Tarihe göre süzülmüş ögeler: Salı, 11 Haziran 2019 - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

12 Haziran 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, finallere hazırlanan MAKÜ öğrencilerine  yönelik  çalışma ortamı hazırlamaya devam ediyor. Konuya ilişkin yapılan açıklamada 11- 14 Haziran ve 17- 20 Haziran tarihleri arasında Burdur Belediyesi Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nin üniversite öğrencilerinin finallere çalışabilmesi için etüt merkezi haline getirildiği belirtildi; 

 

Burdur Belediyesi Cumhuriyet Yaşam Merkezi 11- 14 Haziran ve 17- 20 Haziran tarihleri arasında finallere hazırlanan MAKÜ’lü öğrenciler için öğlen 13.00 ile gece 01.00 saatleri arasında öğrenciye hizmet verecek. 1000 öğrenciye ücretsiz Wi-fi, şarj imkanı, yemek molasına imkanı olmayan öğrencilere gece çorbası ve çay, nescafe ikramında bulunulacak.

Başkan Ercengiz yaptığı açıklamada “Üniversite öğrencilerimizin rahat bir ortamda çalışabilmeleri için salonumuzu çalışma ortamına uygun bir şekilde düzenledik. Şehrimize okumak için gelen emanet gençlerimize, elimizden gelen tüm imkanları sağlamaya çabalıyoruz.Salondaki görevli arkadaşlarımız da öğrencilerimiz ihtiyaçları için orada hazır bulunacaklar. Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizde okuyan ve finallere girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerim” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 11 Haziran 2019 14:33

Büğdüz Halkı’na geçmiş olsun

Milletvekili Mehmet Göker Büğdüz Köyü’nde yaşanan şiddetli yağış ve sel baskını hakkında yazılı basın açıklaması yaparak, Büğdüz halkına geçmiş olsun dileklerini ilettti;

 

Burdur ilimizin merkez ilçesine bağlı Büğdüz köyünde yaşanan şiddetli yağış sele neden olmuş ve bunun sonucunda çok sayıda ev, ahır, samanlık sular altında kalmış ve yaklaşık 1500 dekar tarım arazisi de zarar görmüştür.

Karaçam Deresi’nden gelen selle birlikte sürüklenen taşlar ve kumlar Büğdüz- Bayındır yolunu ulaşıma kapatmıştır. Köye sevk edilen AFAD ve itfaiye ekipleri çalışma başlatmış olup köy muhtarlığı tarafından hasar tespit çalışmaları için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat edilmiştir.

Herhangi bir can kaybı ve yaralı bir vatandaşımızın olmaması en büyük tesellimizdir.

Büğdüz halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve konunun takipçisi olduğumu kamuoyuna saygıyla duyuruyorum…

Yayınlandığı Kategori Manşet

Millet ittifakının CHP’den adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur ittifakının AK Parti’den adayı Binali Yıldırım  ekranda karşı karşıya gelecekler.

Ak Parti’li Mahir Ünal ve CHP’li Engin Altay, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında yapılması planlanan ortak yayınla ilgili ortak açıklama yaptılar.

 Yapılan açıklamaya göre tarihi karşılaşmanın olacağı yayın, 16 Haziran Pazar günü saat 21:00’de, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılacak. Programın sunuculuğunu gazeteci İsmail Küçükkaya yapacak.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 11 Haziran 2019 14:33

İmar barışında son 3 gün

İmar barışına başvuru için son birkaç gün kaldı. 31 Aralık 2017 öncesinde inşa edilmiş kaçak yapıları kapsayan imar barışına son başvuru tarihi 15 Haziran. 

Yoğun talep gören ve artık sonuna gelinen imar barışına ilişkin gazetemize açıklama yapan Mimarlar Odası Burdur Temsilciliği Başkanı Mimar Nuri Selim Kutlu;

“3194 sayılı imar kanununa geçici bir 16. Madde eklendi. Ardından bir tebliğ yayınlandı. Tapu müdürlüklerindeki uygulamaları netleştirmek adına da bir genelge yayınlandı. Bu mevzuat değişikliği, 2018 öncesinde yapılan kaçak yapı imalatlarını kapsıyor. Vatandaşın e-devlete girip yaptığı başvuru sonucu tamamen beyan esaslı olarak, yapı kayıt belgesi sorgusuz sualsiz, hiçbir kontrol olmadan oluşturuluyor. Ayrıca binanın depreme dayanıklılığı ile ilgili hususlar, “başvuru sahibinin sorumluluğundadır” diye bir madde var. Yani bina sağlamlığı veya güvenliği tamamen vatandaşın sorumluluğunda. Vatandaşa çok büyük yetki verildi. İmar barışının beyan esaslı yapılması en büyük hendikap, bunun büro tescilli ofisler tarafından yapılması gerekliydi. Çünkü çok sayıda yanlış başvuru da oldu. Bu süreci samimiyetsiz buluyor ve sürecin vatandaşı kaçak yapıya özendirdiğini düşünüyorum. Ancak, bundan sonraki süreçte kaçak yapılaşmanın önüne geçilirse bu iyi birşey. Kontroller olmazsa vatandaş artık daha fazla kaçak yapıya özendirilmiş olacak. Eğer kontroller olursa imar barışı işe yaramış olacak. Aslında bundan sonraki süreç etkili olacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde yapılan imalat ve kontrollerle bunun tespiti yapılabilir.” Dedi.

İmar barışından haksız faydalanmaya çalışanlara  ilişkin de görüşlerini bildiren Mimarlar Odası Başkanı Kutlu;  “Yerinde bina yokken yapı kayıt belgesi alındığını gördüm. Bunun yaptırımı aslında çok ciddi, ceza kanunun 206. maddesine göre direk evrakta sahteciliğe giriyor ve 2 yıldan başlıyor yargılamaları. Ama vatandaşın beyanları ‘çok cesurca’ yapılıyor!” Dedi. Ayrıca imar barışı süresinin uzatılması ihtimalinin olup olmadığına ilişkin de;  “şuan yürürlükte olan geçici imar kanunun 16. maddesine göre; “bakanlık başvuru süresini ve son ödeme tarihini bir seneye kadar uzatmaya yetkilidir.” Diyor. Daha bir sene dolmadı. 3 ayları daha var. Bence süre uzayadabilir.” Dedi.

Neredeyse geride bırakmak üzere olduğumuz imar barışı sürecine ilişkin gazetemize açıklama yapan Mimarlar Odası Burdur Temsilciliği Sekreter Üyesi Mimar Zehra Karabay Şener de;    

“İmar barışı başvurusunun teknik bir kişi tarafından tarafından yapılması lazımdı. İmar barışının olumlu tarafı, son dört beş yılda yapılan yeni binalarda çatı dubleksleri yada bodrum katlarda iskan ruhsatı alındıktan sonra buralar daire haline getiriliyor. Ruhsatsızken daire haline geliyor ve en azından bu sayede vergilerini ödüyorlar. Bu, yeni binalarda olmuyor; ruhsatını 2018 öncesinde almış fakat henüz iskan ruhsatını almamışsa yapılabilir.    Vatandaşlar yeni konut alırken alacakları evin yapı ruhsatını ve varsa iskan ruhsatını edinip tarihlere bakabilir, mimar veya inşaat mühendisi olan teknik bir kişiden bilgi alabilirler.” Bilgisi verdi.

İmar barışı süresinin uzatılması ihtimaline karşın görüşlerini bildiren Mimar Karabay Şener, imar barışı süresinin uzatılması halinde, başvuruda bulunacak kişilerin muhakkak teknik kişilere başvurmaları önerisinde bulundu.

Mine Kaya

Yayınlandığı Kategori Manşet
Salı, 11 Haziran 2019 14:33

Uyuşturucu ile mücadeleye devam

B

urdur Valiliği’nden yayınlanan asayiş bülteninde uyuşturucu ve  kaçak alkol konularında verilen mücadeleye ilişkin bilgi verildi;

08.06.2019 günü saat 15.15 sıralarında İlimiz merkezinde bulunan bir pansiyondan Burdur Devlet Hastanesine intikal ettirilen ve hayatını kaybettiği anlaşılan B.B.T. isimli şahsın odasında yapılan aramada, uyuşturucu madde öğütmek için kullanılan 1 adet metal aparat ile uyuşturucu madde içiminde kullanılan 1 adet düzenek ele geçirilmiştir.

Yapılan çalışmada; uyuşturucu maddeyi maktule, B.Ş. isimli şahsın temin ettiği tespit edilmiştir. Maktul ile aynı ikamette kalan B.Ş. isimli şahsın odasında da 08.06.2019 günü yapılan aramada, 3 adet kenevir tohumu, uyuşturucu öğütmek için kullanılan 1 adet metal aparat, uyuşturucu madde içiminde kullanılan 1 adet düzenek, sarma kağıdı ile 2,5 litre etil alkol, alkollü içki olduğu değerlendirilen 4 kg sıvı madde ve alkollü içkilere aroma vermek amacıyla kullanılan 16 şişe sıvı madde ele geçirilmiştir. 

Konuyla ilgili B.Ş. isimli şahıs hakkında 4733 sayılı kanuna muhalefet (sahte alkollü içki) ve TCK 188. Maddesi “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” suçları kapsamında tahkikat başlanılmıştır.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde B.Ş. isimli şüpheli şahıs 10.06.2019 tarihinde İl merkezinde yakalanmış ve C.Başsavcılığına sevk edilmek üzere gözaltına alınmıştır. 

Maktulün kesin ölüm sebebi ise otopsi işlemlerinin ardından netlik kazanacak olup, olayın meydana geldiği ve ruhsatsız olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen pansiyonla ilgili olarak gerekli yasal işlemler, ilgili kurumların koordinesinde yapılmaktadır.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kaldırım çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Başkan Yardımcısı Ali Say’ın uzun çarşıdaki kaldırım çalışmalarını yerinde incelemelerde bulunmalarına dair açıklama yapılarak bilgi verildi;

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Başkan Ercengiz, “Göreve geldiğimiz günden itibaren belli bir disiplin içerisinde Burdur’un çehresini ve Burdur’a yakışmayan farklıkları ortadan kaldırarak çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Tarihi ve turistik olan bölgemizi yeniden cazibe merkezi yapabilmek için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde tamamlayacağız” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection