Manşet - Burdur Gazetesi | Burdur Haberleri, Burdur Haber
Pazartesi, 29 Nisan 2019 16:58

30 Nisan 2019 - Salı - Burdur Gazetesi

Yayınlandığı Kategori Arşiv

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, MAKÜ Rektörlük seçimlerine yeniden aday olduğunu düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nde düzenlenen toplantıda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, yeniden neden aday olduğunu ve 4 yıllık süreç içerisinde yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

 

Toplantının öncesinde MAKÜ yerleşkesinde gazeteclerle yatırım turuna çıkan Prof. Dr. Adem Korkmaz, yapımı bitmek üzere olan Spor tesislerini, oteli ve yapımı tamamlanan Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Adem Korkmaz, yapılan basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

4 yıl boyunca yapılan çalışmaların kendilerine özgü projeler olduğunu vurgulayarak, “Hayvancılıkta bölgesel kalkınma modelini şu anda biz Burdur ölçeğindeki iller içinde üniversitenin merkezde olduğu kalkınma modeli olarak tasarlıyoruz. Bölgesel kalkınmada özgün bir model kurgulamaya çalışıyoruz. Belli bir aşamaya geldiğimizde devletimiz de sunup bir MAKÜ modeli inşa etmeye çalışıyoruz. 4 yıl içerisinde biz umduğumuz çalışmaları yapabildik. Bütün Burdur bu anlamda bize destek verdi. Burdur için, bütün arkadaşlarımız bize bu gönül yolculuğumuzda eşlik ettiler.” sözleriyle 4 yıl boyunca çalıştığı, çalışma arkadaşlarına da teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada;

“ Üniversitenin fiziki altyapı sorunlarını büyük ölçüde tamamladık. Üniversitenin hemen hemen tamamlanmamış bir ihalesi yok. Bitmek üzere olanlar var. Göreve geldiğimizde İktisat binası inşaat halindeydi. Eğitim Fakültesi inşaatı %60’lar düzeyindeydi. İlahiyat, camii, sağlık fakültesi inşaatı bitmek üzereydi. Bütün bunların hepsi kazasız belasız tamamlandı. Bunun dışında bu kütüphane projesini de bitirdik. Teknokent sadece kağıt üzerinde bir kuruluştu. Başladık, bitirdik. Anfi tiyatromuz, meydanımız bitti. Bunun dışında spor kompleksi ve tesislerimiz Mayıs ayı içerisinde tamamen teslim ediliyor. Yine öğrenci transfer noktamız, otobüslerimiz bir düzensizlik içerisinde hareket ediyordu. Bu da başladı ve bitti. Yine gastronomi mutfağı dediğimiz öğrencilerimizin tam zamanlı eğitim yaptıkları gastronomi mutfağımız ve üzerindeki kitap kahvemiz tamamlandı. Bunun dışında ihalesi devam eden mühendislik fakültesimiz var. Mühendislik fekültemizde geçen yıl ortaya çıkan süreçten dolayı Cumuhurbaşkanı Kararnamesi ile tasviye kararı alındı o anda. Bu süreç sonuçlandığında yeniden ihaleye çıkacağız. Diş hekimliği fakültesinin geçtiğimiz aylarda temelini  attık. Poliklinikler, bu yılın sonunda ya da 2020’nin başında Burdur halkına hizmet vermeye başlayacak. Bütün bunlardan sonra asfalt meselesi ve bisiklet istasyonlarımız kaldı. Bisiklet projesi, öğrencilerin kampüsün tamamını kartlı bisikletle dolaşabilecekleri bir proje. Mayıs ayı içerisinde asfaltımızda bitmiş olacak. 

Büyük peyzaja başladık. Üniversitenin her tarafında şu anda yetişmiş ağaçlar dikiyoruz. Bir kısmını  Sağlık İl Müdürlüğünün hastane inşaatı olduğu yerden tutabilecekleri getiriyoruz. Otelin karşısında 650 dekarlık bir lavanta bahçeleri, geceleri ışılı ışıl, 24 saat yaşayan bir kampüs. Buranın ışıkları sadece kampüsü değil, bütün Burdur’u aydınlatıcı, yaptığımız projelerle bütün ülkeye ışık tutacak, yön vereceğiz.” bilgisi verdi.  

Her bir köy bir işletme

Yürütülen hayvancılık projesiyle tam anlamıyla sahaya indiklerini ifare eden Rektör Korkmaz;

 “193 köyü tek tek tarıyoruz. Önce eğitimler yapıyoruz ama bu eğitimler sayesinde vatandaşla buluşuyoruz. Bazı fikirleri anlattığımız köylerin örgütlenme ve örgütlenme modelleri konusunda yoğun çalışmalar sürdürüyoruz. Buradaki hedefimiz üniversitemizde üretilen teknik bilgilerin, yetiştiricilere kurumsal bir sistemde ulaşımını sağlamak. Her bir köy bir işletme kavramı çerçevesinde hayvanlar yetiştireceğiz. Burada elde ettiklerimizi de Bakanlığımıza proje olarak sunacağız. 

Spor projesi yeni bir sektörün doğuşu

Hayvancılık projesi, Burdur’un var olan sosyoekonomisinin gelişimi ilgili maliyetleri düşürerek verimliliği artırmak ve hayvancılıktan çok daha gelir elde etmeyi sağlamak amacına yönelik bir proje. Burdur bunu zaten iyi yapıyordu fakat geleceği taşımak bakımından bilginin çok değerli olarak, işlenerek üreticiyle buluşturulması. Bizim buradaki temel hedefimiz sosyal sektörler. Yani büyük sermaye yatırımları değil. Bizim esas derdimiz Burdur’un kendi köylüsü, yetiştiricisi, sosyoekonomisi. Bu anlamda bu iki proje bundan sonra da hızlı bir şekilde devam edecek. Bunların etkilerini artırarak devam ettireceğiz. Spor turizminde sadece turizm projesi değil, eğitim uygulama projesi de. Spor fakültesi, Sağlık Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Turizm Fakültesi’nin birçok programını sistemin içerisinde gerçek uygulamalı eğitimle, eğitim gördükleri teori ve pratiği aynı anda sürdürebilir bir konsepti aynı anda bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bunun da gerek müfredat değişiklikleri gerek diğer konsept değişiklikleri için şu anda çalışıyoruz. Daha önce biz bunu gastronomi de denedik. Gastronomi öğrencimiz, normal programlarda Türkiye’de üçüncü sınıfta mutfağa giriyor. İlk yıl teori eğitimi alıyor. Biz de gastronomi öğrencisi ilk geldiği hafta mutfağa girer. Teorik eğitimlerde beraberinde devam eder. Teori ve pratik ayrımı yok esasında. Uygulamaları sisteme koyuyoruz. MAKÜ ileride uygulamasının çok öne çıktığı bir üniversiteyle kendisine bir alan bulacak. 

Girişimciliği geliştirmemiz lazım

Örtülü kampüsümüz 3-5 ay içerisinde %98-99 oranında kampüsleşmesini tamamlamış olacak. Eski rektörlüğümüz olduğu yeri sağlık kampüsü olarak tanımladık. Orada daha çok sağlık hizmetlerinin ve tıp fakültesinin olacağı bir çerçeveyi düşünüyoruz. Cezaevinden aldığımız yerleşkeyi de mesleki eğitim ve girişimcilik kampüsü olarak düşünüyoruz. Üniversitemizin bölgesel kalkınma misyonu içerisinde girişimciliği geliştirmek diye de özel bir anlamı var. Köylerde yapmaya çalıştığımız da bu esasında. Girişimciliğimiz geliştirmemiz lazım. Burayı da tamamen Burdur’un yeni mesleklerinin tanıtılması, yeni mesleklerin öğretilmesi, eski mesleklerin canlandırılması gibi kendi istihdam kapasitesini şehir içi kurgulayıcı bir konsepte düşünüyoruz. Teknik programlarımız, meslek yüksekokullarımız orada. Orada da bir üçüncü kampüsümüz ortaya çıkacak. Bu anlamda geçtiğimiz aylarda girişimcilik ve meslek geliştirme projemizi yaptık. Belli bir aşamaya geldik.”dedi.  

Yüksekokulların fakülteye dönüşümünü başlatıyoruz

4 yıl içerisinde üniversitede 100’den fazla bölüm açıldığını söyleyen Rektör Korkmaz;

“Gelecek dönemde artık biz bir kuruluş üniversiteyiz demeyeceğiz artık. Biz bölgesine katkı veren gelişmiş, olgun bir üniversiteyiz. Teknik, fiziksel kapasitesiyle, akademik birikmiyle 12 fakültemiz var. 2006 yılında üniversitemiz üç fakülteyle kurulmuştu. Akademimizi daha çok lisans düzeyine koyacak daha çok bir üniversite konsepti çalışmaları üzerinde çalışıyoruz. 

Bireysel gelişime dayalı akademik sistem

Yaklaşık 8-10 tane uzmanımızın çalıştığı MAKÜ Kariyer Okulu mevcut. Bu yıl itibariyle ilk öğrenci kabulüne başlandı. Yaklaşık 1200 öğrenci aktif olarak bu okulun öğrencisi. Öğrencilerin gerçek haytta karşılaşacakları temel problemler ve birikimleri piyasadan aldığımız sinyallerle yeniden güncellenmesini sağlıyor bu proje. 4 gün sürüyor. 3 etabı var. Buradan mezun olan öğrencilere sosyal karnelerini vereceğimiz MAKÜ Sosyal diye bir uygulamamız var. Buda Türkiye’de bir ilk. 

Dünyaca meşhur mermerlerimiz var

Doğaltaş kaynaklarımız, madenlerimiz var. Bunların büyük çoğunluğunu hammadde olarak satılıyor. Katma değer üretmiyoruz. Dünya bizden mermeri alarak bunun katma değerini 10 katına, 20 katına çıkarıyor. Meydanda Antionlar Çeşmesinin tıpa tıp uygulamasını yapacağız. İkincisi de stadyumun giriş kapısı Kibyra. Sagalassos’un üç boyutlu taramalarını yapıyoruz. Şu anda Kibyra’da da üç boyutlu bir şehir kuruyoruz. Projesi Kalkınma Ajansı projesi devam ediyor. Bu çalışma antik bölgelere daha çok turist çekimini sağlayacak. Bu anlamda bu mermerlerimizin sanata dönüştürülerek, özellikle katma değeri artıran geliri  artıran yeni bir sektörün de inşası. 

Yoğun bir çalışma temposuyla ve projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz. 4 yıl önce hazırladığımız stratejik bir planımız vardı. 4 yıl içerisinde 100’den fazla bölüm açıldı. Sadece bu yıl 22 bölüm öğrenci alacak. Ben geçtiğimiz hafta üniversitemizin yeni 4 yıllık ilanına başvuru yaptım. Yapabildiklerimizi yaptık. Devletimizin her türlü vereceği karar bizim için sorgulamaya tabi tutulmadan kabuldür. Öyle olması gerekir. Buralar kamu haklarının çok olduğu yerlerdir. Bu bütçeler kamu bütçeleridir.” dedi ve katılan herkese teşekkür etti.

Hatice Dursun

Yayınlandığı Kategori Manşet

Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, Valiliğimiz tarafından yürütülen Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi kapsamında düzenlenen “Koruyucu Aile Farkındalık Semineri’ne katıldı.  

 

Altı alt başlıkta kurumlarımız tarafından uygulanmaya devam eden “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında, koruma ve bakım altında bulunan çocuklara yönelik oluşturulan “Sevgi ile El Ele Projesi”, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Koruyucu Aile Farkındalık Semineri” etkinliği ile uygulanmaya devam ediyor.

 İlimizde “koruyucu aile” kavramının tanıtılması ve bu konuda ailelerin teşvik edilmesi, koruma ve bakım altında bulunan çocukların güvenli aile ortamı ile buluşturulmasına yönelik düzenlenen bilgilendirme seminerine, Koruma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği (Kalben) Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Canan Yelekçi konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür V. Hasan Güven yaptı. Güven’in konuşması sonrası 10 yıldır koruyucu aile olan Kalben Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Müge Canan Yelekçi ve Koruyucu Aile yanında yetişmiş olan Kalben Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi, Koruyucu Aile uygulaması ile ilgili hayat hikâyelerini tecrübelerini içeren anılarını paylaştılar. Kalben Derneği olarak bu konuda yürüttükleri faaliyet ve çalışmalarla ilgili sunum gerçekleştirdiler.

Sunum sonunda Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak, Kalben Derneği Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi’ye, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Müge Canan Yelekçi ve Dernek Genel Sekreteri Seda Dokuzkardeş’e katılımları ile verdikleri destek dolayısıyla teşekkür ederek, hediye takdiminde bulundular.

Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada; “Öncelikle hayat hikayelerini ve tecrübelerini bizimle paylaşan Kalben Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu Ekşi hanımefendiye ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Müge Canan Yelekçi hanımefendiye teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki geldiniz. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde sürdürülen dezavantajlı guruplara yönelik çalışmalar bütün İllerde olduğu gibi İlimizde de devam ediyor. Bu doğrultuda dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yürütmek üzere Valiliğimiz tarafından başlatmış olduğumuz “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” 6 alt başlık altında İlimizde uygulanıyor.  Bunlardan bir tanesi koruma ve bakım altında bulunan çocuklara yönelik yürütülen “Sevgi ile El Ele” alt projesidir. Bu proje kapsamında koruyucu aile kavramının tanıtılması ve ailelerin teşvik edilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İlimizde 25 adet koruyucu aile bulunmaktadır. Bunun sayısı da giderek artmaktadır. Eskiden sır gibi saklanan evlat edinme konusu günümüzde modernize olmuş bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

 Bu anlamda Kalben Derneğinin çalışmalarına hem gönülden, hemde kurum olarak destekliyoruz. Bu seminerde emeği geçen, katılım sağlayan bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonunda düzenlenen programa başta Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak olmak üzere Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı V. J. Alb. Mehmet Çelik, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, kurum müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, muhtarlar ve koruyucu aileler katıldı.

Yayınlandığı Kategori Manşet
No Internet Connection