocuklarını günlük göndermektedirler.” ifadelerini kullandı.

Bir an önce Bucak ilçesi için eğitim alanında radikal adımların atılması gerektiğini söyleyen Başkan Safa Sönmez, “İlimiz ve İlçemizin eğitimde başarı performansı her geçen gün düşmektedir. Eğitim şehri olan Burdur un eğitimde marka olan ilçesi Bucak sürekli kan kaybetmektedir. Örneğin LGS de 2012 de Türkiye birincisi olan Burdur 2018 de Türkiye 23. sü, 2019 da Türkiye 26. sı olmuştur. Yine 2012 de Üniversite ye giriş sınavında Türkiye birincisi olan ilimiz 2018 de 11. sıraya gerilemiştir. Tablo ortadadır. Dedi ve Eğitim deki olumsuzlukları sürekli gündemde tutarak vatandaşların, öğrenci velilerinin, eğitimcilerin bu dertlerine derman aramaya devam edeceklerini vurguladı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, temmuz ayında dış ticaret hacminin arttığını açıkladı;

 

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, temmuz ayındaki dış ticaret rakamlarının artış göstermesinin sanayici ve üreticiler için pozitif bir gelişme olduğunu;  bunun milli ekonomiyi, üretimi, katma değeri, yatırımları ve de istihdamı doğru orantılı etkileyeceğini belirtti. 

ÖZEL SEKTÖRÜN DİNAMİK YAPISI ORTAYA ÇIKTI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre geçen yılın 1- 31 Temmuz tarihlerine göre %14,95’lik artış olduğunu belirten Başkan Yusuf Keyik, Burdur’da en fazla ihracatın mermer ağırlıkta olmak üzere madencilik ürünleri grubunda gerçekleştiğini ifade etti.  Madencilik ürünleri için 2018 yılının temmuz ayında 14 milyon 871 bin dolarlık ihracat yapıldığını anımsatan Başkan Yusuf Keyik, 2019 yılının temmuz ayında ise 1 milyon 871 bin dolarlık artışla (% 12,58) 16 milyon 742 bin dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

% 14,65’LİK ARTIŞ

Başkan Yusuf Keyik: “İlimizde 1- 31 Temmuz tarihleri arasında, madencilik ürünleri grubunda 16 milyon 742 bin dolar, savunma ve havacılık sanayii grubunda 1 milyon 468 bin dolar ve de çimento, cam seramik ve toprak ürünleri grubunda 618 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Temmuz dönemi için Burdur’un toplam dış ticaret hacmi 19 milyon 846 bin dolar. Aynı dönemin geçen yılki rakamları ise 17 milyon 265 bin dolar olurken, 2019 yılında toplamda %14,65’lik artış sağlandı. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz olmak üzere iş insanlarımız, yatırımcılarımız ve bu artışta emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.  

ANTALYA VE ISPARTA’NIN İHRACAT RAKAMLARI

Başkan Yusuf Keyik, Batı Akdeniz Bölgesindeki diğer iller olan Antalya ve Isparta’nın da ihracat rakamları hakkında değerlendirmede bulunarak” TİM verilerine göre Antalya’da temmuz dönemi için %34,83’lük dış ticaret artışı, Isparta’da yine temmuz dönemi için % 14,13’lük artış sağlandı. Antalya ilimizden en çok ihraç edilen ürünler yaş sebze ve meyve olurken, Isparta ilimizden en fazla ihraç edilen ürün de yaş sebze ve meyve oldu” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 07 Ağustos 2019 14:39

Sagalassos Ziyaretçilerine kafeterya hizmeti

Burdur’un en önemli tarihi değerlerinden olan ve 2019 yılında ziyaretçi sayısında büyük artış yaşanan Sagalassos Antik Kenti’ni ön plana çıkarmak amacıyla Valilik tarafından çok yönlü olarak başlatılan çalışmaların devam ettiği açıklandı;

Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığımızca sağlanan ödenekle yolu sıcak asfaltla kaplanan Türkiye’nin en iyi korunmuş antik alanlarından biri olan Sagalassos için bir yandan da Valilik tarafından kapsamlı bir tanıtım kampanyası sürdürülüyor. 

Tarihi kente gelen ziyaretçilerin dinlenebilecekleri bir alan sağlamak için ise Valilik tarafından yapılan girişimle bir hafta önce karşılama merkezinin bir bölümünde ve üst terasta kafeterya oluşturularak hizmete sunuldu.

Ağlasun Kaymakamlığınca işletilen kafeterya ziyaretçilere eşsiz bir manzara eşliğinde dinlenme fırsatı veriyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection