Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 23 Temmuz 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

24 Temmuz 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 23 Temmuz 2019 14:45

Salda yoğun turizme hazır değil

Salda gölünde düzenlenen BAKA katılımcılarından Yeşilova Kaymakamı Abdülhamit Karaca, Salda gölü çevresine yapılan ve yapılması planlanan projelere ilişkin gazetecilere açıklama yaparak;

“Gölümüzün etrafına; 3 kafeterya, 3 büfe, 4 soyunma kabini, 4 duş kabini yaptırdık. otoparkımızın etrafını düzenledik. Ağaç çitleri yaparak gölün etrafına araç girmesini engelledik. Çünkü araçların girmesiyle gölde bir bozukluk oluşuyor, Kumsalın toprağı bozuluyordu. 

Yeni projeler arasında da Orman Evi projemiz var Doğan Baba yolu üzerinde. İl Özel İdare, BAKA’ya 800 Bin Lira civarında bir proje sunacak. Geçerse o projemiz, orada da güzel bir restorantımız olacak. Millet bahçemiz yapılacak halk plajı ve Maldivler dediğimiz Beyaz Adalar bölgesine. Bu ayın 29’unda da ihalesi var. 

Haftasonları (araçlardan hesaplama yaparak), geçen haftasonu Pazar günü 3152, Cumartesi günü de 2 Bin tane araç girdi. Bunun 150-200 tanesi otobüstü. Şuana kadar ki hesaplamalarımıza göre, 15 Mayıs’dan bu güne kadar, 350 Bin civarında gölümüzün etrafına turist gelmiştir.

Geçen yıla göre bu yılki tepkiler daha olumlu. Ağaç çitlerin yapılması, kafelerin yapılması, daha düzenli olarak hizmet verilmesi. Geçen yıl bir çok insan konteynerlerdan muzdaripti ama başka da bir alternatifleri olmadığından dolayı gidiyorlardı. Halk plajında kalıcı çadırlarımız vardı. Hatta öyle ki, buzdolabı getirenler bile vardı, elektrik bedava olduğu için. Başkanımız sağolsun bu yıl onları kaldırdı. Orada da büyük bir memnuniyet var. Gelen insanlar, günübirlik konaklayabiliyor orada, çadırda ve ertesi gün çadırını toplayıp gidiyor. Memnuniyetleri, olumlu dönüşleri alıyoruz. Bazı zamanlar gölün etrafında insanlara anket şeklinde sorduğumuz da oluyor. Şuana kadar olumsuzluk yaşamadık.” Dedi.   

 Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada gölü kumanın herkesin ortak görevi olduğuna dikkat çekerek;  

“Halk plajına 35 yıl önce yapılan tahsis kaldırıldı. Biz de kaldırılan bu tahsis nedeniyle; orada kendi yerimiz var, Halk Plajında şuanda bize tahsis edilen 21 Bin Metrekare alan ve bizim kendi yerimiz 28 Bin Metrekare fakat, tabiki bu projelendirilerek birşey yapılabilecek. Projelendirmeden ÖÇK nedeniyle hiçbir yere birşey yapılamıyor. Özellikle şehir sadece Yeşilova değil. ÖÇK içerisinde; Doğanbaba, Salda, Kayadibi, Işıklar, Karatlı, Niyazlar ve Yeşilova merkez ÖÇK içinde. Belediye olarak biz, ruhsat veremiyoruz. Herhangi bütün bu yetkiler alındı. Ne zamana kadar alınacak tabi onu bilemiyoruz. Biz de kendi oradaki arsamıza birşeyler yapmak istiyoruz. Aynen Millet Bahçesi gibi. Bu tarafta yapılacak olan tabiat parkı gibi birşeyler yapmak istiyoruz ama onunli ilgili planların askı süresi 10 Ağustos’ta bitecek. O süre içerisinde, yapılacak itiraz varsa yapılacak; halk tarafından, bizim tarafımızdan gördüğümüz itirazlar yapılacak. Bu sene yapacağımız herhangi birşey yok ama bu kıştan hazırlanarak önümüzdeki seneye hazırlık olmak üzere, yapacağımız şeyleri kıştan hazırlayıp baharda yapıp tamamlamak önümüzdeki turizm sezonunda başlatmak istiyoruz. Ancak bizim şöyle bir düşüncemiz var. Salda Gölü’nü daha iyi korumak için yapılacak hizmet binalarını, konaklama yerlerini mutlaka gölün; sit ve site yakın yerlerine değilde şehir merkezine ve yamaçlarına taşımak istiyoruz ve aşırı turistin gelmesi inanın beni şuanda rahatsız ediyor. Neden; çünkü alt yapıyı hazırlamadan buraya o kadar insanı çağırır davet ederseniz hem gelen insanlar zor durumda kalır hem de gölü kirletirsiniz. Alt yapının, gölün en azından bir iki km dışında bir yerlerde yapılması lazım. Gelecek olan yatırımcılara biz bu şekilde yardımcı olacağız. Gölümüzü korumak hepimizin görevi. Gölü korumak buraya alabildiğine turisti çekerek fazla bir şekilde hazırlık yapmadan bu tür bir çalışma yapmak bence göle ihanet etmek demektir. Yıllardan beri bakir kalmış bu alanı korumak bizim yapmamız gereken en önemli şey. Gelen konuklarımızı burada misafir edip konaklayacakları yerleri gölün çevresinden göle yakın olan yerlerden uzaklara yapmamız lazım. Bunu yapabilirsek gölü koruruz. Ve bunu korumak, sadece burada çöpleri toplamak ya da basit şeyleri yapmak değil; insanları aynı zamanda eğiterek, buradaki insanlara hizmet ederek gölümüzü koruyabiliriz.” Değerlendirmesi yaptı.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Valiliği’nden yayınlanan basın bülteninde, Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticaretini yapan/kullanan şahıslara yönelik yapılan çalışmalar aktarıldı;

 Dünyada ve Ülkemizde insanlığı hedef alan en büyük tehditler arasında madde bağımlılığı gelmektedir.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığımız koordinesinde ilgili bütün güvenlik birimlerimiz tarafından gençlerimiz ve insanlığı hedef alan zehir tacirleri başta olmak üzere, uyuşturucu kullanan ve ekimini yapan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir.

Valiliğimiz tarafından da hassasiyetle takip edilen bu konu, uyuşturucu bataklığına saplanmış gençlerimizin tedavi edilerek yeniden topluma kazandırılması amacıyla başlatılan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesi ile ele alınmıştır.

Valiliğimiz koordinesinde ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarının destekleri ile devam eden proje doğrultusunda, uyuşturucu madde ticaretinin arzıyla mücadele, eğitim, tedavi, rehabilitasyon başlıklarında etkin, eş zamanlı ve topyekûn mücadeleyi gerektiren konular ele alınarak İl genelinde kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticaretini yapan/kullanan şahıslara yönelik İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı ekipler tarafından da İlimiz genelinde çalışmalar aralıksız ilgili bütün kurumlarla koordine içerisinde devam etmektedir.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda; 01.07.2019 - 20.07.2019 tarihleri arasında müdahale edilen 9 olayda, 17 şüpheli yakalanarak işlem yapılmıştır. Bu olaylarda toplam 11 kök kenevir bitkisi, 9,33 gram eroin maddesi, 18,77 gram esrar maddesi, uyuşturucu yetiştirmek amacıyla özel olarak imal edilmiş kabin içerisinde iklimlendirme malzemeleri, 2 adet kuru sıkı tabanca ve uyuşturucu içiminde kullanılan muhtelif malzemeler ele geçirilmiştir.

Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda; 01.07.2019 - 20.07.2019 tarihleri arasında müdahale edilen 5 olayda, (9) şüpheli yakalanarak işlem yapılmış, şahıslardan (2’si) tutuklanmıştır. Bu olaylarda (1650) gram esrar ve (728) Kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur 22/07/2019

Burdur İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından 01.07.2019 - 20.07.2019 tarihleri arasında İlimiz genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahıslara yönelik olarak yürütülen çalışmalar;

• İl Merkezinde E.A. isimli şahsa ait ikamette 04.07.2019 günü yapılan aramada; 3,09 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir.

 • Devriye görevini ifa eden görevlilerimizce İl Merkezinde 04.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan E.T. , E.K. ve A.B. isimli şahısların üzerinde 0,75 gram esrar maddesi ele geçirilmiştir. 

 • Ağlasun ilçesinde bulunan bir işyerinde 14.07.2019 günü uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen M.T. ve E.Ç. isimli şahıslardan 0,10 gram eroin maddesi ile uyuşturucu içiminde kullanılan alüminyum folyo ele geçirilmiştir. 

• Devriye görevini ifa eden görevlilerimizce İl Merkezinde 15.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan M.G. şahsın üzerinde 1,47 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir.

 • İl Merkezinde 16.07.2019 günü durdurulan Ş.B.A. ve F.M.A. isimli şahısların bulunduğu araçta yapılan aramada; 4,67 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir. 

• Devriye görevini ifa eden görevlilerimizce İl Merkezinde 17.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan R.K. , O.Ç. ve Ş.C. isimli şahısların bulunduğu araçta yapılan aramada; 2,90 gram esrar maddesi ele geçirilmiştir. 

• İl Merkezinde bulunan F.Ç. ve T.A. isimli şahıslara ait ikamette 19.07.2019 günü yapılan aramada; uyuşturucu yetiştirmek amacıyla özel olarak imal edilmiş kabin içerisinde iklimlendirme malzemeleri ve 4 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiş, 

 • Devriye görevini ifa eden görevlilerimizce İl Merkezinde 19.07.2019 günü şüphe üzerine durdurulan İ.E. isimli şahsın üzerinde; 5,12 gram skunk (esrar) maddesi ele geçirilmiştir. 

 • Gölhisar ilçesinde M.D. ve A.D. isimli şahıslara ait ikamette yapılan aramada; 1 adet hassas terazi ile 7 kök kenevir bitkisi, 10 gram esrar maddesi ve 2 adet kurusıkı tabanca ele geçirilmiştir.

9 olayda yakalanan 17 şüpheli hakkında 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Ekim) ve TCK 191. Maddesine Muhalefet (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) kapsamında adli işlem yapılmıştır.

Burdur İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından 01.07.2019 - 20.07.2019 tarihleri arasında İlimiz genelinde uyuşturucu satan, kullanan ve ekimini yapan şahıslara yönelik olarak yürütülen çalışmalar;

 • Burdur İli Gölhisar İlçesi Çamköy köyünde 05.07.2019 günü M.Y. ve S.B. isimli şahısların evinde uyuşturucu madde arama köpeği ile yapılan aramada (960) gr Esrar maddesi ve bahçesinde saksılarda (82) kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. TCK 191. Maddesine Muhalefet (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı madde Satın Almak, Kabul Etmek veya bulundurmak) ve 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Ekim) kapsamında adli işlem yapılan şahıslar tutuklanarak Gölhisar K-1 Tipi K.C.İ.K.’na ve Burdur E Tipi K.C.İ.K’na teslim edilmişlerdir.

 • Burdur İli Yeşilova İlçesi salda köyü (Köpek Çayı Mevkii)’nde 06.07.2019 günü S.Y. ve M.Z. isimli şahıslar ormanlık alan içerisinde (8) kök kenevir bitkisinin bakımını yaptığı esnada suçüstü yakalanmıştır. Şahıslar hakkında 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı Ekim) kapsamındı işlem yapılarak ifadelerinin alınmasını müteakip serbest bırakılmıştır.

• Burdur İli Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü, Kamış alan mevkiinde bulunan Orman Gençleştirme ve Dikim sahasına (Hazine Arazisi) yasadışı kenevir bitkisi ekiminin yapıldığı tespit edilmiş, 05.07.2019 günü yapılan arazi aramasında (620) kök kenevir bitkisi ele geçirilmiş. Kenevir bitkileri sökülerek imha edilmiş olup, olay fail/faillerinin tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

• Burdur İli Çavdır İlçesi Söğüt Beldesinde 16.07.2019 günü Ö.A. ve F.Ç. isimli şahısların arazilerine (18) kök kenevir bitkisi ektikleri tespit edilmiştir. Şahıslar hakkında 2313 Sayılı Kanuna Muhalefet (Yasadışı ekim) kapsamında işlem yapılarak ifadelerinin alınmasını müteakip serbest bırakılmıştır.

• Burdur İli Bucak İlçesi Kızılseki köyünde 18.07.2019 günü M.U., C.U. ve A.A. isimli şahısların ormanlık araziye kenevir ekimi yaptığı bilgisinin alınması üzerine şüpheli şahısların ev ve eklentilerinde narkotik köpeği ile yapılan aramada (690) gr Kubar esrar maddesi ele geçirilmiş, şahıslar hakkında TCK 191. Maddesine Muhalefet (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) kapsamında adli işlem yapılmış, adli makamlara sevk edilen şahıslar adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardır.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 23 Temmuz 2019 14:42

Sagalassosa Yörük Çadırı

Vali Hasan Şıldak, Ağlasun Belediyesi tarafından Sagalassos Antik Kenti Yolu üzerine yapılan Sagalassos Yörük Çadırı Kahvaltı ve Gözleme Evi’nin açılışını yaptı.

 

Konuya dair yapılan açıklamada, açılışa başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, Ağlasun Kaymakamı Tanju Çanakcıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, Sagalassos Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, Daire Amirleri, Muhtarlar ve vatandaşların katıldığı bilgisi verildi;

Açılış öncesi Vali Şıldak, Milletvekili Özçelik, Milletvekili Uğur ve Ağlasun Belediye Başkanı Ulusoy konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Sagalassos Yörük Çadırının açılışı gerçekleşti.

Vali Hasan Şıldak açılış önçesi yaptığı konuşmada; “Ağlasun çok özel bir İlçemiz. Burdur’un bütün ilçelerinin ayrı bir meyizetleri var. Ağlasun kendine özgü, bir Sagalassos değerini bünyesinde barındırıyor. Gerçekten böyle bir değer kültürel miras, insanlık tarihinin çok eski aşamalarını, orayı gezdiğimizde, gördüğümüzde yaşatan ve çok kompak bir alanda, dar bir alanda yaklaşık iki saatte o tarih yolculuğunu zevkle yapabileceğiniz çok nezih bir alan sunuyor.

Tarihçileri, bu işle ilgilenen bilim insanlarının ve uzmanların ifade ettiğine göre Ülkemizdeki en iyi korunmuş olan alanlardan biri. Çalışmalar devam ediyor. İl genelinde, turizm hamleleri, turizm açılımları devam ediyor. Ağlasun’da bundan payını alacak ama işte bu tür yerlere ihtiyaç var. Hep ifade ettiğim gibi turizmin tamamlayıcı alt yapı ihtiyaçları, konaklama, yeme içme tesisleri, bu tesis de bunlardan birisi. Ümit ediyoruz, bunların sayısı artar,  kaliteli olarak, iyi düşünülmüş, planlanmış olarak hayata geçirilir. Hem yeme içme anlamında, hem de konaklama anlamında, bilhassa pansiyonculuğun, butik otel yatırımlarının da artık İlimizde boy göstermesini biz arzu ediyoruz. Bilhassa yerli iş insanlarımızdan buraya katkı değer sunmalarını ve turizme yatırım yapmalarını beklediğimizi de ifade etmek istiyoruz. Tabi hükümetimizin, bütün Bakanlıklarımızın, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere saygı değer milletvekillerimizin de yakın takibi ve aramızda ki iş birliği modeli sayesinde uyguladığımız bu girişimler sonuç veriyor. Her şeyi birlikte planlayıp uyguluyoruz. Bu yola geçen yıl sıcak asfalt yapıldı. O bile Sagalassos’a, Ağlasun’a ve İl turizmine büyük katkı sağladı. Önümüzdeki dönemler için, belki hemen hayata geçirilmesi mümkün olmasa bile, bir kaynak ya da farklı bir modelle her zaman uygulanabilir şekilde teleferik modelinin ön fizibilite raporunu hazırladık. Bunu ötesinde yine Sagalassos’a gelen ziyaretçilerin hiçbir yeme içme anlamında bir hizmet alamadıklarını fark etmiştik. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde burada Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz, Kaymakamımız güzel bir hizmet sunmaya başlıyor. Zaten bu hizmet sunulmaktaydı ancak, yarından itibaren inşallah teras kısmında bu hizmet orada sunulacak. Gelen ziyaretçiler Ağlasun manzarası eşliğinde çayını kahvesini yudumlarken bizde bundan mutluluk duyacağız. Küçük gibi görünsede bu hizmetler küçük değildir. Aslında mutluluk başarı ayrıntılarda gizlidir. Küçük ayrıntılar ilimiz turizmine olan cazibeyi, talebi eminim ki arttıracaktır. Burdur için bu yılki hedefimiz 1,5 milyon turist, sloganumuz bu olsun inşallah. Bunu da yakalarız. Hesap kitap ettik ve baktık, şuanda 500 bini gördük. Ama sayılardan öte niteliğe de odaklanmamız lazım. Nitelik ve kalite çok önemli. Kaliteyi muhafaza ederek iyi yapılandırılmış bir turizm alanındaki faaliyetler bizi çok daha yaygın şekilde halkımızın bundan pay sahibi olmasını refah seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. Belediye Başkanımızı, ekibiyle birlikte bu çalışmadan dolayı bende tebrik ediyorum. İlçemize ve İlimize hayırlı olsun diyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 23 Temmuz 2019 14:42

Başkan Ercengiz konuk ağırladı

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde önceki dönem görev yapan Belediye Başkanı Avni Kur’un, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret ettiği açıklandı;

 

Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Kurt, Burdur Belediyesi’nin çalışmaları hakkında Başkan Ercengiz’den bilgi aldı. Başkan Ercengiz, yapılan ziyaretten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, önceki dönem Belediye Başkan Avni Kurt’a anmalık hediye etti. Başkan Ercengiz, ziyaretin ardından önceki dönem Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt’a şehir turu yaptırdı.

Halk Plajı, BİMTAŞ Göl Tesisleri, Hizmet Kampüsü,  İstasyon Caddesi, Atatürk Mahallesi’ne kazandırılan Cumhuriyet Yaşam Merkezi ile El Sanatları Merkezi’ni gezerek, çalışmalar hakkında sohbet ettiler.  Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, Burdur’a gerçek bir kent kimliği kazandırmak için çalıştıklarını ifade etti. Halk Plajı ziyaretinde her geçen gün çekilen Burdur Gölü hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, gölde yaşanan çekilmeyi Başkan Avni Kurt’a göstererek, yerel yönetimler olarak gölün kurtarılması için yürüttükleri projeler hakkında da bilgi aktardı. 

Yapılan ve devam eden çalışmaları çok beğendiğini ifade eden Önceki dönem Belediye Başkanı Avni Kurt, Başkan Ercengiz’i ve belediye çalışanlarını tebrik etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Türkiye’nin parçalanmasına ve işgaline karşı direnmenin ilk aşamalarından birisi olan Erzurum Kongresi’nin 100. Yıldönümü olan 23 Temmuz Salı günü, Genel Başkan Nuri Kolaylı başkanlığında Erzurum’da toplandı.

Erzurum Kongresi’nin 100. yıldönümünün yanı sıra, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu sansürün kaldırılışının da yıldönümüne rastlayan TGK Yönetim Kurulu toplantısında, basının demokrasi ile fikir ve düşünce özgürlüğüne olan katkısına dikkat çekildi. 

TGK Yönetim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Anadolu’da milli mücadele birliğinin kurulmasının Amasya Genelgesi’nde sonraki ikinci adımının, 100 yıl önce, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi ile atıldığını vurguladı. 

Manda ve himayenin reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine Erzurum Kongresi’nde karar verildiğini hatırlatan TGK Genel Başkanı Kolaylı, “Bu tarihi günde Erzurum’da olmaktan, Türkiye genelindeki yaklaşık 20 bin basın çalışanının temsilcileri olarak büyük mutluluk ve onur duyuyoruz” dedi.

Erzurum Kongresi’nin, Türkiye’nin parçalanmasına ve işgaline karşı direnmenin ilk örneklerinden olduğunu da dile getiren Kolaylı, “Aradan geçen 100 yılın ardından, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongreye katılan ve bugünlere gelmemizi sağlayan tüm katılımcıları saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz” diye konuştu.

Açıklamasında, basının ve basın özgürlüğünün önemine dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, basın sektöründe yıllardır dile getirilen mesleki düzenlemelerin zaman geçirilmeden gerçekleşmesini istedi.

Türkiye genelinde 8 gazeteciler federasyonu, 90 gazeteciler cemiyeti ile basın derneği ve bu derneklere üye yaklaşık 20 bin medya çalışanını tek çatı altında toplayan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun mesleki sorunların çözümü için çalıştığını ifade eden Kolaylı, basının sorunlarının demokratik hukuk sistemi içinde çözüleceğine dikkat çekerek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  

“Bilindiği gibi 24 Temmuz, sansüre karşı 1908’deki büyük direnişin yıldönümüdür. Mesleğimizin onurunun korunduğu bu tarihi günün yıldönümünde öncelikli beklentimiz, basın sektöründe yıllardır dile getirdiğimiz mesleki düzenlemelerin zaman geçirilmeden gerçekleşmesidir.

Ülkemizde medya sektörüne genel olarak baktığımızda, basın özgürlüğünden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan elektronik haberciliğe kadar bir dizi sorun acil çözüm beklemektedir.

Türk basını öncelikle, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Çağrımız; siyasetçilerin, bürokratların, hukukçuların ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çalışma gruplarının oluşturulması, kanun teklifi hazırlanması ve Gazetecilik Meslek Yasası’nın ülkemize kazandırılmasıdır.

Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler mutlaka günümüz koşulları göz önüne alınarak değişmelidir. Basınımıza kendini meşru bir şekilde ifade edebilme ve haber yapabilme hakkının evrensel ölçülerde tanınarak ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için darbe dönemlerinden kalan maddelerde düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır.

Günümüzde, teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği de büyük bir gelişim göstermiştir. Sektörde istihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri kaynak bulunarak desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır. 

Öte yandan, Türkiye genelinde yerel, bölgesel ve yaygın yayın yapan televizyon kanallarının ortak sıkıntısı Türksat’a ve RTÜK’e ödenen ücretler gibi diğer yayın mecralarında olmayan ücretlendirmeler nedeniyle girdi maliyetlerinin artmasıdır. Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan televizyon kanalları büyük bir borç yükü altında kalmıştır. Bu yük azaltılmalı ve kanallar ekonomik olarak desteklenmelidir. RTÜK Yasası da, günümüz koşullarına göre yeniden ele alınmalıdır.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak, gazetelerin Basın İlan Kurumu gelirlerinde için 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe giren ‘’vergi borcu yoktur’’ yazısının yer aldığı madde değişikliği ile icra iflas ilanlarına ilişkin düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesini ve bu sorunların gündemden kalkmasını bekliyoruz.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün kapatılarak görevleri Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan İletişim Başkanlığı’na devredilmesiyle basın kartları konusunda belirsizlik yaşanmaktadır. 

Gazetecilerin erken emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için gerekli olan basın kartını alabilmeleri, İletişim Başkanlığınca yaklaşık bir yıldır basın kartı komisyonu toplanmadığından gecikmektedir. Beklentimiz, Basın Kartı Komisyonundaki belirsizliğin ortadan kaldırılarak derhal toplantıya çağrılması ve meslektaşlarımızın daha fazla mağdur olmalarının önüne geçilmesidir.

Basın Kartları Komisyonu’nun yapısını değiştiren yeni yönetmelik, basın kartı konusunda olumsuz bir adımdır. Komisyon, meslek temsilcilerinin yer aldığı bir yapıya kavuşturulmalıdır. Ayrıca basın kartlarının değişim sürecinde, turkuaz ve pembe olarak değiştirilen rengin yeniden sarıya döndürülmesi beklentimizdir. 

Son olarak, metrodan otobüse, vapurdan metrobüse kadar tüm ulaşım araçlarında geçerli olması planlanan Türkiye Kart kapsamına Basın Kartlarının de eklenmesini istiyoruz. 

Her yıl 24 Temmuz’da vurguladığımız gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmişti. Yukarıda özetlemeye çalıştığımız düzenlemelerin gerçekleşmesi, sansürün de gerçek anlamda kalkmasının önünü açacak ve böylece 24 Temmuz’lar dayanışma günü olarak değil, bayram olarak kutlanacaktır. 

Unutulmamalıdır ki; özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir.”

TGK Genel Başkan Vekili ve Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsoy’un ev sahipliğinde yapılan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Toplantısına, Genel Başkan Nuri Kolaylı’nın yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Sefa Özdemir, Adem Alemdar, Erdoğan Erişen, Genel Sayman Mehmet Çelik, Genel Sekreter Ergun Ata Genel Koordinatör Sinan Tunç, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ergun, Mehmet Emin Turpçu, Murat Atay, Ali Cihangir, Ali Er ve Ayhan Polat katıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 23 Temmuz 2019 14:42

BUTSO’dan kültür ve sanata destek

 BUTSO, Burdurlu TRT sanatçısı Ferhat Erdem’in “Dirmil Yörük Müzik Kültürü” adlı kitabının sponsoru oldu.

 

 Burdur Ticaret ve Sanayi Odası kentin, bölgenin ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamaya devam ediyor. Ekonomik gelişmeleri, eğitim alanındaki güncellemeleri takip eden BUTSO, kültür ve sanata da destek vermeyi sürdürüyor.

 TRT Ankara Radyosunda görev yapan, Burdur’un Altınyayla ilçesi Çatak köyünde dünyaya gelen Ferhat Erdem,  bugüne kadar toplumsal ve kültürel birçok çalışmaya imza attı. Erdem’in 2019 yılındaki çalışmasında da Burdur’u ve Altınyayla’yı tanıtan bir eser yayınladı. Eserde: Dirmil’in tarihçesi, demografisi, sosyal ritüelleri ve yerel müzik kültürü, gelenekleri, güreşleri gibi özellikler tanıtıldı. 

BAŞKAN YUSUF KEYİK’TEN TEŞEKKÜR

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK; finans kullanımı, imalat, üretim, pazarlama ve ihracat konularında girişimcilere destek olup yol haritasının belirlenmesi konusunda onlarla eşgüdümlü çalışmalara devam edeceklerini belirterek, aynı kapsamda kültür ve sanat için de BUTSO’nun misyonunu yerine getirdiğini vurguladı. 

Somut olan kadar somut olmayan kültürel mirasın gelecek kuşaklara taşınması bakımından sorumluluk üstlenen TRT sanatçısı Erdem’i tebrik eden BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “İlimiz ve yöremizle ilgili kültür araştırmaları alanında önemli bir boşluğu dolduran kitabın yazarı değerli hemşerimiz ve TRT sanatçısı Ferhat Erdem’e böylesi bir çalışmaya katkı sağlayarak, bizim de ortak olmamıza vesile olduğu için teşekkür ediyoruz” dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection