Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Metin Sipahi’nin, Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların bayram alışverişlerini esnaftan yapmaları konusunda çağrıda bulunmasına ilişkin açıklama yapıldı;

BESOB Başkanı Sipahi açıklamasında “Vatandaşlarımız alışverişlerini yerel esnafımızdan yaparak hem esnaf ve sanatkârlarımızın ayakta kalmasına yardımcı olurlar hem de şehrimizin parası Burdur’umuzda kalmış olur” dedi.

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi çarşı pazarlarda da hareketlilikler gözlenmeye başladı. 

BESOB Başkanı Metin Sipahi de bayram öncesi yaptığı açıklamada, “Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Vatandaşlarımız bayram alışverişine başladı ve Burdurlu hemşerilerimizden tek isteğimiz yerel esnafımıza sahip çıksınlar. Şayet Burdurlu vatandaşlarımız yerel esnafımızdan alışveriş yaparlarsa şehrimizin parası yine şehrimizde kalacak. Ulusal firmalardan alışveriş yapılırsa maalesef ilimizin parası şehir dışına çıkmış olacak. İlimizde gün geçtikçe çoğalan ulusal marketler ve zincir mağazalar mahalle içlerine kadar girdi ve büyük marketler sadece sektörümüzü etkilemiyor, onlarca mesleği ve esnaflarımızı etkiliyor. Halkımız, yerel esnafımızdan alışveriş yaparak yerel esnafımızın ayakta kalmasına yardımcı olacak ve böylelikle ulusal marketlerin çoğalması da bir nebze engellenmiş olacak” bilgisi verdi.

“HEM ESNAFIMIZ HEM DE BURDUR KAZANSIN”

Yerel esnaftan alışveriş yapıldığı takdirde hem Burdur ekonomisinin hem de esnaf ve sanatkârın kazanacağına dikkat çeken Başkan Sipahi, “BESOB olarak Burdurlu vatandaşlarımıza özellikle giyim, ayakkabı, aksesuar, kozmetik ve benzeri alışverişini esnaflarımızın işletmelerinden yapmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Fiyat konusunda bir farklılık olmadığını görecekler. Vatandaşlarımız bayram şekerini, çikolatasını, meşrubatını, kolonyasını ve tüm ihtiyaçlarını mahalle veya çarşı esnaflarımızdan yaparak esnafımızı sevindirsin ve onlara bayram sevinci yaşatsın. Yerel esnafımızdan alışveriş yaparak hem esnafımız kazansın hem Burdur kazansın” görüşünü dile getirdi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi tarafından uzun yıllardır sürdürülen ‘Hoş geldin Bebek’ uygulaması’nın Burdur Sağlık İl Müdürlüğü tarafından veto edildiği açıklandı; 

Başkan Ercengiz’in talimatıyla sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde Burdur Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile uzun yıllardır süren, yeni bebek sahibi olan ailelere destek amaçlı verilen, içerisinde biberon, emzik, bebek bezi, ıslak mendil, şampuan, bebe yağı, pişik önleyici kremi, bir de kız çocuklarına pembe, erkek çocuklarına ise mavi olmak üzere çocuklarımızın üşümemesi için birer tane battaniye bulunan ‘Hoş geldin Bebek’ seti, Burdur Devlet Hastanesi tarafından veto edildi. Burdur Devlet Hastanesi’nce  aldıkları karar doğrultusunda, yeni bebeği olan ailelerin isim ve adres  bilgilerini vermekten kaçınıldı. 

‘Hoş geldin Bebek’ Uygulamasını durdurmanın vatandaşın aleyhine bir davranış olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, Burdur Devlet Hastanesinin vermiş olduğu kararı, kamuoyunun yorumuna bıraktı. Başkan Ercengiz, her ne olursa olsun Hoş Geldin Bebek Uygulamasını kendi imkanları ile sürdüreceklerini ifade etti. Başkan Ercengiz, Hoş geldin Bebek Uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşların mahalle muhtarlarına ve Burdur Belediyesine başvurmalarını rica etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

İlçe Programına kurum ziyaretleri ile başlayan Vali Şıldak, programının devamında Salda Gölü kıyısında yürütülen çalışmaları incelediği, İlçeye bağlı Güney ve Büyükyaka Köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla buluştuğu açıklandı;

Ziyaretin son bölümünde eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte şehit ve gazi aileleri, ilçe yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlarla iftarda bir araya geldi.

Vali Şıldak Yeşilova programının ilk bölümünde Kaymakamlık, Belediye, İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret etti. Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Vali Şıldak, Kaymakam Abdulhamit Karaca’yı makamında ziyaret ederek brifing aldı.

 GÜNEY VE BÜYÜKYAKA KÖYLERİNİ ZİYARET EDEREK VATANDAŞLA BULUŞTU

Yeşilova programına köy ziyaretleri ile devam eden Vali Şıldak, ziyaret öncesi Salda Gölü kıyısında yürütülen çalışmaları inceledi. İnceleme sonrası Güney ve Büyükyaka Köylerini ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi, talep ve isteklerini dinledi.

İFTAR BULUŞMASI

Yeşilova İlçesi programının son bölümünde, Vali Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte şehit ve gazi aileleri, ilçe yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlarla iftarda bir araya geldiler.

Vali Hasan Şıldak iftarda yaptığı konuşmada; “Öncelikle değerli Kaymakamımıza ve çalışma arkadaşlarına bizleri bu ortamda bu güzel ortamda buluşturduğu ve bu güzel  organizasyonu gerçekleştirdiği için bende teşekkür ediyorum. Hepiniz buraya kadar teşrif ettiniz ve bizler için çok özel olan bu ortamda birlikte iftar yapma fırsatı verdiniz.  Huzur ayı, bereket  ayı olan Ramazan ayının  yavaş yavaş sonlarına yaklaşıyoruz.  Bu ayda bizlerde bu fırsatı değerlendirerek İl merkezinde değil,  daha ziyade ilçelerimizde, hatta köylerimizde insanlarımızla konuşmaya bir arada olmaya özen gösterdik. Bugün Yeşilova ilçemize yaptığımız bu ziyaret beşinci ilçe ziyaretimiz oldu. Dört ilçemizi de geçtiğimiz haftalarda ziyaret ettik. Bugün de Kaymakamlığımızı, Belediyemizi, Emniyetimizi ve Jandarmamızı ziyaret ettik. Onun dışında iki güzide köyümüzde bulunduk. Büyük yaka ve Güney köylerimizi ziyaret ettik. Vatandaşlarımızla bir araya geldik, sohbet ettik. Şimdide burada bulunan çok değerli özel insanlarla gerçekten üzerine titrediğimiz ve her ortamda birlikte olmaktan mutluluk duyduğumuz, en başta Şehit ve Gazi ailelerimizle hep birlikte bulunuyoruz. Ne mutlu bize ki böyle bir ortamın havasını teneffüs etme ve bunun bereketinden, feyzinden istifade etme imkanı bulunuyoruz. Eşimle birlikte kaymakamımızın eşi de yine bugün ailelerimizi ziyaret ettiler. Hep birlikte bizde değerli  Vali Yardımcımız Emniyet Müdürümüz  ve  Jandarma Komutanımızla birlikte gelip sizlerin misafiri olduk.

Ramazan ayı birleştirici bütünleştirici bir ay ama biz sadece bu aylada sınırlı değil burada bulunan bütün gruplarla bütün insanlarımızla toplumumuzun her kesimiyle devlet olarak bütünleşmeye birlik olmaya kaynaşmaya büyük özen gösteriyoruz. Tabi bu sizden aldığımız enerjiyle oluyor. Tek taraflı bir şey değil. Tek uzatılan bir el karşılık bulmazsa onun hiçbir anlamı olmaz. Ama bu el hiçbir zaman havada kalmıyor. Dikkat ettiğimiz zaman zaten devletin uzattığı her eli Türk Halkı, Türk Milleti her zaman dört elle sarılarak karşılık verir, kucaklar bunu da bu tezahürünü bu sofralarda görüyoruz.  Zaten biz çok memnun oluyoruz sizleri çok seviyoruz, benimsiyoruz ve sizlerden güç alıyoruz. İnanın devletimizde bugün köylerimizde de ifade ettim, bu tablodan bu birliktelikten zaten beslenerek ondan güç alarak ayakta kalıyor ve her türlü badireyi atlatıyor.

Bu vesileyle aziz vatanımız için kanlarını canlarını vererek bizim bu günlerde hür bir şekil de, özgür bir şekilde, bu topraklar üzerinde mevcutiyetimizi devam ettirmemizin vesilesi ve sonucu olan Aziz Şehitlerimizin bir kez daha rahmetle minnetle anıyorum. Allah hepsinden razı olsun. Allah rahmet eylesin diyorum ve ailelerine burada bulunan siz büyüklerimize de sabır diliyoruz. Her zaman yanınızdayız. Yine Gazilerimize sağlık içinde nice ömürler, uzun yıllar temenni ediyoruz. Her zaman yanınızdayız. Toplumumuz da yine bazı kesimlerimiz var ki onlar bizim değil sadece devlet olarak toplumumuzun normal insanlarının da her zaman elini uzatması gereken birlikte olmamız gereken insanlarımız. Onları da çok seviyoruz ve dayanışma içindeyiz ve her zaman yanlarındayız. Ben bu vesile ile hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Bu tablonun oluşmasında burada bulunan herkesin büyük emeği var katkısı var. Yaklaşan Ramazan Bayramınızı da şimdiden tebrik ediyorum ve hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

29 Mayıs 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv
Salı, 28 Mayıs 2019 14:39

Emek’te Gönül Sofrası kuruldu

Burdur Belediyesi’nce kent merkezindeki mahallelere kurulan Gönül Sofraları’nın son durağı Emek Mahallesi oldu. 

Burdur Belediyesinin her Ramazan’da hayırseverlerin desteğiyle organize ettiği Gönül Sofrası’nın son olarak Emek Mahallesi’nde kurulduğu açıklandı; Ramazan ayının ilk gününden itibaren Burdur kent merkezindeki mahallelerde, mahalle sakinlerini ve öğrencileri ağırladı. 30 Merkez mahallede kurulan Gönül Sofraları’nda Burdur Belediyesi 40 bin kişiyi ağırladı. Kötü hava şartlarına rağmen Gönül Sofrası’na yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Burdur Belediyesi’nin bu uygulamasından dolayı duydukları memnuniyeti sık sık dile getirdiler. 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi’nce düzenlenen Gönül Sofraları’na katılarak, vatandaşlarla bir araya geldi. Düzenlenen son iftar yemeğinde de vatandaşları ağırlayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, iftar öncesi konuşma yaptı. İklim ve hava koşullarına rağmen vatandaşların Gönül Sofraları’na gösterdiği ilgiden dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Ercengiz, “Mahallelerimize kurduğumuz son Gönül Sofrası iftar yemeğimiz. Bu yıl iklim ve hava koşulları nedeniyle, bazı mahallelerimizde yağmur nedeniyle Gönül Soframızı kuramadık.  Ama yine de hedefimiz %75- %80’di. Bu hedefe de ulaştık. Tabi ki bu Gönül Sofraları’nın dolu olmasının bir tek sebebi,  sizlerin bu sofralara gösterdiği teveccühdür. Biz bu sofraları gönüllü bağışçıların katkılarıyla kuruyoruz ve bugün de Turkcell firmasının katkısıyla kurduk. Geçen yıl ve ondan önceki yılda olduğu gibi, bizlere bu konuda destek verdikleri için Turkcell firmasına, genel müdürlüğüne ve bölge müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Tüm çalışanlarıyla, onlar da bizlerle birlikte Gönül Soframızda. İnşallah hayırları kabul olur. Değerli hemşerilerim! 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde gösterdiğiniz teveccühle bir beş yıl daha, eğer ömrümüz var ise sizlere hizmet edeceğiz. İzliyorsunuz haberleri, bir çok belediye ile ilgili el değiştirdikten sonra bir sürü farklı şeyler duyuyoruz. Şu kadar borçla devralmış, Bu kadar borçlanılmış. Biz, geride bıraktığımız 5 yıl içerisinde ne borçlandık, ne de bize bırakılmış borcu bir kenara bıraktık. Bir yandan borç öderken, Bir yandan da hizmet kalitemizi arttırıp, sizlere hizmet etmeye ve en iyisini sunmaya gayret ettik.  Biz, bu önümüzdeki beş yıl içersinde de sizlere yakışan hizmeti, Burdur’umuza yakışan hizmeti, sizler için yapmaya devam edeceğiz. Belediye çalışanlarımız, meclis üyelerimiz ve Burdur’u seven tüm gönüllülerimizle kol kola, el ele, muhtarlarımızla, tabi ki sizlerin bize vereceği destek ve bizlere sunacağı projelerle En değerlisi bu seçimde yaptıklarımızı görüp, bize destek veren en iyi mahallelerimizden birisi oldu.  Bu teşekkürü de ayrıca tüm emek mahallesi sakinlerine şahsen ve siyasi partim, bize gönül verenler adına bir kere daha teşekkür ederek sözlerimi bitirmek istiyorum. Bayramınızı şimdiden kutlamak istiyorum. Tuttuğunuz oruçların ve hayırların Allah katında kabul olmasını dileyerek, hepinize afiyet olsun.” Şeklinde konuştu 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencileri spor dalında aldıkları başarılarla sık sık gündeme gelmeye devam ediyor. MAKÜ BESYO öğrencisi Milli Sporcu Sema Çalışkan yine hem Burdur’u hem de MAKÜ’yü gururlandırdı.

Milli Boksör Sema Çalışkan, Avrupa Oyunları öncesi 21-25 Mayıs tarihleri arasında Çekya’nın Usti nad Labem kentinde  düzenlenen turnuvada gümüş madalyanın sahibi oldu.

Çekya’da düzenlenen Uluslararası Elit Boks Turnuvası’nda Türkiye’den büyük erkekler ve büyük bayanlarda 12 milli sporcu katıldı ve Türkiye 5 madalya kazandı.

Türkiye Boks Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Usti nad Labem kentindeki organizasyonda milli sporcular 2 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyanın sahibi oldu.

Milli Boksör MAKÜ BESYO Öğrencisi olan Sema Çalışkan 60 kiloda katıldığı turnuvada gümüş madalya ile döndü. 2020 olimpiyatları için çalışan Milli Boksör Çalışkan “Daha büyük başarılara imza atabilmek içim elimden geleni yapacağım. Bu çerçevede en başta MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ’a destekleri için çok teşekkür ediyorum. Yine ayrıca MAKÜ’deki hocalarıma da yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection