Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinin sonra mazbatasını aldı ve teşekkür ziyaretlerine başladı. 

Her zaman halkın içinde olan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ilk teşekkür ziyaretini huzurevine giderek gerçekleştirdi. Huzurevi sakinlerini ziyaret eden Başkan Ercengiz, yaşlıların hayır duasını aldıktan sonra Salı Pazarı’nda vatandaşlarla buluşarak teşekkürlerini dile getirdi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ziyaret ettiği Salı Pazarı’nda vatandaşlar tarafından sevgiyle karşılanarak, tebrik edildi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ziyaret sırasında;

“Mazbatamızı alıp göreve başladığımız dünden sonra, güne huzurevimize uğrayıp büyüklerimizin hayır dualarını alarak başladık. Salı Pazarı’nda da vatandaşlarımız ve pazar esnaflarımızla da bir araya gelerek desteklerinden dolayı teşekkürler ettik.” diyen Başkan Ercengiz, ilerleyen günlerde de vatandaşlarla sık sık bir araya geleceğini ifade etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet

10 Nisan 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Yıllardır depreme dayanıksız hastaneye mahkum olan Burdur, yeni hastanenin yapımını sabırsızlıkla beklemekte.

 

Burdur’un, yıllardır ihtiyaç duyduğu yeni hastanenin yapımı için, projenin hazırlanıp, zemin etüdünün yapılmasının ardından düzenlenen ihale ile yeni hastanenin yapım sürecine girildi.

Depreme dayanıksız olduğu tesbiti ile 2004-2005 yıllarında güçlendirilme yapılan Burdur Devlet Hastanesi binasına, güçlendirmeden sonra da “Depreme dayanıksız” raporu verildi. 

Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Sağlık Bakanı tarafından cevaplanmak üzere verdiği soru önergesinde  Burdur Devlet Hastanesi hakkında Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalara değinerek, 100 yıldır enerji biriktiren Fethiye-Burdur fayında 1914 yılında olduğu gibi Burdur’u derinden etkileyebilecek büyük bir deprem felaketi yaşanabileceğini belirtti.

Depreme dayanıklı hale getirildiği iddia edilen Burdur Devlet Hastanesi binasının son durumunu verdiği yazılı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyan Milletvekili Göker, “Burdur’da depreme dayanıksız olduğu tespit edilen  binalardan biri de eski Devlet Hastanesi binasıdır. Söz konusu binada güçlendirme çalışmaları yapılmıştır ancak raporda ne yazdığı sır gibi saklanmaktadır. Oysaki Burdur halkı binanın depreme dayanıklı olup olmadığını merak etmektedir” dedi ve sorularını yöneltti;

Burdur Devlet Hastanesi’ni depreme dayanıklı hale getirecek güçlendirme çalışmalarının kamuya maliyeti ne kadar olmuştur?

Deprem riski açısından güçlendirmenin yeterli olup olmadığı konusunda teknik bir çalışma yapılmış mıdır?

Eğer söz konusu çalışma yapılmış ise ortaya çıkan veriler kamuoyu ile ne zaman paylaşılacaktır?

Burdur Devlet Hastanesinin şehir merkezindeki tek hastane olduğu gerçeği göz önüne alındığında acilen yeni bir hastane yapılması gerekliliği konusunda düşünceleriniz nedir?

Burdur’a yeni bir hastane yapılması konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından planlanan herhangi bir çalışma var mıdır?

Uzun süren yer arayışlarından sonra, Atatürk Mahallesi’nde Milil Savunma Bakanlığı’dan Sağlık Bakanlığı’na devredilen alanda, Yeni Hastane Binası’nın yapımına karar verildi. Yeni Hastane yapımı için proje hazırlanıp onaylandı. Zemin etüdü çalışması tamamlandı.

Geçtiğimiz yıllarda müteahitlerin aldıkları işleri yarım bırakmaları, ihalelere itirazlar nedeniyle yürütülen hukuki süreçler nedeniyle, Yarı Olimpik Yüzme havuzunun yapımı gecikti, Spor salonu hala tamamlanamadı, Bedesten’in yapımında hukuki anlaşmazlıklar yaşandı. Kültür merkezi yıllardır yarım kalmış halde kaldı, geçtiğimiz günlerde ikmal ihalesi yapıldı.

21 Aralık 2018 tarihinde yapılan Yeni  Burdur Devlet Hastanesi binası ihalesi ile 

Atatürk Mahallesi’nde bulunan ve TSK’dan tahsis edilen arazide 475 yataklı Yeni Burdur Devlet Hastanesi inşaatı yapımı kesinleşti. 

Konuyla ilgili müjdeli haberi veren Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; 

“Yeni Burdur Devlet Hastanesi ihalesi gerçekleşti. Süreçte ihale değerlendirme aşaması olacak sonra itiraz süresi olacak. Sonra sözleşmeye davet aşaması gerçekleştirilecek ve sonrası yer teslimi olacaktır.Kamuoyuna sevgi ve saygılarla duyurulur.” açıklaması yaptılar.

Burdurlular’ın ortak dileği; ihalesi yapılan Yeni Devlet Hastanesi inşaatının ihale şartnamesinde öngörülen sürede yapılıp tamamlanması. Geçmişte diğer yatırımlarda yaşanan müteahitlerden kaynaklı gecikmelerin, Yeni Burdur Devlet Hastanesi yapımında yaşanmaması ve Burdur’un yeni bir hastaneye bir an önce kavuşması!

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection