Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 16 Mayıs 2019 15:34

17 Mayıs 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

17 Mayıs 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Geçtiğimiz günlerde, YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından vatandaşların; ‘Her şey güzel olacak’ mesajlarıyla, CHP’nin hesabına gönderdikleri bağışlar giderek kampanyaya dönüştü. Kampanya duyurusuyla vatandaşlar 20’şer lira bağış yapmaya çağırıldı.

 CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, parti üyeleri ve gönüllüler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına bağışta bulundu. CHP İl Başkanlığı’nca düzenlenen program kapsamında, aralarında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’inde bulunduğu CHP’liler, İş Bankası Şubesi’nin önünde bir araya gelerek, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu ‘nun seçim kampanyasına destek için bağışta bulundular.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bağış sonrası basına yaptığı açıklamada, İstanbul halkının 23 Haziran’da tekrar sandığa gideceğini belirterek;

“31 Mart seçimleri iptal edilerek 23 Haziran’da yeniden İstanbul’da belediye başkanlığı seçimi yapılacak. İşin birçok tartışılacak yönü elbette var. Bunu zaman içerisinde tarih mutlaka sorgulayacak ama ortada bir gerçek var. 23 Haziran’da yeniden bir seçim yapılacak. Bu seçimlede Ekrem İmamoğlu gönüllerin belediye başkanı olarak yeniden İstanbul halkının karşısına çıkacak. Malum seçimde siyasette belli bir bütçeyi gerektiriyor. Hepimizin olduğu gibi bizim belediye başkanımızın hazineden aldığı ek bir katkı ek bir pay yok. Bizde bugün burada bir çağrıya kulak vererek ve o çağrıya yanıt vererek Ekrem İmamoğlu Başkanımıza destek için buradayız. Karınca kararınca herkes bu çorbada benimde katkım olsun diyerek bugün geldik, banka hesabına Ekrem İmamoğlu adına harcanılmak üzere herkes büçesi oranında bir katkı verdi. Bizden yana helal osun. İnşallah Türkiye’nin aydınlık geleceği için yapılan bu seçimler Türkiye’miz için, İstanbul’umuz için hayırlı olsun.” dedi. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut tekrarlanan seçimlerde hazineden destek gelmediğini bu yüzden halktan destek istediklerini vurgulayarak;

“31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu seçimi kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Daha sonra iktidarın baskısıyla yapılan itirazlar sonucunda YSK sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmamasını gerekçe göstererek İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini iptal etti ve hukukusuz, kanunsuz bir şekilde Ekrem Başkanı’mızı çok sevdiği İstanbullulardan ayırdılar. 23 Haziran’da tekrar seçim yapılacak. Tekrarlanan seçimde siyasi partilere hazineden yardım gelmiyor. O yüzden sizlerden destek istedik. Hep birlikte böyle bir dayanışmayı göstermek istedik. Bizler 31 Mart’ta İstanbul’a baharı getirdik.  15 bin farkla çok anlaşılmadı galiba. 23 Haziran’da yüz binlerce farkla İstanbul’a yazı getireceğiz. Onlar ne payarlarsa yapsınlar İstanbulluları Ekrem Başkanımızla buluşmasına engel olamayacaklar. Biz bu seçimi tekrar kazanacağız. Hani bir şarkı da söyleniyor ya ‘Haramilerin saltanatını yıkacağız.’ Aynen öyle olacak. Her şey çok güzel olacak.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 16 Mayıs 2019 15:33

"YSK kararı hukuka ve içtihatlara aykırı"

Milletvekili Mehmet Göker yaptığı yazılı açıklama ile AKP İl Başkanı Volkan Mengi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin neden yenilendiğine dair yaptığı yazılı bir basın açıklamasını Burdur kamuoyu ile paylaştığına işaret ederek, “Yapılan bu açıklamalar tamamen yanlı, eksik ve tutarsızdır.” Dedi; 

31 Mart günü İstanbullu seçmen sandık başına gelerek toplamda dört tane oy pusulasını ve zarfını alarak oy kabinine girmiştir. Kabinde Büyükşehir Belediyesi için, İlçe Belediye Başkanlığı için, Belediye Meclis Üyeliği için ve muhtarlık için oyunu kullanmış ve aynı zarfın içinde sandığa atmıştır. Seçimleri kaybettiğini anlayan AKP’de telaş başlamış ve sandığı şaibe ile ilişkilendirme çalışmaları başlamıştır. Zarftan çıkan dört oydan sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığında şaibe var denilmiş ve Sandık başkanları Kamu Görevlisi olmadığı için YSK böylesine hukuka ve içtihatlara aykırı bir karar almıştır. 

Zira aynı YSK 20 Nisan 2019 tarihinde Bursa Mustafakemalpaşa ile ilgili olarak İyi Partinin, Sandık Kurulu Başkanlarının Kamu Görevlisi olmaması gerekçesi ile yaptığı itirazı oy birliği ile reddetmiştir. 

Sonuç olarak, 24 Haziran seçimlerinde de on binlerce kamu görevlisi olmayan kişinin İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde sandık başkanı ya da üye olarak görev yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu gerçek karşısında Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel seçimleri de kesinlikle şaibelidir. Kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yapmış olması tek başına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini şaibeli kılıyorsa, 24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerin de tümden iptal edilmesi gerekmektedir. 

Sandık kurulu başkanlarının ve sandık kurullarında görev yapacak kamu görevlilerinin belirlenmesi seçmenin, siyasi partilerin ve adayların iradesine bağlı olmamasına rağmen; sandık kurullarının teşkiline ilişkin konular bizzat YSK’nın 13/12/2018 tarih ve 2018/1105 sayılı kararıyla kabul edilen seçim takvimine göre 2 Mart 2019 tarihinde kesin olarak karara bağlanmıştır.

Anayasamızın 141. Maddesine göre mahkemelerin her türlü kararları gerekçeli olarak yazılır. 10 gün önce İstanbul seçimlerini iptal eden YSK hala GEREKÇELİ KARARI yazamamıştır. Gerekçe-karar eş zamanlılığı nedeniyle yargı kararı anayasal açıdan gerekçeyle birlikte doğar. Gerekçe önemlidir çünkü karar gerekçeyi izler, gerekçe kararı değil. Yargıç kendisini iptal sonucuna götüren bulgu, kanıt ve olguları sıralamak suretiyle bu bağlamda mantık örgüsünü ortaya koymak durumundadır. Önce sonucu açıklayıp sonradan delil ve dayanak arayışına girmek, yargısal karar sürecine tamamen aykırı bir uygulamadır. 

Diğer taraftan, Yüksek Seçim Kurulunun 10 Mayısta verdiği karar ile kısa karar arasındaki çelişkiler de kaçınılmazdır. Kanun “Bir seçim çevresinde yapılan seçimin seçim işlemleri sebebiyle iptaline karar verildiği takdirde o seçim çevresinde yeniden seçim yapılır.” demektedir.  Dayanak olarak alınan bu maddeye göre seçimin iptali bir bütün olarak anlaşılmaktadır.

Bu çerçevede aşağıdaki şu sorulara yanıt aramamız gerekmektedir.

1) Hangi sandık kurulları, nasıl yasa dışı oluşturulmuştur?

2) Yasa dışı oluşturulan sandıkta kullanılan oylar sonucu nasıl etkilemiştir?

3) Sandık kurulunu oluşturma biçimi ve sonuca etkili oy birlikte değerlendirileceğine göre ortak paydaya ilişkin somut sayılar nelerdir?

4) Aynı zarftan çıkan 4 pusuladan sadece 1’inin etkilendiği kabul edildiğine göre diğer 3 pusula için saptanan farklar nedir?

5) Mazbata iptali neden ve hangi yasal dayanağa göre yapılmıştır? 

6) Kimler hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur?

7) Neden herhangi bir sandıkta itiraz kaydı yoktur? 

ASLINDA SORUNUN CEVABI BASİTTİR

Ortada oy hırsızlığı olmadığı için hırsızlığın nasıl yapıldığını kimse açıklayamamaktadır.

YSK’nın iptal ettiği sandıkların sonuçlarında Binali Yıldırım önde çıkmıştır. İstanbul’da 31,186 sandık vardır. Alınan kararın dayanağı; 212 sandıktaki sandık kurulları üzerinde verilmiştir. Binali Yıldırım bu sandıklardan yüzde 50,5 oy almış, Ekrem İmamoğlu yüzde 47 oy almıştır. 

Ekrem İmamoğlu 31 Mart 2019’daki seçimi kazanmıştır. Oylar günlerce sayılmış ve yine Ekrem İmamoğlu kazanmıştır. 41.200 kısıtlı seçmen üzerinde bakılmış ve yine Ekrem İmamoğlu kazanmıştır.

Seçimlerden önce ortaya atılan BEKA MESELESİNİN hortumlanan paraların belli yerlere, derneklere, vakıflara ve cemaatlere akıtılan kaynaklar olduğu artık iyice anlaşılmıştır.

İstanbullular 23 Haziran’da bozulan hatta yıkılan Adalet Terazisini yeniden inşa edecektir. Hukukun üstünlüğüne dayanan demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti için bu elzemdir.

Kamuoyuna saygılarımla…

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 16 Mayıs 2019 15:33

Belediyeden 19 Mayıs’ta konserli kutlama

Burdur Belediyesi’nden; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu, Burdur Belediyesi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Mayıs günü düzenlenecek Meşaleli Gençlik yürüyüş ve Pera konseri ile yaşanacak açıklaması yapıldı;

 19 Mayıs Pazar günü saat 21.00’da Köprübaşında başlayacak olan meşaleli gençlik yürüyüş eşliğinde gerçekleşecek. Her yıl olduğu gibi çok sayıda vatandaşın katılacağı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda sona erecek.

Ramazan ayı olması dolayısıyla, İftarın sonra saat 21.00’de sevilen Rock müzik grubu Pera, Cumhuriyet Meydanı’nda vereceği konserle sevenleriyle buluşacak. Rock müzik grubu Pera, seslendireceği parçalarla, meydanı dolduracak olan binlerce kişiye 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu yaşatacak.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklama da, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin başladığı gün olan 19 Mayıs’ta bütün halkımızı, hep beraber olmaya davet ediyorum. 100 yıl önce 19 Mayıs’ta özgürlük meşalesinin yakıldığını söyleyen Başkan Ercengiz, “Herkesi, 19 Mayıs günü saat 21:00’da, Köprübaşından Cumhuriyet Meydanı’na yapacağımız Meşaleli yürüyüşe katılmaya davet ediyorum. Rock müzik grubu Pera, seslendireceği parçalarla unutulmaz bir gece yaşayacağız ” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 16 Mayıs 2019 15:33

“İstanbul seçimleri neden yenileniyor”

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, yaptığı yazılı açıklama ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) iptal ederek, yenilenmesine karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini değerlendirdi;

2018’de seçim kanununda yapılan değişiklik ile sandık kurulu başkanları ve kurulun en az bir üyesinin kamu görevlisi olma (askeri personel olmama) şartı getirildi. Buna göre ilçelerin mülki idareleri (kaymakamlık ve valilik) o ilçede görev yapan kamu görevlilerinin listesini ilçe seçim kurullarının talebi üzerine teslim etmektedir. İlçe seçim kurulları da bu liste üzerinden kura ile sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu memur üyesi ataması yapmaktadır. Ancak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul’da kanunun bu hükmü açıkça ihlal edildi. İstanbul’da 31.280 sandık bulunmaktadır bu da 31.280 devlet memuru sandık kurulu başkanı ve 31.280 tane memur üye demektir. YSK’nın tespitlerine göre İstanbul seçimlerinde görevlendirilen 6.644 kişinin sandık kurulu başkanı ve 13.098 sandık kurulu üyesi olması kanunen yasaktır.

Yenileme kararının nedenleri

Kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve memur üyesi atanan 22 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvelinin “kayıp olduğunu ve YSK sistemine boş olarak işlendiğini” tespit etmiştir

Yine kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve memur üyesi atanan 101 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvelinin imzasız mühürsüz ve yazıları eksik olarak YSK sistemine işlendiğini tespit etmiştir

Kanunun aradığı 2 konuda usulsüzlük yapılan sandık sayılarının toplamı 123’tür, bu sandıklardaki toplam oy sayısı ise yaklaşık 42.000 oy pusulasıdır.

YSK, hem sandık kurulu başkanı ve memur üyesi kanunsuz atanan hem de oy sayım ve döküm cetveli olmayan ya da boş olan 123 sandıktaki yaklaşık 42.000 oy pusulasının kontrol ve denetiminin yapılamayacağından dolayı şüpheli hale geldiğine hükmetmiştir.

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminde adaylar arasındaki oy farkının 13.729 olması, denetlenemez ve kontrolü sağlanamaz yaklaşık 42.000 şüpheli oy pusulasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin sonucunu doğrudan etkileyeceğine hükmetmiş ve seçimin yenilenmesine karar vermiştir.

Görüldüğü gibi YSK sadece “sandık başkanları ve sandık kurulu memur üye” konusundaki kanunsuz atamaları ya da “oy sayım ve döküm cetvellerine” ilişkin usulsüzlükleri ayrı ayrı değerlendirmemiş ya da yeterli bulmamış kanuna aykırı 2 önemli usulsüzlüğün birarada olduğu sandıkları tespit etmiş ve bu sandıkların İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine etki edip etmeyeceğini değerlendirerek sonuçta yaklaşık 42.000 denetlenemez ve kontrol edilemez şüpheli oy pusulasından dolayı seçimin yenilenmesine karar vermiştir.

Yani neden ilçe seçimleri ve diğer seçimler iptal edilmedi. Bu konuyu da adım adım anlatmakta fayda vardır;

YSK gündemine sadece itiraz edilen konuları almaktadır.

AK Parti’nin itiraz ettiği hususlar İstanbul Büyükşehir Belediye ve Büyükçekmece Belediye seçimlerine yöneliktir. MHP’nin de itiraz ettiği husus ise Maltepe İlçe Belediye seçimidir. Dolayısı ile YSK’nın inceleyeceği ve hakkında karar vereceği seçimler bu 3 seçimdir diğer ilçeler veya muhtarlıklar hakkında itiraz olmadığı için YSK’nın bu konuda bir değerlendirmesi yasal olarak söz konusu değildir.

YSK’nın karar verme sürecinde belirleyici olan en önemli husus “kanuna aykırı 2 usulsüzlüğün bir arada yaşandığı” sandıklardır. Bu 2 usulsüzlüğün bir arada yaşandığı sandık sayısı Maltepe’de 1 sandık, Büyükçekmece’de ise bu şekilde bir sandık bulunmamaktadır. Bundan dolayı Maltepe ve Büyükçekmece İlçe Belediye seçimleri yenilenmemiştir.

Ayrıca bunların haricinde YSK’nın ara kararı gereğince 22 ilçede 57 sandıkta yapılan oy sayımları sonrasında Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Avcılar ilçelerinde 4 sandıkta kanunen bulunması gereken sandık seçmen listesi, oy sayım döküm cetveli ve sandık sonuç tutanağının bulunmadığı tespit edilmiştir.

Bir zarfta 4 pusula var neden 1’i iptal edildi de 3’ü iptal edilmedi?

Yani neden ilçe seçimleri ve diğer seçimler iptal edilmedi?

İstanbul’da seçim sırasında zarflara konulan 4 pusula vardır:

1. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi pusulası

2. İlçe Belediye Başkanlığı seçimi pusulası

3. İlçe Belediye Meclisi üyeleri seçimi pusulası

4. Muhtarlık seçimi pusulası

YSK, değerlendirmelerini itirazlar doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

YSK, itiraz sonucunda usulsüzlük tespit etmişse bu usulsüzlüğün seçim sonuçlarına etki edip etmeyeceğine bakmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediye ve 2 ilçe belediyeye dönük “kanuna aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu memur üye belirlenmesi” ve bu kanunsuz şekilde oluşturulan sandık kurullarının “oy sayım ve döküm cetvellerini boş, eksik veya imzasız hazırlaması” itirazlarını değerlendiren YSK 123 sandıkta yaklaşık 42.000 şüpheli oy tespit etmiştir.

İlçelerdeki 123 sandıkta tespit edilen bu 42.000 şüpheli oy büyükşehir belediye başkanlığının iki aday arasındaki farkın 13.729 olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimine etki ederken ilçe belediyelerinin sonucuna etki etmediği görülmüştür. Bundan dolayı YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin yenilenmesine karar verirken, bütün ilçelerdeki toplam 42.000 şüpheli oy ilçe belediye seçimlerinin adayları arasındaki farkı etkilemeyeceği için seçimi yenilememiştir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur valiliğinden, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, göçmen kaçakçılığı ve haberleşme nakil hattından hırsızlık suçlarına ilişkin gerçekleştirilen operasyonlar hakkında yapılan yazılı açıklamaya göre;

Burdur İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından, Burdur Merkez İlçe, Askeriye, Hacılar ve Gökçebağ köylerinde “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti, Göçmen Kaçakçılığı ve Haberleşme Nakil Hattından Hırsızlık” olayları yapıldığı yönünde bilgiler alınması üzerine, faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalar yürütüldü.

Şüpheli şahısların 4 ay süreyle yapılan teknik ve fiziki takipleri neticesinde 14.05.2019 tarihinde icra edilen operasyonda, “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti, Göçmen Kaçakçılığı ve Haberleşme Nakil Hattından Hırsızlık” suçlarına karıştıkları tespit edilen 13 hedef şahıs bulundukları adreslerde yakalanarak gözaltına alındı.

       Yürütülen operasyonda 8 Afgan uyruklu göçmen yakalanmış ayrıca şüphelilerin ev ve eklentilerinde yapılan aramada;

21,36 gram skunk,

1,47 gram eroin

0,22 gram metamfetamin,

9 adet uyuşturucu kullanma aparatı,

3 adet kurusıkı tabancı,

110 adet kurusıkı tabanca fişeği,

4 adet av tüfeği fişeği,

1 adet 5,56 mm. çapında fişek,

19 adet 6136 sayılı kanun kapsamında olan kılıç, muşta ve bıçak,

127 Kg yakılmış kablo,

122 metre bakır kablo ele geçirilmiştir.

Burdur C.Savcısının talimatı ile ele geçirilen malzemelere el konulmuş, gözaltına alınan 13 şahıs ise yapılan işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilmiştir.Güvenlik güçlerimiz tarafından sorumluluk bölgelerinde huzur ortamının sağlanmasına yönelik yürütülen çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection