Tarihe göre süzülmüş ögeler: Pazartesi, 05 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Salda Gölü’nde bilimsel çalışmalar yapan Türkiye Tabiat Koruma Derneği Bilimsel Danışmanı Erol Kesici, “Salda Gölü Kumsalına Ayakkabıyla Girilmesine Kesinlikle izin verilmemesi gerekir.”dedi.

Beyaz kumsalın, biyominerilizasyon sonucu oluşan canlılar olduğunu belirten Kesici, Pamukkale’nin örnek alınmasını istedi.

Yıllardır Göller Bölgesi’nde bilimsel çalışmalar yürüten TTDK’nın Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, beyaz kumsalın biyolojik bir olay olduğunu ve Pamukkaleye göserilen özenin Salda Gölü’ne de gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Kesici, “Salda ile ilgili Pamukkale’den ders çıkarmamız gerekiyor. Salda ve Pamukkale yapılarına bakıldığında biyokimyasal olaylar sonucu oluşan bir yapıdır. Ama biz ayakkabıyla, araç sokarak, piknik yapılır, kenarına teş yakılmasına izin verererek o beyaz kumsalı oluşturan biyominerilizasyon sonucu oluşan canlıları yok ediyoruz.”dedi.

Kesici, “Bilim insanları, Mars’ta canlılık belirtileri var diyor. Kendi elimizdeki canlılık belirtileri olan bu alanı, bugün kullanmamak gerekir. Buraya çok ziyaretçi gelmesi sevindirici. Ülke ve yöre ekonomisini de katkıda bulunuyor. Bu çok güzel ama böyle giderse, Salda’yı gelecek nesillere taşıyamayız.”dedi. 

İlgili bakanlıkların talebi üzerine bölgede 5-6 yıl önce biyoçeşitlilik üzerine çalışma yaptıklarını belirten Erol Kesici, “Bizim yaptığımız araştırmada, Salda Gölü toprak yapısı açısından dünyada sadece iki yerde var. Salda gibi Kanada’nın kuzeyinde de var. Buradaki biyoçeşitlilik çok çok kıymetli. Salda Gölü’nde bulunan ve 2014 yılında keşfedilen ‘pseudophoxinus burduricus’balık türü ile su süngerleride çok önemli, değerli canlılardır.”dedi.

Kesici, Salda Gölü’nü tehdit eden en büyük kirliliği “sondaj kuyuları, gölü besleyen dereler üzerine yapılan gölet ve barajlar, kaçak yapılaşma, taş ocakları ve tarımsal kirlilik olduğunu” söyledi.

Pamukale’de olduğu gibi Salda Gölü’nün suyu turkuaz renkli olması ve bembeyaz kumsalının insanı rahatlattığını, suyunun şifalı olduğunu söyleyen Erol Kesici, “Pamukkale örneğinde olduğu gibi beyaz kumsala ayakkabıyla basılması yasaklanmalıdır. Günde 20-30 bin ziyaretçi geliyor ve beyaz kumsal dediğimiz alanlarda ciddi bir baskı uyguluyor. O canlılar eziliyor. Ayakkabıyla basınca, basınç daha yüksek oluyor ve ciddi bir kirlilik oluşturuyor. Pamukkale’de olduğu gibi girişte ayakkabılar çıkartılmalı ve paçalar dahi sıvanarak, ziyaretçilerin alınması gerekir. Hatta beyaz kumsallar üzerinde yürümekte yasaklanmalıdır.”dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:56

Alınan tedbirlerle Salda’da sorunsuz sezon

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Salda Gölü çevresinde Valilikçe alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalarla pek çok alanda sorunsuz bir sezon yaşandığın duyuran açıklama yapıldı;

 

“ Açıklamada; Özellikle göl çevresinde kirlilik oluşmaması için yapılan düzenlemeler ve gelen ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarının yeterli şekilde karşılanması için sağlanan hizmetler özenle sürdürülüyor. 

Salda Gölü çevresinde güven ve huzur ortamının sağlanması amacıyla da Valiliğimizce bir dizi tedbir alınmış olup bunlar Yeşilova Kaymakamlığımızın koordinasyonu altında hassasiyetle uygulanıyor. 

Hafta sonu takviye yapılan emniyet ve jandarma ekiplerimiz hem asayiş ve güvenliğin sağlanması hem de trafik denetimleri ve trafiğin düzenlenmesi faaliyetlerini yaya ve araçlı şekilde sürdürüyor. 

Güvenli, sakin ve düzenli bir trafik akışının sağlandığı Göl çevresinde bu yıl ilk defa görevlendirilen iki Yunus Asayiş Ekibi de görev yapıyor.” Bilgisi verildi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:56

Gölhisar’da sulama yenileme ihalesi

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Gölhisar’da yapılan sulama yenilemesi ihalesini yaptıkları açıklama ile duyurdular. 

Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü tarafından Gölhisar Sulama Yenileme 1. Kısım ihalesi gerçekleştirildiğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Sulama Birliklerinin Devlet Su İşlerine devredilmesinden sonra birliklerinin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir. DSİ 18. Bölge Müdürlüğümüz Proje ve İnşaat Şube Müdürlüğünce gerçekleşen ihale kapsamında Gölhisar İlçemiz Yapraklı Barajı su kaynağında 9.010 hektar tarım arazisinin 583 hektar’lık kısmına ait 10.224 metre ana iletim hattı, basınçlı borulu sulama şebekesi ve sanat yapısı ile Acıpayam Regülatör Sulamasına ait 10.200 metre iletim hattı ve sanat yapısı imalatlarının yapımı bulunmaktadır. Üretici Burdur’umuzda üreticilerimizin sıkıntısız şekilde üretimlerini yapması için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. AK Parti olarak üreticilerimizin her zaman yanındayız.” Dediler.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:56

06 Ağustos 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

06 Ağustos 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:56

Çuvaldaki yavru köpek kurtarıldı

Bucak’da yavru bir köpek, ağzı bağlı çuval içinde yol kenarına atıldı. Çaresiz yavru köpek, ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Olay; Bucak, Barbaros Mahallesi Grançay mevkiinde meydana geldi. Vatandaşlar, yol kenarındaki taşlık alanda ağzı bağlı bir biçimde bırakılmış olan çuvalın hareket ettiğini fark ederek itfaiye ve polis ekiplerine ihbarda bulundu. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri, çuvalın içindeki havasızlıktan ölmek üzere olan yavru köpeği kurtardı. 

Yaşanan olaya vatandaşlar yoğun tepki gösterdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İl Emniyet Müdürlüğü’nde, bayram tedbirleri başta olmak üzere şehrin asayişine ilişkin konuların görüşüldüğü bir toplantı yapıldı. 

 

İlimizde özellikle yaklaşmakta olan kurban bayramı tatili dolayısıyla alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıya; Vali Hasan Şıldak, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı Orhan Kılıç ve emniyet ile jandarmanın ilgili personelleri katıldı.

Bayram ve trafik tedbirleri konularının yanı sıra, il genelinde ve ilçeler bazında genel güvenlik ve asayiş sorunlarının da görüşüldüğü toplantı da; uyuşturucuyla mücadele, metruk binalar, turizm ve son olarak da başta kurban kesimine ilişkin dolandırıcılık konularına değinildi.

Vali Hasan Şıldak, gerçekleştirilen toplantıya ilişkin basına yaptığı açıklamada;

“İçinde bulunduğumuz dönemin yaz mevsimi olması hasebiyle çok yoğun bir trafik akışı var. Toplantımızın ana gündemini, trafik tedbirleri oluşturuyor. İçişleri Bakanlığımız, Sayın Süleyman Soylu’nun bu konudaki özel talimatları çerçevesinde trafiği de adeta bir terörle mücadele yaklaşımıyla ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak algılamak suretiyle vatandaşlarımızın bu konu da bilinçlendirilmesi ve sıkı tedbirler uygulanması ama bu tedbirlerin de bilinçlendirme kapsamında çok farklı kampanyalarla desteklenmesi suretiyle geniş kapsamlı uygulamalar yapılıyor ülkemiz genelinde. Biz de Burdur ili olarak bu çalışmalara en kapsamlı ve ciddi şekilde dört elle sarılarak tedbirlerimizi uyguluyoruz. Allah’a şükür geçtiğimiz Ramazan Bayram’ı tatili süresince ilimizdeki trafik kazalarında, bir önceki bayram tatillerine göre düşüşler yaşamıştık. Ancak bayram tatili sonrasında yaz döneminde ilerleyen günlerde maalesef çok ciddi kazalarla karşılaştık ve vatandaşlarımızın kaybına sebep olan bu kazalar bizi çok üzdü. Bilhassa bu tatil döneminde her ne kadar 9 günlük bir tatili kapsamasa da insanlarımızın bu 9 gün boyunca yoğun bir şekilde seyehat edecekleri ve ilimizin de dört ana artel üzerinde bulunması Antalya ve Fethiye’ye bağlanan yol güzergahlarının ilimiz sınırlarından geçmesi sebebiyle emniyet ve jandarmamız olarak adeta teyakkuz halinde bulunacağız. Bütün ilgili birimlerimizin başındaki yöneticilerimiz, başta Kaymakamlarımız olmak üzere alınan tedbirleri birebir takip edecekler denetleyecekler. 

İki tekerli araçlarda kask zorunlu

Emniyet ve Jandarma olarak bu sıkı denetimi az önce de ifade ettiğim gibi kampanyalarla destekliyoruz. Bu kampanyalarımız, en son eklenen halkasıyla motorsiklet ve benzeri araçlarda, iki tekerli araçlarda kask kulllanılmasının zorunluluğuna dikkat çeken ve hayat kurtaran bu uygulamanın yaygınlaşmasını hedefleyen bir kampanyadır. 

Yine tedbirler kapsamında özellikle hız kontrolü radar kontrolleri emniyet kemeri ve cep telefonu ile ilgili trafikte dikkat edilmesi gereken hususlar, alkol denetimi ve bilhassa motorsiklet denetimleri, mobilet denetimleri ağırlıkta olarak gerçekleşecek.

Haftasonu 7 motorsiklet kazası oldu

Geçtiğimiz haftasonu Cumartesi ve Pazar günü içinde motorsikletlerin karıştığı toplam  7 kaza ilimizde gerçekleşti ve bu hakikaten bizim için büyük bir rakam. Bu 7 kazanın 3’ünde hayati tehlikesi olacak şekilde insanlarımız yaralandı. Bunlarda da en temel 2 husus görüyoruz; sürücü belgesi ve tescili olmayan motorsiklet kullanımının yaygın olması ve maalesef kask kullanımının da henüz istenen seviyede gerçekleşmediğini görüyoruz. 

Bizzat kaymakamlarımız, kolluk birimlerimiz bunu yaygınlaştırmaya ve insanlarımıza anlatmaya çalışıyor. Gerçekten devlet olarak bütün ilgili birimlerimiz, insanların trafik kuralllarına uyması kaza yapmaamaları konusunda canla başla mücadele veriyor. Bu kampanyalar da bunu gösteriyor. Ama biz vatandaşlarımızdan artık bu konularda çok daha fazla duyarlılık istiyoruz. İnsanlarımız hayatını kaybediyor, yaralanıyor, maddi kayıplar, can kayıpları gündeme geliyor. Bütün bunları önlemenin yolu trafikte bilinçlenmektir. Kurallara uyma zorunluluğunu içselleştirmetir. Çocuklarımıza, gençlerimize bilhassa bu motor kullanımı konusunda kurallara uyma konusunda birebir ailelerin çok iyi bir biçimde konunun üzerinde durarak tedbir almaları gerektiğini düşünüyoruz. 

Vatandaşa yapılan uyarılar dikkate alınsın

İfade ettiğim gibi devlet bütün tedbirleri alıyor. Hiç bir trafik personelimiz bayram süresince izin kullanmayacak. Bayram süresince Emniyet’te 315 + 66, diğer birimlerden görevlendirilmek üzere toplam 381 personelimiz görev alacak, Jandarma’da ise 206 personelimiz bayram tatili süresince görevi başında olacak. Vatandaşlardan da bu konularda duyarlılık bekliyoruz.  

İl merkezine ilişkin bir başka uygulama yine yoğun bir trafiğe sahip olan Bucak ilçemizi de ilgilendiren bir uygulama, kesinlikle çift sıra park uygulamasına müsade etmeyeceğiz. Çift sıra park uygulaması artık il merkezinde bazı güzergahları bazı caddeleri tamamen tıkayan bir duruma geldi. Aslında tabi hiç arzu etmediğimiz ceza uygulamaları maalesef  bu durumlarda zorunlu hale geliyor bizim açımızdan. Vatandaşlara yapılan uyarılar dikkate alınsın. Cezaya maruz kalmasınlar, araçları çekilmesin diye ben bunu da kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

Hem yayaya hem sürücüye ceza var

Bir başka önemli konuda yine bakanlığımızın uyguladığı kampanyaları yaygınlaşmaya başlayan ve belli bir duyarlılık oluştuğunu görmekten memnuniyet duyduğumuz yaya gaçitleriyle ilgili, ‘öncelik yayanın öncelik hayatın’ kampanyasının uygulanmaya devam ettiği bilgisidir. Ve yapılan bir düzenlemeyle de bakanlığımız tarafından artık bütün kolluk personelleri, sadece trafikte değil hem emniyettte hem jandarmada emniyet kemeri şerit değiştirme ve cep telefonuyla konuşma konusunda olduğu gibi yaya geçitlerine uyulmama konusunda hem sürücülere hem yayalara ceza uygulama yetkisine sahip durumdalar. İlimizde bunun uygulamalarını başlattık. Bir taraftan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını kampanyalarımız çerçevesinde devam ettiriyoruz ki yine bu bayram süresince de bu kampanyalar devam edecek ama artık müeyyide uygulama, ceza uygulama noktasında da yavaş yavaş bunu gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Toplantıda görüşülen, trafik tedbirleri dışındaki diğer konulara ilişkin de basına bilgi veren Vali Hasan Şıldak, ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ projesine de değindi;

“Özellikle uyuşturucuyla mücadele konusundaki kararlılığımız, bu konudaki ciddi adımlarımız devam ediyor. Bilhassa Valiliğimiz tarafından uygulanan ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ kampanyamızın da ilçelerimizdeki uygulamalarını başlattık. Bucak, Gölhisar ve Yeşilova İlçelerimiz bu proje kampsamına alındı. Yine bir sonraki adımını, bunun devamında Üniversiltemizi de bunun kapsamına alarak hızla çalışmaları devam ettireceğiz.

800 metruk bina yıkıldı

Metruk binalar konusu da bir başka gündem konusuydu. Bu konuda da ilimizdeki metruk bina tespit sayıları çok yetersizdi 300’lerde olan sayıları 2 Bin’lerin üzerine çıkardık. İl Özel İdaremizin teknik personeli tek tek köylerimizi incelemek suretiyle yıkılmaya yüz tutmuş ve boş vaziyetteki tehlike arz eden binaları tespit ettiler. 2 Bin’in üzerinde bir tespit oldu. Bu sayının da çok memnuniyetle ifade ediyorum, 800’ünün vatandaşlarımız tarafından bizzat yıkılmasını sağladık. Bu konuda duyarlılık gösteren bütün çalışma arkadaşlarımıza, muhtarlarımıza ve bu yıkımı gerçekleştiren mülk sahibi vatanaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Konunun takibini devam ettiriyoruz ve mesafe alacağımızı düşünüyoruz. 

İlimizde turizm harketliliği devam ediyor. Bayram süresince bunun daha da artacağını ifade ediyorum. Genel olarak ören yerlerinde salda gölünü hariç tutarsak ören yerleri ve müzelerdeki doluluk oranlarına baktığımızda %60’ların üzerinde bir yükseliş görüyoruz. Bu ilimiz adına çok sevindirici bir gelişme tabi tanıtım faaliyetleri burada çok önem taşıyor ama bunun yanı sıra hizmetlerin ve alt yapının bu alandaki geliştirilmesi de bu artışda önemli bir role sahiptir. Salda Gölü’nde ise yine zaten biz 600 Bin’li rakamları aştık artık. İfade ettiğimiz gibi yıl sonunda Milyon’un çok üzerinde bir sayıyla belkide Salda Gölü’nde sezonu kapatacağız. 

Salda’da izinsiz yapılaşmaya müsade edilmiyor

Salda gölünde yapılan bütün düzenlemelerin; çevreye son derece duyarlı, çevre kirliliğini önlemeye yönelik ama aynı zamanda bu bölgede turizmin gerektirdiği hizmetleri de günübirlik hizmetleri de vermeye yönelik olduğunu ifade etmek istiyorum. 

Gölün çevresinde doğal sit alanında ve yakın çevresinde hiçbir izinsiz yapılaşmaya müsade etmiyoruz. Bütün projelendirdiğimiz alanlardaki çalışmaları da doğaya çevreye saygılı malzemelerden ve çevre kirliliği oluşturmayacak bir anlayışla uygulamaya geçiriyoruz. Bu anlamda zaten gölümüzün bilhassa ilgilendiğimiz ve Özel İdare sorumluluk alanında bizim uktemizde bulunan Beyaz Adalar bölgesindeki bu yıl gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler; temizlik, çevre şartları ve günübirlik hizmetlere ilişkin kat ettiğimiz mesafe ortadadır. 

Şimdiden kurban bayramınızı tebrik ediyorum. Bütün vatandaşlarımıza belirttiğimiz konularda duyarlı olmaları konusunda hatırlatmamızı tekrar yapıyoruz,

Kurban hizmetleri komisyonlarımız, il merkezleri ve ilçelerimizde hizmet görüyor. Kurban bayramına ilişkin; kurbanlık kesim, hayvan sevkleri, hayvan hastalıklarıyla mücadele, dolandırıcılık, sahte para kullanımı konusunda bütün birimlerimizin tedbir aldığını ve ilimizde de bu konu da şuana kadar önemli bir olumsuzluğa rastlanmadığını da paylaşmak istiyorum.” Açıklaması yaptı.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:56

2 FETÖ şüphelisi yakalandı

İlimizdeki FETÖ/PYD soruşturmasıyla haklarında yakalanma kararı bulunan 2 şüpheli, hücre evinde göz altına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, örgütün polis ve asker yapılanmasından sorumlu oldukları iddia edilen H.U. ve H.A. hakkında yakalama kararı çıkarılmasının ardından, örgütün Antalya’daki ‘gaybubet evi’ olarak adlandırılan hücre evinde bulundukları tespit edildi. Eve düzenlenen operasyonla şüpheliler gözaltına alındı.

Antalya’dan Burdur’a getirilen şüpheliler, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:55

Yaşlı ve çocuklara yönelik gezi

Valilikce  başlatılan, “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında Burdur Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından,  “Yaşlı ve Çocuklara Yönelik Gezi Projesi” hayata geçirildiği açıklandı;

İlimizde yaşayan yaşlıların ve Sevgi Evlerinde yaşayan çocuklarımızın yaşam kalitesinin artırılması, sosyal hayattan kopmalarının engellenmesi ve proje kapsamında yaşamlarını zenginleştirerek sosyal adaptasyonu arttırmak amaçlanmakta.

Ayrıca yeni bilgileri öğrenmek için bireylere fırsat sağlayarak, kültürel mirası ve kültürlerarası ilişkileri geliştirmektedir. Bu nedenle, seyahate çıkamayanların da gezi organizasyonlarına katılımının teşvik edilmesi önemli.

Bu noktada hem vatandaşlarımızın süregelen hayatlarında bir farklılık oluşturmak hem de sosyal ilişkilerini güçlendirmek amacıyla 01.08.2019 tarihinde İlimizde yaşayan 23 yaşlı vatandaşımız ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Sevgi Evlerinde kalan 25 çocuğumuza yönelik Isparta Gölcük Tabiat Parkı ve Burdur İnsuyu Mağarası’na gezi düzenlendi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:55

Süt Desteği ödemeleri başlıyor

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur  yaptıkları ortak açıklama ile süt desteği ödemelerinin başlayacağını duyurdular;

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Tarım ve Orman Bakanlığında Burdurlu 11 bin süt üreticisinin Nisan ayı süt desteklemelerinin Ağustos ayının ilk haftasında ödemelerinin başlayacağını söylediler. Milletvekilleri Özçelik ve Uğur yaptığı açıklamada “ Hükümetimizin üreticilerimize desteği her zaman artarak devam ediyor. İlimizde 11.000 üreticimize ait 34 Milyon Litre süte Nisan ayı İçin 8 Milyon TL destekleme yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Ağustos ayının ilk haftasında hesaplarına Bakanlığımız tarafından yatırılmaya başlanılacak. Geçtiğimiz yıl 12  ayda toplamda 42 Milyon TL süt desteği ödenmişti.  2019 yılında ise bu destekleme ile birlikte ilk dört ayı İçin ödenen süt desteği toplamda 32 Milyon TL’ye ulaşmış olacaktır. Üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Süt Üreticilerimiz İçin hayırlı olsun.“ dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Pazartesi, 05 Ağustos 2019 14:55

Salda’da tuvalet kirliliği tehdidi

Salda Gölü giderek daha fazla tanınıyor ve giderek Saldaya daha fazla ziyaretçi geliyor.

Salda Gölü halihazırdaki yapısı ile yüzbinlerce ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yapıda değil!

Saldayı ziyaret edenlerin ihtiyaçların gidermede yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi tuvaletler.

Salda Gölü’nün Saldivler olarak adlandırılan beyaz adaladın da yer aldığı  sahillerin olduğu alanlara bazı tesislerle birlikte tuvaletlerde yapılmış. Ancak, bu tuvaletler, gölü kirletme korkusu ile sahilden uzağa inşa edilmiş. Dolayısı ile bu sahile gelenler, ihtiyaçlarını gidermek için, bu tuvaletlere gitmeye üşeniyorlar. Peki ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlar? Sorunun cevabı belli, büyük çoğunluk ihtiyaçlarını gölde gideriyor. 

Salda Gölü’nde tesislerin bulunduğu heryerde aynı sorun var. Tuvaletler hem yetersiz hemde sahile uzak. Sahile uzak olmasının sebebi, tuvalet fosseptiklerinin göle karışmasını önlemek! Hal böyle olunca, buralarda da sahile uzak olan tuvaletlere gidilmiyor, ihtiyaçlar gölde gideriliyor. Diğer bir deyişle Salda Gölü kirleniyor, kirletiliyor!

Çözüm;

Salda Gölü etrafındaki tesislerde, alanlarda yapılacak tuvaletler; Seyyar, atıkları vidanjörlerle deşarj edilebilen tuvaletler olmalı. Bu yapıdaki tuvaletler, sahillere yakın yerlerde hizmet verirse, insanlar kolayca buralara yönlenirler, böylelikle Salda Gölü kirlenmekten kurtulur.

Salda Gölü hakkında yazılan bir tanıtım yazısıda Salda Gölü’nün güzellikleri ve ziyaretçilerin beklentileri  hakkında fikir vermekte;

SALDA GÖLÜ REHBERİ – TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ

Size eğrisiyle doğrusuyla bir Salda rehberi hazırladık. Eğrisiyle doğrusuyla diyoruz çünkü Salda kumaşı müthiş güzel bir yer fakat bazı konular insanın keyfinin önüne geçebiliyor… Ne kastettiğimizi ve bizim ne önerdiğimizi ilgili bölümlerde anlattık.

ÖNEMLİ:

1. Biz Salda’ya Eylül ortası ve hafta içi gittik. Sakin, sessiz ve mükemmeldi. Bununla birlikte yüksek sezonda kamp alanının 2000 kişiyi bulduğu oluyormuş! Bayramlarda, hele kurban bayramında ve hafta sonları keyifsiz bir kalabalık oluyor, önermiyoruz…

2. Buraya turla gelmenin bizce hiç bir manası yok. Turlar Adalar Plajı’nda bırakıyor, 1-2 saate geri çağırıyor. Orası da en kalabalık yeri ve yapacak hiçbir şey yok. Salda kendi kuytu köşende keyif yaparken ya da kamptı,  bisiklete binmekti gibi bir aktivite yaparken güzel.

3. Yarım gün ayırsanız kafi olacaktır.

4. Yazın bile akşamları epey serin oluyor.

5. Antalya’ya gidenler için yol üzerine harika bir mola yeri.

6. Yağmur ertesinde su bulanabilir ve bu kadar berrak bir turkuaz göremeyebilirsiniz. Yine günün belli saatlerinde suyun rengi daha güzel görünüyor.

SALDA GÖLÜ HAKKINDA BİLGİ

Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda. Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Bir de böyle gizemli bir yanı var. Çanağı bir volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden.

Salda’nın gizemi, derin sularında bitmiyor; Salda Mars özellikleri taşıyor. Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda kolayca pestilleşen beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Biliyorsunuz, Mars’ta zamanında akarsuların, göllerin olduğuna işaret eden izler var. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumların olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kanada’da bir yer. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma dünyada büyük yankı bulmuş, New Scientist gibi önemli bilim dergilerinde araştırmaya yer verilmiş. Bu araştırma şu açıdan da büyük önem taşıyor: Bu stromatolik yapıların ekstrem koşullara dayanıklı bir bakterinin ürettiği bir atık olduğu, ve bu dayanıklı bakteri türünün kuruyan Mars’taki koşullara bir şekilde adapte olmuş olması halinde, dünya dışı yaşamın ilk örneği olabileceği düşünülüyor.

SALDA GÖLÜ NEREDE?

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.  İlçe merkezinden Salda’ya gitmek 4 km, yani 5 dk civarında sürüyor.

Burdur merkezden 75 km, yani  1 saat 15 dk,

Isparta merkeze 106 km yani 1,5 saat,

Denizli merkeze 83 km yani 1 saat 10 dk uzaklıkta bulunuyor. Konum için tıklayın.

BAZI FAYDALI NOTLAR

– Yeşilova: Salda’ya yakınlığı ve büyüklüğü itibariyle Salda’daki birçok ihtiyacınızı buradan gidereceğiniz için Yeşilova hakkında da iki kelam etmek lazım. Yeşilova’da zaman 1980’lerde durmuş. Hem görsel olarak, hem de insanlık olarak bir zaman kapsülüne girmiş gibi hissettik. 80’lerin grafik anlayışının devam ettiği tabelalar, ters çevrilmiş su bardaklarının içine konan kese kağıtları, keza kese kağıdına sarılarak yenen burma kadayıf, üzerine kilim örtülmüş eski tip motorsikletleri ve eski zamanlardaki gibi misafirleri el üstünde tutan sıcakkanlılıkları ile kimilerine göre geri kalmış, kimilerine göre nostaljik bir yer. Zaten dönem dizisi ya da filmi çekeceklere Kültür Bakanlığı’nın önerdiği yerler arasındaymış. Bizce yeni tip ışıklı tabelaların, alüminyum doğrama balkon korkuluklarının geldiği gün maalesef buranın sonu olur. Ağzını hayra aç derler ama burası bu yönde “gelişebilir” gibi geldi bize.

Bununla birlikte, bizim bu çok sempatik bulduğumuz hallerini, başkalarının geri kalmış bulması da muhtemel. Çünkü buraya çok turist gelmediği için turizm işletmeciliği anlayışı da kendini pek güncellememiş. Biliyorsunuz, genelde modernleşme noktasal olmuyor, bir yer gelişti mi çevresiyle gelişiyor. Salda’nın korunması açısından bu “az gelişmişlik” aslında büyük velinimet olmuş. O yüzden bizce Yeşilova’nın bu zamanda donmuş hallerini sevmeye bakın, tesisleri yetersiz bulduğunuzda iyi ki böyle diyin, bu haliyle bağrınıza basın.

– Yerel Halk: Tabi tüm halk ile tanışmadık ama muhabbet ettiğimiz tüm Yeşilovalılar tatlılık abidesi insanlardı. 25 kuruşu almayı unuttuğum için arkamdan koşan esnafı, zorla çay kahve içiren kamp işletmecisi Ahmet Abi, karavanımızı görünce evlerine çağıran Doğanbaba Köyü sakinlerini kafamızda Burdur insanını bambaşka bir yere taşıdılar.

Bir not da mütasıp bölge halkı üzerine; buranın halkı mütasıp ama açık fikirlidir. Kendileri de alkol tüketir, tüketene de karışmaz. Bikini giymez ama bikini giyenlere de bulaşmaz.

– Serseri tipler: Öte yandan, rahatsızlık verici insan tiplemeleri de arada Salda’ya geliyor, serserilik ediyorlar. Bu konuyu Yeşilova Belediyesi Halk Plajı kısmında anlattık. Oradan detaylarını okuyabilirsiniz. Ayrıca göl kenarındaki gazinolara gitmenizi pek önermeyiz. Ne kadarı doğru bilmiyoruz ama fuhuş söylentileri duyduk.

– Favorimiz: Ama içiniz rahat olsun, serserilerden ya da mangalcılardan kaçmak da mümkün. Gölün tüm doğu yakası, yani  7 no’lu tarafı kafa dinlemek isteyenler için harika bir yer; bakir, doğa ile başbaşa ve göz alıcı güzellikte.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection