Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 18 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Salı, 18 Haziran 2019 14:39

Pazara kadar sağanak yağış

Bu günde dahil olmak üzere, önümüzdeki perşembe ve cumartesi günleri il genelinde sağanak yağış bekleniyor.

Meteorolojiden edindiğimiz bilgiye göre, bu gün akşam saatlerine doğru önce yağmur, sonra gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

20 Haziran Perşembe günü ise hava kapalı, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak.

21 Haziran Cuma günü havanın daha sıcak ve yağışsız olacağı tahmin ediliyor.

22 Haziran cumartesi günü de yine ilde bazı bölgelerde gök gürültülü sağanak yağış beklenmekte.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Önceki gün il genelinde başlayan aşırı yağışlar sel baskınlarına yol açtı. Valilikten yağışlarla oluşan sel baskınlarına dair açıklamada;  17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmurun, il merkezinde Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler mahalleleri olmak üzere, toplam 5 mahallede 12 ev, 3 evin eklentisi, bahçesi ve bodrum katında su baskınlarına yol açtığı belirtildi. 

 

Açıklamada, Necatibey Mahallesi’nde 10 adet küçükbaş hayvanın mahsur kaldığı, ayrıca, Ağlasun İlçesi Çamlıdere - Yumrutaş Köyleri arasındaki yolun dere taşması sonucu yol hasar gördüğü, Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, İlde metrekareye düşen yağış miktarının, Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olduğu ifade edilerek, aşırı yağış nedeniyle yaşanan olumsuzluklara karşı yapılan müdahaleler hakkında bilgi verildi;

Burdur Belediyesi ve İtfaiye ekipleri tarafından 9 araç ve 44 personel, AFAD İl Müdürlüğü tarafından 2 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.

Karayolları 134. Şube Şefliği tarafından Burdur - Antalya Karayolu Büğdüz kavşağı ve Kurna Köyü kavşağında yağış sebebiyle menfezden yol üzerine taşan selin getirdiği çamur tabaka 3 araç ve 9 personelin çalışmaları ile temizlenerek yol trafiğe açıldı.  

İl Özel İdaresi tarafından Ağlasun İlçesi Çamlıdere – Yumrutaş Köyleri arasındaki yolda meydana gelen dere taşması neticesinde zarar gören yola 4 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.  

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından da 2 araç ve 3 personel ile saha taraması yapılmış olup 18.06.2019 günü araziye çıkılarak hasar tespiti yapılacak. 

Meydana gelen aşırı yağış sonucunda ilgili kuruluşlar, gerçekleştirilen koordinasyon sonucunda hızlı ve etkili şekilde olaylara müdahalede bulunmuştur. İlimizde başkaca bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Ancak, meteorolojik verilere göre ani sağanak yağışların önümüzdeki günlerde de devam edeceği değerlendirildiğinden vatandaşlarımızın duyarlı olmasında fayda bulunmakta.

Yayınlandığı Kategori Manşet

19 Haziran 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 18 Haziran 2019 14:39

Başkan Ercengiz muhtarlarla buluştu

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 35 mahalle muhtarı ile  bir araya gelerek toplantı yaptı;  

 

Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Hasan Duygulu ve mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediyenin çalışmaları hakkında muhtarları bilgilendirdi.  Vatandaşların mahalle muhtarlarından talep ettikleri çalışmaların değerlendirilmesinin yanı sıra, mahallelerde yapılması planlanan çalışmalar hakkında da görüşmeler yapıldı. 

 Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Burdur  Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, icra faaliyetlerinin yoğun olduğu bir dönemde olduklarına dikkat çekerek,  35 mahallemizde, yurttaşımızın taleplerinin de arttığı bir dönemdeyiz. Özellikle park, bahçe, ot temizliği, kaldırım çalışmaları ve bu süreç içersinde yeni açılan yolların asfaltlanması, yeni park talepleri, yeni alanların yaratılması konusunda talepler devam edecek arkadaşlar. Burada tecrübeli muhtarlarımız var, onlar da yakinen takip ediyor. Özellikle Bozkurt Mahallemizde TOKİ ile başlattığımız çalışmada, yıkım çalışmaları hızla ilerliyor ve önümüzdeki günlerde inşallah orada temel atmayla birlikte Burdur’da toplu konut alanında 2. Büyük hamlenin yapılacak olduğunu ve devam edeceğini hep birlikte göreceğiz. İnşallah bir aksama olmadan, vatandaşa verilen söz tutularak, hem vatandaşın haklarının korunması, hem de orada kentsel dönüşümün şehrimizde yaratacağı olumlu katkıları takip edip paylaşacağız. Değerli Muhtarlarım, “Biz planladığımız şekilde yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ama mağduriyetin söz konusu olduğu yerlerde de,  bu mağduriyeti giderebilmek için ekstra çalışıp, bunları gidermeye çalışacağız” demiştik.  Çok şükür o günden bu güne de, verdiğimiz sözleri bu anlamda sizleri mahcup etmeyecek şekilde tuttuğumuza inanıyorum.” Dedi. 

İŞ-KUR’dan hiç personel alamadık. Gelmedi, gönderilmedi.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İŞ- KUR’un Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında personel temin etmemesi sonucu yapılan yatırımlarda yaşanan gecikmelere dikkat çekerek, “35 Mahalle muhtarımızdan gelen talepleri değerlendirirken, İŞ-KUR üzerinden personel eksiğimizi tamamlayabiliyorduk. Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan,  kurumumuzun ihtiyacı olan uygun rakamda işçiyi  İŞ-KUR üzerinden bünyemize alıp, müdürlüklerimizde uygun olan alanlara istihdam ederek çalıştırıyorduk. Maalesef bu yıl Burdur Belediyesi olarak Yararına Çalışma Programı’ndan hiç personel alamadık. Gelmedi, gönderilmedi.  Bunun nedenlerini oturup burada konuşacak değiliz, konuşmaya da gerek yok. Mahalle muhtarlarımızın da bu konuda hem bilgisi, hem öngörüsü mevcut.  Derdimiz siyaset yapmak değil, hizmet üretmek. Ama hizmet üretirken de, biz 35 mahallemizde hakkaniyetli davranmaya, elimizden gelen gayreti gösterirken de bu kentte yaşayan 90 bin insanın da bir takım şeylere gayri siyasi hakları olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarımızı yaparken ve  vatandaşımıza hizmet üretirken, Toplum Yararına Çalışma Programı’ndan gelecek olan personele  bizim de hakkımız olduğunu düşünüyorum. Yurttaşım adına ve Burdur Halkı adına konuşuyorum, Toplum Yararına Çalışma Programıyla temin edilecek personelin de bize verilmesini beklerdik açıkçası. Bunu da hizmet alanında muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda ve dolayısıyla  vatandaşımızın taleplerine cevap verebilmek adına daha uygun olacağını düşünüyorduk.  Bu konudaki sitemimizi de basın aracılığı ile duyurduk. Bir takım karşılıklar geldi, ama ben Belediye Başkanı olarak tatmin olmadım. Çünkü okulların açık olmadığı bir dönemde Milli Eğitim’e tahsis edilen ve Toplum Yararına Çalışma Programı adı  altında gönderilen İŞ -KUR Personelinin hangi alanda çalıştırılacağını ben merak ediyorum açıkcası.” Şeklinde sitem etti.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection