Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber

01 Nisan 2019 - Çarşamba - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

İzmir Burdurlular Derneği “Geleneksel Burdurlular Şöleni” Buca Hüseyinoğulları Piknik Alanı’nda yapıldı.

 

İzmir’de önemli çalışmalara imza atan, Burdurluları düzenledikleri faaliyetlerle her fırsatta bir araya getiren İzmir Burdurlular Derneği’nin bu yıl ki geleneksel şöleninde Arzu Gök ve Ümmet Çelik sahne aldı. 

Meşhur ceviz ezmesi ve Burdur şişin ikram edildiği şenlik, konserlerin, halk oyunları gösterilerinin yanı sıra çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Burdurlular Derneği Başkanı Refik Kaya;

“2019 yılı Geleneksel Burdurlular Şöleni’mizi yoğun katılım ile yöremiz sanatçıları Arzu Gök ve Ümmet Çelik konserleri, eğlenceli yarışmalar, halk oyunu gösterileri ve yöremizin lezzetleri olan ceviz ezmesi ve Burdur şişi tatma imkanı bulması ile birlik beraberlik içinde coşkulu bir şekilde gerçekleştirdik.

 Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’e, Çeltikçi Belediye Başkanı Recep Aydın’a, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Balkır’a, Konak Eski Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a, Burdur Yörük Derneklerine, tüm dost ve hemşehrilerimize şölenimize katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

Yayınlandığı Kategori Manşet

MAKÜ yerleşkesi içinde, fakülte, meslek yüksekokulu, spor okulları, stadyum, açık ve kapalı spor salonları ve yüzme havuzu bulunan 110 bin metrekarelik alana spor kompleksi kuruldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve MAKÜ’nün işbirliğiyle  110 bin metrekarelik alanda kurulan projenin içinde; Spor Bilimleri Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, 14 bin seyirci kapasiteli stadyum, 4 oyun salonu, 11 antrenman salonu, 2 bin 500 kişilik spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, açık spor sahaları ve 80 öğretim elemanı odası yer alıyor.

Komplekste ulusal ve uluslararası düzeyde takımlar da kamp yapabilecekler. 

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz spor kompleksiyle ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada;

“Bizim alternatif sporlar sporcu eğitim ve kamp merkezi projesinin spor kompleksi kısmı. Burada bir açık stadyumumuz var üstü kapalı, 14 bin seyirci kapasiteli. Bunun içinde de kompleksi anlamlı kılan şey ise içinde bir fakülte, fakültenin iki bölümü ve bir meslek yüksekokulunun 2 bölümü tam zamanlı eğitim görecek olması. Burada 2 tane büyük olmak üzere 11 tane orta ölçekli kapalı antrenman salonları var. Bu her alanda, her anlamda bütün sporların rahatlıkla antrenman yapılabileceği, teknik eğitimlerin yapılabileceği 80 adet eğitim elemanı odası var ve park alanlarından oluşan yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alan hitap ediyor burası. 30 bin metrekaresi kapalı alan ve diğer alanlarla birilkte 60 bin metrekarelik bir alan burası.

En büyük çıktımız insan kaynağı

Burası şehrin her türlü sportif organizasyonuna ev sahipliği yapacak, amatör sporların gelişimi merkezi olacak hem de ulusal ve uluslararası düzeyde takımların kamp yapabileceği geldikleri zaman burada sadece müsabaka yapabilecekleri bir kompleks değil burası. Teknik analizlerin yapılacağı her türlü performans ve kamp programının teknik olarak çıkartılacağı ve önlerine konulacağı bir programlı çerçeve de tasarlandı. Türkiye’de böyle bir merkez yok. Biz Amerika’daki bir üniversitenin modelini aldık. Bunu yaparken Köln Spor Akademisi’ni gezdik. Antalya Gloria Spor Arena var bu konuda özellikle kış turizminde, spor turizminde Türkiye’de öncü. Bütün bunlardan ortak bir çıkarım yaparak böyle bir proje ortaya çıktı. Bunun esas tamamlayan kamp merkezi dediğimiz merkezimiz var. Onunla bir bütün halinde. Burada 2 500 kişilik kapalı spor salonumuz var. Yanında yarı olimpik yüzme havuzumuz var ve onun arkasında da açık spor alanlarının olacağı bir spor kompleksi var. 

MAKÜ Spor bünyesinde okullar kuracağız

Bu konseptin özü şöyle; spor fakültesi, sağlık fakültesi ve meslek hizmetleri meslek yüksekokulu ile turizm fakültesinin esasını uygulama alanları burası. Yani özel sektörün yapacağı iyleri siz niye yapıyorsunuz sorusu burada asılnda biz akademik olarak ondan fazla bölüm program burada tam zamanlı eğitim öğretim görecek. En büyük çıktımız insan kaynağı çıktımız. Öğrenciler eğitim öğretimlerini görürken burada gerçek uygulamalarla ders kapsamında bir tür tıp eğitiminin bir benzerini biz burada tam zamanlı eğitim programı olarak kurguluyor olacağız. Hem üniversiteye, hem Burdur’a hem bölgede  ulusal sporcunun gelişimine hitap edecek bir çerçeve. Milli Eğitim Bakanlığımızla görüşüp burada iki bölümünün olduğu bir futbol ve yanında bir branşın daha olduğu bir spor lisesini de bu kompleksin bünyesinde açmayı düşünüyoruz. Milli Eğitimle ön görüşmelerimizi yaptık.

Biz burada MAKÜ Spor bünyesinde spor okullarını da kuracağız. Spor okullarında 5 yaşından itibaren yetişen gençler 18 yaşına geldiğinde uzun dönemli çok güçlü bir sporcu yetiştirme projesi de ortaya çıkmış olacak.” bilgisi verdi.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Farklı lezzetleri ile Burdur’da hizmet veren Avşar Cevizme, 6 çeşit cevizmesi ile ilklere imza atıyor. El değmeden uzman ustalarca hazırlanan Avşar Cevizezmesi, günün şartlarına göre üretim ve ambalajlama konularında kendisi geliştiriyor. 

İlimizin tanınmış cevezmesi markalarından olan Avşar Cevizmesi İşletmesi Teke Yöresi 5. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda, stand açarak ürünlerini sergiledi. Standta ceviz ezmesi, haşhaş ezmesi, haşhaş gevreği, ceviz kreması, tarhana ve ambalajlı ceviz ezmesi satışa sunuldu. Geçtiğimiz yıllarda mağaza satışına başlayan Avşar Cevizezmesi işletmesi İl Özel İdaresi binası altında vatandaşın hizmetinde. 

Ceviz ezmesinin hikayesi

Hikaye o ki; cevizin bol olduğu zamanların uzun kış gecelerinde, sıra gecesine benzer meclislerde eş, dost, komşu, yaren akşamları bir araya gelirlermiş. Böyle gecelerde sohbet olur, hikayeler masallar söylenir, çaylar, kahveler içilir ve yüzük saklama gibi çeşitli oyunlar oynanırmış. Gecenin bir vaktinde de değişik çerezler yenirmiş. Bu çerezlerin içinde; Burdur’a mahsus olan “Pekmezden pişmaniye” ve “Pekmez sucuğu”ndan başka ve en başta “Ceviz ezmesi”nin ilk şekli olan bir karışım yenirmiş. Bu karışım; havanda dövülmüş cevizin, ıslatılmış irmikle ve şekerle basit şekilde karıştırılması ile elde edilirmiş. Daha sonraları, değişik kıvamlarda elde edilen şeker şerbetiyle karıştırılmak suretiyle bugünkü ceviz ezmesi şeklini almış. Bugünkü ceviz ezmesi şeklini ilk kimin yaptığı bilinmemektedir. 

Cevizin besin değeri

28 gram, yaklaşık olarak 7 adet dış kabuğu soyulmuş ceviz; Kolesterol içermez.

Günlük besin lifi ihtiyacının %8’ini, kalsiyum ihtiyacının %3’ünü, demir ihtiyacının %6’sını, vitamin ihtiyacının %6’sını, folat ihtiyacının %7’sini, magnezyum ihtiyacının %11’ini, fosfor ihtiyacının %10’unu, çinko ihtiyacının %6’sını, bakır ihtiyacının %22’sini, manganez ihtiyacının %48’ini, selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

İzmir Burdurlular Derneği tarafından organize edilen piknikte buluşan Burdurluları, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yalnız bırakmadı. 

 Her yıl olduğu gibi, bu yıl da İzmir Burdurlular Derneği tarafından Buca Hüseyinoğulları piknik alanında düzenlenen piknikte Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İzmir’de yaşayan hemşerileri ile bir araya geldi. İzmir’de yaşayan Burdurluların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte, vatandaşlara Ceviz Ezmesi ve Burdur Şiş ikram edildi. Arzu Gök ve Ümmet Çelik’in türküleri ile coşan Burdurlular, halkoyunları gösterileri ve çeşitli etkinlikler ile keyifli vakit geçirdiler.

Katıldığı şenlikte konuşma yapan Başkan Ercengiz “İzmir Burdurlular Derneği’mizin düzenlediği geleneksel pikniğe Yeşilova, Çeltikçi ve Konak eski Belediye Başkanımızla birlikte katılarak İzmir’de yaşayan hemşerilerimizle bir kez daha buluştuk. Birlik beraberliğimizi bir kez daha perçinledik. Katılan gönül veren herkese sonsuz teşekkürler” dedi. 

 

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur valiliği’nden yapılan açıklama ile Konya-Afyonkarahisar-Kütahya-Denizli-Isparta-Burdur-Eskişehir-Balıkesir il ve ilçe sınırları içindeki demiryolu hat ve istasyonlarında, 29 Nisan -16 Mayıs 2019 tarihleri arasında otla mücadele kapsamında ilaçlama yapılacağı duyurularak;

“Mücadelede kullanılan ilaçlar, insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıdığından;  Demiryolu güzergâhı ve yakınındaki arazilerde ilaçlama tarihlerinden itibaren on gün boyunca vatandaşların ilaçlama yapılan sahaya yaklaşmamaları ve dikkatli olmaları,  belirtilen yerlerde hayvanlarını otlatmamaları, ot hasadı yapmamaları” uyarısında bulunuldu.

İlaçlama Programı:

 29.04.2019 tarihinde Konya il sınırları içerisindeki Konya-Akşehir arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

30.04.2019 tarihinde Konya ve Afyonkarahisar il sınırları içerisindeki Akşehir-Afyon Ali Çetinkaya arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

02.05.2019 tarihinde Afyonkarahisar ve Kütahya il sınırları içerisindeki Afyon Ali Çetinkaya-Dumlupınar arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

03.05.2019 tarihinde Afyonkarahisar il sınırları içerisindeki Afyon Ali Çetinkaya-Dinar arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

06.05.2019 tarihinde Afyonkarahisar ve Denizli il sınırları içerisindeki Dinar-Kaklık arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

07.05.2019 tarihinde Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur il sınırları içerisindeki Dinar-Gümüşgün-Burdur arası hat kesimleri ve istasyon sahaları.

08-05.2019 tarihinde Isparta il sınırları içerisindeki Gümüşgün, Bozanönü-Isparta arası hat kesimi ve Göltaş, Bozanönü İstasyon ve Isparta Garı sahaları.

10.05.2019 tarihinde Afyonkarahisar ve Kütahya il sınırları içerisindeki Afyon Ali Çetinkaya, Kütahya arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

13.05.2019 tarihinde Kütahya ve Eskişehir il sınırları içerisindeki Kütahya-Eskişehir arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

14.05.2019 tarihinde Kütahya il sınırları içerisindeki Kütahya, Tavşanlı-Tunçbilek arası hat kesimleri ve istasyon sahaları.

15.05.2019 tarihinde Kütahya ve Balıkesir il sınırları içerisindeki Tavşanlı-Dursunbey arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

16.05.2019 tarihinde Balıkesir il sınırları içerisindeki Dursunbey-Balıkesir arası hat kesimi ve istasyon sahaları.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yayınlandığı Kategori Manşet

Burdur Belediyesi tarafından  düzenlenen Anneler Günü’ne özel kadınlar Matinesi, yoğun ilgi nedeniyle açık havada düzenleniyor. 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Sosyal belediyecilik anlayışı ile yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. “Sözümüz var” sloganıyla yola çıkan Belediye Başkanı Ercengiz’in, düzenlediği her kadınlar matinesi, miting alanına dönünce, söz verdiği gibi önümüzde günlerde düzenlenecek olan Anneler Günü Matine’sini açık havada organize ediyor. 

ÜCRETSİZ SERVİS KALDIRILACAK

4 Mayıs 2019 Cumartesi günü Serenler Otel’de saat 14.00’da başlayacak olan programa katılım sağlamak isteyen kadınlarımız için, her mahalleden saat 12.00’da ücretsiz servis imkanı sağlanacağını ve eğlence programına tüm kadınların katılabileceğini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Hayatın her alanında ve tüm dünyada sevgiyi, hoşgörüyü, fedakarlığı ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız toplumunun temel taşlarıdır. Yaşamımızın her alanında varlıkları ile onurlandığımız, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati veren fedakar kadınlarımızın bu vesile ile tüm Annelerimizin Günü’nü kutluyorum. Tüm kadınlarımızı düzenleyeceğimiz eğlence programına bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sunulacak ikramlar ve sanatçı Ümmü Erbil eşliğinde canlı müzik eğlencesi gerçekleştirilmesi planlanan Anneler Günü Matinesine katılımların yine yoğun olması bekleniyor.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection