Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Cumartesi, 06 Nisan 2019 13:09

08 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

08 Nisan 2019 - Pazartesi - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

AK Parti Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  öğrencilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ağırladı. 

Ankara’da bir dizi ziyaretler gerçekleştiren İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve beraberindeki öğretmenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik’in misafiri oldular. 

Öğrencileri ve beraberindeki öğretmenleri mecliste ağırlayan Milletvekili Bayram Özçelik, misafirlerine 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında mecliste bombalanan bölümü gezdirerek, genel kurul çalışmaları ve Meclis hakkında bilgiler verdi. 

Milletvekili Bayram Özçelik, “Yarınlar sizindir, sizler geleceğimizin teminatısınız. Sizlere çok güveniyoruz, bu anlamda geleceğe dair güzel ve büyük hedefleriniz olmalı. Bunun içinde kendinizi iyi yetiştirmeli ve çok çalışmalısınız. Bunu yaparsanız mutlaka başarıyı yakalarsınız. Sizlere nazik ziyaretleriniz için teşekkür ediyorum. “ dedi. 

Ziyarette bulunan Burdur İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve beraberindeki öğretmenler Gazi Mecliste hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Olağan Meclis Toplantısı’nda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Tüketici Enflasyonu (TÜFE) Mart ayında yüzde 1,03, yıllık 19,71 ile beklentilerin üzerinde arttığını ifade eden Gündüzalp, enflasyon artışını, gıda fiyatlarının etkilediğini söyledi. 

Burdur Ticaret Borsası Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Hikmet Çangır başkanlığında yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Meclis Toplantısının ardından, sunum eşliğinde Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyonun, aylık yüzde 1.03, yıllık yüzde 19.71 ile beklentilerin üzerinde arttığını, Aralık ayından bu yana ise yavaş yavaş da olsa düşüş eğilimine geçtiğini belirten Başkan Gündüzalp, “TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı tüketici enflasyonundaki aylık ve yıllık artış, bu düşüşü duraksatmıştır” dedi. 

Gıda fiyatlarının, Mart ayında da ana belirleyici unsur olmayı sürdürdüğünü ifade eden Başkan Gündüzalp, “En yüksek artış ise aylık bazda yüzde 3.48 ile sağlık grubunda, yıllık bazda ise yüzde 29.77 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde oldu. Üretici enflasyonunda (ÜFE) ise aylık artış yüzde 1.58, yıllık artış yüzde 29.64 olarak ölçüldü. Mart ayı enflasyonu aylık yüzde 1.03 ile beklentilerin üzerinde artmıştır. Beklentimiz, aylık artışın yüzde 0.94 olacağı yönündeydi. Yıllık artış da yüzde 19.71 ile yüzde 19.61’lik beklentiyi aştı” ifadelerini kullandı. 

Batı Akdeniz insanının, ülke ortalamasının üzerinde tükettiğini belirten Gündüzalp, “Burdur-Isparta-Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz Enflasyonunun Mart ayında 1,06 ile yıllık enflasyonda ise 20,57 ile ülke ortalamasının üzerinde devam ediyor. Burdur-Isparta-Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz enflasyonunun,  aylık olarak bakıldığında 26 bölge içerisinde 11. Sırada, yıllık enflasyonda ise yüzde 17. sırada Türkiye ortalamasının üzerinde” şeklinde konuştu. 

Fiyat artışlarını baskılamak amacıyla yapılan tanzim satışların, tüketici enflasyonu üzerinde piyasa beklentisinin ötesinde bir baskı yarattığına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Gıda enflasyonunu tetikleyen üç temel neden var. Bunlardan birincisi artan girdi fiyatları, ikincisi iklim değişikliği üçüncüsü ise tarımsal üretimin azalması. Buna et olarak da dövizdeki yükseliş. İnşallah, hükümetimiz tarafından en kısa sürede kalıcı tedbirler ve çözüm önerileri devreye girecektir.  Aksi halde, üretici ve tüketici kesiminin tüm tarafları, bu durumdan etkilenecektir. Üretimin artacağı bir dönemde maliyetler düşürülürse, hem üretici hem de üretim desteklenmiş olur. Bu da enflasyonun düşmesine katkı sağlar, ekonomik büyüme hızlanır.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Cumartesi, 06 Nisan 2019 13:08

Dünya ile rekabette kendimizi yenilemeliyiz

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik Şehirde ve Ülkede Gündem köşemize konuk olarak sorularımızı cevapladı. 

BUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yoran’ında yer aldığı söyleşide, Başkan Keyik ülkedeki ekonomik tabloya, uygulamaya sokulacak yeni politikalara, ülkede etkili olması gereken barış ve huzur ortamına, ilimizde uygulanan tarımsal desteklere ve bu desteklere ulaşmada yaşanan sorunlara, köyden kente göçe, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün daha güçlü bir otorite haline getirilmesine ilişkin konularda değerlendirmeler yaparak;

“Dünyada ve Türkiye’de ticaretin kuralları değişti. Maliyet, üretim, imalat, pazarlama, rekabet alanlarında dünyadaki iş insanları ve üreticilerle yarışmak istiyorsak bizler de kendimizi yenilemeli ve güncellemeliyiz.” Mesajı verdi.

 Hasan Türkel: Başkanım seçimlerin ardından yapacağınız ekonomik değerlendirme ile neler söylersiniz ekonomiye dair önerileriniz var mı?

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik: Öncelikle seçilen belediye başkanlarımızı, il genel meclisi üyelerimizi, belediye meclisi üyelerimizi ve muhtarlarımızı şahsım ve yönetim kurulum adına tebrik ediyorum. 2019 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinden ardından acil reformların hayata geçirilip, bazı sorunlara kalıcı çözümler bulunmasıyla sanayi ve ticaret kollarında rahatlama oluşacağını öngörüyoruz.  Çünkü 5 yıla yakın bir süreçte seçimler olmayacak. Bu 5 yıllık dönemde devletimizin aldığı acil reformlar kısa vadede ve orta vadede hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bazı ticaret sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimiyle başlatılıp, ilave istihdam ile devam eden reformlar her kesimi ilgilendirecek kadar genişletilmesi önem taşımaktadır.

Planlanmış ve planlanmakta olan tüm ekonomik reformların adım adım uygulanması beklentisi içerisindeyiz.  Geçmişten gelen veya sonradan oluşan temel sorunlara kalıcı çözümler üretilecek bir dönem olması, yapısal reformlara geçilerek, iş dünyasına, yerli üretimlere karşı pozitif ayrımcılık yapılması ve de bunların himaye edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Bu minvalde de gelir dağılımı, bölgeler arası dengesizlik, tarım ve hayvancılıktaki yerlilik oranı ve fiyat istikrarsızlığı gibi konular noktasında reform düzeyinde yenilikler bekliyoruz. Bu beklentilerimiz için açıklama yapan Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çizdiği yol haritası Türkiye olarak rotamızı belirlemiş durumdadır. 

Önümüzdeki dönemde yeni uygulamalarla şirketler rahatlayacak

H.T. : Ekonomiye sağlanacak finansman desteği, istihdam ve  veri alanlarında yeni uygulamalara gidilmesi konusunda yeni gelişmeler olacak mı?

Y.K. : Reel sektörün finansman da dâhil ihtiyacı olan alanlarda kararlı adımlar atılacak. Ülkemizin ekonomik gücünün dinamosu olan reel sektörün finansman desteği ve diğer destekler hususunda elini güçlendirecek adımların atılmaya devam edilmesi istihdam ve vergi alanlarında yeni ivmeler kazandıracaktır. 

Ev ekonomisini ilgilendiren en önemli konulardan birisi de mutfak harcamalarıdır. Bu kapsamda doğal felaketlerin sebep gösterilerek sebze ve meyve fiyatlarında fahiş artışlar oluşması herkesi olumsuz yönde etkiledi. Devletimizin bu konudaki hamlelerinden olan hal yasasının Meclis’e sevk edilecek olmasıyla sebze meyve fiyatlarında mevcut fiyatların da altında düşme bekleniyor. Bu kapsamda ayrıca perakende yasa taslağı, satış sonrası hizmetler yönetmeliği ve perakende bilgi sistemi programı devreye girecek.

İş dünyasının vazgeçilmezleri arasında bulunan bankalarla ilgili atılacak adımlar da beklentilerin karşılanmasında olumludur. Bazı bankaların sermayelerinin güçlendirilmesi, ülkemizdeki mega projelerin kesinti olmayarak sürmesi bizlerin yakından takip ettiği konular arasında yer almaktadır. 

Devletimizin yol haritasındaki diğer bir uygulama da yüksek faizler için yeni hamleler devreye girmesidir. Faizlerin düşürülmesi iş dünyasının beklentilerini büyük ölçüde karşılayacaktır. 

Yılsonu için öngörülen 2,5 milyon istihdam hedefine ulaşılması için başlatılan ve ülkemizde dalga dalga yayılan güçlü bir kampanya sürdürülmesi işsizliği azaltarak, katma değeri artıracaktır. 

Döviz kurlarındaki manipülasyonlar ve ekonomik dalgalanmalarla şirketleriz konkordato ilan etmeye başlamıştı.  Konkordato ve sınıflandırma süreçleri üzerindeki çalışmaların devam etmesiyle şirketlerimizin biraz daha rahatlayacağını bekliyoruz. 

Kademeli olarak uygulanan yeni kalkınma planları her sektörümüzü yakından ilgilendiren gelişmeleri de beraberinde getireceğini öngörmekteyiz. 

İş dünyasının ve toplumumuzun yenilikçi üretim, istikrarlı büyüme, güçlü sanayi, yatırım, istihdam, kalkınmanın finansmanı çalışmalarıyla ekonomik refahında önemli bir yer tutacaktır.

Seçim gerginliği bitmeli huzur barış egemen olmalı

H.T. : Seçim sonrası iş dünyasının  ihtiyaç hissettiği ortam nedir?

Y.K. : İş dünyası olarak bizlerin de yakından takip ettiği 2019 Mahalli İdareler Seçimleri artık sona erdi. Seçim atmosferi ve seçim gerginliğini bırakıp artık daha fazla bütünleşmek, daha fazla iş birliği yapmak ve ekonomimizi daha fazla geliştirip yeni sanayi kolları oluşturmak amacıyla huzur ve barış ortamının egemen olması temennisi içerisindeyiz. 2023 yılına kadar seçimlerin olmaması en azından 4-5 yıllık kısa ve orta vadeli hedeflerimize ulaşmak açısından uygun bir zaman dilimidir. 

Firmalar teşvik kullanımında uzmanlaşmalı

H.T. :Sanayide tarımda, hayvancılıkta ve başka alanlarda pek çok teşvik, destek uygulaması var. Bu uygulamalardan yeterince yarar sağlanabiliyor mu?

Y.K. : İlimizde çok çeşitli alanlarda ve kurum- kuruluşlar tarafından desteklemeler, teşvikler verilmektedir. Hibe özellikli, uzun vadeli geri ödemeli özellikli, faizsiz ödeme özellikli ve kısa vadeli küçük miktarlarda ödeme özellikli birçok desteklemeler sağlanmaktadır. Bunlardan faydalanma, finansa ulaşım, destek miktarlarının tam verimli kullanılması konularında ise kısmi anlaşmazlık veya mevzuat işleri işverenlerimizin bu desteklemelere soğuk bakmasına sebep olmaktadır. Tarımda, hayvancılıkta, sanayide, turizmde, üretimde birçok farklı sektörlerde teşvikler bulunmaktayken firmalarımızın da bunlardan faydalanmaları önem arz etmektedir. Bu nedenle bizler Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm firmalarımıza bir öneride bulunuyoruz, her firmamızda bu desteklemelerden anlayan, teşviklerin kullanımından anlayan birer uzman personel çalıştırılması önerisinde bulunuyoruz. Göreve alınan bu uzman kişi, desteklemelerin alınması ve kullanılması konusunda hazırladığı raporları ve yol haritasını işverenlerimize sunarak desteklemelere çok daha kolay ulaşılmasında köprü konumunda olmalıdır. Böylece işverenlerimizin “Benim firmam bu desteklemelerin neresinde, bu desteklemelerden hangi koşullarda faydalanabilirim” düşüncesi taşımadan hem destekten yararlanacaklar ve hem de üretime ve istihdama daha fazla katkı sağlayacaklardır. 

Tarım Orman İl Müdürlükleri güçlendirilmeli

H.T. Tarım Orman İl Müdürlüklerinin tarımsal üretimin güçlendirilmesinde üstlenmesi gereken işlevler konusunda görüşünüz nedir?

Y.K. : Son dönemde pek öngörülmeyen bir konu da köyden kente göçlerin artması ve gençlerin köylerinde tarımla uğraşmayı- üretimi bırakıp şehirde asgari ücretli işlerde çalışmak için göç etmesidir. Bunun için çıkarılan arazi toplulaştırılması uygulaması fayda sağlamıştır. Fakat asıl önemli konu, köylülerimizin atadan kalma yöntemlerle atadan görme usulleriyle aynı araziye aynı ürünü ekip, yüksek hasat ve yüksek verim elde etme beklentilerinin karşılanmamasıdır. Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin tarlaların verimliliğini artırmak misyonuyla köylerdeki tüm ekilebilir arazilerin özelliklerini ve kod farklarını web ortamında (dijital ortamda) toplamasıdır. Böylelikle herhangi bir köydeki herhangi bir araziden çok daha yüksek verimlilik ve kâr edilebilecek ürünlerin ekiminin yapılması hem çiftçilerimizin daha fazla kazanmasını, hem üretimde yerliliğin artmasını ve hem de az önce dile getirdiğimiz gibi köyden kente göçün normal seviyelere düşmesini sağlayacaktır. 

H.T. : İş dünyasına ekonomiye ilişkin mesajınız var mı?

Y.K. : Dünyada ve Türkiye’de ticaretin kuralları değişti. Maliyet, üretim, imalat, pazarlama, rekabet alanlarında dünyadaki iş insanları ve üreticilerle yarışmak istiyorsak bizler de kendimizi yenilemeli ve güncellemeliyiz. Dünya ekonomisinin üçte ikisinin tek pazarda buluşması söz konusudur. Bu oluşum için dünyanın büyük ekonomileri kendi aralarında müzakerelere girmiş, anlaşmalar yapmıştır. Ülke olarak hedefimiz bu sürecin içerisinde yeni oluşacak pazarda yerimizi almak olmalıdır.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

25-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Burdur Teke Yöresi Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı öncesi Vali Hasan Şıldak başkanlığında, düzenleme komitesi temsilcilerinin katılımıyla toplantı yapıldı. 

Toplantıda, organizasyonu üstlenen firma yetkilileri tarafından fuarla ilgili yapılan hazırlıklarla ilgili düzenleme komitesine ayrıntılı olarak bir sunum yapılarak, genel değerlendirmede bulunuldu. Fuar organizasyonu içerisinde yapılacak etkinliklerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, fuar süresince yapılacak programların son şekli görüşüldü.

Toplantıya Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Burdur Birlik Başkanı Kamil Özcan, Köy-Koop Genel ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Burdur Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Tarım ve Orman İl Müdür V. Oktay Darcan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Burdur Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tülin Kalkan, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ve Fuar Organizasyon Şirketi Genel Müdürü Gül Ceylan katıldı.  

Toplantının ardından Vali Hasan Şıldak basın mensuplarına açıklamada bulundu. 

Vali Hasan Şıldak yaptığı açıklamada;

“Bugün ilimizin geçtiğimiz 4 yıl ev sahipliği yaptığı ve 5.’sini bu kez gerçekleşitirecek olduğumuz tarımsal ve hayvansal anlamda en önde olduğumuz sektörlerin bir sunumununda aynı zamanda gerçekleştiği tarım ve hayvancılık fuarımızla ilgili son değerlendirme toplantımızı da yaptık. Bütün katılımcı kurum ve kuruluşlarımız gördük ki hazırlıklarını yapmışlar. Büyük bir oranda çalışmalarını tamamlamışlar ve biz fuar için hazırız diyebiliriz. Ekonomisinin %40’ı süt üretimine dayalı hayvancılık faaliyeti ve hayvancılığı destekleyen bitkisel üretimden ouşan, tarım potansiyeli oldukça yüksek olan Burdur’da 25-28 Nisan tarihleri arasında Burdur Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na ev sahipliği yapacağız. İlimizin tarımsal potansiyelinin daha da yukarılara taşınması, üreticilerimiz açısından yeni pazarlar oluşması ve bu açıdan en uygun araçların başında yeni teknolojiler ve gelişmelerin sergilendiği fuarlar gelmekte. Bu da üreticileri önemli fırsatlar sunmaktadır. Ev sahipliği yaptığımız fuarın bütün paydaşlarla çiftçilerimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Böylesi bir organizasyonun ilimize ve sektöre önemli katkılar sunacağına yürekten inanıyoruz. İlimiz % 98’i kültür ırkı, büyükbaş hayvan varlığı, günlük bin tonun üzerinde çiğ süt üretimi ile nüfusunun en az 3/2’sinin tarım ve hayvancılıkla iştigal ettiği önemli bir tarım şehridir ve pek çok tarımsal üründe de aslında ülkemiz genelinde bilinirliği ve önemli bir oransal üretimi kapasitesine sahip olduğunu da bilmekteyiz.” dedi.

Fuar ilimize önemli katkılar sunacak

Aromatik bitkilerle ilgili çalışmaların da giderek arttığını belirten Vali Şıldak;

“Bunun yanında başta lavanta olmak üzere aromatik bitkilerle ilgili yapılan çalışmalar bizimde önemsediğimiz ve dikili alan olarakta günden güne artamasına yönelik çalışmaları sürdürdüğümüz tarımsal faaliyet olarak son dönemde ortaya çıkmaktadır. Amacımız tarım ve hayvancılık ekipmanlarından tohuma, sulama sistemlerinden, zirai ilaçlama yöntemlerine kadar çok geniş bir yelpazede modern tarımın bütün süreçlerinin gözler önüne serileceği bir fuar organizasyonuna ev sahipliği yaparak ilimizdeki tarım ve hayvancılık potansiyelinin geliştirilmesine katkı sunulmasıdır. Aslında 2012 yılından beri ilimizde düzenlemekte olan bu fuar organizasyonunu yeni ismi Teke Yöresi Tarım Hayvancılık Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı olarak 5.’si bu kez kapılarını ziyaretçilerine açmış olacak. Nisan ayının 25’inde başlayacak olan fuarın ülkemizde önde gelen hayvancılık, yem ve süt endüstrisi firmalarının katılımıyla 4 gün boyunca öncelikle Burdurlu üreticilerimiz olmak üzere ve ilimizin yakın komşuları olan illerden gelecek olan tarım sektörünün içindeki herkese güncel teknolojiyi ve bilgiyi yansıtma açısından büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İlimizde işini iyi yapan üreticilerimiz bölgemiz dışında temin etmekte olduğu ürün ya da teknolojiyi bu fuar sayesinde daha yakından temin edebileceğini de görmüş olacak ve gözlemleme imkanı bulacak. Bu durum hem fuara stand açan firmaların hem de nitelikli faydalanıcı olarak fuar ziyaretinde bulunacak olan  çiftçilerimizi yakından ilgilendirmektedir. Ekonomisinin temeli süt hayvancılığına dayalı tarımsal faaliyetini oluşturduğu ilimiz ülkenin dört bir yanında düzenlenen fuar organizasyonları içinde hayvancılık üzerine ihtisas fuarı olma yolunda da hızla ilerliyor. Buna yönelik olarak başka fuarlarda görebileceğimiz kaliteli, canlı hayvanları yine bu fuarda görmek mümkün olabilecektir. Sürdürülebilir bir fuar için Burdur’daki en anlamlı sektörün hayvancılık sektörü de olduğu muhakkaktır. Bu organizasyon kapsamında geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda Valiliğimiz himayesi altında Burdur Belediyemiz, MAKÜ Rektörlüğümüz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsası Odamız, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğimiz, Kırmızı Et Üreticileri Birliğimiz, Ziraat Odamız, Veteriner Hekimler Odamız, Ziraat Mühendisleri Odamız, Ağlasun Çeltikçi Bucak Süt Üreticileri Birliği, Gölhisar Çavdır Altınyayla Süt Üreticileri Birliği, Yeşilova Süt Üreticileri Birliği ve Burdur Köy-Koop Birliği tarafından organizasyonumuz desteklenmektedir. Ben de İl Valisi olarak bütün kuruluşlarımıza, odalarımıza, üniversitemize bu destekleri için bu anlamlı girişimin sahiplenmesi konusundaki duyarlılıkları ve ilimiz adına böylesine bir organizasyonu el birliğiyle gerçekleşme becerisini ortaya koymadan dolayı teşekkür ediyorum. 

Fuar için ziyaretçi hedefi 100 bin

Bu yıl nitelik 100 bin hedefiyle ziyaretçi sayısının beklendiği fuarın 150 firmanında stand açacağını beklemekteyiz. Şu anda 130 firma ve marka temsilcisi fuara başvuruda bulunmuş, kullanılan alanının %80’i tahsis edilmiş durumdadır ve yine ziyaretçi olarakta şu an itibariyle 70 bin ama temel hedefimiz 100 bini öngörmekteyiz. Yine ilimizin yanı sıra Isparta, Antalya, Denizli, Afyon ve Muğla illerindeki çiftçilerimizinde fuara beklendiğini ve bu manada kendilerini ilimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağımızı ifade etmek istiyorum.

Sektörün sorunları da ele alınacak

Son bir husus olarak ilimizde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermekte olan işletmecilerimizi de fuar alanındaki alanındaki yerlerini alma konusunda acele etmelerini tavsiye ediyorum. Zira fuar alanında yer kalmama durumu yüksek. Bir an önce kendi illerinde yapılan bu fuara katkı verme anlamında ve seslerini orada duyurma bakımından standlardaki yerlerini alsınlar. İnanıyoruz ki ilimizde kendisine yakışır katılımın yoğun olduğu çeşitli aktivitelerle renkli bir atmosfer içinde ve sektörün sorunlarının da dile getirilerek çözüm üretecek hususların ortaya konulacağı, bütün kesimlerin memnun kalacağı bir fuar sürecini hep birilkte yaşamayı temenni ediyoruz.” dedi ve fuarın organizasyonun da emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Polis Teşkilatı’nın 174. kuruluş yıldönümü etkinlikleri başladı. 

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 174. yıldönümü, İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinliklerle kutlandı. Polis Teşkilatının kuruluşunun 174. yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilk program, Cuma Namazı öncesinde mevlit okutularak helva dağıtılılmasıyla başladı. Ardından günün 2. programında Cuma namazından sonra Şehitlik ziyaret edildi, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı ve dualar edildi. 

10 Nisan’a kadar devam edecek etkinlikler kapsamında; 8 Nisan Pazartesi günü Vali Hasan Şıldak, Burdur Özel Eğitim Okulu, şehit aileleri ve gazileri ziyaret edilecek. 10 Nisan çarşamba günü de Cumhuriyet Meydanı’na çelenk sunumunun ardından akşam saat 19.00’da şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek verilmesiyle etkinlikler sona erecek.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

MHP’nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in vefatının 22. yılında, Beştepe’deki mezarı başında tören düzenlendi.

Binlerce Ülkücü, vefatının 21. yılında anılan Alparslan Türkeş’i kabri başında dualarla andı. Kuran’ı Kerim okunmasıyla başlayan anma törenine Burdur Ülkü Ocakları İl Teşkilatı ve İl Başkanı Ayhan Mete’de katıldı.

Ocak mensuplarıyla katılım sağlayan Burdur Ülkü Ocakları Başkanlığı, Başbuğ’un mezarı başında düzenlenen anma programının ardından Burdur’a döndü.

Ülkü Ocakları Ayhan Mete konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;

“Şahsiyet abidesi bir neslin, varoluş kavgasını veren Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i vefatının 22. sene-i devriyesinde Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin önderliğinde kabri başında dualarla yad ettik. Türk milletinin gönlünde mümtaz ve müstesna bir yeri bulunan merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’i vefatının 22. yılında anma törenine Başta Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Ocak mensubu gençlerimizle ve vatandaşlarla birlikte katılım sağladık. Beştepe’de düzenlenen anma töreninin ardından Burdur’a döndük.

 Merhum başbuğumuz, bir kişiden başlayarak, günden güne büyüyen ülkü davasının gönüllere ve milli vicdanlara mal olacağını ispatlamış, büyük ve dengesiz adımlar yerine, küçük ve sabırlı adımlarla uzun yolları kat etmenin tılsımını ispatlamıştır. Merhum Başbuğumuzun kabrinin nur, ruhunun şad, mekanının cennet olmasını Yüce Allah ‘tan niyaz ediyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle otizmli çocukları evlerinde ziyaret etti.

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, AK Parti Sosyal Politikalar Başkanı Fazilet Unat , İl, Merkez İlçe ve Gençlik Kolları Başkan Yardımcıları ile 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle otizmli çocukları evlerinde ziyaret etti. Çocuklar ile yakından ilgilenen Başkan Mengi, Otizm Farkındalık Günü’nü unutmamak gerektiğine değinerek, “erken teşhisle birlikte doğru eğitimi, otizmli çocukların hayatında, büyük bir fark oluşturmaktadır. Otizm eksiklik değil, farklılıktır. AK Parti ailesi olarak otizmin farkındayız, onların yanındayız.” dedi.

AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi; ‘’ erken teşhisle birlikte doğru eğitim, otizmli çocukların hayatında, büyük bir fark oluşturmaktadır. Otizmli bireylerin, çok zengin iç dünyalarına sahip olduklarını biliyoruz. Yeter ki bizler, onların eğitimi konusunda duyarlı olalım. Yine AK Parti hükümetimiz Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca OTİZM sendromu ile mücadele kapsamında ailelere eğitim alanında bugüne kadar en iyi desteği sağladı. Ama biz bunları yaptık diye asla tamam yeterlidir demiyoruz. Ailelerimize bu konuda çok büyük görev düşüyor. Çocuklarımızın yüzündeki bir gülümseme aileleri ve bizim için paha biçilmezdir. Ailelerimize ve özellikle gecelerini gündüzlerine katan Annelerimize ilgilerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. AK Parti ailesi olarak otizmin farkındayız ve onların yanındayız’’ dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection