Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:57

05 Nisan 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

05 Nisan 2019 - Cuma - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Yarıköylü çiftçileri ziyaret etti.  

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında gerçekleştirilen ve Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Rektör Korkmaz, Hayvancılık projesi kapsamında MAKÜ’nün başlattığı çiftçi eğitimlerinin somut örneklerini görmek ve çiftçilerin yaşadıkları sorunları yerinde tespit etmek için Yarıköylü çiftçileri ziyaret etti.

Prof. Dr. Korkmaz’a ziyaretlerinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Burdur Gelişim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Öğr. Gör. Seher Yastıoğlu ve MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp eşlik etti. 

Hayvancılık projesi kapsamında Yarıköy’de bulunduklarını ifade eden Prof. Dr. Korkmaz, ziyarete ilişkin “Yarıköy’de de diğer köylerimizde olduğu gibi temel kapasite ve ölçek problemleriyle yüzleşen üreticilerimiz var. Burada tam toplu üretim ve tam toplu bakım yapılabilir mi bunu gözlemlemek için geldik. Yetiştiricilerimizin problemlerini yerinde görmek için buradayız.” değerlendirmesinde bulundu. 

Çiftçilerin problemlerinin tespiti ve çözümü için çalışmalarda bulunduklarını kaydeden Rektör Korkmaz, “Problemlerin çözümünde kooperatiflerin yeterli çalışmaları yapamadığını görüyoruz. Tarımsal verimliliğimizin artması için kooperatiflerin de yeniden yapılanma içinde çalışması gerekiyor. Temel problemlerimiz işletme ölçeklerimizin küçüklüğüdür. Üreticilerimizin bir araya gelerek kooperatifleri güçlendirecek ve verimi arttırmak gerektiğine inanıyoruz. Hayvancılığımızın bu sorununu çözerken birçok sorunu çözmüş oluruz.” tespitlerinde bulundu. 

Gerçekleştirilen ziyaretin sorunların yerinde gözlemlenmesi için önemli olduğunu vurgulayan Rektör Korkmaz,  köylülerle hem hayvancılık projesi ile ilgili hem de çiftçilerin karşılaştıkları sorunlar ve bu kapsamda MAKÜ tarafından verilen eğitimlerle ilgili sohbet etti. 

Kendilerini sıcakkanlı bir şekilde karşılayan köylülere teşekkür eden Rektör Korkmaz’ın ziyareti köyde bulunan toplu sağım merkezi, toplu bakım merkezini ve kooperatiflere ait işletmelere yapılan ziyaretler ile son buldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:57

66. yaşımızı kutladık

Gazetemizin kuruluşunun 66. yıldönümü ziyaretlerle kutlandı. Okurlarımız, gazetemizi ziyaret ederek, telefonla ulaşarak, çiçek göndererek Burdur Gazetesi’nin kuruluşunun 66. yıldönümünü kutladılar. 

Vali Hasan Şıldak, Gazeteciler Cemiyeti Kürşat Tuncel ve gazete çalışanları, Burdur Web Sahibi Mehmet Can Doğan ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Özgür Doğan gazetemizi ziyaret ettiler. 

Vali Hasan Şıldak ziyarette Burdur Gazetesi’nin 66 yıllık köklü bir geçmişe ve objektif gazetecilik anlayışına sahip olduğuna değinerek;

“Yerel basın yayın organları iller için önemli bir bilgilendirme aracıdırlar. Yerelde yaşananların, gelişmelerin vatandaşlara ulaştırılmasının sağlarlar. Aynı zamanda ulusal gazetelere oranla yerel gazeteler vatandaşların daha rahat ve kolay ulaşabilecekleri yayın organlarıdırlar. Burdur Gazetesi 66 yıllık geçmişiyle dürüst, ilkeli, objektif ve hür yayıncılığın ilimizdeki temsilcilerindendir. Burdur Gazetsi’nin daha nice 66 yıllara ulaşmasını temenni edip Burdur Gazetesi camiasına başarılar dilerim.” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’de 66 yıl önce kurulan Burdur Gazetesi’nin günümüzde de vatandaşın haber alması hususunda önemli bir işlev yerine getirdiğini, Anadolu’da bir gazetenin 66 yıl gibi bir sürede yaşatılmasının önemli olduğunu ifade ederek;

 “Yenigün Gazetesi ve Burdur Gazetesi geçmişleri itibariyle olduğu gibi günümüz de de birbirine yakın basın organıdır. Burdur Gazetesi kurulduğu günden bu yana objektif gazetecilik, hür yorum ilkesiyle, basın etiği kurallarına uyarak başarıyla yayınlanmaya, halka olan görevi yapmaya devam etmektedir. Burdur Gazetesi’nin daha nice 66 yıllara ulaşması dileklerimle, Burdur Gazetesi camiasını kutluyorum.” dedi.

Gazetemizin 66. yıldönümünü ziyaret ederek, telefon ederek, çiçek göndererek kutlayan okurlarımıza teşekkür ediyoruz.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:57

Beyaz Gölge Burdur’da

Türk sporunun önemli markalarından Beyaz Gölge, başta Basketbol olmak üzere Atletizm, Voleybol, Futbol, Jimnastik, Temel Beceri Koordinasyon gibi spor dallarında hizmet vermek üzere Burdur’da…

Milli Basketbolcu ve Antrenör Burçin Badem liderliğinde yaklaşık 20 yıldır hizmet veren Beyaz Gölge, Türkiye’nin birçok noktasında spor organizasyonlarına imza atıyor. Ayrıca NBA Basketbol Okulu’nun Türkiye Ortağı olan Burçin Badem, Burdur’daki çalışmaları için şunları söyledi: “Ali Orkun Ercengiz Başkan’ın Burdur’da gerçekleştirmeye başladığı spor hareketinin bir parçası olmaktan, genç yeteneklere temas edecek olmaktan çok mutluyuz. 

2009 yılından beri uzmanlaştığımız Sportif Performans Ölçümü ve Yetenek Seçimlerine başladık. Şimdi de MAKÜ’nün Şehir Merkezi’ndeki Kampüsü’nde spor okullarımıza start veriyoruz. Geçtiğimiz pazartesi günü testlerimize katılan çocuklarımız ve ailelerimizle bir araya geldik. Onlara hem test sonuçlarını açıkladık hem de sportif aile olgusuyla ilgili paylaşımlar yaptık. Spor Okullarımızda sadece çocuklara değil velilerimize de eğitim vermeyi planlıyoruz. Veli Akademisi’yle çok daha mutlu aileler öncelikli amacımız. Burdur’da başarılı olan gençlerimize yurt içi ve dışında eğitim bursu konusunda yardımcı olacağız. Ayrıca bedensel engelli çocuklarımızın da spor yapması için projelerimiz var. Mesela daha ilk organizasyonda öne çıkan bir evladımızla ilgili hemen aksiyon aldık. Ailesiyle bir arada çalışıp en doğru çözümü yakalayarak Paralimpik Sporcu olarak yetişmesini sağlayacağız.

BURDUR’DA OBEZİTE ÇOK AZ

Burçin Badem’e 17-19 Mart’ta gerçekleştirdikleri ölçüm ve testlerin sonuçlarını nasıl bulduğunu da sorduğumuzda mutluluk verici cevaplarla karşılaştık. “Öncelikle en çarpıcı sonuç obezitenin yok denecek kadar az olmasıydı. Şu ana kadar Türkiye’nin birçok şehrinde 27.000 çocuğa bu testleri uyguladık. Özellikle büyük şehirlerde göze çarpan aşırı kilolu olma durumu Burdur’da yoktu. Bunda çocukların ev yemeği ile beslenmesi ve güven içerisinde sokaklarda, çocuk parklarında çocukluluklarını yaşamasının önemli bir sonucu olduğuna inanıyoruz. Ayrıca Atletizm ve Cimnastik dallarına yatkınlık üst düzeyde. Bu da Burdurlu çocukların aslında her branşı başarıyla yapabileceğinin kanıtı.” diyen Burçin Badem, yine en çok merak edilen konulardan biri bu ölçümlemeler devam edecek mi? sorumuza “Mutlulukla ve umutla büyüyerek devam edeceğine inanıyorum” dedi. 

ÖLÇÜMLER DEVAM EDECEK

Beyaz Gölge Spor Organizasyonları Şirketinin Sahibi Burçin Badem’le yaptığımız söyleşimize test ve ölçümlemelerle ilgili devam etmek istedik. “Yaptığımız bu organizasyon ilkiydi ve başlangıç için çok önemliydi. Şimdi bu testlere katılan çocuklarımızın ilk verileri oluştu. Bundan sonra 4 ayda bir aynı testlere devam etmek istiyoruz. Hem ilk dataları olanların takibi sağlanmış olacak hem de yeni çocuklarımızı sistemin içine almış olacağız. Bu uygulamayla Burdur’da spor yapan yapmayan tüm gençlerin gelişimlerini takip etmeyi planlıyoruz. Sadece çocuklarımızın spor yapabilecek olanlarına ulaşmak değil sorunları olan ama farkında olmayanlara da yardımcı olmak çok önemli, hatta projenin en önem verdiğimiz kısmı. Geçmişte ulaştığımız 27 Bin çocuk arasında sorunlarını fark edip sağlığına kavuşmasına yardımcı olduğumuz çocuk sayısı olimpik sporcudan çok daha fazla…”

KAYITLAR BAŞLADI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kampüsü Spor Salonu’nda hizmete girecek Beyaz Gölge Spor Okulları hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyenler 0850 888 10 98’den ve www.beyazgolge.org adresinden ulaşabilirler.

BURÇİN BADEM KİMDİR?

Eski Basketbol Milli Takımı Oyuncusu. Aktif A Lisanslı basketbol koçu, basketbol ve spor etkinlikleri yöneticisi, spor yazarı ve yorumcusu… Profesyonel sporculuğu sırasında, sezon dışı dönemlerde, 20 yaşından itibaren ulusal ve uluslararası organizasyonlarda görev almaya başladı. Basketbolu 1998 yılında bıraktıktan sonra kurduğu şirketiyle 5 yıl 6.ADAM Basketbol Dergisi’ni yayınladı. Yaklaşık 20 yıldır Uluslararası basketbol kampı organizasyonlarına imza atıyor. Basketbol, fitness, motor sporları ve spor turizmi ile geçen 25 yıllık kariyerine sahibi olduğu Beyaz Gölge Spor Organizasyonları Firması ile devam ediyor. Bir kız babası.

 

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:57

“Ak Sütümüzü Karalamayın!”

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, yazılı açıklama yayınladı.

“Son günlerde basın yayın organlarında süt ile ilgili maksatlı haberler yapılmış olmakla birlikte mesnetsiz ve gerçek dışı bilgiler biz yetiştiricileri son derece üzmüştür. Sütün kanser yaptığını iddia etmek dünyanın dört köşeli olduğunu iddia etmek kadar mantığa ve bilime aykırıdır.

Süt insanlığa doğumundan ölümüne karşılıksız sağlık vaat eden, canlının hayatını devam ettirebilmesi, gelişebilmesi ve başarılı olabilmesi için gerekli besin maddelerinin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran kusursuz, mucizevî bir gıdadır.

Süt, ambalajında, sağlıklı koşullarda tüketime her an hazır haliyle günün her saati içilmeyi hak eden bir gıdadır. Sadece gelişme evrelerinde değil, Süt bebeklikten yaşlılığa vücudun gelişmesi ve sağlığının korunması için gerekli olan enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri içeren tüketilmesi son derece önem arz eden temel gıda maddesidir.

Süt büyüme, gelişme ve dokuların yenilenmesi için gerekli olan tüm amino asitleri içerir ve günde bir bardak süt içen bir çocuk, protein ihtiyacının yüzde 35`ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 52`sini, B12 vitamini ihtiyacının yüzde 98`sini karşılayabilir.

Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına yıllık süt tüketimi ülkemize göre oranla yüksek miktarlardadır. Genellikle ülkelerin gelişmişliği ve hayat standardının belirlenmesinde kişi başına düşen hayvansal protein tüketimi önemli bir ölçüt olduğu bilinmektedir. 

Ülkemizde süt tüketiminin düşük olduğu fakat sütten elde edilen ürünlerin yoğurt, ayran, peynir, tereyağı şeklinde tüketimin oldukça fazla olduğunu da özellikle belirtmek isteriz.

Sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi açısından süt tüketiminin ülkemizde arttırılması stratejik bir konudur. Ülkemizin gelişmesi ve her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için sütçülüğe gereken önemin verilmesi zorunlu ve milli bir görevdir.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız başta olmak üzere halkımıza doğanın mucizesi SÜTÜN öneminin anlatılması gerekmektedir.

Sütün sağlığa uygun olmadığına yönelik art niyetli ve ticari kaygılar taşıyan kişilerin yanıltıcı açıklamalarına vatandaşlarımızın itibar etmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:57

Müze ve örenyerlerine ziyaretçi artışı

Müze ve örenyerlerini ziyaretçi sayısı, her yıl olduğu gibi 2019 yılının ilk üç ayında da arttı. 2İl Kültür ve Turizm Mürülüğü’nden edinilen bilgilere göre Burdur Müzesi, 2019 yılının ilk üç ayında Sagalassos Antik Kenti ve Kibyra Antik Kenti’ni 7 bin 799 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.  

Burdur Müzesi’ni ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 13 bin 961, 2017 yılında 17 bin 295 iken, bu sayı 2018 yılında 21 bin 634’e ulaştı. 2019 yılının Ocak ayında 853, Şubat ayında 978, Mart ayında ise bin 77 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Burdur Müzesinde toplam 2 bin 908 ziyaretçi ile 8 bin 764 TL gelir elde edildi.

 Sagalassos Antik Kenti’ni ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 29 bin 952, 2017 yılında 35 bin 727 iken, 2018 yılında 51 bin 45 oldu. 2019 yılının Ocak ayında 677, Şubat ayında bin 256, Mart ayında ise bin 788 yerli ve yabancı turist ziyaret gerçekleştirdi. Toplam 3 bin 711 turistin ziyaretiyle toplamda 29 bin 286 TL gelir elde edildi.

İnsuyu Mağarası’nı 2016 yılında 49 bin 731 kişi ziyaret ederken, 2017 yılında tadilat nedeniyle kapalı olan mağara 2018 yılı nisan ayı itibariyle tekrar ziyarete açıldı. 2018 yılında 9 aylık süre içerisinde mağara 86 bin 892 ziyaretçiyi ağırladı.

 Kibyra Antik Kenti’ni ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 10 bin 686, 2017 yılında 6 bin 441, 2018 yılında 8 bin 840 oldu. Gladyatörler Şehri Kibyra’yı 2019 yılı Ocak ayında 570, Şubat ayında 220 kişi, Mart ayında 390 kişi ziyaret etti. Ziyaretler ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, üniversite öncülüğünde başlatılan “El Dikimi Top Ustası Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi” atölyesini ziyaret etti.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün de desteklediği elde top dikim atölyesine katılan kursiyerleriyle bir araya gelen Prof. Dr. Korkmaz, el emeği olan top dikimlerini inceledi.

Kursiyerlerle sohbet ederek onlardan bilgi alan Rektör Korkmaz, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan top dikim işinin büyük bir ilgi ve merakla yapıldığını ifade etti. Proje hakkında bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Korkmaz, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Üniversitemiz tarafından gerçekleştirilen ve birçok kurumun da destek verdiği projemiz sayesinde Burdur’da istihdam imkânı ve belli bir piyasa meydana gelmiş olacak. Kursiyerlerin çok hevesle çalıştıklarını gördüm ve bu bizleri oldukça mutlu etti. Üniversitemiz tarafından tahsis edilen bu atölyede yapılan çalışmaların sadece Burdur’la sınırlı kalmayacağı, Türkiye’ye de yayılacağı düşüncesindeyim. Örnek bir proje olacak diyebiliriz. 3 eğitmen ve 40 kursiyerle başlatılan kursların ilk ayı tamamlanmakla birlikte kursiyerlerin yüksek performansı ve el becerileri ile bir ayda ulaşılması gereken hedefe 10 günde ulaşıldı.” 

Kursiyerlerin yaptıkları topları inceleyen Rektör Korkmaz’ın ziyareti, top dikim ustası Hüseyin Şentürk ve proje kapsamında eğitim alan kursiyerlere katkılarından dolayı teşekkür etmesiyle son buldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Perşembe, 04 Nisan 2019 15:57

Elektrik kesintisi

Akdeniz Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü’nce planlı elektrik kesintisi olacağına dair açıklama yapıldı.

1-07 Nisan 2019 Pazar günü 09:00 ile 15:00 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden; Burdur Merkezde; Şirinevler Mahallesi’nin 39020, 39021, 39022, 39023, 39024, 39025, 39026, 39027, 39028, 39029, 39030, 39031, 39032, 39033, 39034, 39035 Notlu Sokakları, Şehit Sefa Çakır Sokak ve Atilla Caddesi, Bozkurt Mahallesi’nin Güleryüz ve Fedakar Sokakları ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;  

2-09 Nisan 2019 Salı günü 09:00 ile 15:00 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden; Burdur Merkezde; Menderes Mahallesi’nin Dere Sokağı, Şahanbağı yolu ve Hamam Bendi mevkiileri, I, 2 ve 3. Küme Evleri, Hızırilyas Mahallesi’nin Sığıryolu Caddesi, Yanarık, Deliklitaş ve Kelleci Kuyu Sokakları, Kocadam yolu, Kavak ve Soğulcan Çiftliği mevkiileri ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

3-10 Nisan 2019 Çarşamba günü 09:00 ile 15:00 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden; Burdur Merkeze bağlı; Kuma Köyü’nün Karain mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

4-11 Nisan 2019 Perşembe günü 09:00 ile 15:00 saatleri arasında tedarik sürekliliğini sağlayabilmek adına bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılacak olan enerji kesintisinden; Burdur Merkeze bağlı; Çine Köyü’nün Dağdibi mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler; 

5-05 Nisan 2019 Cuma günü 09.30 ile 12.30 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile; yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Çatağıl Köyü’nün İnsuyu mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler; 

6 -05 Nisan 2019 Cuma günü 14.00 ile 17.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile; yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Çatağıl Köyü’nün İnsuyu mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

7 -05 Nisan 2019 Cuma günü 12.00 ile 14.00 saatleri arasında inşaat çalışması nedeni ile tedbir amaçlı yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkezde; Armağan İlci Mahallesi’nin Tarım, Karacalar, Yiğitbaş, Kemer ve Donatım Sokakları;

8 -06 Nisan 2019 Cumartesi günü 09.00 ile 12.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile; yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Çatağıl Köyü’nün İnsuyu mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler;

9 -06 Nisan 2019 Cumartesi günü 14.00 ile 17.00 saatleri arasında yatırım programı kapsamında tesis çalışması nedeni ile; yapılacak olan enerji kesintisinden Burdur Merkeze bağlı; Çatağıl Köyü’nün İnsuyu mevkiisi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler etkilenecektir.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Yeşilova Belediye Başkanı CHP'li Mümtaz Şenel mazbatasını alarak göreve başladı.

Başkan Şenel, 31 Mart “Mahalli İdareler Genel Seçimi”nde 1.874 oy ile %50,53’lik oy alarak Belediye Başkanlığını kazandı.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı İsmail Kavla’nın 1.619 Oy ile %43,65 oranı ile, Şenel’in ardında yer almıştı.

Mazbatasını alarak göreve başlayan Şenel Başkanlığı Nuri Özbek’ten devr alarak yeni Belediye Başkanı oldu.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection