Tarihe göre süzülmüş ögeler: Perşembe, 13 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 13 Haziran 2019 16:20

15 Haziran 2019 - Cumartesi - Burdur Gazetesi

15 Haziran 2019  - Cumartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’ kapsamında düzenlenen ‘Yaz Şenliği’ Gazi Atatürk Stadyumunda yapıldı. Müzik dinletisi, zeybek gösterisi, halat çekme ve bisiklet dağıtımı gibi çok sayıda eğlenceli etkinliğin yer aldığı şenlikte başrolü özel öğrenciler oynadı. Sahneye çıkmanın heyecanı ve sevincini birarada deneyimleyen öğrenciler; öğretmenleri, aileleri ve çok sayıda misafirle birlikte güzel anlar yaşadı. 

Bol aktivite ve coşkuyla gerçekleştirilen ‘Yaz Şenliği’ etkinliğinde konuşma yapan Vali Hasan Şıldak;

“Bu gün burada protokol kuralları geçerli değil. Herkes serbest, rahat olsun. Burası bir şenlik havasında bir şenliğe şölene sahne olsun istiyoruz. Çünkü biz hep beraberiz, birlikteyiz. Burada bulunan bütün insanlarımız toplumumuzun  bütün katmanlarını temsil ediyor. Ve devletimizin en sıcak şekilde kucakladığı herkes burada. Bu faliyetleri anlamlı kılan sizlersiniz. ‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’ dedik çünkü en başta devletimizin başı olan Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın bir süredir ülkemiz genelinde uygulamasına öncülük ettiği gönül elçileri projesinin etkili ve kapsamlı şekilde ilimizde yürütülmesini amaçlayan bu proje gerçekten amacına ulaştı. Katkı sağlayan bütün kurumlarımıza bütün kurum çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bütün çalışmalar, faaliyetler bir hedefi varsa ve bu hedef gerçekten önemseniyorsa, hedefe sıkı bir şekilde sarılınıyorsa ve samimiyet varsa o hedefe ulaşıyor. Başarı yakalanıyor. Tabi bütün amaçlarımıza ulaştığımızı söyleyemeyiz. Ama çok güzel çalışmaların olduğu bu projemizin bileşenlerini oluşturan 6 başlık altında yürüttüğümüz çok güzel etkinlikler ve faaliyetler oldu. En güzel, en mutlu eden husus ise çocuklarımızın, yaşlı insanlarımızın, tecrübeli insanlarımızın ailelerimizin gözlerinde gördüğümüz sevinç pırıltısı ve bir elin onlara uzanıyor oluşundaki mutluluk anı, bize her türlü yorgunluğu her türlü sıkıntıyı unutturuyor.

Bu gün burada; özel çocuklarımız, bir takım engellerinden dolayı hayatı doya doya yaşayamayan ama o engelleri de sınırsız bir şekilde yaşamak isteyen, duygularında düşüncelerinde heyecan olan coşku olan çocuklarımız, gençlerimiz var. Onların her türlü meşakkete katlanan anneleri babaları var. Yaşlılarımız, ulu çınarlarımız var. Bizi biz yapan bizi var eden bizi ayakta tutan o değerlerimiz var. Evde eğitim hizmeti alan çocuklarımız ve aileleri var. Koruma ve bakım altına alınma ihtiyacı olan ve devletin şefkatli elleriyle sahiplenilmiş çocuklarımız var. Tabiki aziz şehitlerimizin değerli hatırası aileleri, gazilerimiz ve onların değerli aileleri var. Bütün bu insanlarımız aynı zamanda burada bulunan bütün okullarımızdan gelen öğrenci gruplarıyla, bizlerle sizlerle ve yine toplumumuzun onlara destek olan kesimleriyle bu gün burada bütünleşiyoruz. Devletimiz, izlediği uygulamalar yaptığı faaliyetlerle gerçekten sosyal devlet olmanın tam olarak hakkını vermektedir. Bilhassa aile ve sosyal hizmetler bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar, milli eğitim bakanlığının, sağlık bakanlığının çalışmaları, illere ilçelere bütün kılcal damarlara kadar nüfuz etmiş olan bu çalışmalar valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız uhdesindeki titiz uygulamalarla birebir insanlarımıza ulaşıyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız bu insanlarımızı her daim kucaklıyor. Onların üzerine titriyor. Bu gün çok güzel gösteriler hazırladılar arkadaşlarımız. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma, destek veren şenliğin gerçekleşmesinde emeği olan başta vali yardımcımız, aile sosyal hizmetler müdürlüğümüz, milli eğitim müdürlüğümüz, gençlik ve spor müdürlüğümüz, üniversitemiz, diğer bütün kurum ve kuruluşlar, katkı veren ve emek sarf eden bütün personelimize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Bucak’tan gelen misafirlerimiz var onlara da teşekkür ediyorum. 

Projemizin içinde yıl sonunda böyle bir şenlik tertip etmek vardı. Yağmursuz bir günü seçebilmek için kılı kırk yardık saaatini bile son anda belirledik. Bereketli yağmurlu günlerdeyiz Allah daha da arttırsın ve şuna inanıyoruz toplumumuz her kesimiyle her alanda birlik bütünlük içinde oldukça Cumhuriyet’imizin değerlerine milli ve manevi değerlerimize, bir birimize sahip çıktıkça ayakta kalmaya daha güçlü bir Türkiye için emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Burada bulunan herkes birbirine iyi baksın lütfen. Bu kesimler, insanlarımız bizlerce desteklenmeye devam ettikçe  biz onları kucakladıkça onlardan güç almaya devam edeceğiz. Devlet olarak çok daha güçlü ayakta kalacağız. Şenliğimiz hayırlı uğurlu olsun. Bol eğlenceli olsun. Çocuklarımıza sahneyi bırakacağız ve bu güzel havada çimlerin üzerinde güzel gösteriler izleyeceğiz. Hepinize iyi seyirler diliyor, çocuklarımıza da kolay gelsin diyorum. Başarılar diliyorum. Onları gözlerinden öpüyor kucaklıyorum.” Açıklamasında bulundu.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 13 Haziran 2019 16:18

14 Haziran 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

14 Haziran 2019  - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Atatürk ilke ve inkılâplarına sıkıca bağlanmak ve bu ilke ve inkılaplarının sonusuza kadar yaşatılması amacıyla 19 Mayıs 1989’da kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye’de ve yurtdışında birçok şubesi olan bir sivil toplum kuruluşu. Dernek, ilimizde de1994 yılından bu yana yaşatılmakta ve faaliyetlerini sürdürmekte. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas gazetemize yaptığı açıklamasında, “ADD, Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunların çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inanarak kuruldu. Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunmak ve onlara bekçilik yapma zorundayız.” dedi. Atatürkçü Düşünce Derneği ilimizde 26 Haziran 1994 tarihinden bu yana varlığını sürdürmekte. 276 üyeye sahip olan Atatürkçü Düşünce Derneği her platformda Atatürk’ün ilke ve devrimlerini anlatmakta ve bu doğrultudaki görüşlerini savunmakta.

Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan genel kurulla başkanlığa seçilen Ümran Minas Atatürkçü Düşünce Derneği’nin savunduğu görüşleri ve politikaları, yapılan ve yapılması planlanan faaliyetleri gazetemize açıklayarak, yönetim kurulu üyelerini tanıttı.

2010 yılından bu yana ADD’nin aktif üyesi olduğunu belirten Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas açıklamasında;

“2017 yılında Salih Kepenek Başkanlığında derneğin yönetim kurulunda görev aldım. 2019’da da derneğin başkanlığına seçildim. Yönetim kurulunda; Murat Onaran, Hakan Açar, Nihat Ülkü, Nurcan Baran, İbrahim Onur ve Hüseyin Kaya yer alıyor. Göreve geldiğimizde ilk olarak üye sayısının artırılmasıyla ilgili çalışmaya ağırlık verdik. Kısa sürede 20 üye kaydı daha yaptık.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte öğrencilerin memleketlerine gitmesinden sonra da çalışmalarımızı yeni dönemde daha aktif şekilde ilerleteceğiz. Ama yaz aylarında Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ve Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümlerinin başında, belirtilen konularla ilgili yazılarla gündemde kalmayı amaçlıyoruz.” bilgisi verdi.

Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan nesiller yetişmeli

İlerleyen süreçlerde yapmayı planladığı etkinliklere ilişkin değerlendirme yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ümran Minas;

“30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe etkinliğinde yer almayı planlıyoruz. Eylül ayından itibaren okulların açılmasıyla birlikte önceliğimiz öğrencilere burs sağlamak olacak. Buna yönelik şimdiden gönüllü bağışçılarımızla irtibat kurmaktayız. 

Yine bir diğer çalışmamızda 14 Haziran’da ilimizde yapacağımız eşgüdüm toplantısına yönelik Burdur ADD ev sahipliğinde Genel Başkanımız Hüseyin Emre Altınışık’ın katılımıyla Isparta-Burdur şubeleri ve tüm Atatürkçü dostlarımızla gelecek günlerde yapacaklarımızı planlayacağız. Aynı gün toplantının devamında da sürpriz bir ismin konferansını düzenleyeceğiz.” dedi.

Demokrasi ayaklar altında

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak izledikleri politikayı ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Minas; 

“İktidarın ülkemize yaşattığı zor bir dönemden geçiyoruz. Atatürk’ün bıraktığı manevi değerler hoyratça harcanmakta; en son yaşanan İstanbul seçiminin iptali ile de hepimiz gördük ki demokrasi ayaklar altına alındı. Tüm bu zorbalığın, bağnazlığın karşısında biz, Atatürkçü Düşünce Derneği olarak dimdik durmaya, her platformda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerini herkese anlatmaya; Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan nesiller yetişmesine son nefesimize kadar katkı koymaya devam edeceğiz. 

Burdur Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; yapacağımız tüm çalışma ve etkinliklerde tüm gönül dostlarımızın desteğini omuzlarımızda hissetmek istiyoruz.”dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 13 Haziran 2019 16:18

Belediye’den al yazma kilimleri projesi

Burdur Belediyesi ve SDÜ Akademisyenlerinden Doç. Mustafa Genç ortaklığıyla alaca dokuma kilimleri projesi hayata geçiriliyor.

1 Temmuz’dan itibaren başlayacak olan çalışmalarla birlikte toplamda 40 kadına istihdam imkanı da yaratılacak. Tarihi ve kültürel değerlerimizden olan ve 250 yıllık bir geçmişi olan alaca dokumalarının devamı sayılabilecek alaca kilim dokumaları ev teksitili ve turistik eşya olarakta kullanılabilecek. Bu proje sayesinde unutulmaya yüz tutumuş alaca kilimleri dokumacılığı da yaşatılacak.   

Konuyla ilgili Belediye Meclisi’nde açıklama yapan Başkan Ercengiz, unutulmaya yüz tutmuş al yazma kilimleri projesi hakkında bilgi verdi. Belediye meclisine ek gündem maddesi olarak eklenen al yazma kilimleri projesinin 1 Temmuz’da uygulamaya sokulacağını açıkladı. 

Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu Belediye Meclisi’nde al yazma kilimleri için Süleyman Demirel Üniversitesi’yle işbirliği protokolü yapıldığını belirterek;

“Burdur Belediyesi, Süleyman Demirel Üniveristesi’yle uzunca bir süredir çalışma yürüttü. Proje Burdur’un unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından kilimin yeniden gün yüzüne çıkarılması konusu. Bunun için kapsamlı çalışmaya ihtiyaç vardı. Alaca dokumaları bu projenin alt yapısını oluşturması ve köylerimizde yaygın bir şekilde yer alması nedeniyle bizde bu yüzyıllardır devam eden günümüze kadar taşınan al yazma kilimlerinin bir projeyle tanıtılması. Buna yönelik yapılacak araştırma ve sonuç çalışmalarıyla eğitim programları ve bunun sonucunda da istihdamın sağlanması konusunda bir proje hazırlamak istedik. Bu projeyi üniversiteyle şöyle kurguladık. Bu proje genç kız ve kadınlarımızın yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını, al yazma kilimlerinin üretilmesini, gelir sahibi olmalarını projede çalışanları meslek sahibi yaparak ekonomik kazancın sağlanması ve böylece istihdamla beraber kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının geliştirilmesi yönünde atılacak önemli bir proje. Burada geleneksel el sanatlarından olan bu ürünümüzün ev tekstili olarak evlerde, turistik eşya olarakta değişik alanlarda kullanıma sunulması ve bunlardan elde edilecek gelirinde bu üretime katkı koyması hedefleniyor. SDÜ akademisyenlerinden Doç. Mustafa Genç’le ortak çalışma yürüterek alaca dokumalrda usta öğretici olan arkadaşlarımızdan üç kişiyi eğiterek aynı zamanda çöp boyası eğitimi de verecek. Kilim desen ve motiflerin araştırılmasını sağlayacak. Bununla beraber bir eğitim kitapçığını da hazırlayacak. Bununla beraber projenin toplam süresi 8 ay olacak. 1 Temmuz’dan itibaren bu çalışma başlamış olacak. İlk iki ayda usta eğiticilerin eğitimi ve küp boyası eğitimi başlayacak. Daha sonra takip eden 6 aylık süreçte de ilk eğitimlerin verilmesi sağlanacak. Bu projeyle toplam 40 tane genç kadın ve kızımızın kilimle buluşması gerçekleşecek. Böylelikle onlarda istihdama kazandırıacak.” dedi.

Hatice Dursun  

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Şubat ayı Belediye Meclisi Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Başkan Ali Orkun Ercengiz, Meclis toplantısında geçtiğimiz mayıs ayında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Mayıs ayı çalışmalarının açıklanmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde yer alan 8 madde görüşülerek karara bağlandı.

 Belediye Meclis Toplantısının birinci gündem maddesinin gereği olarak Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne  5 adet asil, 5adet yedek üye seçildi. 

Toplantı gündeminin ikinci maddesini görüşülmesinde de içme suyu fiyatlandırma tarife belirleme komisyonuna Mesut Özcan, Çağan Türkan ve Cihat Çavuşoğlu seçildiler.

Burdur Belediyesi Belediye Meclisi’nin yeni dönemini üçüncü toplantısında toplantı Burdur merkez güreş alanı organizasyonu ve yapılacak olan protokolü imzalama yetkisi oy çokluğuyla Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e verildi. Belediye Meclisi toplantısı diğer gündem maddelerini görüşülmesiyle devam etti. 

 Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz belediye meclisi toplantısında yaptığı konuşmasında;

“Sabah birinci oturumda buluştuk. Çiftçi Mallarının Korunması hakkında kanun gereğince yapılması gereken olağan seçimi mevcut 17 meclis üyesi arkadışımızla birlikte gerçekleştirdik. Orada da hem Çiftçi Koruma Malları meclis üyelerini hem de Murakabe Heyeti’nin belirlenmesini sağladık. Biz aslında aslında bir tarım toplumuyuz. Her ne kadar sanayileşmeyi özümseyip, benimsemiş olsakta tarımdan asla vazgeçecek konumda değiliz. Artan nüfusumuzla genç çalışanın yüksek olduğu ve münbit topraklarının oldukça sayısal olarak fazla olduğu bir coğrafyada yaşayan ülke olarak tarımdan asla vazgeçmemeliyiz. Çünkü tarım insanın olmazsa olmazı. Var olduğu  günden beri tarımın önemini bilip, fark edip, hissedip, buradan gelişe toplumlara bakıldığı zaman bizim kendi kendine yetebilen 7. ülke konumundan bugün mısırı, buğdayı, pirinci ithal eden duruma gelmiş olmamızı irdelememiz gerekir. Bu konuda da gereken önemleri gayri siyasi düşünerek tüm toplumun paydaşları ve her kesimin sahip çıkacağı bir anlayışla toprakların işlenilmesi ve gelecek kuşaklara en azından kendi kendine yetebilme adına gayretlerimizin olması gerekir.”dedi.  

Burdur Belediyesi’nce geçtiğimiz ay içerisinde yapılan çalışmaların özetini aktaran Başkan Ercengiz;

“Park Bahçeler Müdürlüğü’nden gelen aylık çalışma raporumuzda Yardımsevenler Okulu’nun oyun grubunun tadilatları ve yenileme çalışmaları yapıldı. Park ve mezarlıklarımız bayrama hazır hale getirildi. Bedesten, Karasenir ve Zafer Parkı’nın oyun grubu çevresinde korkulukları yapılarak çocukların güvenli bir alanda oyun oynama imkanı sağlandı. Emek Mahallesi 22049 Sokak’taki parkın yapısal çalışması tamamlandı. Şirinevler Mahallase 39. Sokak’taki parkın yapısal çalışmalarına başlanıldı. Aile mezarlığı refüjüne gül dikimi sağlandı. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda havuz ve sert zemin bakımları tamamlandı. Alanlara 50 bin adet çalı grubu dikimi yapıldı. Sera alanında 1,5 milyon adet bitki ve çalının bakımı yapıldı. Sera alanında üretim için 110 bin adet kadifa tohum ekimi yapıldı. Sera alanlarındaki bitki ve çalı grubunun ilaçlama, gübreleme işlemleri tamamlandı. Düzenli olarak park ve refüj temizleri de devam ediyor. 

Fen İşleri Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalarda; Şehiriçi muhtelif yerlerde sıck asfalt ve yama çalışmaları devam etti. Geçtiğimiz ayda Gönül Sofralarımızda vatandaşlarımızla bir araya geldik. Yağmur nedeniyle birkaç mahallemezide yapamamıza rağmen 40 bir yurttaşımızla gönül sofralarımızda iftarımızı gerçekleştirdik. Ramazan etkinlikleri kapsamında yaptığımız halk konserleri ve etkinliklerimize devam ettik. STK, meslek odası, oda başkanları, muhtarlarla iftar yemeğinde bir araya geldik. Belediye personelimizle de iftar yemeği yaptık. Kadir Gecesi’nde 4 bin kişilik kandil simidimizi hem esnafımıza hem de yurttaşımıza ulaştırdık. Gönülden gönüle mağazamızda mobil uygulama ile ihtiyaç sahibi vatandaşalarımızın evlerine, mahallerine, sokaklarına ulaşarak orada gelemeyen, çekinen ya da haberdar olmayan yurttaşımızın gönülden gönüle mağazamıza ulaşmasını sağladık. 19 Mayıs’ta gençlik yürüyüşümüzü gerçekleştirerek konserimize katıldık. Kültar turları kapsamımızda ablalarımızın, teyzelerimizin çokta beğeniyle talep ettiği Çanakkale ve Konya gezimizi gerçekleştirdik. Engeliler Haftası’nda engelli çocuklarımız ve aileleriyle iftar yemeğinde bir araya geldik. Anneler Günü matinesinde annelerimizle bir araya geldik. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda da işçi personelimizle düzenlediğimiz öğle yemeğinin ardından işçilerimizle birlikte yürüdük. Bu arada DSİ tarafından daha önce protokole bağladığımız ve yapımı DSİ tarafından gerçekleştirilecek olan 5 bin metreküplük Atatürk Mahallesi su deposu yapım işine başlanılıyor. 21 Haziran’da arıtma yumuşatma tesisimizin ihalesi yapılacak. İnşallah Burdur içme suyu sorununu da kökten çözmüş olacak. Otogarın yapım işinde artık sona gelindi. Otogarımız bundan sonra en iyi şekilde sorun çıkarmayacak hale getirilerek halkımızın kullanımına uygun noktada teslim alacağımız şekle getirildi. Önümüzdeki günlerde de son rütuşları yapıldıktan sonra da zannediyorum ki bu ayın sonuna kadar çalışmalar bitecek. 

Pazartesi günü ihalesi yapılan Bedesten Çarşısı’nın yenileme işi önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılarak hem izolasyonu hem çatı tadilatı yapılıp, işlevsel hale getirilecek.” bilgisi verdi.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte 31 Mart yerel seçim sürecini, sonrasını ve Cumhur İttifakı’nın Burdur’daki uyumu konularına ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulundu. 

 

31 Mart yerel seçimlerinde Burdur’da 15 yerleşim yerinde kıyasıya bir belediye başkanlığı seçimi yarışı heyecanı yaşandı. Burdur’da 1 şehir merkezi, 10 ilçe merkezi ile 4 belde de belediye başkanlığı seçimleri yapıldı. Burdur ve Yeşilova’yı CHP kazanırken, iktidar partisi Ak Parti Bucak ve Gölhisar gibi büyük ilçeler olmak üzere; Karamanlı, Ağlasun, Altınyayla, Kemer ilçeleriyle birlikte toplam 6 yeri kazanırken, ilçe ve beldelerde en büyük çıkışı MHP gerçekleştirdi. MHP Tefenni, Çeltikçi ve Çavdır ilçeleri ile Söğüt, Yusufça ve Kızılkaya beldelerini kazandı. Bucak Kocaaliler Beldesi’ni ise İyi Parti kazandı. MHP Türkiye genelinde ise 1 büyükşehir, 10 il belediyesi ve 181 ilçe belediyesini almayı başardı.

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, sahada yaptığı seçim çalışmaları boyunca seçmenin en büyük sıkıntısının ekonomi olduğunu özellikle tarımla uğraşan kırsal kesimin girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ekip dikmekte zorlandıklarını ifade ettiklerini belirtti. 14 seçim bölgesinde yapılan seçim sonuçlarına göre 6 belde başkanlığını kazanarak hedeflerine ulaştıklarını vurgulayan MHP İl Başkanı Ökte, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan seçiminde Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanacağını söyledi.

MHP İl Başkanı Hikmet Ökte Cumhur İttifakı’nın Burdur’daki uyumu konusuna ilişkin yaptığı açıklamada;

“Cumhur İttifakı, iki liderimizin yapmış olduğu anlaşmadan sonra bilhassa 31 Mart’ta yapılan seçimlerde başlayan bir birliktelik şu anda sakin bir yekilde gitmektedir. 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul’daki büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde yine genel başkanımızın talimatları doğrultusunda Cumhur İttifakı’na yakışır bir şekilde bu haftasonu 6 belde başkanlarımızla beraber İstanbul’a Burdur teşkilatı olarak bizde katılıyoruz. Her ilin başkanlarıyla Türkiye nüfus bazında Burdurluların İstanbul’da hemşehrisi bulunduğu için genel başkanımız her seferinde Burdur’u gündeme getirmiştir. Bu gündem sırasında bizde belli çalışmalar doğrultusunda İstanbul’daki Burdurlular Derneği hemşehrimizi ve diğer hemşehrimizi ulaşarak ayın 15’inde toplu bir vaziyette toplantı yapacağız. Burada Cumhur İttifakı’nı ve Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım adına İstanbul’dan hemşehrilerimizden oy isteyeceğiz. Genel başkanımızın il başkanları toplantısında, İstanbul’daki hemşehrilerimize ulaşabilmemiz için sınıf, okul, asker, iş, mahalle arkadaşlığı şeklinde 7 maddde çıkardı. Bu maddelere bağlı olarak bizler İstanbul’a giderek ulaşabildiğimiz son noktaya kadar ulaşıp, ikna edebildiğimiz hemşehrileri ikna ederek Cumhur İttifakı’nı Allah’ın izniyle 23 Haziran’da zafere ulaştıracağız.

MHP’nin önceliği devletin bekası

“Burdur merkezde piyasada iki muhatabın haricinde bir sürü laflar var. Bu laflar iki tarafı birbirine tutuşturmak için yapılan bir organize iş. Ama hedeflerine uluşamayacaklar. Çünkü arada bir sıkıntıda olsa biz genel başkanımızın ve genel merkezimizin talimatları doğrultusunda kurumsal bir siyasi partiyiz. Onun için genel başkanımızın verdiği talimatlar doğrultusunda biz tabanda il başkanları olarak anlaşmak zorundayız. Onun için 23 Haziran’a kadar ortaklaşa bir programda yapabiliriz İstanbul’da. 23 Haziran sonra her iki lider tahminim görüşme yaparak ileriki süreçte genel başkanın demiş olduğu gibi Cumhur İttifakı’nın devam edeceği kanısındayım ben de.” sözleriyle Cumhur İttifakı birlikteliğinin ileride de devam edeceği düşüncesinde olduğunu söyledi.  

MHP’nin kuruluş amacı ülkücülük ve milliyetçilik olduğunu ifade eden MHP İl Başkanı Hikmet Ökte;

“Bizimde bir fikir partisi olarak asla olmazsa olmazlarımız vardır. Genel Başkanımız geçtiğimiz günlerde açıklamada bulundu. Lazistan ve Kürdistan şeklinde açıklama yapan adayın karşılığında cevap verdi. Asla Türkiye’de Lazistan ve Kürdistan yoktur. ‘Olmaması içinde MHP ve ülkücü hareket her zaman karışısında dik duracaktır’ şeklinde genel başkanımız sert bir açıklamada bulundu. Ülkücü hareketin felsefesinde önce genel başkanımızın felsefesi vardır. 1997 süreci başlarında önce ülküm ve milletim sonra partim ve ben düsturuyla hep toplum karşısına çıkmıştır. Bizde aynı bu şekilde devam ediyoruz. MHP’nin önceliği devletin ve milletin birlik ve beraberliği, bekasıdır. 

MHP’nin her zaman iktidar olmasa bile yıllarca 50 yıllık bir geçmişi olan siyasi parti her zaman iktidarda muktedirliği vardır. Her siyasi partinin hedefi kendi başına iktidar olmak ama birinci şartımız ülkenin bekası. Birlik ve beraberlikle Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta durması. Diğer siyasi partierden Türk milliyetçiliği ve ülkücülerin ayrıcalığı bu olması lazım.

Kırsal kesim sıkıntıda

Yerelde belediyede biz genel başkanımızın vermiş olduğu talimat doğrultusunda iki lider anlaştıktan sonra adayımızı çektik. Yine bir sürü sansasyonlar oldu. Bizde Cumhur İttifakı adayı için çalıştık. Takdiri ilahi nasip etmedi. Ama bu aradaki sünepeler grubu her iki siyasi partiyi birbirine katmak için mücadelesini yaptılar. Biz her zaman alnımızın akıyla sokağa çıktık. Çıkmaya da devam edeceğiz. 

Seçim çalışmaları boyunca genellikle ekonomi ön plandaydı. Her gittiğimiz yerde Burdur bilhassa tarım ve hayvancılık üzerinde geçimini sağladığı için yemlerin ve gübrelerin pahalı olduğu konusunda sıkıntılar gündeme geldi. Yerelde bu siyaset ekonomi arkada gözükse de bu ekonomi sıkıntılarında dünya globalinde gelişen olaylardan dolayı damgasını vurdu. Ama genelde insanlarda bir bıkkınlık vardı ve yeni bir ekip oluşmasını istediler. Bizde bu 14 seçim bölgesindeki adaylarımızla yeni vizyon yeni hareket katacak, çalışkan, dürüst ve davasına, ilçelerine ve beldelerine sahip çıkacak adaylar bularak hedefimize ulaştık. Bundan dolayı da Burdur halkına çok çok teşekkür ederim. 

24 Haziran mahalli idareler seçimindeki aday adaylığından başlayan süreçte biz tüm seçim bölgelerimizde adaylarımızı oluştururken sevilen, sayılan halkta rehabet olan adaylar üzerinde anketler yaparak bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalar doğrultusunda da Burdur’umuzda 50 yıllık bir mazisi bulunan MHP’nin görmediği bir belediye başkanlığı aldık.”dedi ve seçim çalışmaları boyunca destek veren herkese teşekkür etti.  

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection