Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:21

04 Nisan 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

04 Nisan 2019 - Perşembe - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında ihtisaslaşma alanlarında seçilen yükseköğretim kurumlarının tecrübe paylaşım toplantısı, 29 Mart 2019 tarihinde Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Proje Yürütme Komitesi Başkanı Tolga Balcı ve Proje Koordinatörü Cihan Cenk Çiçek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Ahmet Şimşek ve Uzman Tuğba Deniz, Zafer Kalkınma Ajansı Uşak Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Osman Köprücüoğlu, ihtisas üniversitelerinin rektör yardımcıları, koordinatörler ve akademisyenler katıldı.

Program, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan açılış konuşması ile başladı. Gündoğan konuşmasında “İhtisaslaşma alanlarında seçilen yükseköğretim kurumlarının tecrübe paylaşım toplantılarının ilkini Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde, ikincisini ise Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde yapıyoruz. Yükseköğretim sisteminde birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdik. Yeni YÖK olarak Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi’ne çok önem veriyoruz. Çünkü bu üniversitelerin yaptığı çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Yeni YÖK ve ilgili kurumların projeden beklentisi yüksek. Beklentileri karşılayacak uygulamalar başladı. 2016 yılında beş, 2018 yılında da beş olmak üzere on üniversite ile sürece devam ediyoruz. Bu toplantılarımızın amacı ilk beş üniversitemizin yaptığı çalışmaları görmek, sürece yeni başlamış olan üniversitelerimize tecrübeleri aktararak, varsa sorunlara çözüm bularak yol haritalarını oluşturmaktır. Tüm üniversitelerimize çalışmalarında başarılar dilerim.” dedi.

Program sunumlarla devam etti. Ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, üniversite rektörleri, rektör yardımcıları ve akademisyenler, Uşak Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan ‘Senkron’ isimli sergiyi gezerek Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi’ni ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı. Heyet daha sonra, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan resim, seramik ve moda tasarım atölyelerini gezerek, atölye çalışmalarına katıldılar.

Program, üniversitelerin ihtisaslaşma çalışmalarındaki performans göstergelerinin değerlendirildiği toplantının ardından sona erdi.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

Gazetemiz 66 yaşında

Burdur Gazetesi onurla, gururla bugün itibariyle 66 yaşına girdi. 4 Nisan 1954 yılından beri ilkeli gazetecilik, objektif habercilik anlayışıyla 66 yaşına giren Burdur Gazetesi, dünden bugüne vatandaşlara doğru haber iletme bilinciyle çalışmaya devam etmenin gururunu yaşıyor.

İlkeli gazetecilik anlayışından vazgeçmeyerek gazeteyi bizlere devreden Kurucumuz Mustafa Kemal Taraşlı’yı şükranla anarken, kendisinden aynı ilke ve anlayışla gazeteyi devralan ve daha iyi noktalara getirmek için olan gücüyle çalışan gazetemiz İmtiyaz Sahibi Adnan Taraşlı’ya da teşekkür ederiz.

Namuslu, dürüst, halktan yana gazetecilik ilkelerimizle, çalışkan bir anlayışla gazete çıkarmak her devirde, her zamanda zor olmuştur. Çünkü gazete olmak, gazeteci olmak; yanlışa, kanunsuzluğa, yolsuzluğa, haksızlığa karşı çıkmak demektir. İşin asıl tarafı da güzel tarafı da bu zorluktur. Geçmişten günümüze kadar bu zorluklara göğüs gererek hiçbir şekilde halkın doğru haber alma özgürlüğünü sekteye uğratmadan yayın hayatımıza devam etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Demokratik kurallar çerçevesinde, basın ahlak kurallarına ve meslek etiğine bağlı, sorumluluk anlayışı içerisinde ilimizin sorunlarını dile getiren, kamu ve halk arasında da önemli bir köprü görevi yapan, tarafsız ve doğru haber anlayışı ile halkımızı bilgilendiren gazete olmak, gazete olabilmek, 1954 yılından beri en önemli önceliğimiz oldu.

Ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönemlerde, yerel gazete çıkarmakta gitgide zorlaşmakta. SEKA’ların kapanmasıyla başlayan olumsuzluklar, yerel basına gerekli önemin gösterilmemesiyle artarak devam ediyor. Zor şartlar altında da olsa, siz değerli okuyucularımıza ulaşabildiğimiz süre boyunca, Burdur Gazetesi yaşamını devam ettirecektir. 1954’ten bugüne kadar halkın sesi olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Gazetemiz, onurla gururla 66. yaşına, halkın, hakkın, haklının, mazlumun yanında olarak, etik değerlere sahip çıkarak, demokrasiyi savunup geliştirmeye çalışarak giriyor. Gücünü okuyucudan, inançlarından, ilkelerinden, Burdur ve ülke sevgisi ve sevdalısından alan Burdur Gazetesi’nin, 66. yaşı hepimize kutlu olsun.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

Mısırlılar Evi halka açık konukevi

Mısırlılar Evi halka açık konukevi olarak hizmet vermeye başladı. Öğretmenevi bünyesinde 9 Mart’ta açılan Mısırlılar Evi’nde kahvaltı, Gölhisar kavurması, gözleme, bazlama Burdur’un yöresel lezzetleri, çay, kahve vb.  içecekler başta olmak üzere zengin bir menü sunuluyor.

Tarihi ve nezih bir ortamda halka açık olan Konukevi’nde, vatandaşlar Mısırlılar Konağı’nı gezme fırsatı bularak her iki güzelliği bir arada yaşıyor. 

1890 yılında yapımına başlanarak 1985 yılında tamamlanan Osmanlı döneminin günümüze korunarak gelmiş en güzel sivil mimari örneklerinden biri olan Mısırlılar Evi, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1977 yılında almış olduğu kararla Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilen bir yapı. Mülkiyeti hazineye ait olan konak, Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli olması nedeniyle Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan alınan izinler doğrultusunda ve kurulun gözeteminde yıllar itibariyle bakım onarım çalışmaları yapılarak, son olarakta 2018 ve 2019 yılı içerisinde yapılan bakımların ardından halka açık konukevi olarak hizmet vermesine uygun görüldü. 

Öğretmenevi’nce işletilmek üzere kiralanan Mısırlılar Evi’nde, vatandaşlar böylelikle konağı gezme fırsatı da bulacaklar. Konukevi vatandaşların, sohbet edebileceği, çayını kahvesini içebileceği, tarihini öğrenebileceği nezih bir ortam. 

Haftanın 7 günü açık olan konukevi, sabah 08.30’dan akşam 19.00’a kadar hizmet veriyor. Bazlamadan, Gölhisar kavurmasına, yöresel lezzetlerin hizmete sunulduğu Konukevinde toplu organizasyonlar ve toplantılar da yapılabiliyor.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

Bucak’ta seçim sonuçlarına itiraz edildi

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, yazılı bir açıklama yaparak 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde sandık tutanaklarında bazı üsulsüzlüklerin olduğu belirlediklerini ve yine geçersiz oylarla ilgili olarak bazı sıkıntıların bulunduğunu tespit ettiklerini ifade ederek, İlçe Seçim Kurulu’na itiraz başvurusunda bulunduklarını ifade etti.

Başkan Sönmez açıklamasında,” Yapılan seçimlerde ilçemizde bulunan bazı sandık sonuclarında bir takım sıkıntıların olduğunu tespit ettik. Yine geçersiz oyların hangi sebeple geçersiz oldukları yazılmadan direk geçersiz olarak kayıt edildiğini gördük. Sandık sonuçlarında yapılan üsulsüzlükler nedeniyle İlçe Seçim Kurulu’na itiraz başvurumuzu gerçekleştirdik. İtirazımız İlçe Seçim Kurulu tarafından değerlendirilerek bir karar verilecek. Eğer karar olumsuz olursa bu konuyu İl Seçim Kurulu’na ve YSK’ya taşıyacağız. Biz hakkımızı aramanın derdindeyiz. Bize yapılan bu haksızlıklar bizleri mağdur etmiştir. Konunun takibini gerekli hukuk adamlarımız yapmaktadır. Gelişmeler yaşandıkça kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” ifalerini kullandı

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

Pazarda ürün çok hareket yok!

Salı pazarında haftalardır süren durgunluk devam ediyor. Pazarda ürün bol ama hareketli bir alışveriş yok. 

İlkbaharla birlikte pazarda manavların yanı sıra köylerden gelen üreticilerde sergilerini açmaya, ürünlerini pazara sunmaya başladı. Köylerden gelen üreticilerin ürünlerini sergilemeye başlaması ile pazarda ürün çeşitliliği ve miktarı arttı. Ancak artan ürün miktarı ve çeşitliliğine rağmen pazarda fiyatlar değişmedi, düşmedi. Patates, soğan ve diğer sebze meyve fiyatlarında bir düşüş görülmedi. Pazarda bollaşan maydanoz, tere, roka gibi ürünlerin fiyatlarında bile bir düşüş görülmedi. Pazarda ürün fiyatlarındaki yükseklik alışverişi azaltı. Alışverişe gelenler ne yazıkki pazar alışverişlerini kısmaya, ihtiyaçlarını en az miktarlarla sınırlandırmaya devam ediyorlar. Hal böyle olunca pazara getirilen ürünlerin büyük miktarı, satılamayıp geriye götürülmekte.

Pazar esnafı alışverişin durgunluğun şokunu henüz atlatabilmiş değil.

Salı pazarında sergilenen ürünlerin fiyatlarının yüksekliğinin sebebi girdi maliyetlerindeki artış.

Çiftçi,sebze meyve üreticisi, mazot, elektrik, suni gübre, zirai ilaç, tohum ve diğer girdi fiyatlarındaki artışı, ürün fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor. Özellikle dışardan gelen zirai ilaçların ve ham maddesi yine dışarıdan gelen suni gübre fiyatlarının katlanan artışı üreticiyi zorlamakta.

Salı pazarında elma portakal dışındaki ürünler dışında 5 liranın altında neredeyse başka ürün yok. Ürün fiyatlarının yüksekliği yanında pazarda ürün bolluğuda var ama bollaşan ürünlerin fiyatları, alıcının alım gücüne göre hala çok yüksek.

Sadece sebze meyve pazarında değil, balık, peynir, zeytin ve giysi pazarlarında da aynı durgunluk hakim. Giysi pazarında serge açan esnafların bazıları neredeyse siftahsız sergilerini topladıklarından şikayet etmekteler.

Süt ürünleri, Peynir zeytin ve bal satan esnaflarda pazarda haftalardır süren durgunluktan şikayetçiler. Peynir zeytin pazarında daha önce kuyrukların oluştuğu tezgahların önü hep boş kalmakta. Alışverişe gelenler ihtiyaçların karşılamak için en az miktarlarda alış veriş yapmaktalar.

Balık pazarındada durum farklı değil. Balık sezonunun son zamanlarında pazarda çeşitlilik olmasına rağmen alış veriş durgun. Daha önce balık tezgahları önünde yaşanan hareketlilikten artık eser yok.

Büyükşehirlerde açılan tanzim satış reyonlarının seçimlerin yapılması ile birlikte kapanmaya başladığı gözlemleniyor.

BUTSO, Borsa ve diğer sivil toplum kuruluşları üretim maliyetlerini düşürecek tarımsal destek politikaların uygulanması gerektiği önerilerinde bulunuyorlar. Sebze meyve, et, süt ürünleri fiyatlarında düşüşün sağlanması için, girdi fiyatlarında düşüşün gerekli olduğu, bu düşüş içnde devletin üreticiye ürün bazında desteklemeler sağlaması gerektiği görüşünü öne sürüyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkat çektiği gibi, üreticinin ürettiği ürünün doğrudan pazara gelebilmesi için, kooperatiflerin desteklenip, güçlendirilmesi gerekmekte.

Üreticilerin kooperatif çatısı altında birleşmeleri hem girdilerin daha iyi şartlarda teminin sağlayabilecek. Hemde ürünün aracılar olmadan doğrudan pazara ulaşmasını sağlayabilecek. Ancak ülkemizdeki kooperatifler hem yasal statüleri hemde yapıları itibariyle bu güce sahip değiller. Değişik sebeplerle kooperatifler köylünün ve üreticinin gözünde yıpranmış durumda. Kooperatiflerin itibarının artırılması vegüçlenmeleri için yeni yasal düzenlemeler ve ürün bazında yeni destekleme uygulamalarının oluşturulması gerekiyor.

Girdi fiyatlarındaki yükseklek ve artış devam ettiği sürece, ürün maliyetleri artamaya devam edecek! Ürün fiyatlarındaki artış durgunluğu artıracak. Artan durgunluk ülke ekonomisinin küçülmesine büyümenin azalmasına hatta durmasına yol açabilecek.

Hasan Türkel

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

Başkan Ercengiz’den Kandil Lokması

Burdur Belediyesi Miraç Kandili dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda Lokma dağıttı. 

Burdur Belediyesi Miraç Kandili sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’na kurduğu stantta vatandaşlara Lokma dağıttı. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercnegiz, 5000 vatandaşa kendi elleriyle lokma dağıtarak, kandillerini kutladı. Başkan Ercengiz’in elinden lokma almaktan ve lokma dağıtımından duydukları memnuniyeti ifade ederek teşekkür ettiler. Miraç Kandili sebebiyle Cumhuriyet Meydanı dışında Yeni Sanayi Camisi ve Akşam Saatlerinde de Ulu Cami’de lokma dağıtımları devam etti.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

MAKÜ’den “Atma Dönüştür” etkinliği

 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gölhisar Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü tarafından 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası kapsamında 26 Mart 2019 Salı günü üçüncüsü düzenlenen etkinlikte “Atma Dönüştür” temalı konferans, sergi ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi.

Gölhisar Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda başlayan etkinliklere Gölhisar Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Gölhisar Belediye Başkanı Dr. Ramazan Canural, Gölhisar İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Demir, Çavdır İlçe Emniyet Amiri Kerim Emre Kılıç, yüksekokul öğretim elemanları ile öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan açılış konuşmalarını Ormancılık bölüm başkanı Dr. Öğr. Üyesi Özdemir Şentürk ve Gölhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Feriha Duygu Cantürk yaptı. Açılış konuşmalarının ardından konferansta, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar VI. Bölge Müdürlüğü Isparta İl Şube Müdürü Hasan Eryiğit ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Dr. Öğr. Üyesi Yasin Ünal sunum yaptı.

Sunumlarda, ormanlarımınız korunmasının ve devamlılığının önemine vurgu yapılırken, son yıllarda artış gösteren nüfus yoğunluğu, çarpık kentleşme, sanayileşme, havadaki kirli gazların artışı gibi faktörler sebebiyle küresel ısınma problemi ile karşı karşıya kalındığı gerçeği aktarıldı. İklim değişikliği ile sonuçlanan bu felaketten korunmanın yolunun da fidanlar dikerek, orman yangınları ve tahribatından korunarak ve “atmayıp dönüştürerek” gerçekleşeceği bir kez daha vurgulandı.

Konferansın ardından, Ormancılık Bölümü 2 sınıf öğrencilerinin “Orman Rekreasyonu ve Doğa Turizmi” Dersi ‘Atma Dönüştür” adlı uygulama sergisi, 1. Sınıf öğrencilerinin “Orman Botaniği Dersi Herbaryum Teknikleri” Uygulama Sergisi ve Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Öztürk’ün Gölhisar’ın Kanatlı Ziyaretçileri” adlı Fotoğraf ve İllüstrasyon Sergisi, Gölhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Dr. Öğr. Üyesi Feriha Duygu Cantürk ve Ormancılık Bölümü Öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Öztürk tarafından açıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
Çarşamba, 03 Nisan 2019 15:20

Halk Eğitimi Merkezi’nden yıllık 700 kurs

Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi, yıllık açtığı 700 kursta 17 bin kişiye eğitim veriyor. 

Üç dönem halinde planlanan kurslardan daha çok okuma-yazma, Osmanlıca, mermer işleme, halk oyunu, işaret dili, bağımlılıkla mücadele, zeka oyunları, Arapça, bilişim teknolojileri, diksiyon, gıda ve su sektörü çalışanlarına yönelik hijyen, hüsn-i hat, İngilizce, iş güvenliği-iş sağlığı, judo, gitar, Kuran-ı Kerim gibi eğitimlere ağırlık veriliyor. 

Yaklaşık 200 civarında, eğitimde kadrolu öğretmenler, M.E.B.’e bağlı kadrolu öğretmenler ve sigortalı çalışanlardan oluşan kadrosuyla Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi’nde, şu an itibariyle yaklaşık 400 kurs açıldı. 

Kurslar, haftanın 7 günü devam etmekte ve daha çok haftasonu ve akşam saatlerinde yoğunluk yaşanıyor. Bütün kurslarda uluslararası geçerlilikte sertifika verilmektedir. Kursların içerisinde istihdama yönelik olanlar ise; emlak danışmanlğı, kantin açık alan işletmeciliği, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri yer almakta. 

İl Müftülüğü karşısındaki ek binasında Şubat ayından itibaren faaliyete geçen atölyelerde giyim, nakış, el sanatları gibi kurslar burada yürütülmektedir. Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi’nde kurslar, üç dönem halinde planlanmakta ve bunlar eğitim öğretim yılının birinci dönemi, eğitim öğretimyılının ikinci dönemi, Temmuz-Ağustos aylarında yaz kursları adı altında mesai saatlerinde yapılan kurslar. Daha çok ağırlık verilen kursların sayısal verileri ise şu şekilde; 3 tane Arapça, 3 tane bağlama, 21 tane bilişim teknolojileri, 15 tane diksiyon, 8 tane özel eğitim, 5 tane hüsn-i hat, 21 tane İngilizce, 3 tane İş Güvenliği İş Sağlığı, 4 tane gitar, 5 tane gitar, 13 tane Kuran’ı Kerim, 20 tane Okullar Hayat Olsun Projesi, 18 tane okuma yazma, 17 tane Osmanlıca, 4 tane mermer işleme kursu, 32 tane halk oyunu, 12 tane işaret dili, 8 tane bağımlılıkla mücadele, 11 tane yabancılara Türkçe, 7 tane zeka oyunları yer almakta.

Sayı olarak daha çok açılan kurslar içerisinde olan okuma yazma kursu merkeze bağlı köylerde de açılmakta. 24 Haziran seçimlerinde oy kullanan seçmenlerden parmak izi kullanan herkese ulaşılarak, okuma yazması olmayanlar tespit edilerek, bunlara yönelik kurslar açıldı ve gelmek isteyenler bu kurslardan faydalandırıldı. 

Yazın açılan açılan kurslar daha çok ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ve Kuran’ı Kerim, spor, müzik alanlarına yönelik oluyor. 20 tane kursu açılan Okullar Hayat Olsun Projesi’nde de amaç okulda olan çocukların dersleri bitince  öğrencilerin spor, müzik alanlarında bilgi ve becerilerini geliştirebilmek. 

Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi her yıl Mayıs ayı içerisinde karma sergi düzenlemekte. Bu sergide giyim, nakış, el sanatları, resim alanındaki ürünler katılımcılara tanıtılmaktadır. 

Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi aynı zamanda KYK, Gençlik Merkezi ve merkeze bağlı köylerde diksiyon, yabancı dil ve nikiş nakış alanlarında eğitimler vermektedir. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü koordinesinde mekikli dokuma kursları da önümüzdeki günlerde açılması planlanıyor.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection