Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 22 Ağustos 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Söğüt Beldesinde yaşayan domates üreticilerinin sorunları hakkında yazılı soru önergesi vermesine dair açıklama yapıldı;

 

Burdur’un yayla seracılığındaki en önemli üretim merkezi olan Söğüt beldesinde bulunan domates üreticilerimiz sıkıntılar yaşadığını belirtenMilletvekili Mehmet Göker , “Sebzelerinin para etmediğinden dert yanan çiftçilerimiz gübre, mazot, ilaç ve fide fiyatlarından şikâyet etmekte ve devletten yardım istemektedir. Fide ve gübre fiyatlarında yüzde 50’lik bir bütçe desteği, ÖTV’siz mazot ve tarımsal elektrik ücretlerinde destekleme bekleyen üreticilerimiz söz konusu bu sorunlarının bir an önce çözüme kavuşmasını beklemektedirler” dedi. 

AKP’nin iktidar olduğu 17 yıllık süreçte diğer stratejik sektörler gibi tarımın da hak ettiği değeri bulamadığını ve bir çöküşün içerisine doğru sürüklendiğini söyleyen CHP’li Vekil, “Çiftçimiz, üreticilerimiz yoksulluğa itilerek, tarım kesimi yok edilmeye çalışılmıştır. 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda, tarımsal destekleme için bütçeden ayrılması gereken kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü bulunmasına rağmen Tarıma ayrılan destek milli gelirin yüzde 0,36’sı ile 0,63’ü aralığında kalmıştır. Yani AKP iktidarı kendi çıkardığı kanuna bile uymamaktadır.” diyerek serzenişte bulundu.

Sonuç olarak, yeterli destek göremeyen ve ürettiğinden para kazanamayan çiftçimiz borç batağına saplanmıştır tespitinde bulunan GÖKER, “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 2,8 milyon çiftçinin o günkü borcu 530 milyon lira civarındaydı. Bugün ise çiftçi sayısı 2,1 milyona gerilemiş ve çiftçilerin toplam borcu 118 milyar liraya yükselmiştir. Çiftçimizin borcu 222 kat artmış ve söz konusu bu borçlar yapılandırılmazsa, çiftçimizin gelecekte bu borcu ödemesi ve tekrar üretimde kalması mümkün olmayacaktır” diyerek Bakanlığa bazı sorular yöneltti;

Üreticilerimiz için, fide ve gübre fiyatlarında yüzde 50’lik bir bütçe desteği, ÖTV’siz mazot ve tarımsal elektrik ücretlerinde destekleme konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?

Üreticilerimizin zarar etmesini engellemek adına, ürün ekiminden önce arz-talep dengesinin gözetilmesi ve tarım planlaması konularında düşünceleriniz nedir?

2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda, tarımsal destekleme için bütçeden ayrılması gereken kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü bulunmasına rağmen tarıma ayrılan desteğin yüzde 1’den az olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

AKP’nin iktidarda olduğu 17 yıl boyunca çiftçinin borcunun 222 kat artmış olması hususunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER 

Burdur Milletvekili

 Burdur’un yayla seracılığındaki en önemli üretim merkezi olan Söğüt beldesinde bulunan domates üreticilerimiz sıkıntı içindedir. Sebzelerinin para etmediğinden dert yanan çiftçilerimiz gübre, mazot, ilaç ve fide fiyatlarından şikâyet etmekte ve devletten yardım istemektedir. Fide ve gübre fiyatlarında yüzde 50’lik bir bütçe desteği, ÖTV’siz mazot ve tarımsal elektrik ücretlerinde destekleme bekleyen üreticilerimiz söz konusu bu sorunlarının bir an önce çözüme kavuşmasını beklemektedirler.

AKP’nin iktidar olduğu 17 yıllık süreçte diğer stratejik sektörler gibi tarım da ne yazık ki hak ettiği değeri bulamamış, aksine bir çöküşün içerisine doğru sürüklenmiştir. Çiftçimiz, üreticilerimiz yoksulluğa itilerek, tarım kesimi yok edilmeye çalışılmıştır. 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda, tarımsal destekleme için bütçeden ayrılması gereken kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü bulunmasına rağmen Tarıma ayrılan destek milli gelirin yüzde 0,36’sı ile 0,63’ü aralığında kalmıştır. Yani AKP iktidarı kendi çıkardığı kanuna bile uymamaktadır.

 Sonuç olarak, destek görmeyen ve ürettiğinden para kazanamayan çiftçimiz borç batağına saplanmıştır. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 2,8 milyon çiftçinin o günkü borcu 530 milyon lira civarındaydı. Bugün ise çiftçi sayısı 2,1 milyona gerilemiş ve çiftçilerin toplam borcu 118 milyar liraya yükselmiştir. Çiftçimizin borcu 222 kat artmış ve söz konusu bu borçlar yapılandırılmazsa, çiftçimizin gelecekte bu borcu ödemesi ve tekrar üretimde kalması mümkün olmayacaktır.

Bu bilgiler ışığında;

• Üreticilerimiz için, fide ve gübre fiyatlarında yüzde 50’lik bir bütçe desteği, ÖTV’siz mazot ve tarımsal elektrik ücretlerinde destekleme konusunda Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?

• Üreticilerimizin zarar etmesini engellemek adına, ürün ekiminden önce arz-talep dengesinin gözetilmesi ve tarım planlaması konularında düşünceleriniz nedir?

• 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanunu’nda, tarımsal destekleme için bütçeden ayrılması gereken kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü bulunmasına rağmen tarıma ayrılan desteğin yüzde 1’den az olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

• AKP’nin iktidarda olduğu 17 yıl boyunca çiftçinin borcunun 222 kat artmış olması hususunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 22 Ağustos 2019 15:29

23 Ağustos 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

23 Ağustos 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Perşembe, 22 Ağustos 2019 15:29

BUTSO Başkanı Keyik'ten 2. öneri paketi

Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Temmuz ayında yayınlanan ilk öneri paketinin ardından, dün BUTSO’da düzenlenen toplantıda, tarım ve hayvancılık sektörleri için ikinci öneri paketi de sunuldu.

 

Temmuz ayındaki ilk toplantıda ‘Birinci Ekonomi Öneri Paketi’nde; vergi sisteminde ve kredi kullanımında yapılması gereken düzenlemeler, son yıllarda yaşanmakta olan ekonomik sıkıntıların önünü açacak önlem paketleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. Hazırlanan raporlar; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine, ilgili bakanlıklara, ilimizin millet vekillerine gönderilerek bu sorunların giderilmesi noktasında çalışmaların yapılması talep edilmişti.

BUTSO meclis salonunda yapılan basın toplantısında, BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Ağustos ayında da ilgili sektörlerdeki paydaşların görüşlerini alarak, tarım ve hayvancılık sektörü hakkındaki tespit, görüş, öneri ve tavsiyeleri içeren 2. öneri paketlerini açıkladı. Nihai olarak oluşturulan raporun, 365 oda ve borsaya gönderilmesi planlanıyor.

Başkan Yusuf Keyik, Burdur ve Batı Akdeniz Bölgesi ağırlıklı olmak üzere Türkiye genelini ilgilendiren hususları değerlendirdiklerini belirtti. 

Öneri paketinde hayvancılığa ilişkin; küçükbaş hayvan çiftlikleri kurulmasının destek ve teşvik edilmesi, süt tozu üretim tesislerinin yaygınlaştırılması, süt tozu ihracatının teşvik edilmesi, hayvancılıkla ilgili pilot bölgeler oluşturulması, sperm bankalarının kurulması ve sayılarının artırılması, buzağı gün aralığının desteklenmesi, hayvancılığı geliştirme ve destekleme fonununun işler hale getirilmesi, entegre hayvancılık özendirilirken aile işletmelerinin korunması, kurdaki dalgalanmalardan kaynaklanan girdi maliyetlerinin yükselmesini önleyici tedbirlerin alınması, teşvik primlerinin verimlilikle orantılı olarak verilmesi, okullarda tarım ve hayvancılığa yönelik işlevsel ve uygulamalı dersler verilmesi ve ilgili bölüm mezunlarına teşvik edici cazip krediler verilmesi gibi konular yer aldı. Açıklanan öneri paketinde tarıma ilişkin ise; ithalatın olumsuz etkisi, lisanslı depoculuk, yerli hibrit tohum kullanımı, örnek sera uygulaması, ruhsatsız ilaç kullanımı, tarım sigortası, saha kontrolleri, müdürlüklerin müşteri temsilciliklerinin daha aktif ve işlevsel hale getirilmesi, üretici kayıt defter, kooparatifçilğin iyileştirilmesi ile bilimsel çalışmalar, eğitimler ve AR-GE çalışmaları gibi konu başlıkları yer aldı.

Toplantıya BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yoran katıldı.

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik basın toplantısında, önceki akşam terörle mücadele kapsamında şehid edilen 3 askerimizin ailelerine baş sağlığı, milletimize sabır dilediğini belirtti.

Mine Kaya

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni milli sporcu Derya Can, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i makamında ziyaret etti. 

 

Salda Gölü’nde yapacağı kariyerinin 10’uncu dünya rekoru denemesi için çalışmalara başlayan milli sporcu Derya Can’ın, tüm sportif faaliyetleri destekleyen Burdur Belediye Başkanı’nı makamında ziyaret ettiği açıklandı;

 Milli sporcu Derya Can, Başkan Ercengiz ile sohbet ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can’ın ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ercengiz, “Son dönemin cazibe merkezi olan Salda Gölü’nde geçen yıl Şahika Ercümen  ile başlayıp, ardından Derya Can’ın geliştirip bir üst noktaya getirdiği  Tatlı Su Serbest Dalış Rekor Denemesi’ne, yine bu yıl Derya Can tarafından yenisinin deneneceğinin bilgisi verilmek üzere ziyaret gerçekleştirdiler.  Salda Gölü’nün tanıtımına katkı vermek maksadıyla ilk kez Şahika Ercümen ile başlattığımız Tatlı Su Serbest Dalış Rekor Denemesi’ni, bu yıl Derya Can’ın ile daha derin bir noktaya ulaştırılmasını ümit ediyoruz.  Önemli olan sportif faaliyetlerin yanı sıra, bölge tanıtımına katkı verilmesi. Bu konuda katkı veren tüm sporcu dostlarımıza ve milli sporcularımıza teşekkür ediyoruz. Onlar için elimizden geleni yapacağımızı da ifade ettik. Ziyaretlerinden ötürü de kendilerine teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

 31 Mart yerel seçimleri sonrası şehrimizde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in gündeminde işsizlik vardı. Arnisa Mobilya çalışanları ile bir araya geldiği ziyarette işsizlik konusu yer almıştı.

Bu ziyaret sonrası Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in esnaf ziyareti sırasında söylediği Burdur Belediyesi’nin İş-Kur’dan geçici 6 aylık işçi alamayışıyla ilgili sitemlerine cevap verdi. Ardından CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’tanda cevap gecikmedi. CHP İl Başkanı Akbulut’ta yaptığı açıklamayla yöneltilen eleştirilere tepki göstermişti.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan Ak Parti  Milletvekili ve yöneticilerine tavsiyelerde bulunarak, “Kendinizi düzeltmek için illaki kendinizden bir örnek istiyorsanız milletvekilliğinde yeni olmasına rağmen tavır ve davranışları ile kendini belli eden AKP Milletvekiliniz Yasin Uğur’u örnek alın.” önerisinde bulundu.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan yaptığı basın açıklamasında; 

 “Özellikle ekonomik krizin, işsizliğin tavan yaptığı şu günlerde Cumhuriyet Halk Partisi olarak siyasi gerilimin düşmesi, tüm partiler el ele verip Burdur için, Burdurlular için gönül birliği yapmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde ne yazık ki AKP’nin tutarsız tavırları siyasi tansiyonu yükseltmektedir.

Çaya, şekere, elektriğe, doğal gaza, akaryakıta, vergilere ve cezalara ve birçok tüketim ürününe getirilen zamların konuşulmasının önüne geçmek, işsizliğin, yoksulluğun konuşulmasını önlemek için her defasında olur olmaz sebeplerle Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e saldıran, belediyenin hizmetlerini engellemek için el birliği yapıp gece gündüz vatandaşın hizmetini engellemeye çalışan AKP yöneticileri şunu iyi bilmelidir, bizim amacımız çalgı çengi değil vatandaşa hizmettir. Kavgacı ve ayrıştırmacı siyasetin karşılığını 31 Mart yerel seçimlerinde halkımız göstermiş ve Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e %54 oy vererek AKP’ye tokat gibi bir cevap vermiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak gelin Burdur’daki işsizliğe bir çare olalım, gözleri ışıl ışıl bakan gençlerimize iş ve ekmek kapıları oluşturmak için elimizi hep birlikte taşın altına koyalım dememize rağmen her defasında yol yaptık, bina yaptık gibi sanki hakkullah bağışlarmışçasına demeçler veren AKP yetkililerine buradan şunu hatırlatmak isteriz yaptığınız tüm yatırımları memurumuzun, işçimizin, emeklimizin, esnafımızın ödediği vergiler ile yaptınız. Bu güne kadar hükümet olarak Burdur’a istihdam sağlayacak hangi yatırımınız varda olur olmaz ithamlarla Burdur Belediye Başkanı’na saldırıyorsunuz.

Son zamanlarda vatandaşın sorduğu zamlara, ülkedeki ekonomik krize, işsizliğe, çiftçinin içler acısı haline cevap veremediği için vatandaşın içine çıkamayan, halkın yüzüne bakamayan AKP Milletvekili Bayram Özçelik ve İl Başkanı Volkan Mengi’ye tavsiyemiz şudur ki siz kendi yanlışlarınızı düzeltin, olur olmaz safsatalarla Burdur Belediyesi ile uğraşmayın. Kendinizi düzeltmek için illaki kendinizden bir örnek istiyorsanız milletvekilliğinde yeni olmasına rağmen tavır ve davranışları ile kendini beli eden AKP Milletvekiliniz Yasin Uğur’u örnek alın.

Bu bağlamda halkın karşısına çıkacak mecalleri kalmadığı için Belediyemizin 2.sini düzenlediği Güreşlerde olamamanın ezikliğini kamufle etmek üzere başarılı bir organizasyonunun ardından neredeyse AKP dışında herkesin, her siyasi partinin olduğu alan canlarını sıkmış olacak ki o sorulara cevap vermemek için saçma sapan bir üslupla seviyesiz siyasetlerini de şiddetle kınıyorum…”dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

250 kişiyle ilimizde hizmet veren, Assis TT  firması’na bağlı müşteri hizmetleri çağrı merkezi kapanıyor!

AssisTT Çağrı Merkezi, kuruluşundan bu yana yıllardır MAKÜ  tarafından şehir yerleşkesinde kendilerine tahsis edilen binada faaliyet yürütmekteydi. Ancak; Son Denizli-Bozkurt Depremi’nde, bu binada hasar meydana gelince, kendilerine başka bina tahsis edilmediği gerekçesiyle, firma, AssisTT Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Burdur Birimi’ni kapatma kararı aldı.

Edinilen bilgilere, göre bina hasar görünce firma yer talebinde bulundu, ancak bu talep karşılanmadı. Firma bina temini sıkıntısı gerekçesiyle, Burdur’daki şubesini kapatmaya yöneldi. Karar uygulamaya koyulursa firmada çalışan 250 kişi işsiz kalacak.

Deprem sonrası firma çalışanlarını izne çıkarıldı.

Türkiye genelinde 19 ilde 21 çağrı merkezine sahip contact center şirketi AssisTT, daha önce Burdur İşkur tarafından verilen “En Çok İstihdam Garantili Kurs Açan Firma” ödülünü aldı. 

AssisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Telekom iştiraki olarak kuruldu. Geleneksel çağrı merkezi işlevlerinin ötesine geçen AssisTT, satış-pazarlama, sosyal medya yönetimi ve mailing gibi birçok alanda müşterilerine çözüm sunan bir contact center şirketi. 

Türkiye genelinde 19 il ve 21 ayrı lokasyonda yaklaşık 10 bin çalışanıyla hizmet veren AssisTT, bir müşteri irtibat noktası. Türk Telekom grubuna ek olarak birçok kamu kurumu ve özel şirketlere stratejik yol arkadaşı olarak hizmet vermekte.

Çalışmada amaç; Müşteriler tarafından aranarak ilk ve tek kontakta, profesyonel konuşma adabı çerçevesinde, farklılığı ortaya koyarak müşteri problemlerini çözümlemek,yönlendirmek ve müşteri memnuniyetini oluşturmak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection