Tarihe göre süzülmüş ögeler: Çarşamba, 12 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:43

13 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

13 Haziran 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

Her Bizans’a bir Fatih

Ülkü Ocakları Genel Merkezi tiyatro grubunun tertip ederek “Her Bizans’a, Bir Fatih” sloganıyla sahneye taşıdığı fetih tiyatrosunun il, ilçe teşkilatları, ilçe ve belde belediye başkanları ve değerli ülküdaşların yoğun katılımlarıyla Söğüt beldesinde sergilenmesi hususunda açıklama yapılarak bilgi verildi;

Burdur Ülkü Ocakları Başkanı Ayhan Mete tiyatro gösterimi öncesi yaptığı konuşmada; 

“İstanbul insanlığın var oluşundan bu yana sadece Türk ve İslam dünyasının değil, dünyanın çeşitli kavimlerince siyasi ve coğrafi önemini korumuş ve her zaman feth edilme arzusuyla yanıp tutuşu olan bir şehir olmuştur. Hz. Muhammed’in “İstanbul muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.” hadisine mazhar olan 2. Mehmet ve o mübarek ordusu Konstantine’yi Türk ve İslam mührünü vurmak için harekete geçmiştir. Büyük bir imanla fedakarlıklarla “İman varsa imkan da vardır.” sözünün karşılığı olarak gemileri karadan yürütmüş ve istanbulda türkün mührünü sonsuza dek var olacağının müjdesini bizlere vermiştir. Peygamberimizin övgüsüne layık olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın ve o mübarek ordusunun ruhları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları Şad Olsun. 

Bu güzel etkinliğimizi ülküdaşlarımızla buluşturmalarından dolayı Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sayın Dr. Sinan Ateş ve kıymetli oyuncularımıza şükranlarımızı sunuyorum. “ dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

Mayıs ayında ihracat artışı

BUTSO’dan yapılan açıklamada 2019 Mayıs ayında ihracatta artış olduğu bilgisi verildi;

 

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, 2019 yılı Mayıs ayında ihracatta artış olduğunu belirtti.

Nisan ayına göre %41,4’lük bir artış olduğunu vurgulayan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Keyik: “Ekonomik dalgalanmalar ve dünya ticaret hayatındaki olumsuzluklar nedeniyle bu yıl 2018’e göre daha alt seviyelerde olan ihracat rakamlarımızın en kısa sürede artacağını öngörmüştük. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre doğru bir tespitte bulunduğumuz ortaya çıktı. 2019 yılı Nisan ayındaki yaptığımız ihracat 16 milyon 674 bin dolar olurken Mayıs ayı ihracat rakamlarımız 23 milyon 579 bin dolara ulaştı. %41,4’lük artışla bir önceki ihracat rakamlarımızı 6 milyon 905 bin dolar artırdık” dedi. 

Bir önceki yılın aynı ayına göre karşılaştırmada da bulunan Başkan Keyik: “2018 yılı Mayıs ayı ihracatımız 19 milyon 255 bin dolarken, bu yıl 23 milyon 579 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı ayına göre %22,45’lik sağlanan artış ticaret ve sanayi hayatımızda fazladan üretim ve ilave istihdam olarak ekonomimize fayda sağlamaktadır.” Dedi ve en alttan en üste istihdam sağlayanlara, çalışanlara, yorulanlara, üretenlere ve ürünlerini özellikle dış ticarette pazarlayanlara teşekkür etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

Toplu sünnet şöleni kayıtları başlıyor

Burdur Belediyesi’nin  geleneksel hale getirdiği Toplu Sünnet Şöleni’nin,  bu yıl gerçekleştirilecek töreni  için kayıtların başladığı yapılan açıklama ile duyuruldu;  

 

Burdur Belediyesi Kültür  ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Sünnet  Şöleni kayıtları başladı. Sünnet Şölenine iştirak etmek isteyen vatandaşlarımızın Halı Sarayı Hizmet Binası içerisindeki Kültür  ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne müracaat rica olunur.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Ramazan Bayramı tatili süresince uygulanan güvenlik tedbirleri hakkında valilikten yayınlanan basın bülteniyle bilgi verildi;

Önemli tatil noktalarının karayolu güzergahında, kavşak konumunda bulunan İlimizde Ramazan Bayramı tatili kapsamında alınan tedbirler güvenlik güçlerimiz tarafından hassasiyetle uygulandı.

Polis sorumluluk bölgemizde kalan 219 kilometrelik karayolu ve Jandarma sorumluluk bölgemizde kalan 313 kilometrelik karayolu ile bin 896 kilometrelik köy yollarında bayram tedbirleri kapsamında 11 günlük bir tedbir planı uygulamaya konuldu.

Bu tedbirler kapsamında günlük olarak emniyet ve Jandarma birimlerimiz toplamda 35 ekip, 2 motosikletli ekip, 70 personelle görev yaptı. Tedbirlerin uygulandığı 11 günlük sürede ise 328 ekip, 19 motosikletli ekip ve 653 personel görev aldı.

Burdur Merkez OSB Kavşağı kontrol noktası başta olmak üzere, Bucak ilçemiz sınırlarında kalan Dereboğazı Antalya-Isparta karayolu üzerinde, Bucak Bölge Trafik İstasyonu kontrol noktası ve Çavdır İlçemiz sınırlarında yer alan Antalya-Denizli Karayolunda 11 günlük süre boyunca 24 saat esaslı yoğun trafik denetimleri yapıldı. Ayrıca 4 drone ile denetimlere destek verildi.

Burdur İl genelinde Ramazan Bayramı tatilinin başladığı 31 Mayıs Cuma günü saat 17.00’den itibaren tatil sonuna kadar İlimiz sınırlarında kalan devlet karayolları geliş ve gidiş güzergâhlarından geçen araç sayıları; 

Burdur Antalya karayolundan, Antalya istikametine: 109.407 araç, Burdur istikametine: 91.674 araç, 

Burdur - Karamanlı - Çavdır Karayolunda; Çavdır istikametinden Burdur istikametine: 25.956 araç, Burdur istikametinden Çavdır istikametine: 19.996 araç,

Denizli- Antalya ve Fethiye Karayolunda; Denizli istikametinden Antalya - Fethiye istikametine: 37.326 araç, Fethiye - Antalya istikametinden Denizli istikametine: 40.026 araç,

Toplamda ise 219 km’lik Devlet Karayolları sorumluluk alanımızda 324.385 araç geçişi olmuştur.

Günlük ortalama 19.313 araç geçmekte iken bayram tatilinde günlük geçen araç sayısı 32.439 olmuştur. Bu 10 günlük tatil süresince İl genelinde 8.343 araç ve sürücü ekiplerimizce denetlenmiştir.

Bayram tatili süresince ilimiz genelinde ölümlü kaza meydana gelmemiştir.

Geçen yıl Ramazan Bayramında 2 ölümlü kaza meydana gelmiş bu kazada 2 kişi hayatını kaybetmiştir. Yine geçen yıl Kurban Bayramı tatilinde 43 yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiş ve 88 kişi yaralanmıştır.

2019 Ramazan Bayramı Tatil süresince meydana gelen 35 yaralanmalı kazada 86 kişi yaralanmış, bu yaralılardan 1 kişinin hayati tehlikesi mevcutken diğer 85 kişinin hayati tehlikesi bulunmamaktadır.

 Geçen yılki Kurban Bayramına göre yaralanmalı kaza sayımızda % 18,6 azalma meydana gelmiştir. 

İçişleri Bakanlığımız tarafından farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan kampanyalar ve uygulanan bayram tedbirlerinin, emniyet ve jandarma birimlerimiz tarafından İlimiz genelinde hassasiyetle uygulanması, kaza sayılarında ki azalmalarda etkili olduğu değerlendirilmektedir.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

BUTSO TSE denetiminde başarılı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), TSE Kalite Yönetimi Sistemi denetimini başarıyla geçti.

 

Konuya ilişkin açıklamada, kaliteli hizmet anlayışını TSE denetimleriyle belgelendiren Burdur Ticaret ve sanayi Odası’nın, 2007 yılından bu yana sahip olduğu TSE Kalite Yönetimi Sistemi için yapılan denetimden 2019 yılında da başarıyla geçtiği belirtildi;

 TSE Antalya Belgelendirme Müdürlüğü Baş Tetkik Görevlisi Ahmet Eryurt ve ekibi tarafından BUTSO’nun tüm birimleri incelenerek belge yenileme tetkiki gerçekleştirildi. 

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik konuya ilişkin yaptığı açıklamada, üye- kalkınma ve gelişim odaklı bir hizmet anlayışı benimsediklerini, amaçlarının üyelerine her zaman kaliteli bir hizmet sunmak ve üye memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak olduğunu ifade ederek; “Antalya Belgelendirme Müdürlüğü yetkililerinin denetimleri neticesinde ISO 9001: 2015 Kalite Hizmet Belgemizi yeniledik. Odamız, Akredite Oda Belgesine sahip olarak uluslararası kalitede üyelerimize hizmet vermeye devam ediyor” dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

Jandarma 180. Yılda hayat verdi

İl Jandarma Komutanlığınca düzenlenen etkinlik kapsamında komutanlık emrinde görev yapan tüm personel Türk Kızılay’ına kan ve kök hücre bağışında bulundu.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın kuruluşunun 180. Yılı dolayısıyla Cumhuriyet meydanında bir etkinlik yapıldı. “180 yıldır jandarma her zaman yanınızda” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe, Burdur İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli -ilçe jandarma komutanlıkları dahil- tüm er ve erbaşlar katıldı. Etkinliğe katılan tüm er, erbaş ve jandarma personeli Türk Kızılay’ına kan bağışında bulundu. Kan bağışı sırasında, 18-50 yaş arası kök hücre bağışçısı olmak isteyen gönüllülerden de 3 tüp kan alındı. Er ve erbaşlar, “Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu” doldurmalarının ve testler için 3 tüp kan vermelerinin ardından kök hücre bağışçı adayı oldular.

Türk Kızılayı resmi sitesinden edinilen bilgiye göre kök hücre bağışçısı olmak için;

TÜRKÖK Projesi kapsamında kök hücre bağışçı adaylarından bulaşıcı hastalıklar açısından serolojik testlerin çalışılması ve kan grubu belirlenmesi, doku tiplemesi yapılabilmesi için 3 tüp numune alınmaktadır. Bulaşıcı hastalık testlerinin negatif çıktığı bağışçı adaylarının doku tipleme numunesi T.C. Sağlık Bakanlığı’na ait Doku Tipleme Laboratuvarı’na teslim edilmekte ve burada analiz işlemleri tamamlanmaktadır. Doku tipleme sonuçları Kemik İliği Bankası veri tabanına aktarılmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı TÜRKÖK Birimi’ne yapılan hasta başvuruları sonucunda veri tabanı taranmaktadır. Bir hasta ve bağışçı adayı arasında uyum tespit edildiğinde Türk Kızılayı olarak sizinle tekrar iletişime geçilecek ve yaptığınız bağışla ilgili onayınız istenecektir. Bu aşamadan sonra kök hücre bağışı ile ilgili süreç başlamış olacaktır. Yani ilk aşamada verilen kan, kök hücre için değil gerekli testlerin yapılabilmesi içindir.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

Havacılık Kulübü üyeleri 5 bin fidan dikti

Burdur Yamaç Paraşütü Havacılık Kulübü üyelerince Tefenni Yaylaköy’deki kıraç topraklara ağaç dikimi yapıldı.

Burhavk Hatıra Ormanı açılışında üyeler ve diğer katılımcılar tarafından kıraç bölgelere 1500 karaçam,  1500 selvi çamı ve 2000 badem dikildi. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yurdumuzun kıraç bölgelerinde ağaç diken Burhavk ekibi hatıra ormanının ilk etabını gerçekleştirdi.

Burdur Yamaç Paraşütü Yelken Kanat Havacılık Gençlik Spor Kulübü Başkanı Muhammed Ozan Erşen konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

 “Burdur’da yamaç paraşütçüleri olarak spora katkı sağlıyoruz.  Sadece spora değil doğayada katkı sağlamak adına üyelerimizce ağaç dikimi etkinliği gerçekleştirdik. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında ülkemizin kıraç bölgelerinde ağaç dikmeyi düstur edinerek Tefenni Yaylaköy’de bin 500 karaçam, bin 500 selvi, 2 bin badem toplamda 5 bin ağaç diktik ve Burhavk Hatıra Ormanı oluşturduk. Bugün tabelamızı dikip açılışını yaptık.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 12 Haziran 2019 14:41

Cumhuriyet caddesinde zincirleme kaza

Cumhuriyet caddesinde 3 otomobilin çarpışması ile zincirleme trafik kazası oldu.

Kazada 15 AL 976 - 15 HY 583 - 15 DG 539 plakalı otomobiller zincirleme bir şekilde çarpıştı. Meydana gelen kaza hafif atladı. Kazada, yalnızca maddi hasar oluştu. Kaza tutanaklarının hazırlanması ve araçların fotoğraflarının çekilmesinin ardından yol kısa bir sürede trafiğe açıldı.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection