Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cuma, 12 Temmuz 2019 14:51

Tarihi yapılar onarılıyor

Coğrafi konumu, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, antik kentleri ve Türk-İslam kültürünü yansıtan yapılarıyla, önemli bir kültür ve turizm şehri olan İlimizde, bütün bu değerlerin gün yüzüne çıkartılması, fiziki eksikliklerinin giderilmesi, yıllar itibariyle yapılması gereken bakım ve onarım çalışmalarının planlanarak iyileştirilmesi amacıyla çalışmaların yürütülmeye devam edildiği açıklaması yapıldı;

 

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Burdur Müzesi, Sagalassos Antik Kenti, Bakibey Konağı, Çelikbaşlar Evi ile ilgili fiziksel eksikliklerin giderilmesine yönelik bir dizi bakım onarım çalışmaları yapılmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresi ödenekleri ile yürütülen çalışmalardan, ihale süreçlerinin ardından sözleşmeleri imzalanarak yer teslimleri yapılan “Burdur Doğa Tarihi Müzesi Fiziksel Eksikliklerin Giderilmesi İşi tamamlanmış, Sagalassos Antik Kenti Seyir Terası Alanı, Burdur Müzesi Basit Bakım Onarım İşi, Bakibey Konağı ve Çelikbaşlar Evi Bakım Onarım işleri” ile ilgili çalışmalar hızla devam etmektedir.

Vali Hasan Şıldak, yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede; Burdur’un, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile sürdürülebilir turizm çerçevesinden bakıldığında birçok bölgeden daha üstün bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Tarihi ve kültürel değerlerimizi en iyi şekilde koruyarak, gelecek nesillere aktarmak, bu değerlerimizin İlimiz turizmine en iyi şekilde katkı sunmasını sağlamak için çalışmalar yürütülmeye devam ettiğini belirten Vali Şıldak; “Burdur’un Turizmin Başkenti Antalya’nın hemen yanı başında olması, yavaş yavaş “deniz, kum ve güneş” turizminin yanında, başta eko-turizm olmak üzere, yayla turizmi ve kültürel turlar ile sürdürülebilir turizm çeşitliliğinin günden güne yaygınlaştığını”  ifade etti.

Bu çalışmalar ve kültür-turizm alanındaki diğer kapsamlı çalışmalarla birlikte Burdur’un turizm alt yapısının güçlendirildiğini dile getirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cuma, 12 Temmuz 2019 14:50

Yeşilova yolu trafiğe açıldı

Valilikten; “Hacılar Yeşilova yolunun 11.07.2019 tarihi saat 09.50 itibariyle trafiğe açıldığı” açıklaması yapıldı;

“20/06/2019” tarihinden itibaren, yapılacak yol yapım çalışması sırasında gerek fen ve sanat kurallarına uygun imalatların yapılabilmesi, gerekse trafik güvenliğinin sağlanabilmesi için ikinci bir duyuruya kadar, kapalı kalacağı duyurulan, 15-50 kontrol kesim nolu 33 km”lik Karayolları 13 Bölge 134. Şube Şefliği sorumluluk alanında kalan Hacılar Yeşilova yolu, “11.07.2019 tarihi saat 09.50 itibariyle çalışmalar sonlandırılmış, standart işaretlemeler ve çizgi çalışması tamamlanarak trafiğe açılmıştır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, yazılı bir açıklamada bulunarak Sanayi Sitesi’nde aylardır yaşanan altyapı çalışmalarının bitirilememesi nedeniyle esnafların ekonomik kriz döneminde bir hayli sıkıntılı günler yaşadığını dile getirdi.

Başkan Sönmez, açıklamasında “Sanayi Sitesi’nde aylar önce başlayan alt yapı çalışmaları, elektrik direklerinin yer altına alınması, drenajların yapılması, içme suyu şebekesinin yenilenmesi ve asfalt çalışmaları her esnafımızın olduğu gibi bizleri de memnun edecekti. Fakat aylardır bu çalışmaların bitirilememesi artık memnuniyet derecesinden çok zarar ziyan haline dönüşmüştür. Ülkede yaşanan ekonomik durgunluğun üzerine bitmeyen alt yapı çalışmalarıyla adeta esnaf kepenk kapatır hale gelmiş, siftah yapamadan işyerini kapatır hale gelmiştir. Yerel seçimlerden önce Bucak’ın aciliyeti olmayan, sırf seçim yatırımı diye ücra köşelere dökülen sıcak asfalt, Sanayi Sitesi’ne bir türlü dökülememiş, halkımız ve esnafımız bu konuda mağdur edilmiştir” Dedi.

Sanayi Sitesi’nin ilçenin ekonomik lokomotifi olduğunun altını çizen İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, “ Aylardır bitirilemeyen bu çalışmaların sorumlusu kimdir acaba? Madem seçimden önce “yapacağız, edeceğiz” diye söz veriyorsunuz, neden hala bu çalışmaları bitiremediniz? Sanayi esnafının bu sıkıntısı ne zaman çözülecek? Esnaflar tozdan, çamurdan, su birikintilerinden ne zaman kurtulacak? Esnafın serzenişlerine hiç mi kulak vermiyorsunuz? Bunun sorumlusu kimdir?” sorularını yöneltirken, İYİ Parti olarak ilçemizde vatandaşın derdini, sıkıntısını, talebini dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak için her zaman çalışma yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

13 Temmuz 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz daima gençlerin yanında. “Gençlerimiz okumalı, gezmeli, görmeli, merak etmeli ve sosyal sorumluluk alabilmeli.” diyen Başkan Ercengiz, yeni bir proje ile gençlere öncülük etmeye devam ediyor.  

 

Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı’na yapılan AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) akreditasyon başvurusunun olumlu sonuçlamasının ardından, Burdur Belediyesi’nin 2019 itibariyle akredite kuruluşu olarak faaliyetlere başladığı açıklandı; 

Akreditasyon çerçevesinde hem gönderen, hem ev sahibi, hem de Koordinatör kuruluş olarak faaliyet gösterme yetkisine sahip olan Burdur Belediyesi, önümüzdeki aylarda Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek olan gönüllü gençleri şehrimizde gönüllülük yapmak üzere ağırlamaya başlayacak. 

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istenen bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dâhilinde yer almayı sağlayan bir faaliyet olup,  temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeriyor.  Avrupa Gönüllü Hizmeti 15-20 ve 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alacaklar. Burdur Belediyesi olarak yapılmış olan girişim sonucu AGH akreditasyonu alınarak bu fırsatlardan faydalanmaya hak kazanılmış olup, yurt dışından gelecek olan gönüllü gençlere Burdur’umuz tanıtılacak ve yereldeki gençlerimizin de yurt dışında gönüllü olmalarına olanak sağlanacak. 

AGH Nedir?

Türkçe adıyla AGH-Avrupa Gönüllü Hizmeti, (EVS - European Voluntary Service), 15-20 ve 17-30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB Gençlik Programı’dır. AGH’ye katılan gönüllü gençlerin yol ve proje boyunca da konaklama ve yemek giderleri, program tarafından karşılanmaktadır. Ülkeye göre değişen ayda 50 – 70 Euro cep harçlığı verilmektedir. Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca gençler arasında aktif vatandaşlığın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi de AGH’ın amaçları arasındadır.

Kimler Başvurabilir?

15-20 ve 17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır?

Motivasyon Mektubunu hazırlarken özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarında yer alabileceğiniz ve varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Gönüllü yaptığınız çalışmaların fotoğraflarını ekleyebilirsiniz. Kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. İngilizce olarak hazırlamanız gerekmektedir. Aşağıda ki linki kullanabilirsiniz. 

http://www.ua.gov.tr/docs/default-source/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/motivasyon-mektubu-nas%C4%B1l-yaz%C4%B1l%C4%B1r-.pdf?sfvrsn=0

Europass CV nedir, nasıl hazırlanır?

Europass dokümanları, Avrupa Birliği düzeyinde bir eğitim programına girmek isteyen veya iş arayan Avrupa vatandaşlarının gönüllü kullanımına açık ve sahip oldukları niteliklerini ve yeterliliklerini daha iyi göstermelerinde yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir dokümanlar klasörüdür. Beceri ve yeterliliklerin Avrupa’da ve Dünya Ülkelerinde (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlar. Avrupa’da herhangi bir yere gitmeye yardımcı olur. AGH projesine başvurmak için kendi Europass CV’nizi İngilizce oluşturmanız gerekmektedir.

www.europass.gov.tr adresinde ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapılır? 

https://europa.eu/youth/EU_tr linki üzerinden Avrupa Gençlik Portalı na ulaşırsınız ve istediğiniz ülkede uygun ev sahibi kuruluşları ve yürüttükleri projeleri bulabilirsiniz. Bunun için ilgilendiğiniz alanda ve size uygun tarihlerde yürütülen yurtdışındaki AGH (EVS) projelerini aratmanız gerekiyor. Karşınıza gelen projelerden başvurmak istediklerinize karar vermeniz gerekiyor. Bu projeler aynı zamanda size ev sahipliği yapması için başvurabileceğiniz kuruluşları ise https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en öğrenebilirsiniz.Her bir projenin altındaki “daha fazla bilgi (read more)” butonuna tıklayarak ayrıntılarını inceleyin. Bu bilgiler arasında projenin tanımı (project description), konaklama, yemek ve ulaşım düzenlemeleri (accommodation, food and transport arrangements), gönüllü profili  (volunteer profile), nasıl başvuru yapılabilir (how to apply), ilgili bağlantılar (related links) gibi başlıklar yer alıyor. AGH başvurunuzu gerçekleştirmek için öncelikle EUROPASS CV ve MOTİVASYON MEKTUBU hazırlamış olmanız gerekmektedir.  Kendinize uygun seçtiğiniz projeye başvurunuzu gerçekleştirmek için o kurum ile irtibata geçip, Motivasyon Mektubunuzu ve Europass CV’nizi gönderdikten sonra gönderen kurum olan Burdur Belediyesine müracaat etmeniz gerekmektedir. Her aşamada yardım için aşağıdaki E-Posta adresine mail ile ulaşabilirsiniz. 

Bilgi İçin: www.ua.gov.tr 

 E-Posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 İnstagram:  burdurbelediyesi_genclik 

Facebook: Burdur Belediyesi AGH ve Gençlik

Yayınlandığı Kategori Manşet

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 9 ay önce mide kanseri teşhisi konulan ve tedavisi süren lise öğrencisi İrem Ayvalı’ya Doğum günü sürprizi yaptı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, İrem Ayvalı’yı doğum gününde evinde ziyaret ederek, doğum günü sürprizi yapmasına dair açıklama yapıldı;

 Başkan Ercengiz, doğum günü ziyareti sırasında sanatçı Emre Kaya ile İrem’i telefonla görüştürerek sevincine sevinç kattı. Sanatçı Emre Kaya ile görüşen İrem Ayvalı Sanatçı Emre Kaya’ya konsere gelme sözü verdi. Ayvalı, bu sürpriz karşısında şaşkınlığını gizleyemezken, sürpriz nedeniyle Başkan Ercengiz’e teşekkür etti.

Başkan Ercengiz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bugüne kadar fotoğraf paylaşmamaya özen gösterdik, ama bugün İrem artık “18” yaşında. O’nun yaş gününü kutlamak üzere sürpriz yaptık. Nice sağlıklı mutlu yaşların olsun ve olacak biz buna inanıyoruz. Biz bu hastalığı yeneceğiz. Emre Kaya kardeşimiz de telefonda İrem’le görüşerek doğum gününü kutladı, kendisine de teşekkür ediyoruz” Dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti Burdur heyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti.

Ziyarete AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Altınyayla İlçe Başkanı Ahmet Sipahi, Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Kemer Belediye Başkanı İsmail Özay, İl Başkan Yardımcıları Turan Yurduşen ve Kaya Çelik’in katıldığı açıklandı;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ziyareti sonrası bir açıklama yapan Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ İl Başkanımız ve Belediye Başkanlarımızla, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum’u ziyarette bulunduk. Ziyarette Belediyelerimizin ve Burdur’umuza yapılması gereken projelerimizi Bakanımıza ileterek, çözüm noktasında görüşmeler gerçekleştirdik. Yine Bakanımıza Bozkurt Mahallemizde devam eden Kentsel Dönüşüm çalışmalarını, yapılması planlanan Necatibey (Manastır) Mahallesinde Kentsel Dönüşüm ile ilgili görüşme gerçekleştirdik. Yine İlçe Belediye Başkanlarımız İlçeleri ile ilgili Çevre ve Alt Yapı projelerini Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a tek tek aktardılar. Sayın Bakanımız Belediyelerimizin projelerine destek vereceklerini belirttiler. Değerli Bakanımızın hemşehrilerimize selamları var. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz. Belediyelerimizin hazırladığı projeleri takip ederek, ilgili bakanlarımızla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde AK Parti Hükümetimizin destekleriyle Burdur’umuza hizmet etmek için gece gündüz çalışmalarımızı sürdüreceğiz” açıklamasında bulundular.

“GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

İl Başkanı Volkan Mengi yaptığı açıklamada “31 Mart yerel seçimlerinde söz verdiğimiz gibi Belediye Başkanlarımızın projelerine destek vererek, hizmet etmeye devam edeceğiz. Milletvekillerimizin görüşmeleri sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’u ziyarette bulunduk. Bakanımıza projelerimizi aktararak destek istedik. Sayın Bakanımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, İlçe Başkanlarımız ve Teşkilatlarımızla birlikte Burdur’umuz için çalışmalarımız sürdüreceğiz.” Dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection